Екранні мистецтва
Тема: Види кіно: ігрове, анімаційне, документальне. Жанри кінематографу. Відеокліп.
Мета: ознайомити учнів з історією виникнення і розвитку кінематографу; сприяти формуванню естетичного смаку вчити аналізувати художній зміст різних жанрів фільмів та формулювати власні враження, отримані після перегляду творів кінематографу, розвивати дослідницьку та пошукову діяльність учнів у процесі їх спільної роботи у проекті.
Обладнання: фрагменти записів (відео чи фото) перших кінофільмів, фото мистецьких діячів, які сприяли розвитку кінематографу.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Вступне слово вчителя.
Щире вітання усім. На попередньому уроці ви об’єднались у групи за своїми творчими уподобаннями, щоб разом презентувати сьогодні своє бачення питань, що стосуються історії виникнення кінематографу, його розвитку та жанрового різномаїття екранних видів мистецтва, а також з'ясувати місце кіно у нашому сучасне життя.
Для цього ви об’єднались у групи для пошуку відповідей на питання:
• Чому кіно називають наймолодшою музою? Хто вона?
• Як виникло кіно?
• Чи можна вважати документальне кіно - найдавнішим? Чи популярне воно в наш час?
• Що дивляться наші сучасники?
• Які анімаційні фільми популярні серед дітей?
• Чи можна назвати відеокліп дітищем кінематографу?
Памятайте, що кожна група має для захисту свого дослідження до п'яти хвилин.
ІІ. Презентація роботи в групах
1. Представлення результатів пошукової роботи групи "Міфологи"
Ми - група міфологів, захоплюємось міфами народів світу, тому ми трішки чарівники і пропонуємо і вам поринути з нами у легенду :
У час весняного рівнодення, коли зацвітали нарциси біля Каталійського джерела і ліри храмів звучали самі собою, велична жриця в одяганнях музи, увінчана лаврами з церемоніальною пов'язкою на чолі, починала співати гімни… Гарно, правда?
Так було прийнято возвеличувати Аполлона і його прекрасну свиту із дев'яти муз — покрівельок мистецтв і наук. На всій землі наступали мир и спокій. Ось вона, чарівна сила мистецтва!.. Про це розказують міфи Давньої Греції. А «Теогонія» (тобто «Родовід богів») з того часу пройшли тисячоліття, з'явилось багато нових граней та різновидів мистецтва. Як же бути з ними?
Невже жодна муза не опікується ними? Невже не знайшлося місце для десятої музи Аполлона. Проте ми розшукали інформаційні джерела та створили інформаційний бюлетень "Десята муза", у якій розповіли про те, що десята муза є покровителькою кіно. Кожна із старших муз обдарувала свою молодшу сестру особливим подарунком - частинкою свого мистецтва.
ТЕХНА: Для вас я буду музою десятою,
І десять раз прекрасніша усіх,
Щоби поезія народжена душею,
Пережила з поетом сотні літ.
Щоб пісня, танець був, як порух вітру,
Історія жила віки,
Щоб щастя і любов в житті перемагали,
А слово нас будило знов і знов…
Нехай майбутні славлять покоління
За працю - вас, а Техну - за натхнення!
Вчитель
То як виникло кіно, хто стояв у його витоків? Про це розкаже нам група "Кіномеханіки".
Представлення досліджень групи "Кіномеханіки"
Історичні передумови виникнення кінематографу.
Проблема зображення дійсності рухомою, динамічною хвилювала людину ще з давніх часів – навіть у наскельних зображеннях первісної людини (в серіях рисунків) спостерігається певна послідовність, що відображає початок, кінцеву мету та етапи її досягнення.
Прабатьком кінематографу вважають фотоапарати. Фотографія в сучасному її розумінні виникла ХVІІ ст. з відкриттям чутливих до світла матеріалів. У 1802 р. Т. Уествуд (Англія) вперше отримав зображення на пластинці, але ще не знав, як його закріпити. У 1839 р. Л. доповів Паризький академії про свій спосіб фотографування – дагеротипію, через 2 роки (у 1841 р.) про власний спосіб доповів також У. .
В ХІХ ст. виник кінетоскоп Едісона (апарат для спостереження швидко змінюваних фотографій, що створював ефект руху об’єктів). Роботу кінетоскопу досконало вивчили брати Луї та Огюст Люм’єри і в 1895 р. запатентували кінематограф.
Запрошуємо вас на перший кіносеанс, який відбувся 28 грудня 1895 р. в Парижі в підвалі «Гран кафе» на бульварі капуцинів – це були сцени, відзняті з натури « Вихід робітників із заводу Люм’єра», «Прибуття поїзда на вокзал Ла Сьота» (перегляд першого фільму).
Зрозуміло, що спочатку публіку цікавили більше технічні можливості, а не художній зміст. Всього фірма Люм’єрів випустила близько 1,5 тисяч одно-, двохвилинних фільмів – в жанровому відношенні це були прості репортажі та ігрові сцени на літературні та історичні сюжети.
В перші роки свого існування кіно залишалось німим. Перший звуковий фільм з’явився в 1928 році. Великий інтерес до кіномистецтва з боку усіх верств населення сприяв швидкому розвитку індустрії кіно, розширенню його матеріальної бази, наукових основ техніки зйомки.
Нам вдалося розшукати кіноапарат, завдяки якому наші батьки у 70-80 роки ХХ ст. переглядати науково-популярні та художні стрічки. До того ж популярним у той час був фільмоскоп, який проектував діафільми на стіну. Такі апарати були поширені у 80-ті роки, згодом появилась у школі ось така кінокамера, на зміну її прийшли більш прогресивні відеокамери, що стрімко почали змінювати одна одну від касетних до дискових чи чопових накопичувачів
Вчитель
Художні засоби кінематографу
Вихідні структурні елементи – «цеглинки», з яких складається фільм – це кадри. Художній образ виникає, коли є рух від кадру до кадру – тобто при монтажі кадрів – ритм зміни кадрів складає художню атмосферу фільму.
Сучасні технології безмежно розширили можливості кінематографу. Синтез кіно і комп’ютерної графіки дозволяє реалізувати будь-які фантазії.
Безперечно, найдавнішим слід вважати документальне кіно
Тому слово надаємо нашим документалістам.
Презентація групи "Документалісти"
Перші кроки кінематографу в Україні пов’язані з іменами механіка – конструктора І. А.Тимченка та фізика – вони ще в 1893 р. створили апарат для відтворення на екрані неперервного руху людей і предметів. Через рік після винайдення Люм’єрами кінематографа фотограф – художник знімав і демонстрував хронікальне кіно. в 1907 р. в Україні розпочалося регулярне виробництво кінофільмів (Київ, Одеса, Харків). Створюються хронікально-документальні стрічки, екранізуються театральні вистави («Наталка – Полтавка; «Богдан Хмельницький») та ін. Сьогдні У цей час документальне кіно міцно ввійшло в кіномистецтво всього світу.
Найвідоміші документальні кінофільми С. Параджанова "Остання весна" (Вірменія — США, 1992) "Замах на Росію" (Франція, 2000) "Боулінг для Колумбины" (США, 2002) "Фаренгейт 9/11" (США, 2004) "Подвійна порція" (США, 2004) Знамениті радянські й російські документальні фільми "Повість про нафтовиків Каспію" (СРСР, 1953) "Звичайний фашизм" (СРСР, 1966) "Велика Вітчизняна" (СРСР, 1979; 20 серій; у США йшов за назвою "Невідома війна") "Легко чи бути молодим?" (СРСР, 1987).
Серед найпопулярніших режисерів документальних фільмів: Флаэрти, Роберт (США) Ивенс, Джорис (Голландія) Грирсон, Джон (Великобританія) Мур, Майкл (США) .
Ще одна категорія фільмів, яку відносять до документального кіно — це освітні (навчальні) фільми. Фільми, призначені для показу в школах і інших навчальних закладах. Дослідження показують, що навчальний матеріал, піднесений у вигляді фільму, засвоюється набагато краще, ніж той же матеріал, переказаний вчителем. Справа тут, очевидно, у наочності й відшліфованості подачі У наш час існують навіть спеціальні телевізійні канали, що майже цілодобово показують тільки освітні й науково-популярні документальні фільми. Ми зясували, що ___% школярів нашої школи цікавляться документальними фільмами.
Вчитель
Ми щиро дякуємо нашим документалістам і, мабуть, я не помилюся, коли скажу, що наступний вид кіномистецтва подобається усім без винятку.
Комедії та мелодрами, трилери, бойовики, зоряні війни та фентезі… І цей список ще неповного переліку усіх жанрів ігрового кіно можна продовжувати. Тож запрошуємо до слова групу, що досліджувала ігрове кіно.
Голубий екран
Принцип телебачення був відкритий російським біологом П. Бахметьєвим в 1880 р., а в 1907 р. професор Петербурзького технологічного інститут інг створив першу електронно-променеву трубку (кінескоп) і дещо пізніше здійснив передачу зображення на кілька метрів.
Перші телевізійні системи використовували для передачі зображення дроти (провода), а з появою пересувних телевізійних станцій і супутникових засобів можна вести транслювання з будь-якої точки земної кулі.
На основі винаходу російського інженера Ю. Волкова в США в 1929 р. була створена одна з перших систем кольорового телебачення, а з 1967 р. почалось регулярне кольорове транслювання в СРСР. Так ми ще раз спостерігаємо взаємозв’язок матеріальної і духовної культури - адже телебачення не лише передає інформацію, а й є засобом формування смаків, поглядів та переконань, погано тільки що часто політики й чиновники використовують телебачення в своїх цілях.
Цікавинки
Найбільша в світі кіностудія – «Універсал сіті» знаходиться неподалік від Лос-Анджелеса, займає 170 га, має 561 будову і 34 звукові сцени.
Найчастіше екранізували літературний персонаж Шерлока Холмса – починаючи з 1900 р. 75 акторів знялись в цій ролі більш ніж в 200 фільмах.
394 фільми знято за творами В. Шекспіра «Гамлет» екранізувався 75 раз, «Ромео і Джульєтта – 51; «Леді Макбет» – 33 рази.
Найдовший фільм в історії кіно «Зцілення від безсоння» триває 85 годин і лише раз демонструвався в повному обсязі – показ тривав з 31 січня по 3 лютого 1987 р.
16 грудня 1997 року в Японії більше 700 дітей було терміново госпіталізовано після перегляду телешоу «Покемони» У 208 дітей віком від 3 років спостерігались незрозумілі судороги і різке погіршення самопочуття – за заключенням лікарів це було викликано червоними вогнями, які спалахували в очах одного з персонажів.
Рекордна кількість фільмів – 95 – знята за казкою «Попелюшка». Серед них є лялькові, мультиплікаційні, фільм-балет, фільм-опера, пародії.
Вчитель.
Кажуть, що всі ми родом із дитинства, мабуть, з цим погодяться усі, бо кожен з нас любить мультфільми, правда, а вони і є ще одним із видів кіномистецтва, що зветься анімацією, коли і як виникла анімація, що цікавого підготували нам аніматори?
Анімаційне кіно
«Анімація» – в перекладі з латинської – «оживление». Вона базується на зйомці кадр за кадром мальованих чи об’ємних фігур персонажів.
Цікаво, що анімація виникла задовго до винайдення кінематографа – вперше малюнок ожив в 1832 році в лабораторії бельгійського фізика Ж. Плато: 20 зображень різних фаз руху людини помістили на барабан пристрою фена кінетоскоп, при швидкому прокручуванні малюнки зливались і здавалось, що зображення безперервно рухається.
Але перші анімаційні фільми почали створювати після виникнення кінематографу.
Об’ємну (лялькову) анімацію придумав російський інженер В. Старевич в 1912 р. і зняв перший ляльковий фільм.
Вчитель.
- Що являє собою відеокліп? Як він виник? Про це досліджувала група "Оператори"
Виступ групи "ОПЕРАТОРІВ"
Відеокліп чи відеоролик - короткотривала по часу художньо створена послідовність кадрів Відеокліпи найчастіше застосовують для політичної реклами, реклами товарів і послуг для візуального супроводу аудіокомпозицій на телебаченні, тощо. В них часто використовуються спецефекти. Прообразом сучасних кліпів стало відео «Пароход» з участю Леоніда Утьосова, яке вийшло в світ в 1939 році. Леонід Утьосов — Співак, артист естради, кіноактор.
А ось кадр із відеокліпу «Пароход» з участю Л. Утьосова (30-і роки. Мінха, слова А. Дактиля).
Це - група «Друга ріка» у кліпі до пісні «Дотик», кліп з участю Мадонни Madonna і Lupe Fiasco.
Відеокліпи, як вид мистецтва, вийшли із повнометражного кіно в 1970-х роках. То були пошуки нової форми мюзиклів та яскравої подачі музичних матеріалів.
Та і тепер відеокліпи, особливо музичні, рекламні - популярні. А хто не мріє створити власний відео кліп чи стати його героєм. Ми спробували створити власний відео кліп із нашого шкільного життя, і ось що у нас вийшло( представлення відер кліпу)
Вчитель.
Дякуємо нашим операторам, як на мене, то це відеокліп ваш вийшов вельми цікавим, і давайте про це запитаємо у гостей нашого уроку, професійних операторів, що люб'язно погодились прибути до нас на урок, тож дозвольте вам представити - Мармус Володимир та Кінаш Михайло. Гадаю нам усім буде цікаво послухати, як ви обрали професію оператора, як створюється відеокліп?
( виступ гостей-операторів )
ІV. Підсумок уроку.
1. Вчитель.
Щиро дякуємо нашим гостям з цікаву розповідь, усім групам за цікаві дослідження. Кожен з вас спробував себе дослідником того чи іншого виду кінематографу, хтозна, можливо, ця перша ваша робота у цьому виді мистецтва стане першим кроком у світ професій десятої музи.
2. Прийом: Відкритий мікрофон Кого із учнів свого класу ви б взяли на головну роль героя свого майбутнього фільму? Мотивуйте чому?
3. Яким ти бачиш головного героя нового українського кiно?
Проаналізуй статистику, та подумай яка відповідь ближча тобі?
Захисником справедливості, усіх слабких і ображених — 29,5%
Авторитетним лідером, який завжди знайде вихідзі скрутного становища — 24,3%
Свідомим патріотом своєї Батьківщини — 16,7%
Здатним захистити свої власні інтереси і будь-що досягти особистого успіху — 10,8%
Людиною легкої вдачі, яка вміє насолоджуватися життям — 4,3%
V. Оцінювання роботи учнів ( взаємооцінювання)
Кожен мріє отримати визнання, актори отримують різні нагороди - від Оскару до власної зірки на алеї слави у Голівуді.
Оцініть роботу своїх товаришів, подаруйте їм зірку слави.
VІ. Підсумок уроку.
… Забуті священі гімни, струни лір більше не тріпочуть під чуттєвими пальцями жерців, але боги і музи не щезли, навіть коли ми не пам’ятаємо про них. Навпаки, вони шукають зустрічі з нами, в першу чергу тому, що в глибині свого серця людина дуже їх потребує. Можливо, наймолодша муза, яка так спритно орієнтується в найновіших інформаційних технологіях, така улюблениця усіх: і дорослих і дітей, - це і є той посередник, що намагається відкрити людині усі завдання мистецтва. І невідомо, кому потрібні більше усі дари девяти муз - їх молодшій сестричці Техне чи нам з вами?
Кожна людина протягом буття
Знімає власний фільм свого життя,
Вона і сценарист, і режисер,
Художник-постановник й оператор,
Актор усіх можливих й неможливих сфер
Лише вона–продюсер, диктор і оратор.
Ну що ж…Якщо ви хочете свій фільм цікавим зняти
Із різнобарв'я м гарних декорацій,
Ви мусите актором добрим стати,
Тоді ви зірвите і бурю, й шквал овацій.
І основне - в житті ви грайте щиро,
Підносьтесь духом, а не падайте на дно.
Щоб це не була просто сіра гра й фальшива.
Махнуть рукою на таке кіно.
А зйомки головне не відкладати,
Сценарій вперто день у день писати.
Наповнювати сміхом, почуттями,
Не забувати про духовність і мораль,
Додати і комедії, і драми,
Тільки щоб це не був нудним ваш серіал.
Сценарій різножанровим робити,
Кохати, вірити, надіятись, творити.
А зла й насильства у житті не допускати,
Щоб не довелося потім трилер вам знімати.
І що ж..найгірше є у фільмі це реклама,
Тож паузи у житті ви не робіть,
Реклама є нудна і нецікава,
Навіщо зупинятись? - Ви вперед ідіть!
Ідіть й знімайте із всієї сили,
Щоб не один в житті вам Оскар ще вручили,
Творіть й живіть, і хай на свій манер,
Але щоб потім Вам сказали:"Так, це був шедевр"
(Рудавська)
Перелік використаної літератури
1. Антофійчук В. І. Культурологія: Корот. термін. словник / Чернівец. нац.. ун-т ім. Ю. Федьковича. – Чернівці: Рута, 2002. – 151 с.
2. Борзова мировой культуры = The history of word culture: Учебн. пособ. Для студ. Вузов искусств и культуры / ; Санкт-Петербургский университет культуры и искусств. – СПб.: Лань, 2001. – 672 с.
3. Герчанівська ія: Навчальний посібник для дистанційного навчання. – К.: ун-т «Україна», 2005. – 260 с


