Урок –презентація
Тема: Рід іменників
Українська мова – 6 клас
2011 рік
Мета: ознайомити учнів із поняттям «рід іменників», формувати вміння і навички визначати рід іменників; учити доцільно використовувати іменники в усному й писемному мовленні; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, зв’язне мовлення, уяву; вдосконалювати вміння працювати з комп’ютерами, в групах;сприяти вихованню в учнів бережного ставлення до природи та її краси.
Тип уроку: урок формування нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: мультимедійний проектор, олівці, альбомні листки, мікрофон, підручник, індивідуальні картки, комп’ютери.
Хід уроку.
І. Загальнокорекційний етап.
1. Організаційний момент.
- Доброго дня вам, діти. Розпочинаємо урок української мови. Поверніться один до одного, усміхніться і збережіть лагідний настрій на весь урок. Мої вам побажання сьогодні: щоб ваша енергія ніколи не згасала, щоб ваші знання ніколи не вичерпувалися, щоб ваша душа ніколи не черствіла, щоб ваші думки і помисли були чистими і світлими.
2. Мотивація навчальної діяльності.
- Чи любите ви відгадувати загадки?
Зараз ми відгадаємо з вами загадки, а після цього з початкових букв відгаданих слів прочитаємо термін, який, є складовою частиною соціокультурної змістової лінії, відповідно до якої дібрані всі вправи сьогоднішнього уроку.
1. Куди ступиш — всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
2. Без очей — а сльози ллє. (Роса)
3. Яка буква «ображається» на те, що її не пишуть на початку слів? (и)
4. Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка)
5. Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає. (Осінь)
6. Мене просять і чекають,
А як покажусь — утікають. (Дощ)
7. Яка перша буква алфавіту? (А)
(відгадки на слайді №2))
ІІ. Основний етап.
1. Вступна бесіда.
Соціокультурна змістова лінія нашого уроку : «Я і рідна природа. Єдність людини й природи». Адже природа відіграє велику роль у вихованні духовного благородства. Спілкування з природою викликає насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя. Природа завжди чарувала і чарує, хвилювала і хвилює людину. Вона є джерелом добра, її краса впливає на духовний світ кожного з нас тільки тоді, коли юне серце облагороджується вищою людською красою — добром, правдою, людяністю, співчутливістю.
2. Актуалізація опорних знань.
- Перед нами слово «природа» - якою частиною мови є це слово? (слайд №3)
- Що таке іменник?
- Що ви знаєте про іменник? (слайд №4)
а) Іменники власні і загальні назви. (слайд №5)
б) Іменники істоти і неістоти. (слайд №6)
в) Число іменників: однина і множина.(слайд №7)
3. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо наше спілкування з іменником і ознайомимося з поняттям «рід іменників», навчимося визначати рід іменників, навчимося замінювати іменники словами «він, вона, воно», будемо вчитися висловлювати свої думки, постараємося бути кмітливими, уважними, будемо бережно ставитися до краси природи.
4. Колективне визначення цілей і очікуваних результатів.
Цей урок навчить мене…(слайд №8)
а) визначати рід іменників ;
б) замінювати іменники словами він, вона, воно;
в) розрізняти іменники в тексті серед інших частин мови;
г) складати з іменниками речення.
5. Виклад нового матеріалу.
- Перед вами три малюнки (дерево, квітка, слон) (слайд №10)
а) Що зображено на першому малюнку?
- Яким словом можна замінити назву цього малюнку?(він)
- Яке слово можна додати до назви цього малюнка мій, моя, моє?
- Отже, іменники, які можна замінити словом «він», або додати слово «мій» – належать до чоловічого роду.
б) Що зображено на другому малюнку?
- Яким словом можна замінити назву цього малюнку? (вона)
- Яке слово можна додати до назви цього малюнка мій, моя, моє?
- Отже, іменники, які можна замінити словом «вона», або додати слово «моя» – належать до жіночого роду.
в) Що зображено на третьому малюнку?
- Яким словом можна замінити назву цього малюнку?(воно)
- Яке слово можна додати до назви цього малюнка мій, моя, моє?
- Отже, іменники, які можна замінити словом «воно», або додати слово «моє» – належать до середнього роду.
Висновок.
- Отже, іменники бувають трьох родів – чоловічого, жіночого, та середнього роду.
Таблиця «Рід іменників» (слайд №11).
- То яких родів бувають іменники?
- Якими словами можна замінити іменники чол..р., жін. р., сер. р.?
6. Робота з підручником.
Завдання 233. Коментоване виконання завдання.
7. Робота в групах.
Прочитайте спроектований на екрані текст. Випишіть з тексту:
- 1-а група: іменники чоловічого роду;
- 2-а група: іменники жіночого роду;
- 3-а група: іменники середнього роду.
Взимку
Повівав холодний вітерець. З краю неба насувались білі, наче молочні, хмари. Дорога була слизька. По обидва боки від дороги, скільки окинеш оком, розстелилось поле, вкрите снігом, мов білою скатертиною. Твердий синявий сніг грав на сонці. Вітер дужчав. Насунули хмари. Вони оповили небо. Сонце сховалось. Посипав сніжок.
Перевірка на мультимедійній дошці.(слайд №13)
8. Хвилина відпочинку. (Спокійна тиха мелодія)
- Діти, уявіть, що ми зараз опинились з вами у лісі на галявині. Уявіть себе улюбленим деревом. Ви втомились від пилу. Та ось на небі з’явилась хмаринка, з неї пішов теплий дощик, який вас освіжив, напоїв. Ось виглянуло яскраве сонечко, ваші гілочки потягнулись догори. На душі у вас стає тепло і затишно. Ви відчуваєте красу природи і радість життя.
Отож, ви набралися сили і ми можемо продовжувати наш урок.
9. Завдання «Намалюй іменник»
- Вам потрібно намалювати іменник, але щоб він мав відношення до природи.(Діти малюють контур малюнка, розфарбовувати непотрібно: дерево, гриб, ведмідь, квітка і т. д.)
- Представте малюнок.
10. Робота з комп’ютерами.
- Складіть речення з намальованим іменником і запишіть у комп’ютерах. Речення потрібно зачитати.
ІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
1.- Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я…
- дізнався…
- навчився…
- труднощі відчув…
- мене захопило…
2. Коментоване оцінювання.
3. Диференційоване домашнє завдання. (слайд №14)
Учні (12-10 б.) – виписати із усної творчості 5 прислів’їв з іменниками про природу.
Учні (9-6 б.) – записати три іменники чоловічого роду, три іменники жіночого роду та три іменники середнього роду.


