Урок української літератури в 10 класі
Тема. Біблійні образи в творах Івана Яковича Франка «Легенда про Пілата», поемі «Мойсей»


Мета: допомогти учням з’ясувати біблійну основу сюжету поеми «Мойсей», акцентувати увагу учнів на біблійних мотивах та образах, легендах; розкрити алегоричність образів Мойсея та Пілата; передати зміст сумнівів і роздумів ліричних героїв; поглибити вміння зіставляти образи ліро-епічних творів Франка з біблійними образами; добирати доречні цитати; вказати на світове значення поеми «Мойсей» та її актуальність; сприяти розвитку навичок компаративного аналізу, критичного мислення, уміння аргументовано висловлювати свої думки; творчого читання; формувати поняття нації як повноправного суб’єкта історії, віру людини у власні сили; виховувати почуття національної гідності, духовно багату людину – громадянина України.
Цілі.
Учні знатимуть: біблійні оповіді про Мойсея від його народження до смерті, зміст поеми «Мойсей», «Легенди про Пілата»; причину звернення поета до біблійних образів, до філософських роздумів про вічні питання буття людини, автора скульптури «Мойсей», прізвища авторів опер «Мойсей та Авірон», «Мойсей», однойменної симфонічної поеми.
Учні вмітимуть: пояснити використання біблійних мотивів і образів, умовність художнього світу легенд і притч у збірці «Мій Ізмарагд», формувати провідні ідеї ліро-епічних творів, пояснювати біблійну основу сюжету, визначати найбільш напружені фрагменти.
Теорія літератури: легенда, притча, філософська поема, поглиблення поняття «образ-персонаж».
Тип уроку: урок засвоєння умінь і розвиток на їх основі вмінь і навичок ( автор – Є. С.Пасічник ).
Обладнання: портрет І. Я.Франка, текст поеми, легенди, Біблія, зображення скульптури Мікеланджело «Мойсей», репродукція картини «Христос перед Пілатом», фрагмент опери М. Скорика «Мойсей», А. Шенберга «Мойсей та Авірон», фрагмент симфонічної поеми С. Людкевича «Мойсей», ілюстрації до поеми та легенди.
Технологія: урок компаративного аналізу.
Методи, прийоми, види, форми роботи: інтерактивні прийоми «відкритий мікрофон», «мозковий штурм», «незакінчене речення», робота в зошитах, випереджувальні завдання, ономастичний словниковий диктант, топонімічний словниковий диктант, робота зі словником літературознавчих термінів, дослідження, робота з текстами Біблії, з’ясування контактних і генетичних зв’язків, дослідницька робота в групах, прослуховування музичної композиції, порівняльний аналіз текстів, робота зі змістом поеми «Мойсей», коментоване читання, виразне читання та аналіз «Легенди про Пілата», творче завдання, опис репродукцій картин, індивідуальне й фронтальне опитування, укладання таблиці Елвермана, сенкан.
Хід уроку
І. Організаційний етап уроку
ІІ. Мотиваційний етап
1.Забезпечення емоційної готовності до уроку.
«В своїй убогій хаті сидів він за столом босий – і плів рибацькі сіті, як бідний апостол. Плів сіті і писав поему «Мойсей». Не знаю, чи попалася риба в його сіті, але душу мою він полонив своєю поемою», - писав М. Коцюбинський. Ця поема полонила не лише серце М. Коцюбинського, а стала вершиною поетичної творчості І. Я.Франка, найглибшим за змістом і найкращим за художнім виконанням поетичним шедевром. У своїй творчості митець звертався до біблійних образів. Сьогодні на уроці ми спробуємо дослідити це питання, познайомимося з ліро-епічним твором «Легенда про Пілата».
2.Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань.
2.1.Інтерактивний прийом «відкритий мікрофон».
- Коли людина звертається до Біблії?
- Чи однаково сприймають біблійні легенди, оповідання, притчі люди молодого, середнього, похилого віку? Поясніть, у чому причина різного сприйняття?
- Чи знаєте ви інших авторів, які зверталися у своїх творах до біблійних образів?
ІІІ. Цілевизначення та планування діяльності
1. Повідомлення теми і мети уроку.
2. Самостійне визначення учнями очікуваних результатів.
ІV. Етап опрацювання навчального матеріалу
1. Перевірка випереджувального завдання.
1.Ономастичний словниковий диктант.
Мойсей (вийнятий з води), Йохаведа (мати Мойсея), Міріам(пророчиця, старша сестра Аарона і Мойсея), Датан, Авірон(підбурювачі юрби проти пророка), Аарон – брат Мойсея, Азазель(демон пустелі).
2.Топонімічний словниковий диктант.
Держава Ізраїль, гора Нево(місце смерті Мойсея), річка Іордан, Ханаан(стародавня країна на східному узбережжі Середземного моря). У Біблії – це земля, обітована Богом. Аравійська пустеля, гора Сінай, річка Ніл у Єгипті, Мідіан(місце, куди тікає Мойсей).
Застосувавши знання, подані в ономастичному та топонімічному словниках, можемо вирушати у подорож. У цьому нам допоможе Біблія.
3.Повторення раніше вивчених літературознавчих термінів.
Поема (грец. - творю) – один із жанрів ліро-епосу, великий віршований твір, у якому порушуються важливі проблеми минулого, сучасного чи майбутнього. У поемі зливаються воєдино епічні(події, сюжети, характери) і ліричні елементи(авторські переживання, ліричні відступи, ліричний герой). Часто має елементи драми(наскрізна напружена дія, монологи, діалоги).
Легенда – усне народне оповідання про чудесну подію, що сприймається як достовірна. Легенди уже близькі до переказів, відрізняються від них тим, що в основі їх – біблійні сюжети.
4.Робота зі словником літературознавчих термінів.
Філософська поема – великий, сюжетний віршований твір, у якому зображуються в розвиткові значні події та яскраві характери, відтворюються почуття і думки героїв та автора. У творі вирішуються філософські проблеми загальнолюдського та загальнонаціонального характеру.
5.Дослідження історії написання поеми.
Поштовхом до написання поеми «Мойсей» вважають, за свідченням дочки І. Франка Ганни Франко-Ключко, емоційні переживання від споглядання статуї Мойсея(1515) Мікеланджело Буонаротті біля гробниці папи Юлія ІІ у церкві святого Сан П’єтро ін Віколі у Римі під час поїздки у 1904 році до Італії: «Тато з поїздки привіз альбом з малюнками визначних малярів і інші пам’ятки, а також образ статуї Мойсея. Цей образ зараз же повісив у себе в спальні над ліжком».
5.1. Інтерактивний прийом «відкритий мікрофон».
- Погляньте на екран. Кого ви бачите?
- Чим схвилювала вас статуя Мікеланджело Буонаротті?
- Що ви знаєте про цього скульптора?
Біблійна розповідь про Мойсея стала канвою для написання поеми, задум якої поет виношував більше 20 років. Працюючи над твором, І. Франко використав багатющий історико-культурний матеріал із життя давніх євреїв, вивчив їхню міфологію, релігію, історію, географію Ізраїлю, Палестини, Єгипту. Поема І. Франка «Мойсей» уперше була надрукована окремим виданням у 1905 році у Львові.
5.2. Дослідження біблійної основи поеми.
За основу поеми І. Я.Франко обирає біблійну легенду про єврейського пророка Мойсея, що підтверджує такими словами: «Моя поема основана майже на біблійних темах, отже, що ж природніше для кожного критика, як пошукати тих джерел у Біблії і порівняти їх із тим, що я зробив із них».
6.Робота з текстами Біблії.
6.1. Виразне читання біблійних легенд: Друга книга Мойсеєва: Вихід.
6.2. Евристична бесіда.
7. З’ясування контактних і генетичних зв’язків.
Біблія завжди служила джерелом мудрості щодо покаяння, морального самовдосконалення і пізнання істини. Вона давала той ідеал, духовну підтримку, яких митці не знаходили в реальному житті. Багатьом із них Святе Письмо вселяло віру в Бога і в свій народ, його життєві сили.
І. Я.Франко цікавився постаттю Мойсея протягом усього життя. У різні періоди творчості, у різних творах письменник не раз звертався до образу біблійного пророка та й інших біблійних образів. Вдома ви досліджували це питання.
7.1. Інтерактивний прийом «мозковий штурм».
- Назвіть твори І. Я.Франка, у яких він звертався до образу Мойсея.
( Повість «Петрії і Довбущуки», поеми «Мойсей», «По-людськи», «Ex nihilo», «Похорон», роман «Перехресні стежки», новела «Сойчине крило», поезія «Серцем молився Мойсей», «Поете, тям на шляху життєвому»).
- До яких ще біблійних образів звертався поет?
(До образу Христа звертався у вірші «Якби ти знав, як много важить слово», в поемі «Іван Вишенський», «Христос і Хрест», до образу Богородиці – «Навернений грішник», «Основи суспільності», «Сікстинська мадонна»).
-У яких поезіях митця відчутна інтерпретація ідей християнського гуманізму?
("Легенда про вічне життя", "Строфи", "Притча про сіяння слова Божого").
- Що об’єднує твори І. Франка, з якими будемо працювати на уроці? (Біблійна тема)
8. Етап реалізації компаративного аналізу
1.Робота в групах:
а) представлення груп;
б) завдання для компаративного аналізу.
2.Дослідницька робота в групах.
Група 1 – порівняльний аналіз «Передмови» І. Франка та поеми«Мойсей» за питаннями:
1. Які глави Біблії використав І. Франко під час створення поеми«Мойсей»?
2. Прочитайте біблійний текст про смерть Мойсея, поданий у «Передмові», і пояснення до нього І. Франка.
3. Чим відрізняється опис смерті Мойсея в поемі від біблійного тексту?
4. У чому полягає відмінність зображенні повстання Датана і Авірона проти Мойсея в поемі і в Біблії?
5. У якій біблійній книзі згадується Азазель? Що про нього повідомляє Біблія?
6. Яка функція Азазеля в поемі «Мойсей»?
7. Яке джерело використав І. Франко для створення опису географії Палестини в поемі?
8. Як поет визначив тему поеми«Мойсей»? Чи ця тема так трактується в Біблії?
Група 2 - робота зі змістом поеми «Мойсей» :
1.Коментоване читання поеми«Мойсей».
2.Укладання словникового диктанту «Контекстуальні синоніми до слова «Мойсей»».
3.Характеристика образу Мойсея за планом:
3.1 Мойсей – головний образ однойменної поеми І. Франка.
3.2 Зовнішність пророка.
3.3 Особлива місія Мойсея в поемі.
3.4 Риси характеру проводиря.
3.5 Мотивація вчинків персонажа.
3.6 Риси біографії автора в образі Мойсея.
Група 3 - робота зі змістом «Легенди про Пілата».
1.Виразне читання та аналіз «Легенди про Пілата» за питаннями:
1.1 Хто такий Пілат?
1.2 Що лежить в основі сюжету легенди?
1.3 Чому гріх, учинений римським прокуратором, переслідує його на кожному кроці?
1.4 Образ Пілата в легенді символічний, переосмислений чи ні?
1.5 Чи Образ Пілата в Легенді І. Франка тотожний образу біблійному?
1.6 Як змінилося життя ката після страти Христа в «Легенді про Пілата»?
1.7 З яким біблійним образом І. Франко порівнює Понтія Пілата?
1.8 Чому тіло Понтія не приймала ні земля, ні море, ні вогонь не брав після смерті?
1.9 Риси яких людей втілює цей образ?
1.10 Які проблеми розкрито І. Я.Франком у «Легенді про Пілата»?
2.Прокоментуйте зображення на репродукції картини «Христос перед Пілатом».
3.Опишіть портрет Понтія Пілата(художник Michael Yazijian), зображеного на екрані.
3. Захист робіт представниками груп.
4.Музичний коментар.
Глибиною думки й ліричністю поема «Мойсей» не раз привертала до себе увагу композиторів. Ще на початку ХХ ст.. український композитор Я. Смеречанський написав музику для чоловічого хору на уривок із поеми «Мойсей» ( монолог Мойсея «О, Ізраїлю, якби ти знав…»). На текст поеми написали музику українські композитори С. Людкевич і М. Скорик, який створив оперу«Мойсей».
4.1 .Прослуховування музичної композиції.
Можна поставити аудіо запис на вибір: фрагмент опери«Мойсей» М. Скорика, фрагмент опери«Мойсей і Авірон» А. Шенберга або фрагмент симфонічної поеми «Мойсей» С. Людкевича.
4.2 .Бесіда.
- Чи сподобалася вам музика?
- Чи зумів композитор передати настрої Мойсея?
9. Постановка проблемних питань.
1.Які проблеми порушує у творах «Мойсей», «Легенда про Пілата»?
2.Чим цікава поема«Мойсей» для сучасного читача?
3. Чи актуальні проблеми, висвітлені в «Легенді про Пілата»?
4. Яким повинен бути вождь нації?
5. У чому, на вашу думку, виявляється актуальність сюжету поеми?
6. Чи вірите ви в краще майбутнє нашої країни? Що кожен із нас повинен зробити для цього?
V. Рефлексивно-оцінювальний етап
1.Рефлексія.
1. Заключне слово вчителя.
Важливу роль відіграла Біблія у становленні української літератури. Письменники XIX століття зверталися до неї як до джерела своєї творчості. Не винятком стала і творчість І. Франка. Оригінальна інтерпретація ідей християнського гуманізму відчутна в багатьох поезіях митця.
За Євангельською канвою Іван Якович виводить психологічні типи своєї доби: митникам, фарисеям, духовним мерцям протиставлені "Христові спадкоємці в царстві духа", чиє серце, на яке спадає Слово Боже, дає щедрий врожай мудрості, добра, самозречення.
Таким чином, біблійні міфологізми, легенди, до яких звертався І. Франко, не були випадковими. Поет перемежовує їх із власним світобаченням, творчою уявою, неперевершеною поетичною майстерністю, створює оригінальні шедеври, наповнені життєвою правдою. Його твори несуть гуманістичний, загальнолюдський зміст, постають проти поклоніння і сваволі, несуть головне: доброту і любов. І. Франко зміг втілити в них найголовніші закони людського буття та взаємин. Найбільше значення Біблії він бачить у проповідуванні любові до ближнього.
Біблійні образи використовуються Франком-митцем і філософом з метою подати людині приклад або вірного служіння справі (Ісус Христос), або покарання за завдані кривди (Пілат, Каїн), або месіанства (Мойсей). «Легенда про Пілата» змальовує низку нещасть, які лавиною навалюються на прокуратора, що прирік на смерть Ісуса Христа. Неправедні діла жорстоко караються – такий висновок напрошується із цього сюжету.
Отже, Біблія у творчості І. Франка посідає вагоме місце. Він продемонстрував своєю працею не лише глибоке осягнення специфіки цієї книги як учений, а й використав її образи та сюжети для вираження своїх світоглядних засад та суспільно-політичних орієнтирів.
2. Творче завдання.
2.1. Скласти сенкан до образів Мойсея, Понтія Пілата.
2.2. Укладіть таблицю Елвермана.
Так | Проблема | Ні |
Мойсей – справжній проводир нації | ||
1 аргумент | 1 контраргумент |
3.Озвучення результатів роботи. (Відповіді учнів).
4. Прийом «незакінчене речення».
4.1 «Я вважаю, що І. Франко у своїй творчості звертався до біблійних образів, тому що…»
4.2 «Я зрозумів, що в образі Понтія Пілата уособлено…»
4.3 «Цей урок для мене був повчальним, тому що…»
4.4 «Я зрозумів…»
4.5 «Я засуджую вчинок Понтія Пілата, тому що…»
4.6 ««Легенда про Пілата» змусила мене задуматися над…»
4.7 «Я раджу прочитати «Легенду про Пілата» своїм друзям, батькам, тому що…»
5. Мотивоване оцінювання навчальної діяльності учнів.
2.Домашнє завдання.
1.Вивчити напам’ять уривок із прологу до поеми «Мойсей».
2. Написати твір-роздум «Мойсей – головний персонаж однойменної поеми Франка, герой чи страдник?»


