Тема. Словом, як листом стеле, а ділом, як голками коле. Українська народна казка "Лисиця та їжак"
Мета. Поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості, вчити визначати головну думку казки, вчити правильно висловлювати свої думки, давати характеристику дійовим особам ; удосконалювати навички читання та діалогічне мовлення; розвивати увагу, пам'ять, збагачувати мовний словник учнів;виховувати доброту, порядність та дружні відносини між людьми.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, малюнки їжачка і лисички, маски.
Хід уроку
І. Організація класу. Емоційний настрій на уроці.
Продзвенів уже дзвінок, Слайд 2
Всіх покликав на урок.
Гостей на уроці будемо вітати,
Щирі посмішки їм дарувати.
А що ми будемо робити?
А що ми будемо читати?
Ви зможете усі сказати,
Якщо спробуєте ребус відгадати. Слайд 3
Слово-відгадка - казка
Із казкою ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітає в наш клас.
В казках є завжди перешкоди, та знаю,
Їх сьогодні 2-Б легко подолає.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
- Який розділ опрацьовуємо?
- Який вид казок ми розглядаємо?
- Хто написав ці казки?
- Тому ці казки відносяться до …
- Що ще відноситься до усної народної творчості? (загадка, колискова, прислів’я, приказка, лічилки, скоромовки) КАРТКА
Мовна розминка
- Проведемо спочатку мовну розминку.
Гімнастика для ротика і очей.
- Ми повинні чітко і правильно вимовляти звуки, мати гарну дикцію. Тренуємо наш ротик.
Подуйте на кульбабу.
Забийте язичком гол.
Злизуйте з губок варення.
- Тренуємо наші очі.
«Маятник» - рух очей вправо - вліво.
«Стовпчик» - рух очей вгору - вниз.
«Котимо м’ячики» - по колу вправо – вліво.
Читання буквосполучень за таблицею Слайд 4
стрлся і и
брчть у и
стр а а
двй а а
лсця и и
Утвори можливі слова за допомогою голосних.
( стрілися, бурчить, стара, давай, лисиця)
Логічне інтонування скоромовки.
- Прочитати скоромовку, виділивши логічним наголосом слово під цифрою 1(2, 3, 4).
1 2 3 4
Біг додому лісом лис. Слайд 5
1 2 3
Шелестів за лисом ліс.
- Прочитати тричі, підвищуючи швидкість до темпу скоромовки. Прочитати і показати почуття сумніву, образи, радості, співчуття.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
· Гра « Хто що любить їсти?»
- Відгадайте, яке звірятко любить це їсти. Як цю тварину називають у казках?
М'ясо, кістки( вовчик-братик)
Моркву, капусту, кору, молоді пагінці (зайчик-побігайчик)
Мед, малину (ведмідь-набрідь)
Мухи, комарі, мальки риб (жабка-скрекотушка)
Корені рослин, жолуді, горіхи, черв'яки, картоплю (кабан-іклан).
НА ДОШКУ ВІШАЮ МАЛЮНКИ ЦИХ ТВАРИН
- З якої казки прибігли ці тварини?
- Кого ми не згадали? (мишка-шкряботушка, лисичка – сестричка)
· Гра «Коло запитань» (Задають один одному запитання) Слайд 6
- Хто загубив рукавичку?
- Де він її загубив?
- Хто першим побачив рукавичку?
- Хто ще прийшов жити в рукавичку?
- Як кабан просився до рукавички?
- Що сталося з рукавичкою?
- Скільки звіряток було в рукавичці?
· Підсумок перевірки домашнього завдання
· Клубок з казок Слайд 7
- За гарну підготовку домашнього завдання я розкажу вам казочку:
“Була собі коза. У неї було троє поросят. Вирішили вони піти в гості до бабусі та залишили козу одну вдома. У цей час прийшла лисиця. Вона запросила козу до себе на день народження. Вона частувала її кашею з молоком. З того часу лисиця та коза стали приятелювати”.
А чому ви смієтесь? Вам не сподобалась моя казочка?
- Сьогодні на уроці читання ми продовжуємо роботу над казками.
· Об’єднання в групи
- Урок сьогодні незвичний. Щоб легше було працювати, погукаємо на допомогу друзів, бо «Одна голова добре, а …дві краще.»
- Тому об'єднаємось у групи. У кожного з вас є написане слово. Прочитайте його, пригадайте з якої казки цей герой, згрупуйтеся за назвами казок, що стоять на столах.
(Діти виконують завдання)
- Утворилися групи: «Рукавичка», «Вовк та козенята», «Лисиця та журавель», «Колосок».
- Нагадаємо правила роботи в групах:
· перед початком роботи обрати лідера;
· уважно читати завдання;
· працювати так, щоб нікому не заважати;
· дотримуватись відведеного часу;
· презентувати роботу має лідер;
· дотримуватись правил піднятої руки.
Фізкультхвилинка для очей.
Сплять маленькі совенята.
Раз – відкрили оченята.
Подивилися довкола,
Потім вгору і додолу.
Вліво, вправо оченята
Повертали совенята.
Оченята блим-блим-блим,
Відпочити треба їм.
Совенята будуть спати,
А ми будем працювати.
IV. Повідомлення теми і мети уроку
- Зачекалися нової казочки? Героями сьогоднішньої казки будуть …. Відгадайте хто?
Живе у лісі,
Хижа, дика,
Любить курку та індика. (Лисиця) Слайд 8 Дивний звірок,
Круглий, мов клубок,
Голки стирчать,
Спробуй узять. (Їжак) Слайд 9
Слайд 10
- На уроці ми будемо читати казку, яка так і називається «Лисиця та їжак».
- Що ви знаєте про цих тварин, де живуть і чим живляться?
Помічники вчителя розказують
ЛИСИЦЯ – у лисички пухнасте руде хутро. Тіло у неї дуже рухливе. Ноги гнучкі й тонкі. Лапки вкриті шерстю і не мерзнуть навіть у великі морози. Їжа лисиць різноманітна : миші, птахи, ягоди, насіння. Взимку лисиця ховається в густих заростях чагарників, бур’янів.
ЇЖАК – вистилає гніздо сухими листочками, заривається в них, згорнувшись клубочком і спить всю зиму. За літо він запасає під шкірою багато жиру. Їсть корінці рослин, полюбляє молоко.
- А тепер прочитаємо на дошці прислів’я: «Більше вір своїм очам, ніж чужим речам». КАРТКА НА ДОШКУ
- В кінці уроку скажете, кому з головних героїв підходить це прислів’я.
V. Опрацювання казки "Лисиця та Їжак"
1. Словникова робота
- У казці зустрінуться слова, які можуть бути вам незрозумілими. Спробуємо разом їх пояснити, правильно прочитати.
· Постав правильно наголос: Слайд 11
поверталася
стара
невдалого
позирає
тугіше
паслася
· Лексико-семантична робота. Слайд 12
виводок тетеревенят Слайд 13
біля старої вільхи
· Мовно-лексичне завдання.
Поєднай стрілочками: Слайд 14
*солодкими *дивиться,
оченятами поглядає
*тугіше *пішов
*позирає *нещиро,
улесливо
*потупав *щільніше
- Я сподіваюсь, що коли в тексті зустрінуться ці слова - ви будете розуміти їх значення.
· Читання «Блискавка» Слайд 15
2. Первинне ознайомлення із змістом казки.
Учитель читає казку не до кінця, а до слів «…виводок тетеревенят пасеться»
Завданння для дітей:
- Послухайте уважно частину казки «Лисиця та Їжак» і придумайте кінцівку. Прикриваємо листочком те, що я не читали.
3. Хвилина фантазії. Робота в групах.
- Подумайте, як може закінчитись казка, обговоріть це в групах.
(Діти обговорюють кінцівку казки; лідер визначає учня, який буде відповідати на поставлене завдання)
Відповіді дітей:
1. Лисиця почула про тетеревенят і швидко побігла до дуба, щоб їх з'їсти.
2. Лисиця побачила, що їжак з нею непривітний, тому вирішила пообідати пташенятами. І швидко закінчила розмовляти з їжаком.
3. Лисиця була голодною, бо поверталася з невдалого полювання. Тому рада поласувати і пташенятами,
4. Лисиця не попрощалася з «приятелем». Вона швидко побігла шукати чим поживитися.
4. Дочитування казки до кінця.
( Читання казки вголос окремими учнями)
- Прослухайте казку до кінця і перевірте, чи так ви передбачили кінцівку казки.
Зразки відповідей дітей:
Так, я знав, що лисичка повірить їжачку.
Я був упевнений, що вона поведеться на хитрість їжака
5. Перевірка первинного сприймання. Тест.
1. Звідки поверталася стара лисиця?
а) від кроликів; б) від вовка; в) з полювання.
2. У животі бурчало:
а) від холоду; б) від голоду; в) від хвилювання.
3. Кого зустріла лисиця?
а) їжака; б) вовка; в) кролика.
4. Лисиця запропонувала їжакові на радощах:
а) обійнятися; б) поспілкуватися; в) поцілуватися.
5.Чому їжак відмовився цілуватися з лисицею?
а) перелякався; б) не вмивався; в) не снідав.
6. Лисиця сказала, що вона вранці паслася:
а) з кроликами; б) з зайцями; в) з козами.
Перевірка тесту Слайд 16, 17, 18
6. Робота над змістом казки.
- Попрацюємо знову в групах.
- Кожній із груп дається по 2 запитання. Ви знаходите відповідь у тексті і визначаєте того, хто зачитуватиме відповідь.
Питання
1. група:
а) 3 якого полювання поверталася лисиця?
( «Поверталася стара лисиця з невдалого полювання»)
б) Що зробив їжак після привітання?
( «Відповів їжак і згорнувся клубочком.»)
2. група:
а) Що лисиця запропонувала їжачку після зустрічі?
( «-Давай на радощах поцілуємося.»)
б) Як їжачок відмовив лисиці на її пропозицію поцілуватись?
(«Не можу.- відповідає.-Я ще не вмивався.»)
3. група:
а) З ким, за словами лисиці, вона снідала і що їла?
(«А знаєш, я уже не їм м'яса, а самі овочі»).
б) Яку радісну новину повідомив їжак лисиці?
(«Біля старої вільхи виводок тетеревенят пасеться.»)
4. група:
а) Чи повірив їжак лисиці? З чого це видно?
( «Та що ви кажете?!»)
б) 3 яких слів видно, що їжак обдурив лиску.
(«Піди-но побігай! Нас, голубонько не обдуриш!»)
- Молодці, правильно знайшли відповіді на запитання!
- ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
- Ведмежати в лісі жили,
Головою все крутили.
Ось так, ось так, ось так. (хитають головою)
Ведмежата мед шукали,
Разом дерева хитали.
Ось так, ось так, ось так. (хитають тулубом)
Потім дружно утікали,
Бджілки їх наздоганяли.
Ось так, ось так, ось так.
У гущавині сховались,
Лапками понакривались,
- І завмерли вмить.
Цить, цить, цить.
7. Гра «Ми - актори» Слайд 19
- А зараз ми завітаємо до театру, перетворимося на акторів і зіграємо казку «Лисиця та їжак».
- Як треба читати слова лисички? Слайд 20
(3 хитринкою, улесливо)
Як треба читати слова їжачка? Слайд21
(Спочатку з недовірою, а потім впевнено)
(Діти одягають маски і читають в особах, без слів автора.)
8. Характеристика головних героїв за опорною карткою.
- У кожного з вас є картка з малюнками головних героїв. Підберіть слова для характеристики кожного і з'єднайте з словами, що є поряд із малюнками.
Зміст картки:
Лисиця (яка?) - добрий Слайд 22
хижа
кмітливий
хитра
розумний
Їжак (який?) - улеслива
голодна
винахідливий
підступна
злий
дотепний
безсоромна
- Які слова є зайвими?
( Злий)
- Кому у цій казці ви більше симпатизуєте? Чому?
(Їжачку, бо він мудрий, розумний, винахідливий.)
V I Систематизація вивченого матеріалу.
· Гра « Так чи ні»
- Я пропоную вам погратися. Я називатиму речення, а ви його стверджуватимете, або заперечуватимете. Починайте із слів: «Я вважаю, що це твердження правильне», чи «Я заперечую цю думку»
- Лисиця поверталася із вдалого полювання.
Учень: я заперечую цю думку, бо лисиця поверталася із невдалого полювання.
- Назустріч їй їжак.
Учень: Я вважаю, що це твердження правильне, бо їй назустріч йшов їжак.
- Вони привіталися
Учень: Я вважаю, що це твердження правильне, бо вони привіталися
- Лисиця хотіла на радощах обійнятися.
Учень: Я заперечую цю думку, бо вона хотілі поцілуватися.
- Лисиця розповіла їжакові, що вона не їсть м'яса.
Учень: Так, це твердження правильне, бо вона говорила, що перейшла на овочі.
- Їжак повірив і підказав, де пасуться тетеревенята
Учень: Я заперечую цю думку, бо їжак це зробив навмисне
- Ви були дуже кмітливі. Гарно слухали товариша, влучно відповідали та допомагали знаходити правильне твердження.
· Гра “Закінчи речення”
- Поверталася стара лисиця …
- У животі бурчить …
- Іде, солодкими оченятами …
- Давай на радощах …
- Сьогодні цілий ранок із кроликами …
- Нас, голубонько, …
· Робота над прислів'ями
· Прочитайте прислів’я, роз’єднуючи окремі слова.. Слайд 23
- Наязицімедок, анадумцільодок.
- Поясніть, як ви розумієте ці прислів’я?
- Чи розкривають вони тему казки?
VІІ. Підсумок уроку.
- Чого, на вашу думку, вчить ця казка?
Відповіді дітей:
· Казка вчить, як на світі жить. В образі тварин ми розуміємо поведінку людей.
Казка вчить бути обачними, мудрими, не слухати улесливих слів
· Вона навчає заздалегідь бачити погані наміри співрозмовника
· Казка вчить бути добрим, розсудливим.
· Навчає не дурити один одного.
· не показувати свою силу перед слабким
· не хитрувати
- Повертаємось на початок уроку. Згадаємо запитання, на яке ви мали відповісти. Дайте свій варіант відповіді. Обґрунтуйте її.
· Що найбільше вам сподобалось на уроці? Слайд 24
Діти відповідають:
1. Мені сподобалось грати лисичку.
2. А мені сподобалось працювати у групах.
3. А я запам'ятав чистомовку
4. Мені сподобалось бути оповідачем.
5. Мені сподобалась гра « Так ні»
- Що на вашу думку, вдалося найкраще?
1. Я вважаю, що мені вдалося зіграти лисичку.
2. А мені найкраще вдалося розгадати ребус.
3. А я зумів найкраще прочитати.
4. Наша група працювала добре, тому я задоволений.
5. Я виконав добре роль режисера
Рефлексія «Оціни себе»
- Оцініть свою роботу на уроці:
· підняти руки вгору, хто вважає, що працював сьогодні недостатньо старанно;
· підняти руки до плечей, хто працював добре;
· поаплодуйте, хто працював чудово.
Наш урок добігає кінця. Але, навіть, така маленька казка має велику силу. Вона вчить вас бути мудрішими, добрішими, терплячими та наполегливими.
VІІІ. Домашнє завдання. Слайд 25
Читати і переказувати казку.


