Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Урок № 5

Тема. Використання багатокомпонентних речень у різних стилях мовлення.

Мета: повторити складні речення з різними видами зв’язків: сполучниковим (сурядним та підрядним), безсполучниковим, поглибити знання про розділові знаки у складних реченнях, ознайомити із стилістичними можливостями синтаксичних конструкцій; розвивати вміння визначати основні ознаки й структуру складних синтаксичних конструкцій, знаходити їх у тексті, пояснювати розділові знаки, конструювати схеми, аналізувати висловлювання різних стилів мовлення; прищеплювати шанобливе ставлення до рідного слова.

Соціокультурна лінія: я і мистецтво.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів(прислів’їв, приказок), крилатих висловів.

Культура мовлення і стилістика: синоніміка складних синтаксичних конструкцій із простими.

Текст (риторичний аспект): складні речення з різними видами сполучникового і безсполучникового зв’язку в текстах різних стилів мовлення.

Міжпредметні зв’язки: опис у художньому творі(література).

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Обладнання: підручник (Українська мова: підручник для 9 кл. загальноосвітн. навч. закл. / С. Я.Єрмоленко, . – К.: Грамота, 2009), словники, навчальний довідник для 9 класу, навчальні посібники із орфографії, пунктуації, «Члени речення», «Мовний розбір», картки.

Методи, прийоми і форми роботи: вибіркова робота, колективний пошук, «Пригадайте», «Асоціативна заміна», лінгвістичний експеримент, робота в парах, «Кубування», пунктуаційний практикум, творче конструювання, «Триступеневе інтерв’ю», робота в групах, індивідуальна робота, взаємооцінювання.

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1.  Вибіркова робота. Виписати із вправи 303 складне речення з різними видами зв’язків. Пояснити розділові знаки, накреслити схему

2.  Колективний пошук. Дослідити речення, виконати їх синтаксичний розбір

1. Істини неправдою перебороти не зможете, і самі щезнете й загинете, а істина живе і житиме вовіки! (І. Вишенський)

2. Поки ти чим кому страшний,

Усяк тебе і поважає;

А тільки як-небудь спіткнись,

– Дивись –

Хто й поважав, той лає.

Л. Глібов

* Індивідуальна робота. Накреслити схему речення, пояснити розділові знаки

Ледарство – всьому мати: хто що має, те забуде, а чого не має, тому не навчається.(В. Мономах)

ІІІ. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок учнів

1.  «Пригадайте»

–  Які стилі мовлення є?

–  Як їх розрізнити?

–  Які з них ви найчастіше використовуєте?

–  Чому?

ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

V. Мотивація учіння школярів

1. «Асоціативна заміна». Послухати текст і усно перебудувати відповідно до викликаних асоціацій, застосовуючи багатокомпонентне речення

Ось ранок, ясний та погожий ранок після короткої ночі. Зірочки кудись зникли — пірнули у синю безодню блакитного неба; край його горить-палає рожевим вогнем; червонуваті хвилі ясного світу миготять серед темноти; понад степом віє її останнє зітхання; положисті балки дрімають серед темної тіні, а високі могили виблискують срібною росою; піднімається сизий туман і легесеньким димком, чіпляючись за рослини, стелиться по землі (Панас Мирний).

VІ. Осмислення змісту і послідовності застосування способів виконання дій

1. Колективне дослідження. Використавши подану в тексті інформацію, дати відповіді на питання: у яких стилях використовуються речення з різними видами зв’язку? Яка роль таких речень у науковому стилі? Яка функція таких речень у художньому й публіцистичному стилях? Чому вживання таких речень в офіційно-діловому стилі є недоречним?

Складні речення з різними видами зв’язку є ознакою книжного мовлення, але їх функції в різних стилях неоднакові.

У науковому стилі складні речення з різними видами зв’язку служать засобом вираження складних думок, допомагають чітко й послідовно викласти матеріал. Найчастіше тут використовуються речення інформативного характеру з підрядним і сурядним зв’язком. Вони дають можливість виражати найскладніші здобутки людської думки в будь-якій сфері наукових знань.

У художньому й публіцистичному стилях такі речення виконують образну функцію. Уміле їх використання, разом із простими конструкціями, робить мову художніх, публіцистичних творів багатою, гнучкою, образною.(За М. Пентилюк)

2.  Лінгвістичний експеримент

Етап перший. Дослідження стилістичної належності текстів

Етап другий. Зіставлення виражальних можливостей складних багатокомпонентних речень

Етап третій. Пунктуаційний практикум. Пояснення розділових знаків

VІІ. Самостійне виконання учнями завдань під контролем і з допомогою учителя

1. Робота в парах

* Етап перший. Дослідження стилістичної належності текстів. Визначити стиль текстів, проаналізувати потребу використання в них багатокомпонентних речень

Текст № 1

Коли забув ти рідну мову,

Біднієш духом ти щодня;

Ти втратив корінь і основу,

Ти обчухрав себе до пня.

Коли в дорогу ти збирався,

Казала мати, як прощавсь,

Щоб і чужого научався,

Й свого ніколи не цуравсь.

Ти ж повернувсь, відступник сущий,

Прийшов під рідний небозвід,

Немов Іван, не пам’ятущий,

Хто твій народ і де твій рід.

Ти втратив корінь і основу,

Душею вигорів дотла,

Бо ти зневажив рідну мову,

Ту, що земля тобі дала.

Ту, що не вбили царські трони,

Ту, що пройшла крізь бурі всі,

Крізь глузи й дикі заборони

Й постала нам в усій красі.

Для тебе й Київ напіврідний,

І Мінськ піврідний, і Москва...

Бо хто ти є? Іван Безрідний,

Іван, «не помнящий родства»!

Д. Білоус

Текст №2

Рідне слово

Мова народу – кращий цвіт усього його духовного життя, вона починається далеко за межами історії, і в мові одухотворюється весь народ і вся його батьківщина; в ній втілюється творчою силою народного духу в думку, в картину і звук небо вітчизни. Покоління народу проходить одне за одним, і результати життя кожного покоління залишаються в мові – в спадщину нащадкам. Мова є найважливіший, найбагатший і найміцніший зв'язок, що з’єднує віджилі, живущі та майбутні покоління народу в одне велике історичне живе ціле: вона не тільки виявляє собою життєвість народу, а є якраз саме це життя.

Текст №3

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

Стаття 24

Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання або іншими ознаками.

Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних із чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї; спеціальними заходами щодо охорони праці і здоро-в’я жінок, встановленням пенсійних пільг; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, зокрема надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.

3.  «Кубування»

Етап другий. Зіставлення виражальних можливостей складних багатокомпонентних речень

1. Опиши…

2. Проаналізуй…

3. Порівняй з …

4. Застосуй…

5. Оціни…

6. Вислови своє ставлення…

3. Пунктуаційний практикум

Етап третій. Установити типи зв’язків у складних реченнях (сурядні, підрядні, безсполучникові); розставити в реченнях розділові знаки, пояснити їх

VІІІ. Звіт учнів про роботу і теоретичне обґрунтування одержаних результатів

1. Представлення роботи

ІХ. Сприймання і усвідомлення учнями фактичного матеріалу

1.Творча робота в групах. Вправа 307

2.Представлення складених текстів, взаємоаналіз

Х. Підсумки уроку

1.  «Триступеневе інтерв’ю»

Увага! Визначений метод – стратегія, коли учні беруть інтерв’ю один у одного з певної теми. Робота виконується в групах (4-5 учнів). Після кожного інтерв’ю проводиться ротація ролей.

Схематичне зображення методу

Овал: АОвал: ВПерший крок:

Овал: БОвал: Г

Овал: ГОвал: ГОвал: ГОвал: Г

Той, хто бере Той, хто

інтерв’ю його дає

Другий крок:

Овал: ВОвал: А

Овал: ГОвал: Б

Той, хто дає Той, хто бере

інтерв’ю інтерв’ю

Овал: Г



Третій крок:

Овал: В
 

Партнери діляться отриманими відповідями

Завдання для інтерв’ю

-  Які речення називаються складними з різними видами зв’язків?

-  Які ви знаєте різновиди складних речень?

-  У чому особливість ускладнених речень? Чи можна допустити думку, що такі речення наближаються до тексту?

-  Як співвідносяться сполучникові й безсполучникові речення?

-  Які стилістичні можливості багатокомпонентних речень?

2. Взаємооцінювання

ХІ. Повідомлення домашнього завдання

1.§ 25, впр. 311(2).