УРОК № 54
Тема. П. Куліш. «Чорна рада» — перший україномовний історичний роман.
Мета: ознайомити учнів з історичною основою, версіями назви твору, сюжетом; допомогти усвідомити ідейно-художні особливості роману; розвивати навички визначення теми, проблематики твору, вміння виділяти основні епізоди й коментувати їх, висловлювати власні думки щодо порушених проблем; виховувати лицарські почуття, щирість, патріотизм.
Обладнання: портрет письменника, різні видання роману, ілюстрації до нього.
Теорія літератури: роман, роман-хроніка, історичний роман.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя.
Якось Куліш написав у листі до відомого професора філології Осипа Бодянського: «Страшно подумати, що народ, котрий настільки активно брав участь у подіях роду людського, не в змозі буде розповісти про своє життя в історичному романі». Тому й задумав він написати епохальний твір, у якому б історія українського народу ожила й заговорила устами гетьманів, козаків та простих селян. Куліша «Чорна рада» Іван Франко назвав «найліпшою історичною повістю в нашій літературі». І це справді так, адже тому передувала напружена чотирнадцятирічна праця письменника над творами світової історичної літератури, літописами, художнім удосконаленням тексту. Знайомство з романом Пантелеймона Куліша ми розпочнемо на сьогоднішньому уроці.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Створення «асоціативного куща» «Поезія П. Куліша».
|
ІУ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Укладення історичного словничка.
Доба Руїни — з часу зречення гетьманства Ю. Хмельницьким 1663 р. до 1687 р., коли гетьманом був обраний І. Мазепа.
Географічно-державний стан України — поділ на Лівобережну (під владою Москви) та Правобережну (під владою Польщі).
Чорна рада — козацька рада з участю «черні» — простих селян та міщан.
2. Слово вчителя.
Історичною основою роману «Чорна рада» є події весни — літа 1663 року, коли під Ніжином відбулася Чорна рада й гетьманом у жорстокому суперництві був обраний Іван Брюховецький.
П. Куліш ретельно вивчав «Літопис Самовидця» та «Літопис Грабянки», різні історичні, етнографічні мемуарні джерела; записував спогади старих запорожців. Але свій задум Куліш, як сам зазначав в епілозі, хотів донести до читача не «дисертацією, а художнім відтворенням забутої і викривленої в наших уявленнях старовини». За жанром «Чорна рада» — історичний роман.
Роман — великий епічний твір, у якому зображується всебічна картина життя великої кількості людей у певний період часу або цілого людського життя; історичний роман, відповідно, побудований на історичному матеріалі. (Учні роблять записи до літературознавчих словничків.)
П. Куліш дає своєму творові підзаголовок «Хроніка», хоча в історичній хроніці не буває вигаданих персонажів і подій.
«Чорна рада» — роман багатопроблемний. Найголовніші з проблем — питання незалежності України, патріотизму та зради, запроданства, ролі державного діяча в історії, боротьби добра і зла, батьків і дітей, кохання й подружнього щастя, людини й народної моралі тощо.
У романі дві сюжетні лінії — суспільно-історична та любовна.
3. Виразне читання, коментування фрагментів роману «Чорна рада».
4. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.
5. Евристична бесіда.
— З якими героями ви вже познайомилися, які події відбулися, яка їх роль у розвитку сюжету?
—
Що можете сказати про стиль, манеру письма П. Куліша? Чи викликає твір зацікавлення читача уже з перших сторінок, завдяки чому це відбувається?
6. Завдання учням.
У вигляді схеми складіть початки двох сюжетних ліній роману — соціально-історичної та особисто-любовної; визначте позасюжетні елементи.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Проблемне завдання.
• Поміркуйте й запишіть, що асоціює автор з поданими поняттями.
Мотив — (дорога, подорож);
протистояння — (державотворення і руйнівництво);
ідеал — (хутір);
носій основної ідеї — (Чоловік Божий).
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
• Продовжіть речення: «Роман "Чорна рада" для мене...» «Історична тема може бути.» «Мене вразило.»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Продовжити читання роману, складання за прочитаним «сюжетних ланцюжків», вміти переказувати твір, характеризувати героїв.



