ТЕМА. «Сплата податків-це фінансування майбутнього»
МЕТА. Ознайомити учнів із значенням, розумінням ролі та місцем
податків у житті людини, держави і суспільства. Формування свідомого
ставлення до сплати податків дітей шкільного віку.
Розвивати пам'ять, логічне мислення, зв'язне мовлення.
Виховувати податкову культуру у дітей - майбутніх платників податків.
ОБЛАДНАННЯ. Плакат з висловами про податки, виставка малюнків дітей «Податки очима дітей», «податкове сонечко», «податковий віночок» (зроблені з кольорового паперу), надписи слів (бюджет, податки, міліція, армія, школи, лікарні, бібліотеки, заводи, фабрики, готелі, ринки) ці написи в процесі пояснення викладаються на дошку у вигляді вінка, вінок з квітів на дошці зроблений заздалегідь. Синя матерія у вигляді моря, рибки.
Сцена прибрана. На задньому плані податкова емблема і лозунг «Сплата податків - це фінансування майбутнього».
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вчитель
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Сьогодні він у нас незвичний,
І мандрівний, і таємничий.
Тож повернімося обличчям до гостей
1 лагідно скажімо «Добрий день!»
Учень.
Сьогодні в класі в нас розмова:
«Що таке служба податкова?»
Для чого служба ця існує,
Як їй ведеться, як працює,
Які працюють в службі люди,
Яке майбутнє в неї буде.
Поважну службу податкову
Запросимо щиро ми до слова!»
Вчитель. Дорогі дітки! Наша незвичайна виховна година присвячена податкам. І метою є ознайомлення Вас із податками, так як ви є майбутніми платниками податків, ви майбутнє нашої країни.
У нас присутні представники податкової інспекції. Це люди, державні службовці, які відповідають за ваше щасливе дитинство, за спокійну, забезпечену старість пенсіонерів, за достаток малозабезпечених людей та багатодітних сімей.
Учні.
1. Взірець фахівця.
І робота для Метра!
Професія ця - Податковий інспектор.
2. Він грамотно й вчасно
Рахує податки.
Спокійно і класно
Ми можемо спатки.
3. Щоб - кожну копійку
В державну скарбничку!
Без гарного ліку
І гра хаотична.
Вчитель. До слова запрошуємо представника податкової інспекції....
Представник ДП1.
- Як називається країна в якій ми живемо? (Україна)
- Як називається Основний Закон нашої країни? (Конституція)
- Хто приймає закони у нас в державі? (їни) Молодці дітки. Ми з вами живемо в цивілізованій державі, в якій є свої порядки, свої закони. Безперечно, за такими законами живемо і ми. Конституція України, ст. 67 гласить: «Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом».
- А хто з Вас знає що таке податок?
Податок - це частина зароблених грошей, яку повинен сплачувати кожен громадянин. Його використовують на дуже важливі справи: на утримання дитячих садків, шкіл, лікарень, бібліотек, міліції, армії. Із сплачених податків отримують гроші пенсіонери, науковці, державні службовці. Отримують допомогу діти - сироти, інваліди, багатодітні сім'ї, тобто люди, які за віком або за певних обставин працювати не можуть.
- А крім Основного Закону, тобто Конституції, за якими ще законами живуть люди? (За Законом Божим, Біблією)
Так, і Біблія спонукає людей до послуху перед державними законами.
А ось для здійснення контролю за додержанням податкового законодавства існує податкова служба. Державна податкова служба є органом, на який покладено забезпечення додержання інших обов'язкових платежів в бюджет, здійснення контролю і забезпечення правильності обчислення та сплати цих платежів.
Вчитель. Дуже гарно дякуємо Вам-----------за розповідь. А ми в свою
чергу хочемо показати нашим гостям, що елементи знань про податкову справу мають місце і в нашому класі. І ви зараз переконаєтесь в цьому!
Виступ дітей.
1. Податки - це круто
І дуже сучасно
Це те, що потрібно
Й зароблено вчасно.
2. Податки - це право
Батьків на роботу
Це мирна родина
Про діток турбота.
3. Це лад у країні
Хороші зарплати
Спокійне майбутнє
Пора вже це знати.
4. Щоб держава мала статки,
Мирне небо, хліб і сіль...
Треба сплачувать податки.
Тож приховувать - не смій!
Сценка «Тіньова економіка»
Вчитель. Отже, наші податки - це добробут держави. Я так думаю!
Грубий голос із залу. А я так не думаю!
Вчитель. Прошу, назвіть себе, хто ви, звідки?
Тіньовик. (хлопчик одягнений під нового українця з грубими пихатими
манерами)
Я - новий українець, пан Тіньовик, з району Тіньової Економіки.
Вчитель. І що ж ви думаєте?
Тіньовик. І думати про це не хочу.
Вчитель. Чи вважаєте ви податки...
Тіньовик.(перериває) Чхав я на ваші податки!
Вчитель. Даруйте, але добробут нашої держави...
Тіньовик. Чхав я на вашу державу! Мене хвилює тільки мій власний
добробут і мої прибутки! І я не збираюся ні з ким ділитися! Я так
думаю! (зневажливо сміється)
Вчитель. Невже такі люди існують у нашому суспільстві, чи це,
можливо, якийсь вийняток?
На жаль, ні. Байдужих до своєї землі є чимало в нашій державі, такі
особи трапляються дуже часто. Ними керує жадоба грошей, ненаситність,
вони приховують свої прибутки, не підкоряються закону, зрештою, стають злочинцями. Вони подають дуже поганий приклад оточуючим. Але вони не всемогутні. Є люди. Які стають на боротьбу з такими особами, ці люди називаються податківцями.
- Пане, ось послухайте, що сталося із Спиридоном, який хотів обійти закон, як це робите ви.
Виступ дітей.
1. Жив в одному славнім місті
Підприємець Спиридон.
Господарник був відомий,
Поважав завжди закон.
Але якось раз (не жарт),
Бо надумав Спиридон,
Що не сплатить він податки,
Трохи обмине закон.
2. Гарне рішення прийняв,
Спати чим скоріше вклався.
Вранці він найперший встав,
Гроші рахувати взявся.
Але раптом - стук у двері.
Діти радісні, веселі:
«Ми зі школи, любий татку, в школі вже занять нема.
Хтось не сплачує податку
І зачинена вона».
3. Заболів у Спиридона
Несподівано живіт.
То чого ж сидіти вдома?
У лікарню він біжить.
Оголошення читає:
Лікар хворих не приймає.
Без оподаткування
Немає лікування!
4. Наш герой додому йде
І не може зрозуміти.
Чому транспорт геть увесь
Почав сигналити, гудіти?
Де міліція? Аврал!
Швидше наведіть порядок!
А хтось із гурту запитав:
«Чи сплатили ви податок?»
5. І побіг щосили було
Через місто Спиридон,
Закрутився, провалився...
І прокинувся. Це сон!
Дуже він тоді зрадів,
Застрибав, повеселів.
І відразу (тут мав рацію)
Заповнив про доходи декларацію.
6. Тепер запам'ятає Спиридон:
Податок-це частина грошей,
Котру, як передбачує закон,
Державі має сплачувати кожен.
Вчитель. А ще хочемо запропонувати Вам, шановний пане Тіньовик, казочку «Про Рибалку і Золоту Рибку» на новий лад.. Яка також вас багато чого навчить.
КАЗОЧКА «ПРО РИБАЛКУ І ЗОЛОТУ РИБКУ»
Дія І
(Гарна, сучасна хатина на самісінькому березі синього моря.)
Дід. Ну як ти, стара?
Баба. Ет, що там питати! Усе геть болить... Усе...
Дід. Але я тобі стільки імпортних ліків наніс. В рекламі кажуть, що...
Баба, (перебиває) Багато чого кажуть. А я, мабуть, уже вмирати буду.
Господи, тільки євроремонт зробили - і на тобі...
Дід. Ну. Ну, вмирати, бабо, надумала. Ти краще...
Баба, (знов перебиває роздратовано) Ти, діду, краще не сиди тут, а піди
до спонсора, хай...
Дід. (зрадів, бо є нагода спекатись зловредної баби) До Золотої Рибки?
Я зараз... Так, треба до неї! До кого ж іще?
Дія II
Синє — пресинє море. В його глибинах живе Золота Рибка.
Дід. Рибко. Рибко! А випливи - но! Поговорити треба на дуже важливу тему...
Золота Рибка. Що. Діду, хотів?
Дід. Та баба моя тяжко захворіла. Я і те, і се їй, нічого не допомагає... Що робити?
Золота Рибка. Кажеш, і те, і се? Дорогі ліки купуєш? Бачу, треба тебе, Діду, і на цей раз виручати. Жаль тебе, бідолашного. Ось тобі папірець з адресою. Негайно іди туди. А там уже дізнаєшся, що робити. Можливо, це твій, Діду, з Бабою останній шанс. Тільки йди, нікуди не звертай, щоб не спізнитись. Бо Баба твоя і справді у великій кризі...
Дія III
Великий будинок у центрі міста, на котрому табличка: «Державна податкова інспекція». У вестибюлі - велика черга. Люди заповнюють декларації, якісь інші документи.
Дід, (захекавшись) По - по - податкова інспекція. Так ось куди мене Золота Рибка направила! Ох, я старий дурень! Як же я зразу не здогадався зробити це сам! Господи, скільки я риби у морі тому переловив, скільки здав її тій пожадливій перекупці Тосьці! А не здогадувався, старий пеньок, що море не моє власне, що риба теж не моя... А все гріб та гріб під себе, все із старою наїстись не могли...
Людина в черзі Вам недобре? Чимось допомогти?
Дід. Ох, мені і справді недобре! Хоча допомогти я маю сам собі. Це ж треба так не здогадуватись, що прихований заробіток користі не принесе. Що рано чи пізно ці гроші обернуться карою! Так, так, я прошу Вас пропустити мене до каси поза чергою. Я повинен негайно спокутувати свій і бабчин гріх.
Людина в черзі Будь ласка! Зважаючи на Ваш поважний вік...
Тіньовик. Я все зрозумів. Дайте мені декларацію, я хочу задекларувати свої доходи. Хай і в моїй сім'ї, і в моєму селищі панує спокій і достаток.
Вчитель. Ми дуже радіємо з того, що ви пане, стали законопослушним
громадянином України.
Давайте ми всі разом закріпимо свої знання і складемо «податковий
віночок».
1. Податки появилися давно,
Але не всі їх можуть розуміти.
Вони важливі, як завжди
І їх збирають, як у віночок квіти.
2. Тепер з'ясуємо чого,
Для мене і податки і віночок разом.
Тому що в них єдине все,
І це я зараз вам покажу.
- Всередині у нас буде податок і бюджет. Що таке податок? (Обов'язкові грошові виплати на користь держави.)
- Хто сплачує податки? (Повинен сплачувати кожен працівник або підприємство. Це готелі, ринки, бари, заводи, фабрики...)
Учень.
3. Збираємо ми квіти у вінок,
І дивимось, щоб він був гарним, і важливим...
Сплативши всі податки, кожен чоловік
Стає завжди найкраще жити!
- Куди надходять ці гроші? (Ці гроші надходять до бюджету) - У перекладі з англійської та французької мови, бюджет, означає торба, гаманець.
Учні.
4. В вінку заплетені всі квіти чарівні
Вони людину захищати будуть.
А кошти, що сплатили ми
До нас повернуться, дороги не забудуть
5. А як подивимось, вінок,
Він схожий на податків скарб зростання.
Основа пружна-це його бюджет,
А стрічки на доріг використання.
- На які потреби використовують гроші з державного гаманця, тобто з бюджету? (навчання-школи і дитячі садочки, лікування — лікарні, на забезпечення дітей інвалідів, малозабезпечених сімей, пенсіонерів...) Учень.
6. Повернуться податки всі до нас:
У дитсадок, у школу, здоров'я охорону,
Найдуть податки час прийти
І у міліцію та всій країни оборону.
7. Бо з державної скарбниці
Вчаться в школі школярі,
Чудодійної водиці
Набирають лікарі.
8. З коштів цих стоять в дорозі
Полісмени та війська.
Митниці на кордоні,
Влада вся міська й сільська.
9. З них дороги ремонтують,
Садять парки та ліси,
Будівництво фінансують
Неповторної краси.
10. Як все пояснити Готелям, «Сільмагам»
- То є чим платити
І вчителям, і мамам!
- Погляньте, який чудовий у нас квітково - податковий віночок.
Учні.
7. А люди кажуть: «Гарно, як в вінку!»
Ми стали працювати, жити,
То все тому, що точно знають всі:
«Податки треба своєчасно нам платити!»
8. Вінок, красується цвіте!
Це символ України своєрідний!
Податки - це обов'язок! І все...
Для кожного громадянина!
Вчитель. - Що потрібно квіточкам для їхнього росту? (повітря, вода, сонечко)
- Так, Сонечко, воно у нас є, але незвичайне, податкове і без промінчиків. Ваше завдання пригадати всі слова, які ви сьогодні запам'ятали на податкову тематику. Ці слова написати на промінцях і повернути їх сонечку, (податки, бюджет, декларація, податківець, дохід)
Вчитель. Гляньте, яке гарне податкове сонечко засяяло на наш податковий віночок.
Ну ось і підходить до завершення наша виховна година. Сьогодні ми закріпили свої знання про податки, про їх роль, місце та значення.
А вас, стражів порядку,
Нехай безсилля не змага!
Хай справно платяться податки,
И державна повниться казна!
Звучить пісня «І в вас, і в нас хай, буде гаразд...»


