Урок 9
Тема. Використання функцій для обчислень в середовищі табличного процесора.
Мета уроку:
навчальна:
· закріпити знання учнів про табличний процесор;
· ознайомити учнів з функціями, які використовуються для обчислень в середовищі електронних таблиць;
· формувати навички використання різних категорій функцій у формулах;
· формувати вміння складати формули із вбудованими функціями;
· вдосконалювати навички роботи на ПК.
розвиваюча:
· розвивати властивості уважності;
· розвивати пам’ять;
· розвивати образне мислення.
виховна:
· виховувати розвиток пізнавального інтересу;
· виховувати активність при вивченні нового матеріалу;
· виховувати вміння самостійно працювати;
· виховувати інформаційну культуру.
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань.
Дидактичні матеріали:
1) файл Додаток 1. Завдання для індивідуальної роботи. doc;
2) файл Додаток 2. Питання. doc;
3) файл Додаток 3. Успішність. xls;
4) файл Додаток 4. Завдання. doc.
Обладнання та наочність:
1) системне і прикладне ПЗ;
2) проектор, інтерактивна дошка.
План уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
ІІІ. Мотивація вивчення теми
ІV. Вивчення нового матеріалу
V. Закріплення нових знань учнів
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційна частина
Вчитель:
Ми продовжуємо вивчати обчислення в табличному процесорі, використовуючи формули, але сьогодні розглянемо більш складніші, на відміну від попередніх уроків.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Індивідуальна робота учнів.
Двоє учнів виконують завдання дані на карточках (задача-софізм) (Додаток 1).
Решта грають гру «Ланцюжок».
Гра «Ланцюжок»
Умови гри
Вчитель проектує на дошку запитання (Додаток 2). Учні по черзі відповідають на них.
Фронтальна робота з класом (мозковий штурм).
Вчитель:
Як можна обчислити значення таких функцій у = 4 +
, у = 2sinx, використовуючи MS Excel?
ІІІ. Мотивація вивчення теми
Вчитель:
Як бачимо, щоб обчислити значення таких функцій, щоб ввести формули для їх обчислень, нам потрібні ще знання таких понять, як вбудовані функції. Для цього ми сьогодні вивчаємо нову тему, яка допоможе знайти значення цих функцій.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення теми уроку
Тема уроку: «Використання функцій для обчислень в середовищі табличного процесора». (Учні записують тему в зошит).
2. Пояснення нового матеріалу
Питання для учнів.
1. Що таке формула?
Прогнозована відповідь учнів
Формула – це арифметичний або логічний вираз, який починається із знака дорівнює.
Питання для учнів.
2. Що може містити формула?
Прогнозована відповідь учнів
Формула може містити числа або текстові значення, посилання на клітинки, вміст яких використовується в обчисленнях, вбудовані функції та оператори.
Вчитель:
Сьогодні ми поговоримо, саме, про вбудовані функції.
У кожного табличного процесора свій набір вбудованих стандартних функцій, при цьому кожна функція має своє унікальне ім’я та при зверненні до функції після її імені в круглих дужках вказується список аргументів, відокремлених між собою крапкою з комою. Наприклад (вчитель записує на дошці, а учні в зошитах),
=КОРЕНЬ(С7)
=СУММ(В2:В8)*СУММ(С5:С11)
=И(В1>2;C3<>0).
Вчитель:
На минулому уроці ми знаходили суму, максимальне та мінімальне значення даних діапазону клітинок, використовуючи кнопку панелі інструментів Автосумма.
Але для знаходження суми, максимального чи мінімального значення, і не тільки, можна скористатися вставними функціями, виконавши команду Вставка/Функция, але найзручніше вводити функцію за допомогою кнопки fx (Вставка функции), що розташована ліворуч від рядка формул.
Завдання для учнів (виконують за вказівкою вчителя):
1. Завантажте табличний процесор MS Excel.
2. Виконайте команду Вставка/Функція або клацніть на кнопці fx (Вставка функции), що розташована ліворуч від рядка формул.
Відкрилося діалогове вікно Вставка функции. Розглянемо і проаналізуємо категорії функцій. Для цього об’єднаємось у дві групи. (Учні об’єднуються у групи, розщитавшись на «Перший», «Другий»). Перша група, самостійно проаналізовує категорії Математические, Статистические, а друга група – Дата и время, Текстовые і Логические.
Після виконання цього завдання учні дають відповіді на питання:
1. Яку категорію потрібно вибрати, щоб знайти значення sin, cos, tg деяких кутім?
2. Яку категорію потрібно вибрати, щоб знайти корінь квадратний із числа, модуль числа, логарифм числа?
3. Яку категорію потрібно вибрати, щоб знайти мінімальне, максимальне значення, середнє арифметичне значення діапазону клітинок?
4. Функцію якої категорії потрібно вибрати, щоб відобразити дату сьогоднішнього дня?
5. За допомогою функції якої категорії можна визначити кількість знаків у текстовому рядку?
6. Функція якої категорії перетворює хибу на істину і навпаки?
Спробуємо виконати завдання на знаходження середнього значення, використовуючи вбудовані функції. (Учні виконують завдання під керівництвом вчителя).
1. Відкрийте вікно файла Успішність (Додаток 3) – (Мои документы\Excel\Успішність.xls).
2. Обчисліть середню оцінку (тематичну) кожного учня.
Для цього виконайте такі дії (учні виконують за вказівкою вчителя):
3. Клацніть на на клітинці L7, а потім на кнопці fx (Вставка функции).
4. У діалоговому вікні Вставка функции, що відкрилося, виберіть категорію Статистические. У списку Выберите функцию виділіть елемент СРЗНАЧ та клацніть на кнопці ОК.
Відкрилося вікно Аргументы функции, де в окремих полях вказуються значення аргументів функції. У цьому вікні також дається інформація про призначення функції та її аргументів і вказується результат обчислення функції.
5. Клацніть на кнопці згорнути діалог, що розміщена праворуч від поля Число 1.
Діалогове вікно буде згорнуто, що дасть змогу виділити клітинки, середнє арифметичне значень яких необхідно обчислити.
6. Виділіть діапазон клітинок D7:K7 та клацніть на кнопці розгорнути діалог у згорнутому діалоговому вікні Аргументы функции.
На екрані відобразилося повне вікно Аргументы функции, в якому в полі Число 1 відображено аргумент D7:K7.
7. Клацніть на кнопці ОК.
Середня оцінка за тему відображена у клітинці L7.
8. Скопіюйте формулу у діапазон клітинок L7:L16. (Вчитель перевіряє результат).
9. Збережіть виконанні обчислення.
Виконаємо наступне завдання із використанням математичних функцій.
Знайдіть модуль числа. Для цього:
1. Відкрийте вікно MS Excel.
2. До діапазону клітинок А2:А5 введіть довільні числа (додатні, від’ємні).
3. До клітинки В2 введіть формулу для знаходження модуля числа.
4. Для цього виділіть клітинку В2, а потім виберіть команду Вставка/Функцыя.
5. У діалоговому вікні Вставка функции, що відкрилося, виберіть категорію Математические. У списку Выберите функцию виділіть елемент ABS та клацніть на кнопці ОК.
6. Клацніть на кнопці згорнути діалог, що розміщена праворуч від поля Число 1.
7. Виділіть клітинку А2 та клацніть на кнопці розгорнути діалог у згорнутому діалоговому вікні Аргументы функции.
8. Клацніть на кнопці ОК.
9. Виділіть клітинку В2, зверніть увагу на запис формули у рядку формул. (Після імені функції, в круглих дужках вказується аргумент).
10. Скопіюйте формулу в діапазон клітинок В3:В5.
11. Збережіть результат.
Розглянемо функції для опрацювання текстової інформації.
12. До клітинки А10 введіть текст уроці, а до клітинки А12 – інформатики.
13. Виділіть клітинку В11. Виберіть команду Вставка/Функцыя.
14. У діалоговому вікні Вставка функции виберіть категорію Текстовые. У списку Выберите функцию виділіть елемент СЦЕПИТЬ та клацніть на кнопці ОК.
15. У полі Текст 1 введіть запис Я на. Клацніть у полі Текст 2 і виділіть клітинку А10. Клацніть у полі Текст 3 і виділіть клітинку А12.
16. Клацніть на кнопці ОК. Збережіть файл.
В результаті ми отримали запис – Я на уроці інформатики.
Вчитель пропонує учням самостійно вивчити функції для опрацювання текстової інформації. Результати своєї роботи записати у таблиці (Додаток 4).
V. Закріплення нових знань учнів
Учні виконують завдання (Додаток 5) на ПК, коментуючи кожне із них.
VІ. Підсумок уроку
Вчитель аналізує роботу учнів і оцінює їх.
Гра «Рукопотискання»
Умови гри
Учні стають в коло, беруться за руки і називають слово (новий термін) одночасно із рукопотисканням.
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати із Розділу 1 § 6 Приклад 1.
2. Записати формули для знаходження значення функцій: у =
, у =
, значення х записані у клітинці А1.
3. Скласти завдання із використанням функції для опрацювання текстової інформації.


