Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 000

Конспект уроку

з природознавства

у 4 та 5 класах

C:\Documents and Settings\XXX\Рабочий стол\Назва 021.jpg
 

2014 рік

Тема: Сонце. Сонячна система.

Мета:

·  продовжити формувати знання про сонце як зірку про будову та склад Сонячної системи;

·  розвивати фантазію та творчість;

·  продовжити формування вмінь складання та заповнення таблиці вміння працювати з додатковою літературою;

·  формувати наукове розуміння природних явищ та широких поглядів на оточуючий світ.

Обладнання: ілюстрації до теми уроку, таблиці, атлас, схема-малюнок Сонячної системи.

Хід уроку:

І. Епіграф уроку:

- На сьогоднішньому уроці я

запрошую вас, любі діти,

полинуть в дивні і незвідані світи…

Де в небесах таких прозорих

пливуть космічні кораблі,

а зорі сяють так казково,

і все навколо загадкове,

що думаєш: «Я уві сні».

– Ми з вами дізнаємося, що є за межами нашої планети Земля у безкрайому просторі Космосу.

ІІ Актуалізація опорних знань.

–  Заплющіть очі і уявіть собі, що зараз ніч, і ви знаходитесь не у класі, а надворі. Що ви бачите, поглянувши на вечірнє небо? (На вечірньому небі багато зірочок і місяць світить.)

–  Так, на вечірньому небі стільки яскравих зірочок горить! І місяць світить, наче нічний господар неба, який дивиться, чи всі зірочки засвітилися, чи не впала яка з них додолу. А вранці встає сонечко, піднімається із-за хмар і посилає нам на землю своє тепло.

1)  Як називається галактика, до складу якої входить Сонячна система?

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

2)  Уявіть, що відбулась зустріч з прибульцями далекої галактики, назвіть адресу свого буття (місце проживання)

3)  А яке сузір’я ви знаєте?

ІІІ Cприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

1.  Розповідь учителя та дітей (консультантів).

–  Що насправді являють собою зорі, Місяць, Сонце, що таке наша земля, на якій ми живимо?

–  У безхмарний ясний вечір небо над нашою головою всіяне міріадами яскравих зірок. Нам вони здаються маленькими блискучими крапочками, бо знаходяться дуже далеко від Землі. Насправді ж зірки – це величезні розжарені кулі, які складаються з газів і світяться власним світлом. Вони схожі на сонце і рухаються навколо своєї осі, як наша земля.

Зірки відрізняються одна від одної своїми розмірами. Є зірки-гіганти, і є карлики. А зараз послухаємо наших консультантів.

1-ий консультант.

Сонце – велетенська зірка. Але є зорі в тисячу разів більші. Сонце має діаметр 1 млн. 392 тис. кілометрів, тобто це на мільйон кілометрів більше ніж відстань між Землею і Місяцем.

– Діти, за скільки годин Земля обертається навколо своєї осі? (24 год.) А Сонце робить це за 27 земних діб, тобто 648 годин. Можете уявити, яке воно величезне. А що розкажуть консультанти про Сонце?

2-ий консультант.

Температура на поверхні Сонця сягає 6 тисяч градусів, а в глибинах – від 10 до 15 млн. градусів. Сонце виділяє велику кількість тепла та енергії. Тільки за секунду воно випромінює більше тепла и світла, ніж його використовували люди за всю історію життя на Землі. А до нас на планету із цієї всієї енергії надходить лише одна двохмільярдна частка.

Такі велетенські небесні тіла як Сонце, мають велику силу притягання. Тому утворилися планети, які постійно рухаються навколо Сонця.

3-ій консультант.

–  Планети – це небесні тіла, що не випромінюють світла і тепла. За розмірами вони неоднакові і розташовані на різній відстані від Сонця

Сонячна система – Сонце і сукупність космічних тіл, що рухаються навколо нього. До складу Сонячної системи входять 9 великих планет. (Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон), 32 супутники планет, декілька тисяч малих планет або астероїдів, багато комет і метеорних тіл. Кожна планета рухається по своїй орбіті.

2.  Розповідь вчителя із складанням схеми «Сонячна система»

 

3.  Характеристика планет

4-ий консультант.

( На дошці – схема Сонячної системи без планет. Учень читає вірш і по порядку прикріпляє планети.)

Меркурій по першій доріжці іде,

По другій – красуню Венеру веде,

а рідна Земля ось по третій біжить,

а Марс по четверті за ним спішить.

Юпітер за Марсом на п’ятій орбіті,

Сатурн аж на шостій, в кільце він одітий.

По сьомій орбіті Уран ось біжить,

Нептун за Ураном по восьмій летить.

Найдалі від Сонця Плутон пробігає –

там довга зима, там усе замерзає.

4.  Творча лабораторія (повідомлення учнів про планети рубрика «Прапор планет»)

а) «Венера»

б) «Марс»

в) «Меркурій»

г) «Юпітер»

д) «Сатурн»

є) «Уран»

ж) «Нептун»

з) «Плутон»

5. Практична робота з таблицями атласами

№ п/п

Ознаки

Планети земної групи

Планети-гіганти

1

Назви планет

Меркурій, Венера, Земля, Марс

Юпітер, Сатурн, Нептун, Уран

2

Розміри

Невеликі

Великі

3

Стан поверхні

Тверда

Газоподібна або рідка

4

Супутники

1-2 або відсутні

Від 8 до 28

5

Кільця

Не мають

Мають

6

Рух навколо осі

Обертаються повільно

Обертаються швидко

7

Спільні риси

1)  обертаються навколо Сонця по певних орбітах;

2)  Обертання навколо своєї осі;

3)  Мають кулясту форму;

4)  Складаються з одних і тих самих хімічних елементів;

5)  Не випромінюють світла, а відбивають сонячне.

6.Створення проблемної ситуації

– Подумайте над тим, яке значення має Сонце для Землі.

– Як це небесне світло впливає на нашу планету?

– Наша Сонячна система у космосі (Всесвіті) не єдина. Ви самі бачите, скільки є на небі зірок! Усі зірки разом з планетами, які обертаються навколо них, утворюють величезні зоряні системи. Одна з них називається Галактикою. До складу галактики входить і наша Сонячна система.

Таких зоряних систем дуже багато. Всі вони утворюють Всесвіт, який не має ні кінця, ні краю, який безмежний у часі й просторі.

7. Фізкультхвилинка (під музику).

– Діти, уявіть, що ми всі вийшли у відкрити космос. Сили тяжіння немає, наше тіло стало легким. Ми рухаємося. (Різноманітні рухи дітей.)

ІV. Осмислення учнями знань.

1. Робота з підручником.

Опрацювання статті «Сонячна система»

2. Відповіді на запитання.

–  Що таке зірка? Чим зорі різняться між собою?

–  Чому зорі здаються нам дуже маленькими?

–  Земля – зірка чи планета? Чому Сонце називають зорею?

–  Чому Сонце постійно випромінює світло і тепло?

–  Що таке Сонячна система?

–  Що називають орбітою планети?

–   

3. Робота в групах. Складання міркувань.

Учитель ставить кожній групі запитання, на яке учні складають міркування.

1 група. Чому Сонце здається нам найбільшою з усіх зірок?

2 група. Чим планети відрізняються від зірок?

3 група. Планети не випромінюють власного світла. Чому мі їх бачимо?

4 група. Яке значення для Землі має Сонце?

4.Робота в зошиті з друкованою основою

C:\Documents and Settings\XXX\Рабочий стол\Назва 022.jpg
 

C:\Documents and Settings\XXX\Рабочий стол\Назва 023.jpg

 

C:\Documents and Settings\XXX\Рабочий стол\Назва 024.jpg

 

5.Розгадування кросворда.

1)  Загадковий сяє Марс. Може, хтось живе там? Понесе до Марса вас, мов стріла, … (ракета).

2)  Все від нього навкруги набирається снаги. Тільки ранок настає, виглянь у віконце! Всім життя воно дає – променисте … (сонце).

3)  Роздивитися мікроб допоможе мікроскоп. А вивчати зорі щоб, треба мати … (телескоп).

4)  Океани й континенти, гори й ліс, міста й поля, – це, малюк, твоя планета, називається … (Земля).

5)  В небі куля вогняна, має довгий хвіст вона. То не зірка, не планета. Здогадалися? (Комета).

6)  –Ті-ті-ті. Його сигнали в морі судно наздогнали. Капітан повинен знати, звідки шторм йому чекати, де цунамі може бути, а пильнує це … (супутник).

1

2

3

4

 

5

6

– Яке слово утворилося в результаті? Пригадайте, що таке Космос.

(Це увесь зоряний простір, що існує за межами планети Земля.)

V Узагальнення та систематизація знань учнів.

1.  Гра-вікторина (у вигляді тестування).

1.  Сонце – це …

а) планета;

б) зірка.

2.  Сонце – це …

а) найбільша з усіх зірок;

б) найменша з усіх зірок;

в) зірка середньої величини.

3.  Сонце …

а) обертається навколо своєї осі;

б) не обертається.

4.  Планети – це небесні тіла, які світяться …

а) власним світлом;

б) світлом відбитим від сонця.

5.  У сонячну систему входять – …

а) 9 планет;

б) 11 планет;

в) 3 планети.

6.  Найдальша планета …

а) Меркурій;

б) Плутон;

в) Земля.

7.  У кожній планети є …

а) одна кількість супутників;

б) різна кількість супутників.

8.  Сонячна система у Космосі …

а) єдина;

б) є багато зоряних систем.

9.  Наша земля знаходиться на..

а) другому місці від сонця;

б) третьому місці від сонця.

Відповіді: 1) б, 2) в, 3) а, 4) б, 5) а, 6) б, 7) б, 8) б, 9) б.

2.  Відповіді на запитання.

-  Про що ви дізналися на уроці?

-  Що вам сподобалось найбільше? Які виникли запитання?

3.  Оцінювання учнів.

VI. Домашнє завдання.

Творче завдання: підготувати повідомлення про одну із планет Сонячної системи за допомогою додаткової літератури.