Тема: Складання тексту-опису «Зима в рідному краю»
Мета: Вчити помічати ознаки природи. Розвивати вміння передавати свої враження від побаченого на письмі. Збагачувати мовлення школярів образною лексикою. Вчити будувати тексти-описи. Виховувати любов до рідної природи, бережне ставлення до неї.
Обладнання: Грамзапис музики П. Чайковського «Пори року», таблиці, малюнки із зображенням зимової природи.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Привітання.
Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго дня вам, вітаю я вас.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
а) Слухання запису музики П. Чайковського «Пори року» - «Зима»
Перед прослуховуванням поставити запитання:
- Природу якої пори року ви намалюєте в уяві, слухаючи цю музику? Чому?
(Слухання музики)
- Так природу якої пори року ви намалювали в своїй уяві?
- А який настрій викликала у вас почута мелодія?
2. Оголошення теми та мети уроку.
Слово вчителя.
- Ще зовсім недавно ми бродили з вами в осінньому лісі. Під ногами шурхотіло опале листя. Сумну пісню співали птахи. А сьогодні – під теплою ковдрою сплять деревця і травинки.(?) Не чути співу птахів. Що ж це за пора року?
Правильно – це зима. Сьогодні вона хазяйнує скрізь, куди не глянь. Щедра вона в цьому році на мороз та сніг. Все навколо вкрила теплою пухнастою ковдрою, прибрала дерева і кущі в біле мереживо і сріблястий бісер. Усюди заглядає, скрізь хоче погосподарювати. Вирішила вона завітати і до нас в гості. Отже, запрошуємо Зиму!
Зима.
Добрий день, в добрий час!
Рада, дітки, бачить вас!
Не сама до вас прийшла –
Сніг й морози принесла.
- А що ще приносить зима людям? Які асоціації у вас виникають при слові зима?
. Метод «Асоціативний кущ» (Діти на дошці записують)
Зима
А ще я вам принесла з собою цікаві завдання, які допоможуть розвивати (витягує з чарівного кошика - учні читають хором)
· мову;
· увагу;
· спостережливість;
· мислення;
· творчість
Перше завдання: порівняємо два речення. Яке речення вам більше сподобалося? Чим?
1. Прийшла зима.
2. Прийшла білосніжна чарівниця-зима.
(Відповіді учнів)
- Отож, діти, сьогодні на уроці ми з вами будемо вчитися складати такий текст, який викликає почуття, відтворює картини природи, складати художній опис «Зима в рідному краю». Йдучи зі школи ви неодноразово звертали увагу на красу зимової природи. Тож свої враження від побаченого ви і використаєте під час написання тексту.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда.
Вчитель. Але насамперед давайте повторимо раніше вивчений матеріал про текст.
- Які типи текстів ви знаєте?
- Які слова використовуємо у текстах-описах?
- Який текст ми називаємо описом?
Вчитель. Так, діти, текстах-описах навіть простими словами можна передати настрій, відтворити чарівність природи, захоплення її красою, неповторність.
2.Відгадування загадок про зиму.
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі.
Поля причепурила –
Пухнастим снігом вкрила.
Відгадайте, хто вона,
Бабусенька чарівна.
* * * * *
Запнулися білими хустками
Хати в намистах крижаних,
Чуби димлячі закрутили,
Узявшись в боки, димарі.
3. Аналіз загадок, виділення образних висловів про зиму.
- Які вислови нам допомагають здогадатися про зиму?
4.Метод «Судді-адвокати»
- Учні першого ряду будуть суддями. Ви будете засуджувати зиму, шукати у неї недоліки.
А учні другого ряду – адвокатами. Ви будете захищати зиму, підтверджуючи її гарні сторони.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Поетична хвилинка. Слухання вірша О. Олеся «Зима»
Вчитель. Багато поетів пишуть про красу зимової природи. О. Олесь також зобразив її у творі «Зима». Ось, послухайте і дайте відповідь на запитання:
– Які картини природи ви уявляєте, слухаючи ці рядки?
Слухання вірша.
Бесіда:
- Так які картини природи ви уявили, прослухавши вірш?
– Які слова вживає автор, щоб показати, що все засипане снігом?
(Все потонуло в глибоких снігах)
- Як себе поводять звірі? ( Мерзнуть, тремтять).
Фізкультхвилинка
(Виконання пісні «Морозець» з рухами)
3.Перегляд таблиць, малюнків та ілюстрацій із зображенням зими.
(По можливості – фотокарточки з місцевою зимовою природою)
- Якою зображена зима? (Морозна, холодна, похмура)
- Яким стало небо? ( Сіре, білувато-сіре, холодне)
- Яка земля? ( Вкрита білою ковдрою, засипана глибокими снігами)
- А який сніг? ( Білий, блискучий).
Якими стали дерева? (Сонні, сумні)
4.Робота з мовним матеріалом.
а) Словникова робота. Підбір образних слів та висловів.
(Робота в групах. Завдання для трьох груп: з групи слів вибрати слов, які відповідають безпосередньо даному слову)
Зима – холодна, люта, сердита, морозна, похмура.
Сніг – блискучий, білий, сріблястий, пухнастий, легкий.
Вітер – колючий, різкий, пронизливий.
Земля – сонна, вкрита снігом, мерзла.
Дерева - скуті холодом, сонні, темні.
Небо – сіре, білувато-сіре, важке, холодне, заспане.
б) Підбір синонімів до слова люта.
(Сердита, злюща, затята, розлючена, роздратована, роз’ярена)
в) Підбір спільнокореневих слів до слова сніг
5. Зачитування вчителем зразка
Зима в рідному краю
Завітала до нас холодна зима. Розкинула на землю білосніжне покривало. На віти сонних дерев надягла білі пухнасті шапки. Тихесенько сипле і сипле легенькі сніжинки. Усе навкруги забілила. Тільки горобина червоніє і приваблює своєю чарівністю всіх пташок. Заспане сіре небо хмуриться на зиму. Лише чути пісню пронизливого вітру.
6. Пояснення висловів.
- Розкинула білосніжне покривало (випав білий сніг);
- надягла на віти пухнасті шапки (на вітах лежить пухнастий сніг);
- все навкруги забілила (скрізь лежить сніг)
- Складання усного опису
7. Запис художніх описів «Зима в рідному краю» у чернетках
1 група - - самостійно;
2 група - за опорними словами та запитаннями:
- Яка пора року прийшла до нас?
- Що сталося з деревами та птахами?
- Який сніг?
- Яким стало небо?
- Яка земля?
- Який вітер?
3 група – вставити слова з довідки.
Зима у рідному краю
На білому коні прискакала до нас … зима - білогрудонька. Приспала вона … дерева. Засипала … снігами землю. Не чути співу птахів. Голодно їм і холодно. … небо хмуриться на зиму. Воно так давно не бачило … сонечка. Лиш чути пісню … вітру. Він так і хоче дошкулити комусь.
Довідка:
8. Самоперевірка текстів.
9. Зачитування окремих описів. Їх аналіз.
10. Вчитель. Перед тим як переписати тексти в зошити, обміняйтеся текстами та перевірте один в одного помилки.
ІV. Завдання додому.
Для тих, хто не переписав текст - дописати
Всім – підготувати ілюстрацію до свого твору; спитати у мам і бабусь народні прикмети, пов’язані із зимовою порою і записати їх.
Додатково - скласти загадку або вірш про зиму.
V. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
- Що найбільше сподобалося на уроці? Чому?
2. Незакінчене речення
- На цьому уроці я вчився…
3. Оцінювання навчальних досягнень з коментуванням.
Сильнішим - картки із малюнками на зимову тему і підписом молодець, розмальовки.
Всім – сніжинки
Вчитель.
Молодці! Дуже гарно потрудились! Мабуть трішки і стомились? А тепер пора кінчати, щоб новий урок почати.


