Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Міністерство освіти і науки
Полтавська обласна державна адміністрація
Департамент освіти і науки
Державний навчальний заклад
«Полтавський центр професійно-технічної освіти»
План-конспект
бінарного уроку з теми:
«Техніка виконання газового зварювання»
Підготував майстер виробничого навчання
Полтава
Тема уроку: «Техніка виконання газового зварювання»
Мета уроку:
навчальна – навчити учнів самостійно працювати над новим матеріалом, вміти виділити головне; ознайомити учнів з технікою виконання газового зварювання;
розвиваюча – розвивати навички застосування теоретичних знань на практиці;
виховна – виховувати у учнів почуття відповідальності за результати навчання.
Тип уроку: бінарний
Викладач професійно-теоретичної підготовки:
Майстер виробничого навчання:

Матеріально-технічне забезпечення:
газові пальники, балони, редуктори, рукави, плакат «Техніка виконання газового зварювання», роздатковий ілюстрований матеріал, тестові завдання, мультимедійна презентація «Техніка газового зварювання» , мультимедійний проектор, відеофільм «Газове зварювання металів».
План-конспект
бінарного уроку обладнання та технології зварювальних робіт та виробничого навчання
Теоретична частина
І. Установчо-мотиваційний етап
1. Організаційно-вступна частина.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
3. Систематизація та оцінювання знань за раніше вивченою темою.
Тестування
ІІ. Змістовно-науковий етап
1. Пояснення нового матеріалу.
2. Самостійна робота учнів над закріпленням матеріалу.
3. Закріплення нового матеріалу.
4. Імпровізована конференція.
ІІІ. Системно-узагальнюючий етап
Бліц-опитування учнів (з демонстрацією)
Практична частина
І. Вступний інструктаж
1. Інструктаж з безпеки праці при використанні ацетиленового генератора АСП-10, кисневих балонів, пальників.
2. Систематизація знань з теорії та перевід її на практичну основу.
3. Демонстрація прийомів виконання газово-полуменевого зварювання із застосуванням технологічної карти.
ІІ. Поточний інструктаж
1. Перевірка організації робочого місця та дотримання безпечних прийомів праці.
2. Самостійне застосування учнями знань та відпрацювання прийомів газового зварювання.
3. Тренувальні вправи за завданнями майстра.
ІІІ. Заключний інструктаж
Оцінювання майстром виробничого навчання виконання прийомів газово-полуменевого зварювання (із застосуванням диференційованого підходу) , мотивація оцінок учнів. Розгляд проблемних питань, які виникли у процесі роботи.
ХІД УРОКУ:
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
І. Установчо-мотиваційний етап
1. Організаційно-вступна частина

2. Повідомлення теми та мети уроку.
Викладач повідомляє тему уроку: «Техніка виконання газового зварювання», а також формує мету уроку:
навчальна – навчити учнів самостійно працювати над новим матеріалом, вміти виділити головне; ознайомити учнів з технікою виконання газового зварювання;
розвиваюча – розвивати навички застосування теоретичних знань на практиці;
виховна – виховувати у учнів почуття відповідальності за результати навчання.
Викладач:
Знання, які Ви здобудете на цьому уроці, стануть Вам у пригоді, коли Ви будете самостійно працювати на виробництві. Ви повинні будете добре знати техніку виконання газового зварювання, а саме способи газового зварювання; для зварювання яких металів застосовують лівий спосіб, а для яких – правий; переваги цих способів; для чого призначені коливальні поперечні рухи мундштуком і які є види цих рухів; як регулюють швидкість нагрівання металу і як вибирають величину кута нахилу мундштука до металу, що зварюють; як визначається діаметр присадкового дроту в залежності від способу зварювання4 як визначається склад полум’я і якою зоною полум’я виконують зварювання. Декому з Вас цей матеріал знадобиться при захисті кваліфікаційної роботи наприкінці навчання.
Після цього викладач повідомляє перелік і послідовність вивчення матеріалу:
1. Регулювання швидкості нагрівання металу.
2. Види поперечних коливальних рухів мундштуком.
3. Способи газового зварювання.
4. Вибір діаметру присадкового дроту.
5. Вибір режимів газового зварювання.
6. Безпека праці при газовому зварюванні.
Викладач:
А наш урок буде побудований таким чином:
Повторення попереднього матеріалу. (Зварювальне полум’я. Структура ацетиленокисневого полум’я)
Стисле пояснення нового матеріалу.
Закріплення нового матеріалу за допомогою усного опитування, тестів.
Підведення підсумків уроку.
Домашнє завдання.
3. Систематизація та оцінювання знань за раніше вивченою темою.
Тестування
Перше питання: Як утворюється зварювальне полум’я?
Відповідь: Зварювальне полум’я утворюється при згоранні горючого газу або парів горючої рідини в кисні.

Друге питання: Яка температура ацетиленокисневого полум’я?
Відповідь: 3150 °С
Третє питання: З яких зон складається зварювальне полум’я?
Відповідь: 3 трьох зон: 1 – ядро; 2 – середня відновлююча зона; 3 – факел.
Четверте питання: Якою зоною виконують зварювання?
Відповідь: Середньою відновлюючою зоною, яка знаходиться на відстані 2-6 мм від краю ядра.
П’яте питання: Які є види полум’я?
Відповідь: Нормальне, окислюючи, навуглецьоване.
Шосте питання: Як визначають вид полум’я?
Відповідь: В залежності від співвідношення кисню і ацетилену.
Сьоме питання: Як теоретично одержують нормальне полум’я?
Відповідь: Нормальне полум’я теоретично одержують в тому разі, коли до пальника на один об’єм кисню подається один об’єм ацетилену.

Восьме питання: Чим характеризується окислюючи полум’я?
Відповідь: Це полум’я з надлишком кисню; коли на один об’єм ацетилену подається більше 1,3 об’єму кисню.
Дев’яте питання: Чим характеризується навуглецьоване полум’я?
Відповідь: З надлишком ацетилену, коли в пальник на один об’єм ацетилену подається 0, 95 і менше кисню.
Викладач:
Так, добре, молодці! Ви все правильно зрозуміли і запам’ятали. Отож, почнімо нашу роботу. Те, про що я зараз буду говорити є дуже важливим, тому прошу уваги.
ІІ. Змістовно-науковий етап
1. Пояснення нового матеріалу.
Викладач:
Я зараз стисло поясню вам техніку виконання газового зварювання, майстер виробничого навчання буде паралельно ілюструвати мою розповідь на практиці.
(У виробничій майстерні знаходиться обладнання для виконання робіт з газового зварювання. Балони: кисневий та ацетиленовий, редуктори, відповідно кисневий та ацетиленовий, рукава – кисневий та ацетиленовий, пальник, присадковий дріт).
Під час пояснення нового теоретичного матеріалу викладачем майстер виробничого навчання за допомогою обладнання, яке знаходиться в майстерні, демонструє правий та лівий способи газового зварювання.
Перед поясненням матеріалу, використовуючи мультимедійний проектор, демонструється відеофільм «Газове зварювання металів».

Викладач:
На практиці використовують два способи газового зварювання: лівий та правий.
Лівий спосіб газового зварювання – це такий спосіб, при якому зварювання виконується справа наліво. Зварник тримає в правій руці пальник, а в лівій – присадковий дріт. Полум’я пальника зварник спрямовує так, щоб кромки, що зварюються знаходилися у відновлюючій зоні полум’я, на відстані 2-6 мм від краю ядра. Край присадкового дроту повинен знаходитися у відновлюючій зоні, або у зварювальній ванні. При лівому способі полум’я спрямоване на кромки металу, які ще не проварені, а присадковий дріт рухається попереду полум’я. Лівий спосіб використовується при зварюванні тонких металів та легкоплавких. При цьому зварник добре бачить шов, який зварюється, тому зовнішній вигляд шва кращий, ніж при правому зварюванні.
Правим способом називають такий спосіб, коли зварювання виконується зліва направо. При цьому зварювальне полум’я спрямоване на вже зварену дільницю шва, а присадковий дріт рухається за пальником. Так як зварювальне полум’я спрямоване на вже зварену дільницю шва, то забезпечується кращий захист зварювальної ванни від кисню та азоту повітря та повільне охолодження зварювальної ванни. Кут розробки повинен складати 60-70°. Правий спосіб доцільно використовувати при зварюванні металу, товщиною 5 мм і вище та для металу з підвищеною теплопровідністю.
2. Закріплення нового матеріалу (імпровізована конференція).
Викладач: А зараз перевіримо, наскільки добре Ви запам’ятали новий матеріал.
1. Усне опитування.
2. Тренувальний показ учнями техніки газового зварювання
ІІІ. Системно-узагальнюючий етап
Підведення підсумків теоретичної частини уроку, оцінювання знань з теорії (бліц-опитування).
ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
І. Вступний інструктаж
1. Майстер виробничого навчання: Основними джерелами небезпеки при газовому зварюванні можуть бути:
вибухи ацетиленових генераторів від зворотного удару полум’я, якщо не спрацьовує водяний затвор необхідно, щоб водяний затвор завжди був заповнений водою до належного рівня, і періодично перевіряти його, відкриваючи контрольний кран затвора;
вибухи кисневих балонів, в моменти їх відкриття, якщо на штуцері балону або на клапані редуктора буде масло;
необережне обходження з полум’ям пальника;
полум’я може бути причиною займання волосся, одежі, опіків зварника і пожежі в приміщенні;
опіки очей, якщо зварник не користується світлофільтрами;
отруєння шкідливими газами при відсутності вентиляції.

Забороняється працювати без водяного затвору або несправному водяному затворі!
Забороняється до одного водяного затвору приєднувати декілька пальників або різаків!
Забороняється переносити балони на плечах; треба перевозити їх в спеціальних контейнерах!
Переміщення балонів у межах робочого місця дозволяється кантуванням у нахиленому положенні. Балони повинні бути захищені від сонячних променів брезентом, мішковиною тощо! Балон повинен знаходитися на відстані не менше 5 м від пальника або різака!
Забороняється переміщення поза робочим місцем з запаленим пальником! Генератори встановлюють на металевих піддонах строго вертикально!
Забороняється залишати біля генератора невикористаний карбід кальцію!

Майстер виробничого навчання:
Ну що ж, ви добре засвоїли теоретичний матеріал уроку, а зараз перейдемо до виконання зварювальних робіт.

1. Демонстрація майстром прийомів виконання газово-полуменевого зварювання та коментар процесу.
2. Тренувальні вправи учнів з відпрацювання прийомів газового зварювання.

ІІ. Поточний інструктаж
2. Самостійне застосування учнями знань та опрацювання прийомів зварювання
Після перевірки майстром в/н робочих місць, підготовки балонів з ацетиленом та киснем, установки робочого тиску кисню та ацетилену, учні по одному під наглядом майстра запалюють пальник, регулюють полум’я до нормального, збільшуючи чи зменшуючи потужність, та вимикаючи пальник.

Майстер повинен впевнитися, що кожний учень навчився правильно і точно регулювати полум’я. Майстер контролює, щоб учні правильно, з нахилом тримали в руках пальник. Потім учні відпрацьовують процес зварювання лівим та правим способом.

ІІІ. Заключний інструктаж
Підведення підсумків уроку. Оголошення оцінок як за теоретичні, так і за практичні знання та навички. Мотивація оцінювання знань.
IV. Домашнє завдання: опрацювати матеріал підручника «Обладнання і технологія газового зварювання» з теми: «Техніка виконання газового зварювання» (с. 43-45).


