Українська мова 6 клас

ТЕМА. Особливості відмінювання іменників чоловічого роду в родовому відмінку. Букви –а(-я), - у(-ю) в закінченнях іменників чоловічого роду ІІ відміни.

МЕТА: повторити й узагальнити засвоєний учнями теоретичний

матеріал про іменники II відміни; сприяти виробленню в учнів

навичок правильної вимови і написання відмінкових закінчень

іменників; удосконалювати навички правильного їх вживання

в усному і писемному мовленні; формувати вміння

використовувати здобуті знання на практиці; розвивати інтелект

школярів, кмітливість, винахідливість, їх словниковий запас,

вміння співпрацювати; виховувати любов до праці, бажання

досягти вищих результатів.

ТИП УРОКУ: узагальнення і систематизація знань у формі ділової гри. ОБЛАДНАННЯ: «Словник ділової людини», плакат «Сьогодні на

уроці», картки з індивідуальними завданнями,

таблиця «Закінчення –а (-я), - у (-ю) в іменниках

II відміни чоловічого роду в родовому відмінку

однини», три реклами, оголошення, зошити.

ОГОЛОШЕННЯ

02 грудня о 11 год 50 хв відбудеться засідання фірм

„Джерело”, „Діамант”, „Стихія”.

Явка представників обов’язкова

Керівник

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Слово вчителя.

Добрий день, панове! Світ бізнесу величезний і різноманітний, заплутатись у ньому дуже легко. Я сподіваюсь, що саме сьогоднішній урок допоможе нам краще орієнтуватися в діловій сфері. Що ж, хай вам завжди всміхається Фортуна!

Діяльність будь-якого бізнесмена пов’язана з різними комерційними операціями, укладанням контрактів, в результаті чого бізнесмен може отримати величезний прибуток і стати мільйонером чи залишитись без

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

прибутку.

А зараз – увага, панове! Робота нас чекає нелегка, тому починаємо працювати. Чи всі представники фірм зібралися? Прошу представитися.

(Директори фірм представляють свої групи).

·  Забезпечення емоційної готовності. Обмін побажаннями.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

Думаю, що оголошення прочитали всі. Агенти встигли повідомити

вам ще вчора, з якою метою ми сьогодні збираємося на цей урок. Отже,

тема уроку « Особливості відмінювання іменників чоловічого роду в родовому відмінку. Букви –а(-я), - у(-ю) в закінченнях іменників чоловічого роду ІІ відміни».

·  Озвучення очікуваних результатів.

Кожна фірма має можливість вкласти свої знання в Український національний банк досягнень і умінь і отримати дивіденди, тобто поповнити свої знання.

Банк надає вам кредит для засвоєння теми, і від того, як ви реалізуєте свої знання, залежатиме ваш успіх.

Але перш ніж надати вам кредит, я хочу знати, якими знаннями ви оперуєте, які заощадження знань у вас уже є.

Директори фірм, визначте, будь ласка, представників, які відповідатимуть

на запитання. Якщо відповідь буде неповною або неправильною, хтось із членів фірми може доповнити або виправити її.

Аудитори повинні уважно слухати відповіді, щоб правильно виставити бали. Бухгалтери будуть підраховувати бали.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

·  Запитання до фірм.

- Яка частина мови називається іменником?

- Які ви знаєте відмінки? На які питання відповідає кожен відмінок?

- За якими ознаками іменники поділяють на відміни?

- Іменники яких відмін поділяються на групи?

- Якими членами речення можуть бути іменники

- Які іменники відносяться до другої відміни

- Які іменники відносяться до твердої групи

- Які іменники відносяться до м’якої групи

- Які іменники відносяться до мішаної групи

·  Запитання до аудиторів. Чи правильні були відповіді? Які

будуть доповнення? ( Аудитори аналізують відповіді, оцінюють їх. Бухгалтери підраховують бали).

·  Робота з таблицею «Закінчення іменників II відміни чоловічого

роду в родовому відмінку однини».

ІV. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ.

Ну що ж, панове! Всі ви маєте заощадження знань, тому банк надає кожній фірмі кредит. (Директори отримують пакети із завданнями).

·  Розподільний диктант.

Записати слова в три колонки, розподіливши їх за групами.

Для фірми «Стихія» Для фірми «Джерело» Для фірми «Діамант»

Барвінок Звіробій Полин спориш ковзаняр базар глід поштар пісняр

любисток чебрець пирій

жар хміль косар

глухар мак тесляр

-Прочитати текст. Назвати іменники другої відміни, поставити їх у формі родового відмінка.

ДЛЯ НАШИХ ДРУЗІВ

У кінці вересня й на початку жовтня птаство готується до (відліт) в теплі краї. Збираються в далеку мандрівку ластівки, ще раніше покинули нас стрижі. Потягнулися з півдня лелеки, великим правильним трикутником прямують до Африканського (континент) журавлі. А ті птахи, що залишаються в нас, з наближенням (листопад) й (грудень) горнуться до (оселя) людей, чекають нашої (допомога) в пору (холод) і (голод).

·  Реклама першої фірми.

Увага! Фірма „Стихія” пропонує свою рекламу для кращого засвоєння знань.

Любі друзі!

Закінчення іменників другої відміни у родовому відмінку однини

залежать від лексичного значення слова.

Порівняйте: листопада (місяць) і листопаду (опадання листя).

Якщо хочете знати більше про такі іменники, ми вам радо допоможемо.

Заняття будуть проводитись у кімнаті № 000.

·  Завдання. Дописати потрібні закінчення.

Звук... (процес), звук... (термін).

Термін... (слово), термін... (строк).

Рахунк... (документ), рахунк... (дія, результат).

Центр... (в математиці), центр... (в інших значеннях).

Знак... (позначка), знак... (слід, прикмета).

Папер... (документ), папер... (матеріал).

Акт... (документ), акт... (дія).

-Фізкультхвилинка з віршованим текстом

1. Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

·  Скласти по два речення із кожним словом так, щоб ці слова мали в Р. в. одн. паралельні закінчення –а(-я), - у(-ю).

Листопад, Роман, камінь, лист, папір.

·  Реклама другої фірми.

Панове, увага! Фірма „Джерело” також підготувала рекламу.

Шановні учні!

Сучасне вживання закінчень –а(-я), - у(-ю) іменників другої відміни зумовлене і морфемною будовою слова.

Закінчення – у характерне для префіксальних іменників,

а закінчення – а характерне для префіксально-суфіксальних і суфіксальних іменників.

Наприклад:

заліку, запису і додатка, заголовка.

Запрошуємо всіх бажаючих прослухати лекцію на цю тему в актовому залі нашої школи.

·  Завдання. Порівняйте морфемну будову слів і поясніть вживання закінчень.

Вислову, відгуку. Іменника, таночка.

·  Реклама третьої фірми

Рекламісти фірми „Діамант” пропонують свою рекламу.

Дорогі шестикласники!

Напевно, ви ще не забули, що таке омоніми?

Вони теж можуть мати різні закінчення в родовому відмінку однини, тому що вживання закінчень залежить ще й від наголосу.

Наприклад:

замок – замку (будівля),

замок – замка ( пристрій для замикання).

Ми відкриваємо курси підвищення грамотності і запрошуємо вас до співпраці.

·  Завдання. У поданих словах поставити наголос.

Підсумку (результат).

Підсумка (сумка).

Прикладу (зразок).

Приклада (в рушниці).

Органа ( музичний інструмент).

Органу ( частина організму).

Обода (колесо).

Обіду ( споживання страви).

-Творче конструювання

Зразок. Слово (чиє?) поета

Порада, батько;

Обличчя, дядько;

Дні, тиждень;

Листок, альбом;

Приміщення, вокзал;

Сторінки, роман.

V. ПІДСУМОК УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ і САМООЦІНЮВАННЯ.

Слово учителя. А тепер, шановні бізнесмени, побачимо, які дивіденди

отримала кожна фірма. Аудитори оголосять нам кількість балів. Прошу директорів фірм назвати найкращих своїх працівників, яких хотілося б відмітити.

Менеджери! Чи вдалося нам поповнити Український національний банк досягнень і умінь новими здобутками?

Запитання до учнів.

Чи справдилися ваші очікування?

Чи сподобалося бути діловими людьми?

Як ви вважаєте, що відрізняє ділову людину від неділової?

- Метод “Прес”

•  Я вважаю, що...

•  - Тому, що…

•  - Наприклад...

•  - Отже, таким чино

·  ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

Сьогодні на уроці ми створили ділову атмосферу, і це недаремно. Адже нам потрібні висококваліфіковані спеціалісти, тобто ділові люди, які б дбали про розквіт нашої держави.

Я дякую всім фірмам за співпрацю, бажаю успіху тим, кому сьогодні пощастило і кому не дуже. Не сумуйте, бізнес – це фортуна.

Якщо сьогодні вона вам не посміхнулась, то наступного разу неодмінно

опиниться у ваших руках. До нових зустрічей!

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Написати твір на тему: «Яким бізнесменом

був би я?»

Вивчити правила, виконати вправу 263.

Додаток до уроку

СЛОВНИК ДІЛОВОЇ ЛЮДИНИ

Бізнес – економічна, підприємницька діяльність,

спрямована на отримання прибутку.

Бізнесмен – великий ділок, підприємець, людина, яка

робить вигідну справу.

Менеджер – людина, яка відповідає за контроль над

організацією праці.

Агент – представник, довірена особа організації,

адміністратор, що виконує різні доручення.

Аудитор – фінансовий інспектор, контролер.

Бухгалтер – той, що здійснює грошовий і матеріальний

облік.

Конкуренція – суперництво, боротьба за досягнення

кращих наслідків, змагання.

Фірма – торговельне або промислове підприємство.

Дивіденд – частина прибутку акціонерних товариств.

Кредит – надання в борг матеріальних цінностей,

грошей.

Банк – установа, яка зосереджує кошти, надає

кредити, здійснює розрахунки.