Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Бабинський НВК

Класифікація хімічних

 реакцій за різними ознаками. 

Реакції 

сполучення, розкладу, 

заміщення та обміну.

35.jpg

Вчитель хімії

 

м. Заставна, 2014

 

Тема. Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками. Реакції сполучення, розкладу, заміщення та обміну.

Мета: узагальнити й систематизувати знання уч­нів про хімічні реакції; розвивати вміння й навички визначати типи хімічних реакцій за рівняннями хіміч­них реакцій, навички й уміння складати рівняння хі­мічних реакцій; виховувати екологічне мислення.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.

Обладнання: таблиці «Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва», «Розчинність кислот, основ і солей у воді», ряд активності металів, картки-завдання (слайди).

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Робота з таблицею (Додаток 1.)

Заповнення «Конверта бажань».

Завдання. Оцініть відповідність інформації, наве­деної в таблиці 1, вашим навчальним здобуткам (бажа­ний рівень знань у кінці вивчення теми та в кінці цього уроку).

II. Актуалізація опорних знань

Учитель. Проаналізувавши таблицю 1, ми бачимо, що початкові знання з цієї теми у вас є. Після роботи на сьогоднішньому уроці ви зможете:

-  класифікувати хімічні реакції за кількістю та скла­дом реагентів і продуктів реакції;

-  наводити приклади та розрізняти реакції сполу­чення, заміщення, обміну, розкладу;

-  оцінювати значення різних типів реакцій.

Запитання.

—Які речовини називають простими, а які — склад­ними?

—Що таке хімічне явище?

—Що називають рівнянням хімічної реакції?

—Що показує рівняння хімічної реакції?

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

—Як класифікують хімічні реакції за кількістю та складом реагентів і продуктів реакції?

Гра «Хрестики-нулики».

Завдання.

1.Визначте, як розміщені прості та складні речови­ни (по вертикалі, горизонталі чи діагоналі).

2. Укажіть, які речовини називають простими, а які — складними.

Варіант І Варіант ІІ

O2

Ca

ZnCl2

NaCl

Cl2

NaOH

CuO

KBr

Br2

H2

Br2

ZnCl2

Cl2

CaCO3

N2

Fe2O3

Fe

Cu

Учитель. У природі все постійно змінюється. Із ре­човинами й тілами теж відбуваються зміни. Ці зміни називаються явищами. Які явища ви знаєте? Які явища вивчають у хімії? Як їх іще називають?

Гра «Так чи ні»

Код для відповідей: хімічні явища позначаємо сло­вом «так», фізичні — «ні».

1.  Утворення зеленого нальоту на мідних предметах.

2.  Згорання пального у двигуні.

3.  Зміна форми скляної палички при нагріванні.

4.  Плавлення заліза.

5.  Горіння спирту.

6.  Утворення дощових хмар.

7.  Скисання молока.

8.  Замерзання води.

9.  Кування заліза.

10.  Протухання яєць.

11.  Утворення інею.

12.  Плавлення цукру.

(Кожна правильна відповідь оцінюється в один бал. Учні проводять самоперевірку й заносять набрану кількість балів у картку «Облік роботи на уроці».)

Відповідь:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Так

Так

Ні

Ні

Так

Ні

Так

Ні

Ні

Так

Ні

Так

Учитель. Ми пригадали, що хімічні явища інакше називають хімічними реакціями, їх дуже велика кіль­кість. Для полегшення вивчення існує класифікація реакцій. Із попередніх уроків хімії ви знаєте, як кла­сифікують хімічні реакції за кількістю та складом реагентів і продуктів реакцій. А чи є ще якісь ознаки, за якими класифікують хімічні реакції? Пропоную вашій увазі рівняння хімічних реакцій.

Завдання Визначте належність реакції до тієї чи іншої групи:

1.  H2SO4 + CuO = CuSO4 + H2O

2.  N2 + 3H2 2NH3.

3.  H2SO4 + Na2CO3 =Na2SO4 +H2O + CO2

4.  C + O2 =CO2 ; ∆H=-393 кДж.

5.  H2SO4 + Cu(OH)2 = CuSO4 + 2H2O.

6.  NH3 +H2O NH4OH.

+7 -1 +2 0 7. 2KMnO4 + 16HCl = 2KCl + 2MnCl2 + 5Cl2 + 8H2O.

8.2KClO3 =2KCl + 3O2.

0 0 +2 -2

9. 2Cu + O2 = 2 CuO.

10. CaCO3 =CaO + CO2; ∆H =178,5 кДж.

11. 4NH3 + 5O2 =4NO + 6H2O.

Учитель. Порівняємо ваші відповіді з класифікацією реакцій, що подана на схемі 1. (Додаток 2)

III. Закріплення вивченого матеріалу на цьому етапі

Гра «Реставратори». Робота в парах.

Завдання. Заповніть схему 2 (Додаток 3) «Ознаки, за якими кла­сифікують хімічні реакції», відтворивши повний текст.

Учитель. Із кожним типом хімічних реакцій ви будете знайомитися на наступних уроках цієї теми.

IV. Підсумок уроку

Учитель підводить підсумок уроку і виставляє оцінку аргументуючи їх

V. Домашнє завдання

Обов’язкове : опрацювати текст параграфа

Творче:Створити презентацію на одну з тем

-  «Хімічні реакції в побуті»

-  «Хімічні реакції в біологї»

Додаток 1

Завдання уроку

Добре знаєте...

Маєте уявлення про...

Зможете дізнатися про...

Які явища нази­вають хімічними

Реакції розкладу, сполучення, заміщення та обміну

Оборотні та необо­ротні процеси під час розчинення й електро­літичної дисоціації

Які речовини називають прос­тими, а які — складними

Чим відрізняються оборотні реакції від необоротних

Що таке реаген­ти й продукти хімічної реакції

Як класи­фікують хімічні реакції за кількістю й складом реагентів і продуктів,

Чи змінюються сту­пені окиснення хіміч­них елементів під час перебігу хімічних. реакцій

Що таке ступінь окиснення хімічного еле­мента і як його визначають

Як за ознакою зміни ступеня окиснення класифікують хімічні реакції

Перебіг хіміч­них реакцій супроводжується певними зовніш­німи ефектами, зокрема тепло­вими

Теплові ефек­ти під час розчинен­ня й криста­лізації

Що називають тепло­вим ефектом хімічної реакції

Додаток 2

Схема 1 Класифікація хімічних реакцій

Хімічні реакції

 


За наявністю каталізатора:

·  каталітичні;

·  некаталітичні

За ступенем окиснення:

•окисно-відновні;

•без зміни ступеня

окиснення

За тепловим ефектом:

·  екзотермічні;

·  ендотермічні

За напрямом перебігу:

·  оборотні;

·  необоротні

За кількістю та складом реагентів і продуктів реакції

·  розкладу

·  сполучення

·  заміщення

·  обміну

Додаток 3

Схема 3

Организационная диаграмма

Картка 1. Облік роботи на уроці

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12