Урок української мови у 8 класі
Тема. Звертання. Розділові знаки при звертаннях
Мета: актуалізувати, узагальнити й систематизувати знання учнів про звертання, відновити в пам’яті учнів відомості про поширене звертання; удосконалювати вміння виділяти звертання в реченні інтонацією та розділовими знаками; формувати вміння правильно висловлювати думки, зіставляти, узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до рідної природи як джерела творчого натхнення.
Очікувані результати: учні знаходять звертання в реченні; вміють аналізувати виражальні можливості речень зі звертаннями в тексті; правильно ставлять розділові знаки при звертаннях та обґрунтовують їх постановку; знаходять і виправляють помилки на вивчені правила; правильно конструюють та інтонують речення зі звертаннями; використовують виражальні можливості речень в усному й писемному мовленні.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиці, ілюстрації про природу.
Тип уроку: нетрадиційний ( урок - пошук).
Хід уроку
Вчись у природи творчого спокою...
Євген Плужник
I. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя.
Весна! Прекрасна й чарівна пора року. Здавна наш народ зустрічав весну з особливим настроєм, адже його хліборобська душа була надзвичайно чутливою до всього живого, що пробуджувалося з весною до нового життя. Мабуть, немає у світі людини, яка хоч раз не милувалася б красою весни. А коли людина вміє бачити прекрасне, вона творить чудеса і пише вірші, складає мелодії, малює картини або просто радіє життю.
Сьогодні у нас урок незвичайний. Ми не лише будемо працювати над темою, а й поєднаємо її із чарівним світом природи. Через прекрасне в природі ми творимо прекрасне в мові.
II.Актуалізація опорних знань.
Поетична хвилинка. Усне мовне спостереження.
(Учениця виразно читає календарно – обрядову пісню «Зелена дібровонька», записану на дошці ).
- Зелена дібровонько,
Чого так рано спустошена?
- Трава на сіно покошена.
- Ой молодая молодице,
Вийди до нас на вулицю,
Винеси нам купайлицю!
- Ой рада б я виходити,
Та заставлять хату мести,
Під круту гору воду нести,
А під другую камінь котити.
Ой повій, вітре буйнесенький,
Викоти камінь круглесенький,
Зійди, дощику дрібнесенький,
Скропи травицю - муравицю -
Нехай я вийду на вулицю:
Винесу дівкам купайлицю.
Бо наші хлопці – недбайливці
Не вирубали купайлиці,
Якби вони за нас дбали,
То купайлицю вирубали б.
Бесіда:
- Кому адресовано вірш? Обгрунтуйте відповідь рядками з тексту.
- Скажіть, з якими обрядами пов’язана ця народна пісня?
- Коли її співали?
- Зверніть увагу на виділені словосполучення. Як вони називаються? Що виражають у поданих реченнях?
III. Мотивація навчальної діяльності школярів.
IV. Оголошення теми й мети уроку.
Слово вчителя.
- Виділені у вірші слова називаються звертаннями. А чи могла б ця пісня бути без звертань? Звичайно, ні. Звертання у мові відіграють значну роль, тому сьогодні ми не тільки повторимо, що таке звертання, якими вони бувають і яка їхня роль у мовленні, а й вчитимемося правильно творити їх, щоб наше мовлення було багатим і досконалим.
V.Основний зміст роботи.
Пошукова робота в малих групах. (Кожна група працює із запропонованими реченнями, щоб пригадати інформацію про звертання, розділові знаки при звертаннях і заповнити таблицю « Я вже знаю».)
1 група
Прийди до нас, весно,
Із радістю, із великою
До нас милістю.
2 група
Стояла тополя край чистого поля.
Стій, тополенько, не розвивайся,
Буйному вітрові не піддавайся.
3 група
Наше Купайло з верби, з верби,
А ти, Іванку, прийди, прийди.
Наше Купайло із гілляки,
А наші хлопці роззявляки.
4 група
Пташок викликаю
З теплого краю:
- Летіть, соловейки,
На нашу земельку,
Спішіть, ластівоньки,
Пасти корівоньки!
5 група
Весно моя, нене, усміхнись до мене.
Сонечком привітним і ласкавим квітнем.
6 група
Весняночко – паняночко,
Де ти зимувала?
У садочку на кілочку
Пряла на сорочку.
Я вже знаю |
Звертання – це слово або сполучення слів. |
Звертання має форму кличного відмінка. |
Звертання може стояти на початку, в середині й у кінці речення. |
Звертання називає особу чи предмет, до якого звертається мовець. |
Звертання не буває членом речення. |
На письмі звертання виділяється комою або знаком оклику. |
VІ. Узагальнення й систематизація вивченого матеріалу.
Слово вчителя
- Молодці! Ви прекрасно виконали роботу, пригадали необхідну інформацію, отже, ми можемо рухатися далі. Перед нами знову пошукова робота. Кожна група досліджуватиме речення й працюватиме з таблицею. Проте в кожної групи своє завдання і своя частина таблиці. Давайте подивимось, хто швидше впорається з роботою.
Пошуково - вибіркова робота
1 група
Прочитайте речення з поезій, випишіть іменники у формі кличного відмінка, визначте їх рід і закінчення, заповніть першу колонку.
Земле моя, всеплодющая мати… Зеленійся, українська ниво! … Весно, ох, довго ж тебе чекати. Весно, голубко, чому ж ти не йдеш?
( Із поезій І. Франка)
2 група
Прочитайте речення з поезій, випишіть іменники у формі кличного відмінка, визначте їх рід і закінчення, заповніть другу колонку.
Ой Дніпре мій, Дніпре широкий та дужий! Багато ти, батьку, у море носив козацької крові. ( Т. Шевченко). Вітре теплий, брате мій, чи твоя се мова? ( І. Франко). Зеленійся, рідне поле… ( Нар. творч.)
3 група
Прочитайте речення з поезій, випишіть іменники у формі кличного відмінка, визначте їх рід і закінчення, заповніть третю колонку.
Весно! Радосте моя! Любове моя! Вабить мій зір твоє зелене вбрання, а душа повниться весняним теплом і красою (І. Цюпа).
Іменники із закінченням –а,-я у Н. в. | Іменник із нульовим закінченням і закінченням –о,-е в Н. в. | Іменники із нульовим закінченням у Н. в. |
Кл. в. | Кл. в. | Кл. в. |
Земле, ниво, весно, голубко | Дніпре, батьку, вітре, брате, поле | Радосте, любове |
Хвилинка відпочинку
- Любі друзі, кожного дня ми звертаємось до наших рідних, тому слід знати, як від одного слова утворити різноманітні форми звертання. Поетеса Надія Красоткіна написала вірш « Прекрасні звертання», в якому показала, як слід звертатися до рідних і близьких тобі людей. Давайте послухаємо цей вірш.
Прекрасні звертання
Є в нашій мові прекрасні звертання,
Добрі і щирі, чудові слова.
Тими словами усяк без вагання
Маму найкращу свою назива:
Мамо, матусенько, мамочко, ненько,
Матінко, усміх твій ніжній ловлю.
Мамонько рідна, моя дорогенька,
Я над усе тебе в світі люблю.
Я і до тата умію звертатись,
Хочу в словах передати тепло.
Щоб мій татусь міг частіше всміхатись,
І щоб в душі його сонце цвіло!
Татку, татусенько, таточку, тату,
Кращого в світі немає навкруг!
Татоньку, хочу тебе я обняти –
Ти мій порадник, заступник і друг!
- Я сподіваюсь, що ви будете звертатися до своїх батьків тільки в шанобливій формі.
Пошук - моделювання
Запишіть текст, виділені слова поставте у форму кличного відмінка, розставте пропущені розділові знаки.
Навесні природа ти ще чарівніша. Цікаво спостерігати, як із маленьких бруньок розвиваються листочки. А я думаю, що ти земля такої краси не бачила давно.
Щастям повниться серце і хочеться крикнути: «Мрія моя! Зоря моя!» Яка я матуся щаслива, що маю змогу милуватися такою чудовою красою.
Висновок. Щоб утворити звертання, треба іменник поставити у форму кличного відмінка. Звертання на письмі відокремлюється комами. Якщо звертання стоїть на початку речення й вимовляється з окличною інтонацією, воно відокремлюється знаком оклику.
Гра « Хто швидше?»
( На аркушах записано в колонку звертання. Перший учень добирає до них означення – епітет, записує і передає іншому. Аркуші заготовлено для трьох варіантів.)
Варіант 1 | Варіант 2 | Варіант 3 |
Мово рідна Калино червона Пісне ніжна Земле родюча Матусю ріднесенька | Дівчино гарна Краю рідний Зоре вечірняя Вітре буйний Голубко сизая | Брате рідний Дубе високий Весно чарівна Листочку зелений Пташко маленька |
Творча робота в групах
Скласти 3-5речень, використовуючи звертання.
1 група – « Прийшла весна…»
2група – « Ой весна, весна, днем красна».
3група – « Журавлі весну на крилах несуть».
Зачитування складених речень по групах.
VIІ. Домашнє завдання ( на вибір ):
Написати твір – мініатюру « Зустріч із весною» або скласти вірш, уживаючи звертання.
VIII. Підбиття підсумків уроку.
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».
Сьогодні на уроці я дізнався (дізналася), що …
Найцікавішим для мене на уроці було…
-А які роздуми у вас викликають слова епіграфа до уроку?
Підсумкове слово вчителя.
- Ось і закінчився наш урок – пошук звертань у мовній країні, яку зачарувала зеленокоса весна. Саме ця пора року допомогла нам не лише повторити тему, а й розкрити свої творчі здібності. Через красу природи нашої землі ми відчули красу рідної мови.


