Кременчуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №31

УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА

1 КЛАС

ТЕМА:

"ЯКУ БУДОВУ МАЮТЬ РОСЛИНИ?

ПРАКТИЧНА РОБОТА: ВИВЧЕННЯ БУДОВИ РОСЛИН."

апв Підготувала вчитель

початкових класів

ІІ категорії

Заїченко Наталія Миколаївна

Мета: ознайомити учнів з будовою рослин, формувати вміння розрізняти органи рослин, називати їх, з'ясувати значущість кожної частини рослин; розвивати увагу, мислення, мовлення; виховувати естетичне сприймання рослин, дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: презентації "Будова рослин", "Дивовижний світ рослин", предметні малюнки (водяна лілія, лопух, ряска, хлібне дерево), таблиця "Будова рослин", свіжі яблука.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент уроку.

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Яке число?

- Чи були опади зранку?

- Чи є вітер?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Робота над загадками.

* У сукні зеленій стою цілий рік:

Сонечко світить чи падає сніг.

Голок багато в господарстві тримаю,

Тільки не шию і не вишиваю. (Ялина)

* На кущах росте низенько оця ягідка кисленька.

Рвеш, та не подряпай ручки, бо на тих кущах колючки. (Аґрус)

* На городі нога стоїть,

На нозі голова висить.

Куди сонечко повернеться,

Туди голова хилиться. (Соняшник)

- Як називаються всі ці предмети одним словом? (Рослини)

2. Робота за малюнками.

spbnature_25http://en.academic.ru/pictures/enwiki/82/Ribes_rubrum_1.jpgлето

-У вас на партах лежать малюнки. Роздивіться їх та назвіть зображені рослини.

- Що спільного у всіх цих рослин?

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення теми та мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми вивчатимемо будову рослин, називатимемо всі органи, з'ясуємо значущість кожної частини.

2. Перегляд презентації "Будова рослин."

(Діти переглядають презентацію, повторюють назву кожного органа рослини в процесі перегляду.)

3. Робота за таблицею "Будова рослин".

4. Складання взаємозв'язку всіх частин рослин.

* Для чого рослині коріння? (Корінням рослина закріплюється у ґрунті, дістає воду і поживні речовини.)

* Для чого рослині стебло? (Тримає листя і квітку, по ньому надходять поживні речовини.)

* Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміння листям рослина дихає.)

* Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються плоди і насіння.)

- Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якої-небудь частини? (Ні, всі органи рослини тісно пов'язані, це єдине ціле.)

Фізкультхвилинка

Печу, печу хлібчик

Дітям на обідчик.

Беру, беру папку,

Саджу на лопатку.

Шусть у піч, шусть у піч!

- З якої рослини починає свій шлях хліб?

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота за підручником. (ст.58 -59)

а) Бесіда за фотографіями, на яких зображені квіткові рослини.

б) Дослідницька лабораторія. (Які частини є в помідора? Де заховалося насіння у кавуна, кульбаби, суниці та черешні?)

2. Творча робота.

Суниця Розмальовки для дітей

- Подивіться на малюнок. Яка рослина на ньому зображена? (Суниця.) Якої частини їй бракує? (Кореня.) Домалюйте.

3. Гра "Хто швидше?

(У грі беруть участь 2 учні. По команді вчителя вони збирають паперові листочки, які розкладені на підлозі перед дошкою. Хто швидше це зробить, той перемагає. Гра проводиться кілька разів.)

http://www.abc-color.com/image/coloring/leaves/001/leaves/leaves-raster-coloring.png http://www.abc-color.com/image/coloring/leaves/001/oak-leaf/oak-leaf-raster-coloring.png

( Листочки зелені, жовті, червоні.)

- Скажіть, будь ласка, як називається орган рослин, який ви збирали? (Листочок.)

4. Робота в групах "Склади пазли."

(Кожна група отримує розрізаний на шість частин малюнок рослини, який потрібно скласти. Група учнів, яка виконає завдання, піднімає руки.)

http://herbs.fotocrimea.com/fp-content/images/oduvanchik2.jpg

- Яка рослина у вас вийшла? (Кульбаба.)

5. Хвилинка - цікавинка з демонстрацією малюнків.

* Найкоротші стебла - у водяних плаваючих рослин.

http://img-fotki.yandex.ru/get/5109/kliopa-08.63/0_60f5a_9cee4e08_XL

* Найбільші листочки - у лопуха.

http://im6-tub-ua.yandex.net/i?id=394137590-07-72&n=21

* Найменша квітка - у ряски, - не більша за головку голки.

http://im6-tub-ua.yandex.net/i?id=238043633-34-72&n=21

* Найбільші плоди - у хлібного дерева (Азія) - сягають 1м довжиною і важать близько 20кг. Їх можна смажити, варити. На смак нагадують дещо середнє між картоплею і хлібом.

http://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=418139481-42-72&n=21

6. Перегляд презентації "Дивовижний світ рослин."

- Ви побачили, який дивовижний і прекрасний рослинний світ! Яка краса нас оточує! Ми з вами повинні оберігати і примножувати цю красу!

VI. Підсумок уроку.

- Чи сподобався вам урок?

- Що цікавого ви дізналися?

- Які органи має рослина?

- Як називаються рослини, які мають квітку? (Квіткові.)

- Ви добре працювали і зараз отримаєте приз - плоди рослини, а якої дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:

Народжується з квітки, його всі люблять дітки.

Заліза в нім багато, рум'яне і смачне.

А ну, скажіть, малята, то що ж воно таке? (Яблуко.)

(Діти отримують яблука. Урок закінчується.)

Список використаної літератури.

1. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 1-4 класи. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2011. – 392 с.

2. та ін. Методика викладання природознавства. – К.: Вища школа, 1990. – 302 с.

3.  М. Методика навчання природознавства в початкових класах: Навчальний посібник. – К.: Веселка, 1998. – С. 147-226.

4. , Ривкіна О. О. Усі уроки природознавства.

1 клас – Х.: Вид. група « Основа», 2012. – 288 с.

5. Природознавство: піручн. для 1 кл./ І. В. Грущинська. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012. – 144 с.:іл.

6. Використання творчих завдань на уроках природознавства // Психолог, 2004. -№21-22.-С.94-100.