РОЛЬОВА ГРА «ДЕНЬ ВІДКРИТИХ ДВЕРЕЙ»
Укладач: Наталія Томачинська,
вчитель економіки Донецького ліцею №22 «Лідер»
КЛАС: 10-й.
ТРИВАЛІСТЬ: 45 хв.
КІЛЬКІСТЬ УЧНІВ: 15 осіб.
МЕТА:
орієнтувати учнів на вибір професії, сформувати готовність свідомо вибудовувати свої життєві і професійні перспективи.
МЕТОДИ РОБОТИ: рольова гра.
ОБЛАДНАННЯ: малюнок дерева, картки із запитаннями, картки з назвами обладнання, прайс-листи, маркери, аркуші паперу різного кольору, аркуші паперу формату А-4.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:
1. Нісімчук А. С.,, Шпак і педагогічні технології: Навчальний посібник.–К.: Видавничий центр «Просвіта; Пошуково-видавниче агентство «Книга Пам’яті України», 2000. – 368 с.
2. Образцов и методология психолого-педагогического исследования. – СПб.: Питер, 2004. – 268 с.
3. Освітні технології: Навч.-метод. посіб. / О. М.Пєхота, А. З.Кіктенко, та ін.; За заг. ред. О. М.Пєхоти. – К.: А. С.К., 2001. – 256 с.
4. 0снови загальної психології // За ред. . – К.: НПЦ, Перспектива, 1998. – 256 с.
5. 0снови національного виховання: Концептуальні положення // За ред. , , 3.0. Сергійчук. - Умань. – 1993. – 109 с.
6. Педагогіка: Навчальний посібник / , М. І.Сметанський, В. І.Шахов. – Вінниця: РВВ ВАТ „Вінницька обласна друкарня”, 2001.–200 с.
7. Підласий І. П. Як підготувати ефективний урок: Кн. для вчителя. – К.: Рад. шк., 1989. – 204 с.
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Доброго дня, шановні друзі! Сьогодні ми з вами проводимо чергове засідання нашого клубу, присвячене дуже важливій для вас темі – вибору майбутньої професії.
2. Мотивація до навчання
(Усі люди прагнуть бути успішними в житті, і значну роль в цьому грає правильно вибрана професія.
3. Привітання:
1. Гра-привітання. Учасники об'єднуються в пари. Учитель вимовляє вірш-привітання, учні виконують відповідні дії.
Здрастуй, друже!(Учні вітаються за руку).
Як ти тут? (Учні ляскають один одного по плечу).
Де ти був? (Учні простягають руку вперед).
Я нудьгував!(Учні кладуть руку собі на серце).
Ти прийшов!(Учні розводять руки в сторони).
ДОБРЕ! (Учні обіймаються).
4. Вправа «Дерево досягнень»
(Малюнок дерева висить на дошці.)
Зверніть увагу на наше самотнє дерево. У кожного з вас є листочки різного кольору. Я попрошу вас взяти один з них і допомогти нашому дереву покритися різнобарвним листям. Тих, хто вибрав зелений колір, чекає успіх на сьогоднішньому занятті. Ті, хто обрав рожевий, – бажають спілкуватися. Жовтий – будуть дуже активними, блакитний – наполегливими. Пам'ятайте, що краса дерева залежить від вас, ваших прагнень та очікувань.
5. Гра «День відкритих дверей»
Гру варто проводити після проведеного анкетування учнів щодо вибору майбутньої професії. Під час анкетування було виявлено, що найбільш затребуваними виявилися професії юриста, економіста і програміста. В результаті утворилося 3 команди по 5 осіб у кожній.
Для оцінювання роботи команд обирають експертну групу або запрошують членів журі.
Інструкція: Кожна команда повинна відкрити свою фірму за одержаною професією, придумати назву компанії та обладнати своє робоче місце.
Завдання до гри: оформити офіс найкращою оргтехнікою для Дня відкритих дверей, а також зацікавити роботою свого підприємства за обраною спеціальністю людей, які не визначилися з вибором, тобто представити свої професії. Для оформлення робочого місця командам видано гроші, по 30 «купленок», на які вони можуть придбати тільки канцелярські товари. Необхідні гроші для купівлі обладнання можна заробити, відповідаючи на запитання, які записані на картках. На кожному столі лежить заздалегідь приготований прайс-лист із цінами (Додаток 1). За кожну правильну відповідь команди одержують певну кількість «купленок».
Етапи роботи:
1. Після одержання інструкцій командам запропоновано дати назву своїм фірмам, вибрати керівника та оформити вивіску. (5 хв).
2. Керівникам команд треба вибрати картки з завданнями (Додаток 2). Можна брати кілька карток одночасно, але не більше, ніж учасників у команді. На етап роботи з картками відводиться 15 хвилин.
3. По закінченні роботи з картками журі підраховує результати й оголошує, скільки «купленок» заробила кожна фірма.
4. Після наради команди роблять покупки. Потім презентують свою професію і своє робоче місце, аргументуючи, чому саме так вони вирішили оформити свій офіс.
Підведення підсумків
Підсумкове слово вчителя
Дякуємо всім за активну роботу, бажаю вам зробити правильний вибір щодо своєї майбутньої професії, а головне – стати справжніми людьми.
И жизнь игра, и все мы в ней актеры.
У каждого своя есть роль:
Герой, преступник иль святой –
Решаем сами мы порой,
Кем быть, кем стать,
Судьбу вершить
Иль просто по теченью плыть,
Вести или ведомым быть.
Но каждый может изменить
Историю своей судьбы,
Осуществить свои мечты
И выбрать верный путь.
Я также буду выбирать…
Ведь дело каждого решать,
Кем дальше в жизни ему стать!
І життя-гра, і всі ми в ній актори.
У кожного є своя роль:
Герой, злочинець чи святий -
Вирішуємо ми самі в житті,
Ким бути, ким стати,
Вершити долю – чи просто за течією плисти,
Вести або бути веденим.
Але кожен може змінити
Історію своєї долі,
Здійснити свої мрії
І вибрати правильний шлях.
Я також буду вибирати...
Адже справа кожного вирішувати,
Ким далі в житті йому стати!
Додаток 1
Прайс-лист
Канцелярські товари:
Пачка паперу – 15 куп.
Набір ручок – 5 куп.
Пачка дисків – 10 куп.
Книга обліку – 10 куп.
Клей – 5 куп.
Блокнот – 5 куп.
Обладнання:
Сканер – 100 куп.
Принтер – 130 куп.
Ноутбук – 200 куп.
Факс – модем – 100 куп.
Ксерокс – 150 куп.
Відеокамера – 180 куп.
Комп'ютер – 200 куп.
Додаток 2
Запитання для економістів:
1.Кого вважають батьком економічної науки? 40 к. (А. Сміт)
2. Де вперше з'явилися паперові гроші? 40 к. (Китай)
3. Як називається грошова одиниця Китаю? 40 к. (юань)
4. Щасливий не той, в кого багато грошей, а той... 50 к. (кому їх вистачає)
5. Чому ціни в магазині, який працює вночі, вищі, ніж у денному? 60 к. (попит вночі вищий)
6. Все, до чого торкався цар Мідас, перетворювалося на золото. Цар став благати богів забрати цей дар. Чому? 60 к. (не міг задовольняти свої першочергові потреби)
7. Лікар призначив хворому 3 ін’єкції щопівгодини. Скільки потрібно часу, щоб зробити всі ін’єкції? 50 к. (1 година)
8. Володя написав на папірці число 86 і сказав Марійці: «Марійко, поб'ємся об заклад, що, нічого не написавши, я збільшу це число на 12 і тут же покажу тобі відповідь!» Марійка погодилась і програла. Чому? 50 к. (перевернувши аркуш – одержимо відповідь 98)
9. На столі лежали мандарини. Дві матері, дві доньки та бабуся з онучкою взяли по мандаринці, і на столі залишився один. А скільки ж було всього? 50 к. (чотири)
10. Вчителька запитала у Володі, скільки років його батькові. Той відповів:
- Я втричі молодший за тата, але втричі старший за брата Миколки. А разом з ним півсотні років! Скільки років батькові? 60 к. (45 років)
Запитання для юристів:
1. Хто побудував піраміду потреб? 50 к. (А. Маслоу)
2. Що рахувати в чужій кишені погано, але дуже цікаво? 40 к. (гроші)
3. Девізом якого великого американця стали слова: «Час – це гроші»? 60 к. (Б. Франклін )
4. Хочеш втратити друга… – 50 к. (позич йому грошей)
5. Праці якого економіста читав герой роману іна «Євгеній Онєгін»? 60 к.
(А. Сміта)
6. Як називається грошова одиниця Індії? 40 к. (рупія)
7. Ця європейська держава славиться у всьому світі гірськими курортами, надійними банками і точними годинниками. Назвіть її. 40 к. (Швейцарія)
8. Професія цих учених у перекладі з грецької означає «ті, хто люблять мудрість». Вміння сперечатися й пояснювати, робити висновки – ось те, що вирізняє їх від інших служителів науки. Хто ж ці люди? 50 к. (філософи)
9. Чого у людини 12 пар, а в монети всього одне? 50 к. (ребро)
10. Кого із всесвітньо відомих економістів українського походження Ви знаєте? 60 к. (Богдан Гаврилишин).
Запитання для програмістів:
1. Цим винаходом, що з'явився понад 2500 років тому, ми користуємося і сьогодні. Він дає змогу оцінювати й обмінюватися. Раніше замість нього людям служили мушлі або камінчики, а тепер? Мабуть, ви вже здогадалися, що люди придумали... 40 к. (гроші)
2. З абсолютно однакових трьох монет одна фальшива, тому вона легша за інші. Як за одним зважуванням можна знайти фальшивку? 60 к. (Зважити дві монети, якщо вони важать однаково, то третя монета – фальшива; одна з двох монет легша, то вона і є фальшивою).
3. Де гроші говорять, там правда...40 к. (мовчить)
4. Європейська міра довжини, співвідносна з частиною людського тіла (прибл. 45 см.), яку використовували з часів Київської Русі (9 ст.) на теренах Лівобережної України до кінця XVII ст., а у Правобережній Україні – до кінця XVIII ст. 60 к. (лікоть)
5. Розв'язати анаграми й вилучити зайве слово:
ОКЛО, ОСЛИЧ, ОМ'БЕ, ТНІСА. 50 к. (коло, число, об'єм, стіна. Зайве слово – стіна)
6. Чотири колеса мерседеса проїхали за 1 годину 160 км. А скільки проїхало одне колесо? 40 к. (стільки ж)
7. Число десятків у двозначному числі на три цифри більше, ніж одиниць, і дорівнює 7 . Що це за число? 50 к. (74)
8. Одну бабусю запитали:
- А скільки років вашому онукові?
І бабуся відповіла:
- Йому стільки місяців, скільки мені років. Нам разом із ним 65 років. А вже скільки йому, порахуйте самі. Ну, і скільки? 50 к. (бабусі – 60 років; онукові – 5 років)
9. Андрійко і його друг знайшли на дорозі долар. А скільки знайдуть доларів Андрійко і п'ятеро його друзів? 50 к. (1 долар)
10. Хто такий Фрідріх Ліст? 60 к. (економіст, автор теорії національних економік, не плутати з піаністом Ференцом Лістом).


