Клас: 7
Тема. Твір-опис зовнішності людини за власними спостереженнями.
ТИ ВСІХ СВЯТІША – РІДНА НЕНЬКА!
Мета: познайомити учнів з послідовністю опису зовнішності людини, формувати вміння учнів складати твір-опис зовнішності людини за власними спостереженнями; виробляти вміння й навички самостійної роботи; виховувати почуття любові до найрідніших і найближчих людей: матері, батька, сестри, брата; вчити цінувати в людях не тільки зовнішню красу, а й доброту, порядність, працьовитість, вірність; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу школярів; розвивати спостережливість, відчуття прекрасного розширювати кругозір учнів, збагатити їх новими знаннями про ставлення художників, поетів до образу жінки; розвивати творчі здібності учнів, спостережливість.
удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу школярів; розвивати спостережливість, відчуття прекрасного.
Обладнання : таблиця «Типи мовлення», план-схема опису, зразки текстів-описів, словники, індивідуальні картки «Портрет».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми, мети і завдань уроку.
Сьогодні в нас знову цікавий урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну збагачення й розвитку мови.
Хай всі володіють знаннями чудово!
- На сьогоднішньому уроці ми - громадяни країни розвитку зв’язного мовлення і будемо дотримуватись її законів: правильно, гарно і образно висловлювати свої думки та враження від побаченого, почутого, прочитаного.
- Ми навчимося складати твір-опис зовнішності людини за власними спостереженнями, постараємося якомога повніше передавати словами те, що бачимо. Звичайно, для цього треба бути дуже спостережливими і мати багатий запас слів.
- Ми вчитимемося складати твори-описи. А для цього вам треба:
► ЗНАТИ поняття: твір, опис, портрет, стиль, тип мовлення; а також ознаки художнього стилю, структуру тексту, особливості побудови словесного портрета;
► УМІТИ визначати тему, стиль і структуру тексту, тип мовлення; відрізняти художній опис від наукового; використовувати в описах художні засоби (епітети, порівняння, метафори), логічно, послідовно викладати думки, доцільно добирати слова;
► ЦІНУВАТИ красиве слово, прекрасне в житті.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Інтерактивне навчання: технологія «Мозковий штурм»
- Пригадаймо, які ми знаємо типи мовлення? (опис, розповідь, роздум)
- Скажіть, що таке опис? (Це один із типів мовлення, за допомогою якого характеризуються предмети, називаються їх найважливіші ознаки та властивості: розмір, колір, форма та ін.)
- Що можна описувати? (Все, що бачимо)
Як можна передати опис? (Словесно, графічно, ілюстрацією, фотографією тощо).
- Скажіть, які види описів знаходимо у художніх творах (портрет, інтер’єр, пейзаж)
- Як називається опис зовнішності людини? (портрет)
У словнику літературознавчих термінів знаходимо визначення.
П о р т р е т - це зображення рис обличчя, його виразу, міміки, жестів, фігури, одягу.
- Як ви вважаєте, для чого використовується портрет у художньому творі?
( Будь-який літературний герой може постати перед нами як жива людина тільки тоді, коли ми чітко уявимо його зовнішній вигляд).
- Де вам доводилось зустрічати описи? В яких підручниках? (Отож, опис може бути виконаний як у художньому, так і у науковому чи офіційно-діловому стилях.)
- А які стилі мовлення ви знаєте? (Розмовний, науковий, офіційно-діловий, публіцистичний, художній)
- Чим відрізняються описи зовнішності людини у різних стилях мовлення?
2. Пояснення вчителя
Особливості побудови опису зовнішності людини
Описати зовнішність людини – це означає відтворити її індивідуальний вигляд, передати одночасні або постійні ознаки її образу.
Опис зовнішності людини складають як опис предмета. “Відомим” є сам предмет або його “частини” (назви частин тіла, риси обличчя, елементи одягу тощо). “Новим” є ознаки.
Наприклад:
Н В Н В
Чорнії брови, карії очі,
Н Н Н Н
Темні, як нічка, ясні, як день…
У словесному зображенні людини важливими є вказівки на вік, зріст, поставу, риси обличчя та їх особливості, погляд, ходу, жести, одяг тощо.
Опис зовнішності людини може бути складений як у художньому, так і в науковому або діловому стилях.
Мета наукового та ділового описів людської зовнішності – об’єктивно й точно передати особливості вигляду людини: охарактеризувати її зріст, поставу, зачіску, риси обличчя, манеру триматися, жести, ходу, одяг тощо. Такі описи є конкретними, небагатослівними, усі слова в них вживаються у прямому значенні.
Наукові описи можуть бути узагальненими, тобто відтворювати зовнішність певної групи людей, виділяючи в ній найістотніше.
Мета художнього опису зовнішності людини – створити її образ, емоційно вплинути на читача чи слухача, викликати певне ставлення до портретованого.
У художньому описі людської зовнішності використовують художні засоби (епітети, порівняння, метафори).
Через художній опис зовнішності людини (портрет) можна передати риси її вдачі, настрій, а також ставлення до портретованого. Цього можна досягти добором відповідних художніх засобів та оцінних слів.
Відтворюючи вигляд конкретної людини, найбільшу увагу слід звернути на ті ознаки, які є для неї найхарактернішими – риси зовнішності бо деталі одягу, що найбільше впадають у вічі, відбивають певні особливості її характеру, передають душевний стан, настрій.
Виразним та емоційно наснаженим словесний портрет роблять художні засоби. Ставлення до портретованої особи можна передати і за допомогою оцінних слів.
3. Колективне складання орієнтовного плану опису зовнішності людини
Ми вже знаємо, що таке опис, які стилі мови використовується для його написання, а зараз підійшли до найцікавішого: як же скласти опис?
1. Спочатку слід подумати, для чого цей опис і визначити стиль мовлення.
2. Запам'ятаймо, опис складається з трьох частин:
У першій передається загальне уявлення про зображуваний предмет, у другій - говориться про окремі деталі,
у третій - робляться висновки.
Тому зручно користуватися таким планом опису, як записано на дошці:
а) Загальне враження. Хто ця людина.
б) Детальний опис(зріст, постава, обличчя, очі, риси обличчя, волосся,
зачіска, одяг)
в) Чим приваблює? Основна думка.
- У кожному описі ми маємо щось відоме і знаходимо нове.
Переконаємось у цьому, заповнюючи таблицю. Доберіть епітети :
Відоме | Нове |
Постать | Висока, низька, середнього зросту, струнка, широкоплеча, кремезна, атлетичної статури, тендітна, тонка... |
Обличчя | Кругле, продовгувате, худорляве, повне, бліде, рум'яне, ніжне, тендітне, стомлене, біле, засмагле, витягнуте, лобате, гостроносе, свіже, змарніле, повнощоке, пещене, овальне, кістляве, суворе, бліде, загоріле, молоде, юне, повне... |
Волосся (КОЛІР, СТРУКТУРА, ЗАЧІСКА) | Русяве, темно-русяве, каштанове, чорне, пшеничне, довге, блискуче, коротке, пряме, хвилясте, біляве, блискуче, вигоріле, вицвіле, золоте, попелясте, посивіле, сиве, солом'яне, темно-русе, русе, темне, тьмяне, буйне, пишне, непокірне, коротке, кучеряве, прибране, причесане, хвилясте, розпущене, ласкаве, розсипане, довге, густе; чорне, як вороняче крило, або як смола; цупке, як дріт; стрижене, заплетене; зачіска традиційна, вишукана, святкова, буденна... |
Очі | Сірі, карі, сині (блакитні), сірувато-блакитні, чорні, ясні, голубі, горіхові, медові, світло-сині, фіалкові, шоколадні, яскраві, янтарні, волошкові, темно-сірі, красиві, вологі, іскристі, ясні, великі, глибокі, вузькі, розширені, великі, малі, продовгуваті, примружені, добрі, привітні, ніжні, глибокі, проникливі, спокійні, лагідні, розумні... |
Брови | Чорні, ледь помітні, тонкі, широкі, крилаті, як шнурочки, рухливі, тремтливі... |
Вії | Густі, довгі, загнуті, крилаті, м'які, опущені, пухнасті, стрілчасті, шовковисті, важкі, пшеничні, чорні, руді, світлі, смолисті, сріблясті, фарбовані, золотисті. |
Погляд | Задумливий, уважний, байдужий, щирий, сонячний, ясний, зацікавлений, допитливий, гострий, ласкавий... |
Ніс | Прямий, рівний, широкий, тонкий, товстий, маленький, курносий, кирпатий, з горбинкою, чутливий, широкий, задерикуватий. |
Вуста (рот, губи) | Вишневі, коралові, соковиті, сухі, повні, пересохлі, рум'яні, лукаві, привітні, холодні, скривлені, палкі, ласкаві, суворі, сором'язливі, пухкі, тоненькі, усміхнені |
Чоло | Глибокодумне, високе, порізане зморшками, чисте. |
Вуха | Гострі, довгі, маленькі, уважні, чуйні, чутливі. |
Особливі риси | Родимки |
Руки | Маленькі, великі, з довгими тонкими пальцями, теплі, надійні, ласкаві, витончені... |
Рухи | Досконалі, плавні, грубі... |
Одяг | Чистий, охайний, брудний, старий |
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя
У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Мати. Мама. Матуся. Матусенька. Ненька. Скільки спогадів і тепла таїть це лагідне слово. Воно називає людину, яка завжди для нас найближча, найдобріша, найкраща, наймиліша. Від неї ми одержуємо життя. Вона вчить нас людських правил, оживляє наш розум, вкладає в наші душі добрі слова.
Мама – незгасна наша зірка. Мадонна. Любов та доброта від неї – це краса людська.
Мама... Це перше слово, яке з радісною усмішкою вимовляє дитина. Це слово найчастіше повторюємо в хвилини страждання і горя, печалі, щастя і радості… І кожен несе в серці любов до матері, і кожен скаже: «Найкраща – моя мама!».
Хто вас, діти, щиро любить?
Хто ласкаво вас голубить?
Не стуля вночі очей,
Дбає все про вас, дітей?
Мама дорогенька!
Хто колиску гойдає?
Хто вам пісеньку співає?
Хто вам казочку розкаже?
Забавками хто розваже?
Мама золотенька!
Як ви, дітоньки, ліниві,
Неслухняні, пустотливі,
Як буває іноді,
Хто ж то сльози ллє тоді?
Все вона, рідненька!
І вдень, і вночі, як тільки розплющите оченята, ви бачите усміхнене матусине лице. Неньчині руки миють, купають, подають страви, матусина дбайливість вартує над хворою дитиною, її очі з гордістю дивляться на здорове та веселе дитя. Матінка вчить дитину робити перші кроки, навчає слова вимовляти і далі піклується та журиться своєю дитиною. І такі всі матері світу, люблять своїх дітей і життя готові віддати за їх щастя.
А мамині руки... Не злічити ніколи тієї праці, тих щоденних турбот, які випадають на долю матері для того, щоб ви були чистенькі, неголодні, доглянуті.
Мати-берегиня роду людського, її святою завжди називали. Любов матері... Що може бути сокровенніше? Жінка-мати – лаконічно, але водночас так багато... У нас підсвідомо живе довіра до неї, ми знаємо, що мати не відвернеться від своєї дитини, її любов сильніша за буденні образи. Ніхто так, як вона, не здатен відчути і зрозуміти зранену душу. Її серце щемить, коли дитині погано, вона співпереживає з нею, уміє поспівчувати. Уявляєте, який безмір любові в жінки, яка є Матір'ю.
Ти всіх святіша – ненька,
Моя ти квіточка біленька,
Моя любове, де причал
Знайшли і радість, і печаль.
Моя маленька й неозора,
Моля і втіха і опора,
Моя весела і сумна, моя небесна і земна…
Мати народжувала дитину, співала їй колискові пісні, вчила добра і любові, навчала охайності, працьовитості. Недарма в народі кажуть: "Яка мама, така й доня".
Матір у всі віки шанували, любили, звеличували, бо протягом багатьох років супроводжують нас у житті її ласка і турбота.
З першої миті життя схиляються над нами обличчя матерів. У тривозі,
любові й надії вдивляються вони в своїх дітей, прагнучи щастя для них.
Усім своїм життям і працею утверджують в нас кращі риси людяності й
добра. Бережуть від усього лихого.
Матері… Все життя дивляться вони нам услід, бажають добра і щастя.
Сподіваються від своїх дітей найвищих духовних злетів, бо й в останню
хвилину думають про те, щоб діти їхні жили гідно серед людей і творили
добро на своїй землі.
Мати – найдорожча на Землі істота. І найбільшою радістю для неї – щастя
її дітей. Тому вчить вона добра і правди, мудрості й великої любові до
праці, до всього прекрасного. Тож, друже мій, схилімо голови перед
величчю матері, перед її світлим образом.
2. Літературна п’ятихвилинка.
a) Згадайте прислів'я про маму:
Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.
Нема того краму, щоб купити маму.
Матері ні купити, ні заслужити.
Материн гнів, як весняний сніг, рясно впаде, та скоро розтане.
Добре й неньці, як дитина в славі.
Мама одною рукою б'є, а другою гладить.
Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.
Нема цвіту білішого, як цвіт на калині. Нема в світі ріднішого, як мати дитині.
На сонці добре сидіти, а коло мами добре жити.
b) Згадайте, які вірші, пісні, літературні твори про маму ви знаєте?
3. Словникова робота.
- Продовжимо роботу над збагаченням словника.
► Доберіть синоніми:
Мати – мама, матуся, матінка, ненька…
Яка мама? – найрідніша, найдорожча, найкраща, найдобріша, найласкавіша, свята…
Серце мами – найчутливіше, найвірніше, в ньому ніколи не згасне любов, ніколи не буває байдужим…
Любов мами – найбільша, безмежна, безкрая, найбезкорисливіша…
► З’ясуйте лексичне значення слова: святий.
Чому ми маму називаємо святою?
► Доберіть (за зразком) з усної народної творчості постійні порівняння, що використовуються в описах зовнішності людини.
Зразок: Брови тонкі, як шнурочки.
1) Гарна, як... 2) Гнучка, як... 3) Матуся лагідна, як... 4) Діти маленькі, мов ... 5) Очі сині, як... 6) Очі темні, як... 7) Обличчя біле, як... 8) Вид ясний, як...
► Підберіть дієслова, які виражають материнську турботу і любов ( любить, пестить, піклується, турбується, жаліє, втішає…).
► Технологія «Незакінчене речення»
− Висловіть свої враження, продовживши речення. Закінчіть думку:
1. Моя мама - найкраща в світі, бо вона...
2. Я люблю свою маму за те, що вона…
3. Коли б я був чарівником, я зробив би для мами ось що...
V. Вироблення практичних навичок написання творів-описів
Практична робота.
- Заплющіть очі та згадайте світлий образ своєї матусі. За поданим планом, використовуючи складені вами словнички, опишіть її (у художньому стилі)
План
1. Вступ. Основний задум опису.
2. Портретована особа. Хто ця людина?
3. Найбільш яскраві елементи портрету:
а) риси та вираз обличчя;
б) очі і погляд, брови;
в) уста і мова;
г) волосся і зачіска.
4. Зріст, постава, хода, манера поведінки.
5. Одяг, окремі деталі, особливі уподобання (прикраси, косметика; краватка, люлька тощо).
6. Загальне враження (у чому індивідуальність особи, чим приваблює).
Учні працюють над твором.
VІІ. Учні працюють над твором.
Заключне слово вчителя
- Ріднішої від любої неньки немає нікого на світі. Скільки у неї справ, скільки щодня турбот! І як мало радості. Подумайте, друзі! Адже ви можете не тільки в День Матері принести в дім свято. Ви можете це робити щодня. Як? Дуже просто. Потрібно лиш дуже-дуже любити свою маму. І щодня, щохвилини пам’ятати, що вона у вас одна-єдина у світі. І що ніхто вас так не любить, як вона. А якщо мама іноді сердиться на вас трішки, то це лише тому, що хоче, щоб ви виросли найкращими, наймудрішими, найпоряднішими людьми, які вміють відстояти справедливість, захистити слабших.
Кожен з вас хай пам’ятає, що ніяка радість не буде мамі радістю, коли їй доведеться червоніти за вас.
І ще пам’ятайте, що посмішка допомагає мамі жити. То ж будьте такими, щоб частіше посміхались ваші мами. Тому не забувайте казати мамі гарні і теплі слова не лише в день її свята, а робіть це кожного дня. Пам’ятайте, що хороша ваша оцінка, отримана в школі, - це радість для мами. Що бачити вас здоровили, розумними, красивими - це щастя мами.
То ж приносьте мамам квіти, даруйте щирі слова, любіть своїх матусь, Любіть їх так, як вони вас люблять.
VІІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання.
Технологія «Незакінчене речення»
− Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення:
− Я знаю … .
− Я зрозумів, що …
− Найбільші труднощі я відчув …
− Мені б хотілося ще …
VІІІ. Домашнє завдання.
Підготувати письмовий твір на одну з тем:
«З мами починається життя».
«Рідна мати моя…».
Моя мама — найкраща у світі.
Мама — мій найкращий друг.
Мати - найсвятіша серед людей.


