Розробка конспекту уроку з теми «Вступ до курсу. Середньовічна історія України.»
Мета:
· навчальна: ознайомити учнів із структуру курсу «Історія України» у 7 класі, зі змістом та особливостями роботи з підручником, атласом та додатковими джерелами інформації; розглянути період Середньовіччя в світі та Україні.
· розвиваюча: розвивати в учнів уміння працювати з історичними джерелами та ідентифікувати історію України, як складову історії людства; висловлювати власну думку та робити висновки.
· виховна: виховувати в учнів любов та повагу до їх власного народу через призму його історичної спадщини, плекати національну свідомість.
Обладнання:
ü Історія України: Підручник для 7кл. загальноосвіт. навч. закл./ ій, .-К.:Генеза,2007.-224с.
ü Атлас історії України.-К.:ДНВП «Картографія», 2012.-152с.
ü Роздатковий матеріал-опорний конспект.
ü Ілюстрації пам’яток матеріальної культури з Середньовічної історії України (зображення соборів, літописів, зброї тощо.)
Тип уроку: урок-шкільна лекція ( активна форма засвоєння нових знань, формування умінь та навичок.)
Поняття: «історія», «історичне джерело», «Середньовіччя».
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
орієнтуватися в підручнику з історії України для 7 класу;
класифікувати історичні джерела та визначати їх роль при вивченні історії;
називати хронологічні межі та особливості розвитку епохи Середньовіччя.
характеризувати види історичних джерел та їх роль при дослідженні певної події чи періоду.
Хід уроку
І Організаційний момент
Акцентування уваги учнів та тому, що протягом всього уроку засвоєння нової теми, з метою економії часу, вони працюватимуть в опорному конспекті, що знаходиться на їх парті,. (Додаток 1.)
ІІ Актуалізація опорних знань
Запитання:
1) Що таке історія? Який період історії ви вивчали в 6 класі? (Завдання №1-2 в опорному конспекті.)
2) Якою подією завершився цей період?
3) Які види історичних джерел вам відомі? (Завдання № 3 в опорному конспекті.)
ü Таким чином, здійснивши повторення та актуалізацію опорних знань з попереднього курсу історії, учні зможуть пов’язати нову тему з раніше набутими знаннями. За аналогією історії Стародавнього світу почнуть засвоювати основні риси нового періоду - Середньовіччя. Пригадавши види історичних джерел, зможуть заповнити схему. (Завдання №3 в опорному конспекті.)
ІІІ Вивчення нового матеріалу
План
1) Загальна характеристика епохи Середньовіччя.
2) Завдання та структура курсу « Історія України » в 7 класі.
3) Історичні джерела з Середньовічної історії України.
1.Загальна характеристика епохи Середньовіччя.
Учитель. Історія України є складовою історії всього людства, яку ще називаюсь всесвітньою історією.
Для того, щоб нам розглянути цей факт, виконаємо завдання в опорному конспекті. (Завдання №4 в опорному конспекті.)
ü Після виконання цього завдання учні зможуть ідентифікувати історію України, як складову всесвітньої історії, щоб в подальшому проводити паралелі між українськими історичними подіями та подіями, що в цей час відбувалися в світі.
Давайте пригадаємо, які народи населяли територію України в той період, що ви вивчали в 6 класі. Для цього розглянемо ілюстрації в опорному конспекті. (Завдання №5-6 в опорному конспекті.)
ü Після виконання завдання №5 учні зможуть встановити зв'язок із зображенням та його назвою, згадавши основні пам’ятки культур Стародавньої історії.
ü А при виконання завдання №6, учні встановлять відповідність між пам’ятками культури та народами, що її представляли.
Після того, як ми з вами пригадали найяскравіших представників Стародавнього світу, ми можемо сказати, що в 476 році під натиском варварів пала Західна Римська імперія. Саме цю подію історики вважають межею, що знаменувала завершення існування античного світу, а разом з тим і періоду Стародавньої історії.
Новий період, що почався, називають Середньовіччям, а історія, яка вивчає цей етап,-історія Середніх віків. Саме її ми і вивчатимемо в 7 класі.
Період Середньовіччя є дуже суперечливим: з одного боку, це доба варварства та важких умов життя; а з іншого – період, що збагатив людство новими винаходами, спорудами, творами літератури та мистецтва, видатними особами. Активною учасницею цих подій є і наша країна.
Робота з підручником.
Опрацювавши, перші два абзаци підпункту « Середньовіччя в європейській історії » (ст.5), виконайте завдання в опорному конспекті:
Ø позначте на лінії часу хронологічні межі та назви періодів «Стародавня історія», «Середньовіччя», «Новий час». (Завдання №7 в опорному конспекті.)
Ø дайте визначення поняття «Середньовіччя». (Завдання №8 в опорному конспекті.)
ü Після виконання цих завдань учні вдосконалять навички виділення головного в тексті підручника та роботи з лінією часу.
2. Завдання та структура курсу « Історія України » в 7 класі.
Робота з підручником.
Розгляньте зміст підручника (ст. 220-221) та назвіть теми, які будуть вивчатися в 7 класі.
Тема 1. Утворення та розвиток Київської Русі.
Тема 2. Київська Русь наприкінці Х - у першій половині ХІ ст.
Тема 3. Київська Русь у другій половині ХІ- першій половині ХІІІ ст.
Тема 4. Галицько-Волинська держава.
Тема 5. Українські землі у складі Великого князівства Литовського та інших держав (друга половина ХІV-ХV ст. )
З кожної теми буде практичне заняття, а після вивчення теми будуть уроки узагальнення матеріалу та тематичного оцінювання.
Учитель. Для підготовки до уроку ви будете користуватися підручником, опорним конспектом та атласом. Є ще додаткові джерела інформації, наприклад, додаткова література (довідники, енциклопедії тощо) та Інтернет.
Щоб систематизувати ці джерела, давайте заповнимо схему в опорному конспекті. (Завдання №9 в опорному конспекті)
ü Після виконання цього завдання учні удосконалять вміння систематизувати інформацію та вносити її до схеми.
3. Історичні джерела з Середньовічної історії України.
Вивчаючи Середньовічну історію України, ми познайомимось з різними історичними джерелами, завдяки яким ученим вдалося дослідити дану епоху.
Давайте пригадаємо, що називають історичним джерелом і запишемо визначення до нашого опорного конспекту. (Завдання №9 в опорному конспекті)
Всі історичні джерела поділяються на:
v усні (легенди, перекази, міфи, оповідання, пісні, билини, думи, прислів’я та приказки ).
v писемні (акти, грамоти, закони, договори, накази, літописи, листи тощо).
v речові (споруди, скульптура, твори мистецтва, знаряддя праці, предмети побуту, монети, зброя тощо).
Робота з інтерактивною дошкою.
На екран виводяться зображення історичних джерел Середньовічної історії України з порядковим номером. Учні заповнюють табличку в опорному конспекті, вписуючи номер джерела у відповідну колонку. (Завдання №11 в опорному конспекті)
![]() | |

![]() |
Софійський собор у Києві. Сучасний вигляд. Монгольський ярлик.
![]() | ![]() |

![]()
Грамота князя Юрія ІІ Болеслава. 1927 р. Ікона Богородиці з Успенської церкви Дорогобужі.

![]()

![]()


Корона Данила Романовича. Хрещення князя Володимира. Мініатюра з Радзивілівського літопису. Кінець XV ст.

![]() |
![]()

![]()
Златник Володимира Святославича. Х ст. Давньоруський щит. ХІ ст. Реконструкція.


![]() |
![]()
![]()
Золоті ворота з Благовіщенською церквою в Києві. “Повість временних літ”. Перша сторінка тексту.
Запитання.
1. Що таке історичне джерело? Які види історичних джерел вам відомі?
2. Джерел якого виду щодо Середньовічної історії України збереглося найменше? Чому?
3. Чи достатньо, на вашу думку, одного виду історичних джерел для вивчення певної епохи? Чому?
ü Після виконання даного завдання учні зможуть візуалізувати історичні джерела Середньовічної історії України, вдосконалити навички складання таблиць та аналізувати роль історичних джерел при дослідженні певної епохи чи події.
IV Закріплення вивченого матеріалу
Дати відповіді на тестові питання в опорному конспекті (Завдання №12 в опорному конспекті)
1. Наука, що вивчає минуле людства. а) етнографія б) історія в) археологія г) суспільствознавство
2. Назва історичного періоду, що ви вивчали в 6 класі.
а) Новий час б) Середньовіччя в) Стародавній світ г) Всесвітня історія
3. Історична доба, яку почнемо вивчати в 7 класі.
а) Середньовіччя б) Новий час в) Античність г) Стародавній світ
4. Яку дату вважають початком епохи Середньовіччя?
а) 24р. до н. р. б) 1492р. в) 476р. г) 476р. до н. р.
5. Якого виду історичних джерел для вивчення Середньовічної історії України збереглося найменше?
а) усних б) речових в) писемних г) матеріальних
V Підбиття підсумків уроку
Для підбиття підсумків уроку учні дають відповідь на запитання в конспекті «Сьогодні на урочі я дізнався… » та «Найбільше мені запам’яталося… Чому?». (Завдання №13-14 в опорному конспекті)
VI Домашнє завдання
1) Опрацювати опорний конспект, що створили на уроці, та сторінки 5-7 в підручнику.
2) Знайти додаткову інформацію про археологів, археологічні розкопки та підводну археологію.
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ С ТЕМИ: “Вступ. Середньовічна історія України”
1.
Історія – це
2. Назва історичного періоду, який ви вивчали в 6 класі?

3. Заповнити схему “Види історичних джерел”.
![]() |

![]()
Історичні джерела
![]() | |
![]() | ![]() |
4.
Схематично зобразити співвідношення всесвітньої історії та історії України. (Користуючись олівцем або ручкою, побудуйте діаграму.)
![]() |
- всесвітня історія
![]() |
- історія України
Наприклад: всесвітня історія – це торт, а історія України – його шматочок.
5.
Підпишіть зображення. (Оберіть із запропонованих варіантів: 1.Кіммерійські воїни. 2. Біноклевидний посуд. 3. Скіфська пектораль. 4.Руїни Херсонеса. 5. Житло первісних людей. 6.Курган Товста могила)
![]()

![]()
![]()
![]()

![]()
![]()
![]()
![]()







6. На лінії часу зобразити хронологічні межі та назви періодів. (Стародавня історія, Середньовіччя, Новий час, 476р., 1492р.)
·
476 р. – це
і початок
·
1492р. – це
і початок
7. 

Середньовіччя – це
![]() |
8. Заповнити схему “Джерела інформації для підготовки до уроку.”

9. 

Історичне джерело – це
10. Заповнити таблицю “Історичні джерела Стародавньої історії України.”
Усні | Речові | Писемні |

11. Обрати одну правильну відповідь.
1. Наука, що вивчає минуле людства. а) етнографія б) історія в) археологія г) суспільствознавство
2. Назва історичного періоду, що ви вивчали в 6 класі.
а) Новий час б) Середньовіччя в) Стародавній світ г) Всесвітня історія
3. Історична доба, яку почнемо вивчати в 7 класі.
а) Середньовіччя б) Новий час в) Античність г) Стародавній світ
4. Яку дату вважають початком епохи Середньовіччя?
а) 24р. до н. р. б) 1492р. в) 476р. г) 476р. до н. р.
5. Якого виду історичних джерел для вивчення Середньовічної історії України збереглося найменше?
а) усних б) речових в) писемних г) матеріальних
12.
Сьогодні на уроці я дізнався
![]() |

13. 

Найбільше мені запам’яталося. Чому?
Використана література
1) Атлас історії України.-К.:ДНВП «Картографія», 2012.-152с.
2) Білоцерківський В. Я. Історія України: навчальний посібник.- К.,2007.- 536с.
3) Вєнцева і засвоєння історичних понять учнями 7-х класів [Електронний ресурс] / Н. О. Вєнцева //Наукові записки Бердянського державного педагогічного університету. Сер: Педагогічні науки. - 2014. - Вип. 1. – С. 77-81
4) Ілюстрована історія України. – Львів; К.: [Друк. ], 1912. – 556 с.
5) Історія України: Підручник для 7кл. загальноосвіт. навч. закл./ ій, .-К.:Генеза,2007.-224с.
6) Історія України 7 клас: Плани-конспекти уроків/ .- Тернопіль, 2013.- 136с.
7) Короткова М. В, Студеникин М. Т. Методика обучения истории в схемах, таблицах, описаниях. - М., 1999. - 153с.
8) Левітас Ф. Л., Салата викладання історії. Практикум для вчителя.-Х.:Вид. група «Основа»,2007.-112с.
9) Методика навчання історії в школі / І., – К.: Генеза, 2006
10) Шевцова Є. В. Історія України.7-й клас/ Є. В.Шевцова – К.:Вид. дім «Перше вересня»,2015.-192с.













