Тема: Осінь.

Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів з теми «Осінь»,

розвивати увагу, пам’ять, мовлення учнів,

виховувати любов до природи, почуття доброти.

Обладнання: презентація, ноутбук, дошка, проектор, роздатковий

матеріал, «Сонечко побажань» з промінцями, медалі «Знавець осені».

Хід уроку

1.  Організаційний момент. (слайд)

Учитель:

– Привітались із гостями.

Продзвенів уже дзвінок

Починається урок.

Попрацюймо всі старанно

Щоб почуть наприкінці.

Що у нашім 2 класі

Діти – просто молодці!

2.  Повідомлення теми і мети уроку. (слайд)

Учитель:

– Сьогодні у нас інтегрований урок: природознавства, музики,

зарубіжної літератури.

Це урок творчості, натхнення, добра і радості.

– Діти, ми будемо говорити про чарівницю, яка ще сьогодні

володіє природою.

– Яка пора року керує зараз погодою?

- Осінь золотава вже від нас іде.

Розкидає злото й пурпур де-не-де.

Вітер невгамовний листя обрива.

З ним в повітрі вогкім досхочу кружля.

–  Отже, осені присвячуємо наш урок «Сторінки золотого листопада».

На уроці ми будемо закріплювати знання з теми «Осінь», розвивати

навички усного мовлення, вчитися бачити красу рідної землі.

Роботи на уроці буде дуже багато. Тому ми повинні швидко

думати, правильно відповідати, гарно працювати.

Психологічний настрій:

Я – учень,

Я – ходжу до школи.

Мене навчають вчитися.

Я все розумію, я все хочу знати.

Девіз нашого уроку:

Працюватимем наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилина не втратилась марно.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

3.  Закріплення вивченого матеріалу (слайд)

Учитель:

- Отож, починаємо розмову про осінь, про барви пізньої осені,

вже майже зими – задумливої і химерної.

–  А що вам каже слово «осінь»?(асоціативний кущ)

– Сьогодні я дізналася, що саме зараз вона перевіряє усі свої

володіння, прощається з усіма.

–  А чи не хочете ви, щоб Осінь прийшла до нас у гості?

Давайте-но розкажемо про неї віршики. Може вона почує,

їй сподобається і завітає у клас.(Учні розповідають вірші)

Молодці!

Але щось не видно осені.

–  Тоді співаємо гарну пісеньку про красуню-осінь. (Пісня)

Учитель:

Немає.

Погукаємо її: «Осінь, осінь, в гості просимо!»

Заходить Осінь і вітається.

Учитель:

– Дякуємо тобі, Осінь, що ти нас почула. Ми хочемо тобі розказати,

як уже багато учні знають про тебе.

– Осінь золотить листя, потім обриває – це ж її робота.

А може це погано, що листя опадає? Як ви думаєте?

Гра «Мікрофон».

Учні:

– Листя опадає тому, що так дерева готуються до зими і краще

переносять морози.

– Так дерева позбуваються шкідливих речовин.

– Гілки взимку не обламаються від снігу і вітрів. Опале листя – це

добриво.

– Затримує вологу.

–  Це ковдра для коренів, для звірят.

Учитель:

- Уже багато листочків вона зірвала і дарує кожному із вас.

А ще сьогодні осінь буде зривати листочки з оцього дерева.

–  Яке це дерево?

Якщо ви уважні, то помітили, що дуб ще не скинув усіх своїх листочків.

Листочки допоможуть нам перегорнути сторінки золотого листопада.

1-й листочок просить нас назвати ознаки осені: (слайд)

Учні:

–  сонечко гріє не так весело.

–  небо вкрите хмарами,

–  часто ідуть дощі.

–  всі перелітні птахи відлетіли у теплі краї,

–  з дерев облітає листя,

–  люди зібрали урожай овочів і фруктів,

– іноді падає сніг,

–  скоро настане зима.

Учитель:

А скільки було сонячних днів цієї осені? А похмурих?

Гра « Що розповість листочок?»

Учитель: Візьміть свої листочки, притуліть до вуха і послухайте, що

вони вам нашепчуть про осінь.

2-й листочок перегортає наступну сторінку золотого листопада.

(слайд)

Учитель:

Ми потрапляємо з вами до лісу. Пригадаємо, як приготувалися до

зими тварини: звірята, комахи і птахи.

Гра « З якого дерева?» (слайд)

Учні працюють з роздатковим матеріалом.

Гра «Позначте зайве слово»: (слайд)

1.  Шпак, ластівка, ведмідь, горобець.

2.  Муха, метелик, заєць, бджола,

3.  Синичка, снігур, ластівка, дятел.

Якщо ми з вами в лісі, то обов’язково побачимо гриби.

Про що ми повинні пам’ятати, коли збираємо гриби.

3-й листочок перегортає сторінку «Сад і поле» (слайд)

Учитель: Що роблять люди осінню на полях?

–  Який урожай збирають в садах?

Ось і ми спробуємо зібрати урожай.

Робота з роздатковим матеріалом.

Гарний урожай зібрали. Запрошую всіх порадіти і заспівати пісеньку

« Що нам осінь принесе?»

Учитель:

–  Ми пригадали якою буває природа восени.

А вона ж, ми знаємо, потребує нашої допомоги, любові і захисту.

Отже, уважно слухаємо і виконуємо:

– Якщо ви не смітите на вулиці – підстрибніть.

– Якщо ви з батьками не спалюєте листя – почухайте носа.

– Якщо у вас болить душа, коли хтось ламає дерево

покладіть руку на серце.

–  Якщо ви посадили деревце – погладьте себе по голівці.

Учитель:

- Нас у різний час року вчить мудра природа. Вчить по календарю. (слайд)

Птахи вчать співати.

А дерева різні вчать дружити міцно.

Учить сніг нас чистоти.

Учить сонце доброти.

Бо доброта – це слово із сонечком схоже. Воно зігріває, огортає теплом

душу живої істоти. Робить життя яскравим, світлим радісним.

У цьому ми ще раз переконалися, коли читали казку.

4-й Листок відкриває наступну сторінку.( фільм)

Учитель:

–  Що ви побачили?

– Де можна побачити сонячне сяйво?

Про сувору й величну природу Фінляндії ми говорили на минулому

уроці.

Згадаємо казку Захаріуса Топеліуса « Сонячний промінь у листопаді».

– Прочитайте слова: мурашки, комахи, жуки, павуки, пугач,

польовий коник, озеро і діти, сумна береза, дівчинка, стара жінка.

– Чому автор обрав у казці місяць листопад?

–  Коротенько скажіть, яким був у казці листопадовий день.

Називаємо героя і говоримо, що розповідається в казці.

(коротенький переказ)

Вигаданий персонаж:

–  Пофантазуйте, який новий герой може з’явитися у казці?

–  Яким він буде?

Творимо казку:

–  Уявіть, що до нас на урок можуть завітати герої казки.

–  Кого б ви хотіли побачити?

–  Що вони вам розкажуть?

Гра «Хто швидше?» (я називаю слово, а учні читають із казки

речення): листопад, береза, щілинки, добру справу…

Чи уважний ти читач:

–  Був листопад, а справі не було видно й кінця.

Усюди було холодно і сухо.

Він досхочу відпочив цього дня.

–  Яким був сонячний промінчик?

–  Чого вчить нас ця казка?

Промінь переконаний, що жити – означає творити добрі вчинки.

–  Головна думка казки: «Не стомлюйся робити добро.» (слайд)

А кожен із вас і є тим сонячним промінчиком для своїх рідних.

То ж спішіть робити добро.

Ми з вами утворимо «Сонечко побажань»(Діти беруть у руки

промінець):

–  Я бажаю…

Учитель:

- А я бажаю вам, дітки:

–  Залишіть промінець в серденьках,

Щоб весна в них завжди цвіла.

Щоб у душах сонечко квітло,

Зірка щедрості і добра.

Променилося ніжне світло.

І в житті було легко іти.

Учитель:

Останній листочок зриває осінь і перегортає останню сторінку

золотого листопада. Вона хоче подарувати усім нам гарну пісеньку

про промінчик. (Осінь співає пісню «Промінчик»)

– Дякуємо тобі, Осінь.

– Чи порадували тебе дітки своїми знаннями?

Осінь пригощає усіх яблуками:

–  Ну що ж порадували мене!

Тепер спокійна я.

Свої турботи лишу на потім, на наступний рік.

Уже скінчилась моя робота.

І дням моїм скінчився лік.

Тепер прощаюсь з вами усіма.

Вже в білій шубі йде до вас зима.

До побачення! Зустрінемось через рік.!

–  До побачення!

Підсумок уроку (слайд)

Учитель:

– Ось і закінчується наш урок.

– Чи сподобався вам урок?

–  Чого вчить нас природа?

Закінчи речення: Прийшла золота …

На деревах пожовкло …

Часто ідуть …

Незабаром настане …

- Я дякую вам за співпрацю і хочу нагородити медалями

«Знавець осені», бо ви дійсно її заслужили.

Молодці!

2 клас

Вороньківська З О Ш І-ІІІ ступенів

Інтегрований урок у 2 класі

Інтегрований урок «Осінь»

Вчитель: В. І. Гусак