Тема. Держава в середньовічній Європі
Мета: охарактеризувати структуру середньовічного суспільства, станової монархії; з'ясувати причини політичної роздробленості; розвивати в учнів навички роботи з історичним джерелом, складання таблиць, працювати в групах; виховувати в учнів
Поняття: «стани», «станова монархія», «політична роздробленість», «герцог», «маркіз», «парламент», «генеральні штати».
Обладнання: Історія середніх віків: підручник для 7-го кл.— К.: «Генеза, 2007; атлас, наочність
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку ІІ Перевірка домашньої роботи.
Усне опитування за запитаннями
Чим біле духовенство відрізняється від чорного. Як можна оцінити внесок монастирів у розвиток середньовічного суспільства.
Чому у середні віки сеньйор мусів передати значну частину землі васалам Які обов'язки виконували васал і сеньйор стосовно один одного. Які обов'язки були у селян
Актуалізація знань учнів.
1. Які зміни сталися на території Європи внаслідок Великого переселення
народів?
2. Що таке держава?
3. Які ознаки держави ви знаєте?
4. Кого із франкських королів ви можете назвати?
5. Що ви знаєте про цих королів?
Вивчення нового матеріалу Середньовічне королівство. Робота з таблицею
Учні разом з учителем порівнюють владу племінного вождя та короля,
заповнюють таблицю «Управління франків
Племінне правлління | Державне правління |
Робота зі схемою (феодальна роздробленість). За розповіддю учителя учні мають скласти схему «Система управління середньовічним королівством».
Король
Майордом -- головний міністр у державі
Герцог - - глава великих племен (спадкова посада)
Граф --управляв невеликим округом (призначався королем)
Маркграф --управляв прикордонним округом
Запитання. Використовуючи матеріал попередніх уроків скажіть, яка доля спіткала імперію Карла Великого. Робота з підручником.
Опрацюйте матеріал підручника ( п.2, пункт §4, С. 49-50) і визначте ознаки феодальної роздробленості.
Робота з картою розгляньте карту атласу «Англія та Франція в XII на поч. XIV ст. » і дайте відповідь на запитання.
1. Який вигляд мала територія Франції у XII ст.?
2. Кому належала переважна більшість її території?
3. Про що свідчило існування володінь англійської корони на території
Франції?
Станова монархія
Метод «Мозковий штурм»
Дати відповідь на запитання: кому була вигідна феодальна роздробленість, а
кому - - ні?
Робота в групах
• 1-а група. За допомогою підручника дати визначення поняттю «орган
станового представництва» (учні заносять визначення до зошита).
• 2-а група. За допомогою підручника дати відповідь на запитання, які
повноваження мали органи станового представництва.
• 3-я група. За допомогою підручника дати відповідь на запитання,
представники яких станів не входили до органу станового
представництва. Чому?
IV. Закріплення знань учнів
1. Що таке держава? Які її основні ознаки?
2. Як і чому змінювався державний лад у середньовічній Європі?
3. Що таке «ранньофеодальна монархія», «феодальна роздробленість»,
«станова монархія»? 4. Яку роль відігравало право в житті середньовічної Європи?
V. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника, скласти
міні – твір «Я у державі середньовічної Європи»


