УРОК 5
Тема: Односкладні безособові речення.
Мета:
• навчальна: поглибити і систематизувати знання учнів про безособові речення, навчити знаходити їх у тексті, правильно та доцільно використовувати в усному та писемному мовленні;
• розвивальна: розвивати усне й писемне мовлення, логічне мислення, уміння зіставляти й узагальнювати, спостережливість;
• виховна: виховувати людяність, поважне, толерантне ставлення до інших національностей.
Соціокультурна змістова лінія: українсько-французькі культурні зв’язки, гуманістичний досвід видатних французів.
Тип уроку: нетрадиційний (ділова гра).
Методи і прийоми: ділова та рольова гра, метод проектів, проблемний, діяльнісний, дослідницький та творчий (створення публікації).
Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія: граматичні ознаки дієслова та іменника; синтаксис: головні члени речення.
Міжпредметні зв’язки: українська та світова література, історія, правознавство.
Обладнання: підручник, словник іншомовних слів, дидактичний матеріал, французька газета “Humanité”, портрети французьких письменників, комп’ютер; газета, створена у програмі Publisher.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
► Перевірка домашнього завдання.
Учні (3-4) зачитують складені твори, виписані цитати.
► Прочитайте вірш Ігоря Муратова «Мати». Дайте відповідь на питання: Які риси характеру героїв вірша є головними? Чи поділяєте ви думку Жана та його дружини? Чому?
Мати
Марсельський докер Жан Бодьє
(колись сержант піхоти)
Зробивсь як тінь, не їсть, не п'є:
Не має він роботи.
Кишені докера — легкі,
Давно в них пусто й чисто.
А дома — жінка й малюки,
А всім їм треба їсти.
Приходить раз додому Жан
І тихо каже: «Жінко,
В очах від голоду туман,
Нема в нас ні скоринки,
І плачуть діти, й треба нам
Порадитись з тобою...
В порту вантажать у В'єтнам
Американську зброю.
Але на цю роботу йти
Відмовились хлоп'ята.
Я ж так зроблю, як скажеш ти —
Моїх маленьких мати.
І не забудь, що в нас були б
(На це получки стане)
Щодня гаряча кава й хліб,
А не сирі каштани...»
Мовчала мати в тишині
І на дітей дивилась,
Тоді сказала твердо: «Ні!
Я б хлібом подавилась,
Коли б дали його за те,
Що ти в одно з панами
Вантажив зброю, щоб дітей
Вбивали у В'єтнамі.
Нехай малі мої сини
Гризуть сирі каштани,
Але для клятої війни
Не смій робити, Жане!»
Всміхнувся докер, просіяв,
Сказав: «На дно гармати
Ми пустимо! Я так і знав,
Сюзен, ти — справжня мати!
Зростуть сини-богатирі
На смерть фашизму-звіру,
Бо всі трудящі матері
Єднаються для миру!»
(І. Муратов)
► Дайте відповіді на питання:
· Чи є у вірші односкладні речення?
· Який вид односкладних речень тут представлений?
· Доведіть свою думку, назвавши присудки в цих реченнях та визначивши їхню форму.
· Якого виду односкладних найбільше? (безособових речень)
ІII. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Сьогодні у нас урок буде незвичайний. Адже ми перенесемося з вами до Франції. Чому саме туди?
По-перше, з одним французом ми вже знайомі – це Жан Бодьє, марсельський докер із прочитаного щойно вірша. Саме він і запросив нас до своєї країни, пропонуючи поговорити про гуманізм.
По-друге, Франція – це Батьківщина гуманізму, звідки вийшли відомі просвітителі Вольтер, Руссо, Дідро. Саме у Франції виходить газета “Humanité”. Однак, мабуть, чи не найбільшим гуманістом був відомий усьому світові письменник Оноре де Бальзак, автор «Людської комедії». Недарма ми говоримо про нього, адже цей француз дуже близько пов'язаний з Україною, бо колись закохався в українську пані, графиню Евеліну Ганську, а потім і одружився з нею.
Отже, хочу запросити всіх до редакції французької газети «Юманіте», де готується до друку номер, цілком присвячений видатному гуманістові Оноре де Бальзаку.
IV. ДІЛОВА ТА РОЛЬОВА ГРА “У РЕДАКЦІЇ ГАЗЕТИ”
Діти заздалегідь розподілені за ролями, тому діють відповідно до поставленого завдання.
1. Настановні збори.
Головний редактор. Шановні колеги, нам необхідно підготувати до друку номер, присвячений відомому письменникові Оноре де Бальзаку та його гуманістичним поглядам. Які будуть пропозиції щодо змістового наповнення газети. Слово надається мовним експертам.
Мовознавці. На нашу думку, доцільним було б розмістити словникову статтю про гуманізм. Адже не всі читачі знають, що означає це слово. А так їм легше було б орієнтуватися в матеріалі.
Головний редактор. Цілком погоджуюсь. А що запропонує історичний відділ?
Історики. Цікавим видається використати біографічну довідку про письменника у світлі історичної епохи.
Головний редактор. Добре. Що думає літературний відділ?
Літературознавці. Можна дібрати твори про доробок автора та його значення для розповсюдження гуманістичних поглядів у світі.
Головний редактор. Гаразд. Тільки у мене пропозиція, щоб твори були не з французької літератури.
Літературознавці. З української підійде?
Головний редактор. Цілком. Що у відділу гумору?
Гумористи. Хоча Бальзак і не Ампер, що весь час підкидав цікавих історій світові через власну неуважність, та й про нього є дещо цікаве.
Головний редактор. Геніально. До роботи, панове! Єдине прохання використати у ваших статтях безособові речення. Хто забув у якій формі має бути дієслово-присудок, ознайомтеся ще раз із правилом.
Учні знайомляться з теоретичним матеріалом на сторінці 130 у підручнику.
Головний редактор. Прошу відділ дизайну забезпечити належний макет нашій газеті.
2. Робота відділів газети (робота в групах).
Учні складають статті за комп’ютерами відповідно до тематики, обраної на зборах. Представники відділу дизайну збирають матеріал та розміщують його в газеті, добираючи оформлення.
3. Презентація складеного макету газети.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
► Бесіда
· Які речення ми називаємо безособовими?
· У якій формі має бути дієслово-присудок у безособових реченнях?
· Наведіть приклади із створеної газети.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Редьярд Кіплінг
Якщо...
Якщо спокійний ти перед юрбою,
Де зведено на тебе поговір,
Зневірений, залишився собою,
І зрозумів тягар чужих зневір;
Якщо навчився ти терпляче ждати,
Поміж брехні самому чесним буть,
Не прибирався у святецькі шати
І люттю не відплачував за лють;
Якщо слова твої, немов приманку,
Негідник перед дурнем вихваля,
І знищено твій труд весь доостанку, —
А ти зумієш все почать з нуля;
Якщо, забувши біль, поразки, втому,
Свій шанс єдиний зможеш віднайти, —
Твій, сину, світ і все, що є у ньому,
Та більш того — тоді Людина ти!
( Стріхи)
Будьте справжніми людьми!
► Взаємооцінювання роботи учнів у групах на уроці.
IХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1) с.139 вивчити правило про безособові речення;
2) вправа 214 (на 4-6 балів);
3) виписати з художньої літератури 5 безособових речень. Виділити в них головний член, визначити його форму (на 7-9 балів);
4) написати твір за поданим початком, використавши безособові речення (на 10-12 балів).
Цю історію хочеться казати найдорожчими словами, що даються людині в рідкі, неповторні години…

Автор «Людської комедії» | 1 |
Гуманізм | 1 |
“Помилка Оноре де Бальзака” Натана Рибака | 2 |
Графологія | 2 |



