Урок образотворчого мистецтва в 5 класі
Тема: Вплив світла на колір. Флористика.
Мета: Навчальна: Ознайомити учнів, як впливає світло на колір. Вчити утворювати нові кольори, шляхом змішування фарб, вчити знімати психологічне напруження, моделювати хороші настрої.
Розвивальна: Розвивати образне мислення, кольоросприйняття, естетичний смак, стимулювати розвиток творчого потенціалу учнів. Розвивати уяву, пам’ять, логічне мислення, дрібну та загальну моторику.
Виховна: Виховувати інтерес до образотворчого мистецтва, художній смак і почуття естетичної насолоди, любов до природи, бережне ставлення до навколишнього світу.
Тип уроку: Комбінований.
Техніка виконання: Живопис.
Оснащення: Зоровий ряд: Зразки дитячих робіт; таблиці з кольорознавства; схема поетапного зображення роботи.
Музичний ряд: аудіозаписи творів П. Чайковського, А. Вівальді, .
Матеріали та інструменти: альбом для малювання, олівець, гумка, акварель, пензлі, ємність для води, серветки для витирання рук і пензлів, палітра.
Обладнання: ТЗН.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Що ви знаєте про живопис?
- Що є головним засобом виразності в живописі?
- Які кольори хроматичні, ахроматичні?
- Що характерне локальному кольору?
(Відповіді учнів)
ІІІ. Викладення нового навчального матеріалу.
1. Вступна бесіда вчителя:
а) Вплив світла на колір.
Малюючи квітку при денному світлі і при штучному, ми отримаємо різні малюнки. Оскільки ми працюємо на уроці, то вплив має денне світло, яке падає зліва. Всі елементи квітки, які знаходяться ближче до світла, будуть мати яскравіші, чистіші кольори. Елементи, які знаходяться далі від світа, стають менш яскраві і їхні кольори стають складнішими. А складні кольори ті, які ми отримуємо внаслідок змішування фарб. Якщо в роботі присутній білий колір – це чистий колір. Він бере на себе кольори навколишнього середовища: колір стіни, вікна, гардин, ваз і т. д.
б) Чарівна і неповторна квітка лілія.
- Діти, зверніть будь ласка, увагу на цей образ Божої Матері «Услышательница». Ця ікона потрапила в Україну дуже і дуже давно, це
| копія справжньої ікони. А її оригінал знаходиться в Греції на святій горі Афон, куди не можуть ходити жінки, а лише чоловіки. Дуже великий промисел Божий на Київщині в одному із сіл Макарівського району у селі Фасове в храмі є цей чудодійний образ Божої Матері, де отримують зцілення сотні віруючих прихожан. Подивіться уважно на цей образ. Ми сьогодні будемо малювати квітку, яка має неперевершену красу. Як ви думаєте, яку? Так, це лілія? Лілія – уособлення чистоти. Стародавні греки твердили, що вона виросла з молока матері богів Юнони. Ще раніше лілія |
була відома персам, їхня столиця називалася Суза, тобто «Місто лілій». І у гербі цього міста знаходяться лілії. З цієї квітки у давнину готували знамените запашне масло.
У римлян квітка вважалася символом надії і її зображення містилися на монетах, як очікування народом приємних благ від царя. В знак достатку і чистого життя, вінками з лілій і пшеничних колосків, увінчували наречену і нареченого. Є багато кольорів лілій: білі, жовті, зеленуваті, розові. Ходить легенда, що перед стражданням Спасителя біла лілія порозовіла. Вона порозовіла в ніч перед хресним стражданням Спасителя. Коли він проходив садом, то усі квіти схилили перед ним голівки, лише лілія не схилила, хотіла, щоб він нею помилувався. І, ось коли Спаситель подивився на неї своїм страдницьким поглядом, то лілія, порівнявши свою гордість із його смиренням, засоромилася і рум’янець сорому розлився по її пелюстках, залишившись з нею назавжди і лілія опустила голівку. Ось чому червоно-розові лілії завжди з опущеними голівками.
Лілія – улюблениця італійців. У вінках з лілій ідуть дівчата вперше до Святого Причастя. Квіти – це ознака любові. Не може черства душею людина любити квіти. То ж давайте, з чистими помислами, з любов’ю, вірою приступимо до малювання цієї квітки.
ІV. Інструктаж.
1. Повторити правила техніки безпеки під час роботи.
2. Ознайомити з послідовністю виконання роботи
а) Закомпонувати квітку на аркуші та намітити основні її елементи в пропорції.
| б) В основній пропорції кожної квітки, пуп’янка намічаємо деталі: листки, пелюстки, тичинки, стебла
|
в)Всі елементи детально коректуємо, надаємо форми. Це фінішний етап перед початком розфарбовування.
| г) Починаємо розфарбовувати фон та надавати квітці відтінку від середовища, в якому вона знаходиться.
|
д) Додаємо квітці кольорів за своїм баченням. Можна зробити її в різних кольорових варіантах: рожевих, жовтих, бордових, білих.
| е) Підкреслюємо вплив світла на колір в елементах квітки: на листках, на фоні за квіткою, в середині пуп’янка та надаємо роботі завершеного вигляду.
|
V. Практична діяльність учнів.
Звучать мелодії П. Чайковського, А Вівальді, . Учні виконують роботи, учитель надає поточний інструктаж, допомагає за потреби.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Підсумувати роботу, з’ясувати, чи полюбили лілію, про яку ікону дізнались. Організувати презентацію учнівських робіт, оцінити, подякувати за роботу.
Список використаних джерел:
1. Калініченко І., Сергієнко В. Образотворче мистецтво.- К.: Видавничий дім «Освіта», 2012
2. , Ламонова мистецтво. 5кл. К.: «Генеза», 2013
3. Пєнова В. П., Малюємо рослини. Х.: Клуб семейного досуга», 2012
4. Роберт Мур, Масляная живопись. М. АСТ «Астрель», 2004.









