НВК «ЗОШ І – ІІІ ступенів №1 – гімназія» м. Копичинці

Узагальнення знань

із теми

« Кров і лімфа»

Вчитель:

2012

Тема: Узагальнення знань із теми «Кров і лімфа».

Мета. Систематизувати й узагальнити знання учнів про кров і лімфу, як рідкі тканини організму, що забезпечують гомеостаз.

Перевірити й оцінити рівень засвоєння матеріалу. Розвивати навички письмової відповіді.

Тип уроку: контролю й корекції знань.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Виконання контрольної роботи.

Різнорівневі завдання.

Варіант 1

І рівень

Виконати тести:

1. Червоні кров’яні клітини:

а) тромбоцити; б) лейкоцити; в) еритроцити.

2. Плазма у загальному складі крові становить:

а) 30% ; б) 75%; в) 55-60%.

3. Імунітет, який виробляється після введення вакцини:

а) природний природжений; б) штучний активний; в) природний набутий.

4. Універсальні реципієнти мають:

а) І групу крові; б) ІV групу крові; в) ІІ групу крові.

5. Зменшення кількості еритроцитів, що призводить до зменшення вмісту гемоглобіну в крові:

а) лейкопенія; б) лейкоцитоз; в) недокрів’я.

6. Сполука гемоглобіну з вуглекислим газом:

а) карбгемоглобін; б) карбоксигемоглобін; в) оксигемоглобін.

Кожна правильна відповідь – 0,5 бала, разом – 3 бали.

ІІ рівень

Закінчити фрази:

1. Сукупність процесів, що підтримують або відновлюють відносну сталість умов життєдіяльності клітин у внутрішньому середовищі, називають….

2. Вперше тромбоцити було відкрито 1842року французьким ученим…

3.Формені елементи крові, для яких властивий амебоїдний рух, - ….

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Кожна правильна відповідь – 1бал, разом – 3 бали.

ІІІ рівень

Знайти та виправити біологічні помилки:

1. Кров належить до епітеліальної тканини.

2. Фагоцити та Т-лімфоцити забезпечують гуморальний імунітет.

Кожна правильно виправлена помилка – 1 бал, разом – 2 бали.

3. Знайдіть відповідність між компонентами внутрішнього середовища (цифри) й функціями (літери, одна зайва), які вони виконують:

1. Плазма;

А. Знищення антигенів;

2. Лімфа;

Б. Рідинне середовище крові, забезпечення гомеостазу;

3. Тканинна рідина

В. Обмін речовин між кров’ю та лімфою;

4. Антитіла

Г. Забезпечують зсідання крові;

Д. Захисна, дренажна, перенесення лімфоцитів.

Кожна правильна відповідь – 0,5 бала, разом – 2 бали.

ІV рівень

Відповісти на запитання.

1. Чим спричиняється алергія? Які існують способи її запобігання? (2 бали).

Варіант 2

І рівень

Виконати тести:

1. Еритроцити здійснюють функцію:

а) захисну; б) зсідання крові; в) дихальну.

2. На 90% плазма складається з:

а) органічних речовин; б) неорганічних речовин; в) води.

3. Збільшення лейкоцитів понад фізіологічну норму:

а) лейкоцитоз; б) недокрів’я; в) лейкопенія.

4. Учений, який відкрив явище фагоцитозу:

а) О. Донне; б) І. Мечников; в) П. Ерліх.

5. Головний орган кровотворення:

а) червоний кістковий мозок; б) лімфовузли; в) печінка.

6. Чужорідні для організму хімічні речовини:

а) антитіла; б) антигени; в) інтерферони.

Кожна правильна відповідь – 0,5 бала, разом – 3 бали.

ІІ рівень

Закінчити фрази:

1. Білки крові (антитіла, інтерферони) забезпечують…. Імунітет.

2. Клітини крові, що утворюються у вилочко вій залозі, - …

3. Стан підвищеної чутливості організму у відповідь на дію певних речовин - …

Кожна правильна відповідь – 1бал, разом – 3 бали.

ІІІ рівень

Знайти та виправити біологічні помилки:

1. Для зсідання крові потрібні солі калію.

2. Коли хворому потрібна негайна допомога, йому вводять вакцину.

Кожна правильно виправлена помилка – 1 бал, разом – 2 бали.

3. Знайдіть відповідність між компонентами внутрішнього середовища (цифри) й функціями (літери, одна зайва), які вони виконують:

1. Клітинний імунітет;

А. Може спричинити епідемію;

2. Гуморальний імунітет;

Б. Т-лімфоцити та фагоцити;

3. Щеплення;

В. Утворення антитіл В-лімфоцитами;

4. Інфекційна хвороба;

Г. Введення вакцини;

Д. Викликає алергічні реакції.

Кожна правильна відповідь – 0,5 бала, разом – 2 бали.

ІV рівень

Відповісти на запитання.

1. Як відбувається процес зсідання крові? Назвіть його основні етапи. (2 бали).

Варіант 3

І рівень

Виконати тести:

1.Кров, яні пластинки крові:

а) еритроцити; б) тромбоцити; в) лімфоцити.

2. Сполука гемоглобіну з киснем:

а) карбгемоглобін; б) оксигемоглобін; в) карб оксигемоглобін.

3. Імунітет, який виробляється після введення лікувальної сироватки:

а) природний набутий; б) природний природжений; в) штучний пасивний.

4. Порушення зсідання крові:

а) лейкопенія; б) лейкоцитоз; в) гемофілія.

5. Універсальні донори мають:

а) І групу крові; б) ІV групу крові; в) ІІ групу крові.

6. Інтерферони – це:

а) Антитіла; б) Т-лімфоцити; в) Спеціальні білки, які містяться у плазмі крові.

Кожна правильна відповідь – 0,5 бала, разом – 3 бали.

ІІ рівень

Закінчити фрази:

1. Водний розчин солей, концентрація якого дорівнює 0,9%, називають…

2. Масове поширення інфекційної хвороби називається…

3. Для зсідання крові потрібні такі речовини:…

Кожна правильна відповідь – 1бал, разом – 3 бали.

ІІІ рівень

Знайти та виправити біологічні помилки:

1. Теорію гуморального імунітету розробив відомий учений Л. Пастер.

2. Клітинами – пожирачами (фагоцитами) є тромбоцити.

Кожна правильно виправлена помилка – 1 бал, разом – 2 бали.

3. Знайдіть відповідність між компонентами внутрішнього середовища (цифри) й функціями (літери, одна зайва), які вони виконують:

1. Гемофілія

А. Ушкодження імунної системи ВІЛ.

2. Лейкоцитоз

Б. Недокрів’я, знижений вміст гемоглобіну.

3. СНІД

В. Збільшення кількості лейкоцитів понад фізіологічну норму.

4. Анемія

Г. Порушення процесу зсідання крові.

Д. Зменшення кількості лейкоцитів понад фізіологічну норму.

Кожна правильна відповідь – 0,5 бала, разом – 2 бали.

ІV рівень

Відповісти на запитання.

1. Дайте характеристику еритроцитам. Вкажіть ознаки відмінності еритроцитів від інших формених елементів крові. (2 бали)

ІІІ. Підбиття підсумків уроку.

ІV. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення до теми «Кровообіг»:

-  Роль вчених у вивченні кровообігу.

-  Профілактика серцево-судинних хвороб.