Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
УРОК 7.
Тема: At the Summer School of English |
с.15-17
Цель урока:
Практическая:
–повторить и закрепить лексику темы; научить учащихся писать письмо-благодарность; повторить правила образования настоящего совершённого времени.
Образовательная:
– обучать учащихся выражать собственную мысль и аргументировать её; формировать навыки монологической и диалогической речи; продолжать совершенствовать технику чтения.
Воспитательная:
– воспитывать чувство уважения и благодарности к своим преподавателям;
Развивающая:
– развивать умение логически мыслить.
Оборудование: учебник стр.15-17.
ХОД УРОКА.
1. Вступление.
Good morning, boys and girls!
At this lesson we are continuing to speak about the importance of studying English language, and today we’ll speak about ways to learn English during summer holidays. You will read about a summer school of English and discuss the activities which are provided there. We are also going to revise the Present Perfect Tense. At the end of our lesson you will learn to write a thank-you letter.
So, let’s start our lesson.
2. Проверка домашнего задания.
First of all, let’s check up your hometask. Have you done your written hometask? Can you remember these words from the previous lesson?
- родной язык
- язык как часть тела
- летняя языковая школа
- знания
- я познакомился с
- ладить, уживаться с
- делиться
- принадлежать
- находить
- в то время как
- фон, задний план, происхождение
- процент
- почта
- главный
- конечно
- каждый
- познавательные поездки
- три четверти
- второй год обучения
3.Развитие навыков чтения.
Some people think that summer is the perfect time to study English. They choose a summer school of English and continue their education there during the holidays. What do you think about studying in summer? Is it good or bad?
I hope some of you heard about summer schools of English. Have you been there? What do you think children do in these schools? For how long should children stay there?
Now let’s read an advertisement about one of these schools.
Open your books, page 15, ex.1.
Read the advertisement.
Новые слова:
advertisement [ǝd׳vE:tismǝnt] объявление
location [lǝʊ׳keıSn] расположение, местонахождение
to be located – располагаться, находиться
feature [׳fi:tSǝ]– черта, характерная особенность
attention [ǝ׳tenSn]– внимание
informal [ın׳fɔ:ml]– неформальный, неофициальный, домашний(об атмосфере)
extra [׳ekstrǝ]- дополнительный
conversation [kɔnvǝ׳seıSn]- беседа
exhibition [eksı ׳bıSn]- выставка
high, highly [haı] [׳haılı]– высокий, высоко
experienced [ıks ׳pırıenst]- опытный
20-minutes drive – двадцатиминутная поездка на машине
loan [lǝʊn]– занимать на время
Answer the questions:
What does the advertisement say about classes? teachers? location? school library? Say in English.
4.Развитие навыков говорения.
Page 15-16, ex.2, 3. Read exercises and say why you would like to learn English at summer language school. What activities do children practice at such school?
Новые слова:
shy – застенчивый, робкий
improve – улучшать
native speaker – носитель языка
outdoor – на свежем воздухе
possibility – возможность
let – разрешать, позволять
5.Повторение грамматического материала – настоящее совершённое время (Present Perfect Tense).
Make up sentences using Present Perfect Tense :
He / just / repair / his / bike.
We / not / clean / the flat / yet.
His cousin / never / be / to Africa.
They / ever / see / this play?
What / she / buy / at the supermarket?
You / not / finish the project / yet.
My friends / already / move / to a new flat.
Why / he / phone / you?
6.Развитие навыков письменной речи. Обучение написанию письма – благодарности.
Page 16-17, ex.4.
Read the letters from the exercise 4, fill in the table. Say what the children liked most at the summer language school.
7.Подведение итогов.
Today we spoke about summer school of English. Would you like to visit a school like that? Why? Why not?
8.Домашнее задание:
1)новые слова из урока записать в словарь (с транскрипцией) и выучить наизусть;
2)учебник стр.17 упр.6 (письменно 3 предложения).
3)упражнение из этого урока(см. пункт 5) письменно.


