Тема уроку: «Фізичні та хімічні явища».
Тип уроку: інтегрований урок вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: експериментально-пошуковий.
Мета уроку: сформувати знання учнів про фізичні і хімічні явища.
Завдання уроку:
Освітні:
Формувати вміння спостерігати явища, пізнавати їх і робити висновки на основі спостережень;
Сприяти засвоєнню понять «фізичні явища», «хімічні явища», «ознаки хімічних реакцій», «умови протікання реакцій»
Виховні:
Виховання переконаності в світу;
Формування естетичного смаку при спостереженні краси явищ природи;
Розвиваючі
Сформувати уявлення про єдину картину світу через єдність предметів природничого циклу;
Удосконалювати техніку виконання експерименту;
Засоби навчання: комп'ютер, проектор (презентація ходу уроку, індивідуальний тестовий контроль, відеозапис експерименту «Правила ТБ» і питання до нього), інтерактивна дошка.
Обладнання і реактиви: штатив з пробірками, тримач, спиртівка, склянка, скляна паличка, сірники;
розчини: CuSO4, крейда, NaOH, парафін, HCl, кристали сульфату міді, фенолфталеїн, вода, хлорид амонію, гідроксид кальцію, бенгальські вогні;
Методи контролю:
фронтальне усне опитування, вирішення експериментальних завдань, комп'ютерний контроль, домашнє завдання.
Хід уроку:
Вчитель хімії: Сьогодні у нас не традиційний, а інтегрований урок, присвячений вивченню фізичних і хімічних явищ, які відбуваються як в хімічній лабораторії, так і навколо нас.
ЕПІГРАФ : «Щоб пізнати що-небудь слід відповісти на чотири питання:
« Чи є це? »,
« Що це? »,
« Яке це? »,
« Чому це? »
Слова арабського філософа 1Х ст. Ісхака аль-Кінді
Вчитель хімії:
Все відомо навколо
Тим не менше
На землі ще багато того,
Що гідно деколи подиву
І твого і мого.
Вчитель фізики:
Дивуйся росі,
Дивуйся квітам,
Дивуйся пружності сталі,
Дивуйся тому,
Чому люди деколи
Дивуватися вже перестали.
Вчитель фізики: «Заплющте очі, звільніть вуха, напружте слух і від найніжнішого подиху до найгучнішого шуму, від найпростішого звуку до найвищої гармонії, від найпотужнішого жагучого крику до най лагідніших слів розуму – все це мова природи, що виявляє своє буття, свою силу, своє життя…
Вчитель хімії: Людина і все, що її оточує постійно змінюється. Зміни, які відбуваються у світі, називаються явищами. Явища бувають атмосферні, космічні, суспільні, фізичні та хімічні. Ті явища, які відбуваються з речовинами, відносяться до фізичних й хімічних. Ми живемо в дивовижному світі природи. Природа - це весь світ, який нас оточує, все, що ми бачимо і чуємо. Людство накопичило великий обсяг знань про явища, що відбуваються в природі.
1. Актуалізація знань.
Природні явища ви почали вивчати ще в 5-му класі.
Вчитель фізики: Давайте згадаємо:
Що таке речовина?
Які агрегатні стани речовин ви знаєте? (Рідке, тверде, газоподібне)
Наведіть приклади речовин, які можуть перебувати в різних агрегатних станах (вода, ртуть)
Які види переходу речовин з одного стану в інший ви знаєте?
(Плавлення льоду, кристалізація води, кипіння і т. д)
Чи змінюється при цьому склад речовини? (Ні)
2. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель фізики: всі явища, які відбуваються з речовинами діляться на 2 види:
фізичні і хімічні.
То ж давайте пригадаємо, які явища називаються фізичними?
(СЛАЙД)
Вчитель хімії:
Якщо фізику, як науку, цікавить саме тіло і зміни, які відбуваються з ним, то наука хімія розглядає ті зміни, які відбуваються з речовиною даного тіла.
Наведіть приклади явищ, в яких ви спостерігали перетворення однієї речовини в іншу? (Горіння вугілля, дров і т. д.)
Вчитель хімії: отже, ми бачимо, що хімічні явища стосуються змін складу речовини і утворення нових речовин. Кожне з цих явищ супроводжується ознаками?
Вчитель фізики: Як відрізнити хімічне явище від фізичного?
Для вирішення поставленого завдання виконаємо кілька дослідів. Для цього об’єднаємося в групи. Кожна група отримала картку-інструкцію проведення дослідів. Ваше завдання: провести досліди і в картку-інструкцію записати ваші спостереження і висновки.
Вчитель хімії: Але, перш ніж ви приступите до виконання дослідів, згадаємо правила
Т / Б. Пропоную вашій увазі відео-фрагмент, подивившись який, прошу відзначити помилки, допущені ученицею.
(Правила користування спиртівкою, правила Т / Б при нагріванні, правила користування розчинами, роздаємо картки та таці з пробірками)
(СЛАЙД)
(Відео-фрагмент виконання досліду).
ІНСТРУКЦІЯ по виконанню дослідів.
ДОСЛІД 1. Плавлення парафіну.
1. Взяти пробірку зі стружками парафіну.
2. Закріпити пробірку в тримачі.
3. Запалити спиртівку.
4. Прогріти спочатку всю пробірку в полум'ї спиртівки, потім ту частину, де розташовано речовина.
Спостерігали: при нагріванні парафін із______________
стану перейшов в _______________________ стан
Висновок: плавлення парафіну _________________________ явище
ДОСЛІД 2. Взаємодія гідроксиду натрію NaOH з хлоридною кислотою HCl.
1. У пробірку налийте 1 мл розчину NaOH і додайте до нього кілька крапель розчину фенолфталеїну.
2. До розчину малинового кольору прилейте обережно 1 мл хлоридної кислоти HCl
Спостереження. При взаємодії гідроксиду натрію з хлоридною кислотою в присутності фенолфталеїну спостерігали ______________________________
Висновок: взаємодія гідроксиду натрію з хлоридною кислотою. _________________________явище
ДОСЛІД 3. Розчинення CuSO4 (купрум 2 сульфату) у воді.
1. Візьміть склянку з водою і додайте кристали CuSO4 .
2. Скляною паличкою перемішайте вміст пробірки.
Спостереження. При розчиненні кристалів сульфату міді у воді спостерігали
утворення розчину____________________________ кольору.
Висновок: розчинення кристалів сульфату міді у воді ___________________________ явище
ДОСЛІД 4. Взаємодія CuSO4(купрум 2 сульфату) з гідроксидом натрію NaOH.
1. У пробірку налийте 1 мл розчину CuSO4.
2. Долийте 2 мл розчину NaOH.
Спостереження. При взаємодії розчину CuSO4 з розчином NaOH.
спостерігали _______________________ осаду.
Висновок: взаємодія CuSO4 з NaOH
_______________________________ явище
ДОСЛІД 5. Взаємодія Ca(OH)2 з NH4Cl.
1. Взяти пробірку з сумішшю Ca(OH)2 і NH4Cl.
2. Закріпити пробірку в тримачі у отвора.
3. Запалити спиртівку
4. Прогріти спочатку всю пробірку в полум'ї спиртівки, потім ту частину, де розташовано речовина.
Спостереження: при нагріванні Ca(OH)2 з NH4Cl спостерігали появу _______________________
Висновок: при взаємодії Ca(OH)2 з NH4Cl при нагріванні спостерігається ________________________ явище
ДОСЛІД 6. Взаємодія крейди з хлоридною кислотою HCl.
1. У пробірку покладіть шматочок крейди.
2. Долийте 2 мл хлоридної кислоти.
Спостерігали. При взаємодії крейди з HCl спостерігали виділення ____________________________________________
Висновок: при взаємодії крейди з HCl спостерігається ________________________ явище
ДОСЛІД 7. Горіння бенгальської свічки.
Спостереження. При горінні бенгальського вогню спостерігали__________________________
Висновок: при горінні бенгальської свічки спостерігали _____________________ явище
Вчитель фізики:
У якому досліді ви спостерігали зміну агрегатного стану речовини?
У якому досліді ви спостерігали розчинення речовини?
До якого виду явищ ви віднесли дані спостереження?
Вчитель хімії:
У яких дослідах ви спостерігали перетворення однієї речовини в іншу?
За якими ознаками ви припустили, що в результаті досліду у вас вийшла нова речовина?
Чи змінилися при цьому властивості вихідних речовин?
(СЛАЙД)
Які умови необхідні для початку хімічної реакції?
Відповіді учнів:
1. Приведення речовин в тісне зіткнення (подрібнення, перемішування, розчинення).
2. Нагрівання речовин до певної температури.
Необхідно розрізняти: умови виникнення та умови перебігу хімічної реакції.
(СЛАЙД)
Умови виникнення та перебігу хімічної реакції
(Прибрати таці з реактивами).
Вчитель фізики: діти, сьогодні ви провели ряд дослідів, які супроводжувалися фізичними і хімічними явищами.
У чому полягає головна відмінність хімічних явищ від фізичних?
(При хімічних явищах відбувається утворення нової речовини, а при фізичних - немає);
Молодці! Ви прекрасно знаєте про фізико-хімічні явища, що відбуваються в хімічній лабораторії. Але ж ці явища відбуваються постійно навколо нас. Подивимося, чи зумієте ви побачити їх у повсякденному житті.
Вчитель хімії:
Ознаки хімічних явищ описують не тільки хіміки, а й творчі люди: поети і письменники. Вашій увазі пропонуються кілька прикладів явищ. Визначте про яке явище йдеться і обгрунтуйте своє твердження.
…На рукомойнике моём
Позеленела медь.
Но так играет луч на ней,
Что весело глядеть…
(А. Ахматова)
Учні: Мова йде про хімічне явище. Утворюється нова речовина. (Ознаки реакції - зміна забарвлення).
Пісня, написана до кінофільму «Весна».
(На екрані йдуть слайди «Весняне танення снігу» під звуки мелодії)
Журчат ручьи,
Кричат грачи,
И тает лед и сердце тает.
И даже пень
В апрельский день
Березкой снова стать мечтает.
Веселый шмель гудит весеннюю тревогу,
Кричат задорные, веселые скворцы,
Кричат скворцы во все концы:
«Весна идет! Весне дорогу!»
Вчитель фізики: Скажіть, про яке ж явище йдеться в цій пісні?
Учні: Мова йде про фізичне явище. Нова речовина не утворюється, а лише змінюється агрегатний стан води: з льоду (твердої речовини) перетворюється на воду (рідкий стан).
Учень читає уривок з вірша Б. Пастернака «Зимова ніч»
Мело, мело по всей земле
Во все пределы.
Свеча горела на столе,
Свеча горела.
Как летом роем мошкара
Летит на пламя,
Слетались хлопья со двора
К оконной раме.
Метель лепила на стекле
Кружки и стрелы.
Свеча горела на столе,
Свеча горела.
Вчитель хімії: Про яке явище йдеться в цьому вірші?
Учні: Хімічне явище і фізичне. Фізичне - плавлення парафіну, хімічне - горіння гнота, парафіну і утворення вуглекислого газу, сажі та води.
Вчитель хімії: Значить, горіння свічки це складний фізико-хімічний процес.
Листья желтые над городом кружатся,
С тихим шорохом нам под ноги ложатся,
И от осени не спрятаться, не скрыться,
Листья желтые, скажите, что вам снится...
Вчитель фізики: Як же гарно розповідає автор про те, що відбувається в природі.
Учні: Мова йде про фізико-хімічне явище. Хлорофіл (зелений пігмент) з приходом осені починає руйнуватися. Кружляє листя - фізичне явище.
3. Закріплення вивченого матеріалу.
Вчитель хімії: для закріплення матеріалу пропонуємо вам виконати наступні завдання: виконати тест і пройти лабіринт. Для виконання тесту об’єднуємося в пари.
Тестовий контроль.
1. До хімічних явищ (на відміну від фізичних) відносяться:
А) Згоряння бензину в двигуні автомобіля,
Б) скисання молока,
В) танення снігу,
Г) утворення інею на деревах.
2. Які з природних явищ супроводжуються хімічними реакціями?
А) Випадання дощу,
Б) виверження вулканів,
В) гниття рослинних решток,
Г) льодохід на річці.
3. Які з ознак характерні для хімічних реакцій?
А) Утворення осаду,
Б) зміна агрегатного стану,
В) виділення газу,
Г) подрібнення речовини.
4. До фізичних явищ (на відміну від хімічних) відносяться:
А) горіння вугілля,
Б) приготування порошку з шматка крейди,
В) утворення іржі,
Г) світіння вольфрамової нитки в лампочці.
5. До хімічних явищ належить:
А) Падіння каменю
Б) Випадання осаду
В) Політ птиці
Г) Блискотіння блискавки
Лабіринт
При проходженні лабіринту вам потрібно знайти шлях, який приведе вас до фінішу.
Кожна команда стартує з місця позначеного прапорцем.
Один гравець команди покаже правильний шлях на інтерактивній дошці.
Підведення підсумків тестування і лабіринту. (Оцінювання учнів.)
4. Підведення підсумків уроку.
Вчитель хімії:
Які явища називаються фізичними, а які хімічними?
Перерахуйте ознаки хімічних явищ.
Умови виникнення та перебігу хімічної реакції.
Відповіді учні дають на інтерактивній дошці.
«Знайти відповідність»
Вчитель фізики: діти, як ви вважаєте чи досягнуто мети нашого уроку?
Рефлексія.
5. Заключна частина.
(СЛАЙД)
Домашнє завдання
Вчитель хімії: Наведіть приклади фізичних і хімічних явищ, які зустрічаються в трудовій діяльності ваших батьків, у домашньому господарстві, в природі.
(СЛАЙД)
Вчитель фізики: Висока мета людини науки проникати до самої суті спостережуваних явищ,
Вчитель хімії: розуміти їх найпотаємніші сили, їх закони і течії, щоб управляти ними ».
(Французький письменник Р. Роллан)


