Тема. Музика в кіномистецтві.
Мета. Збагатити уяву учнів про музику до кінофільмів, в основі яких лежить літературний сценарій. Зосередити увагу учнів на кінофільмах, у яких музика є «дійовою особою» або допомагає яскравіше розкрити у яких музика є «дійовою особою» або допомагає яскравіше розкрити зміст та образи героїв. Розвивати здатність виявляти головну думку в зміст та образи героїв. Розвивати здатність виявляти головну думку в сюжетах «музичних кінофільмів». Виховувати естетичний смак учнів. Розвивати вокальні навички. Розвивати загальні і спеціальні здібності. Формування культури художнього сприйняття, тобто здатності до його переживання і розуміння. Формування індивідуальності музично-естетичного сприйняття. Виховувати естетичний смак, інтерес до кіномистецтва, найкращі моральні якості учнів.
Музичний матеріал: Р. Роджерс. Пісня «До-ре-мі» із кінофільму «Звуки музики» (розучування); фрагмент із кінофільму «Звуки музики» (слухання).
Тип уроку: урок поглиблення теми.
Обладнання: музичний інструмент, посібники, підручники, ілюстрації, портрет композитора Р. Роджерса, ППЗ « Музичне мистецтво».
ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап уроку.
Вхід учнів до класу під звучання «Імпровізації» П. Чайковського.
Музичне вітання
2. Актуалізація опорних знань учнів.
Використовую ППЗ« Музичне мистецтво».Під час розповіді на екрані з’являється відеоряд Вступ.
«наймолодшим із мистецтв є кінематограф. Йому відведено значне місце в музиці. Ще до винайдення звукового
Кінематографа фільми супроводжувалися звучанням музики у виконанні піаніста. З появою перших «німих» кінофільмів будь - який беззвучний рух на екрані викликав подив чи навіть острах:бо ж у природі кожен рух породжує звук. От виникла потреба в музичному супроводі кінострічок. З винайденням звукового кіно це мистецтво стало одним із найулюбленіших. саме музика часто розкриває внутрішній, глибинний сенс екранної дії.
Що ж лежить в основі сюжету кінофільму? Саме про це ми зараз і поговоримо.
В основі сюжету кінофільму лежить літературно-драматичний твір — сценарій, так само як лібрето —; в основі опери чи балету.
Сценарій, як і лібрето, є «посередником» між літературним твором та кінофільмом, щоб пристосувати літературний сюжет до умов створення кінофільму.
Уявіть собі, що з кінофільмів раптом зникла музика.
— Що б сталося з кіномистецтвом, якби в ньому не було музики?
Відповіді учнів.
Кіномистецтво, як і музика, розгортається в часі, русі. Слово кіно походить від грецького слова кіпео — рухаю.
Ще до винайдення звукового кіно фільми супроводжували звучанням музики у виконанні піаніста. З появою перших «німих кінофільмів будь-який беззвучний рух на екрані викликав подив, або навіть острах: адже в природі кожний рух породжує звук. Ось так і виникла потреба в музичному супроводі кінофільмів. Із винайденням звукового кіно це мистецтво стало одним із найулюбленіших. Саме музика в кінофільмах часто розкриває внутрішній, глибинний сенс екранної дії.
Поряд з фільмами, де музика є тлом — супроводжує титри на початку або в кінці, події сюжету, радує окремими піснями,— існують фільми, в яких музика «діє». Це кінофільми про музику та музикантів. До таких музичних фільмів належить американський музичний фільм «Звуки музики».
5. Розповідь про музичний фільм «Звуки музики».
Учитель. У 1965 році американський режисер Роберт Уайз «подарував» глядачам художній фільм «Звуки музики». Фільм був створений на основі одного з кращих мюзиклів композитора Роберта Роджерса, події якого відбуваються в 1938 році в Австрії.
Мюзикл (від. латин, тиsicalis — музичний) — це музична вистава, в якій на основі літературного сюжету поєднуються різноманітні виражальні можливості музичного, хореографічного, драматичного та оперного мистецтва.
НА екрані ноутбука з’являється портрет американського композитор Роберта Роджерса ,і фрагменти із фільму.
У фільмі «Звуки музики» розповідається про сімох веселих, але неслухняних і непосидючих дітей, з якими не міг упоратися жоден вихователь. Однак головна героїня фільму Марія, яка влаштувалась гувернанткою в цю сім'ю, підкорила бешкетників музикою.
Нова вихователька дуже любила музику, гарно співала й складала для дітей прості, захоплюючі пісні. Діти теж полюбили музику. Завдяки музиці вони залишалися такими ж веселими й життєрадісними, проте перестали бешкетувати, стали слухняними й створили чудовий сімейний ансамбль. Саме музика є «головною дійовою особою» цього кінофільму: завдяки музиці відбуваються найважливіші, інколи дуже тривожні події сюжету.
Про цю цікаву та повчальну історію розповідає американський музичний фільм «Звуки музики». Вокальні й інструментальні номери до нього створив американський композитор Роберт Роджерс. Музика посідає головне місце у сюжеті фільму, а весела дитяча пісенька « До-ре-мі» звучить так часто та яскраво, що стала майже справжньою дійовою особою. Послухаймо музику із цього кінофільму.
6. Слухання фрагмента з кінофільму ««Звуки музики». Ната і Антон проводять аналіз прослуханого твору за допомогою запитаннь до учнів.
— Що ви можете сказати про характер музики кінофільму?
— Яку роль відіграє музика у фільмі — ілюстративну чи основну?
— Чи є музика «головною дійовою особою» фільму?
7. Розучування пісні «До-ре-мі» («Звуки музики») композитора Р. Роджерса.
Запитання до учнів.
Розучування фрагмента проводиться за нотним записом, попередньо розспівавшись на звукоряді, який лежить в основі ( до мажор ). Робота над інтонуванням малих секунд у висхідному і низхідному русі. Звернути увагу на точне інтонування кожного ступеня у висхідному і низхідному русі, щоб спів мажорного звукоряду був правильним.
Учні мають співати, як відлуння від співу вчителя у початковому музичному діалозі. Звернути увагу на активний акомпанемент, який повинен сприяти досягненню насиченості й яскравості звучання, поступовому прискоренню темпу.
Після розучування заспіваємо за допомогою програми «Карооке».
Пригадайте улюблені пісні з кінофільмів, мультфільмів та виконайте їх.
Слід звернутись до технології «Мікрофон», демонстрації ілюстрацій, фрагментів мелодій із кінофільмів, мультфільмів
8. Підсумок уроку.
Запитання до учнів.
— Чи може існувати кіномистецтво без музики й літератури?
— Чому музика є «головною дійовою особою» фільму «Звук* музики»?
Ознаки яких мистецтв, окрім музики, поєднує мистецтво кіно. Використовую тестові завдання із ппз
9. Домашнє завдання.
Слухати музику за власним вибором. Звернути увагу на її зміст та характер звучання, а також на кінофільми та мультфільми про музику, музикантів, «музичні» фільми.
Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.
10. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання фрагмента музики з кінофільму «Звуки музики».


