Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Урок " Тваринний світ України"
(фізична географія України,8клас)
Мета: розширити знання учнів про багатство і різноманітність тваринного світу в Україні; з'ясувати, як змінювався тваринний світ протягом геологічного часу; виявити у яких фауністичних комплексах проживають тварини; познайомити з видами тварин, що занесені до Червоної книги України; з’ясувати суть акліматизації та реакліматизації тварин; сприяти формуванню екологічної культури учнів, бережливого ставлення до природи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: фізична карта України, атлас України, карта тваринного світу України, запис музики, інструктивно-технологічна картка учня, мультимедійна техніка, Червона та Зелена книги України.
Опорні та базові поняття: тваринний світ, фауна, акліматизація, реакліматизація, Червона книга України.
План уроку
1. Вступне слово вчителя (запис у зошиті теми, епіграфа, деяких статистичних даних; бесіда про різноманітність тваринного світу, в ході якої вияснити причини різноманітності тваринного світу України, повторити природні зони України).
2. Виступи учнів «Повернення у минуле» про історичний розвиток тваринного світу.
3. Розповідь учителя. Робота з таблицею та картою «Сучасний тваринний світ України».
4. Усний журнал – повідомлення учнів «Червона книга».
5. Пошукова сторінка «Пам’ятники тваринам».
6. Закріплення теми.
7. Висновок уроку.
8. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Вступне слово вчителя
Епіграф:
Все на землі, все треба берегти –
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти –
Бо врешті, ти його частинка.
Друже мій, люби життя,
Люби людей, природу,
А кривду кинь у забуття,
Як камінь в тиху воду.
Б. Лепкий
Учитель. Жива природа - це унікальна лабораторія, в якій кожен її об'єкт має своє призначення.
( Звучить мелодія із передачі " У світі тварин")
· Які асоціації виникають у вас під час прослуховування цієї мелодії? Цією мелодією розпочиналася телепередача " У світі тварин". А ми з вами сьогодні на уроці поринемо в цікавий і неповторний світ - царство тварин.
ІІІ. Оголошення і представлення теми.
Тема нашого уроку "Тваринний світ України ".
Сьогодні на уроці ми ознайомимось з різноманітністю тваринного світу України та з’ясуємо чим обумовлене таке різноманіття. Також розглянемо як змінювався тваринний світ протягом геологічного часу; виявимо у яких фауністичних комплексах проживають тварини; познайомимося з видами тварин, що занесені до Червоної книги України.
Знайомлячись з тваринним світом України ви повинні подумати над такими проблемними питаннями.
(див. інструктивно-технологічну картку).
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Геологічна історія та господарська діяльність людини упродовж тривалого періоду освоєння території значно вплинула на видовий склад тваринного світу, призвела до видових та чисельних змін та навіть зникнення певних видів. Прослідкуємо як змінювався тваринний світ протягом геологічних періодів.
(Пошукова група підготувала випереджуючі завдання).
Учень1.( знайомить із тваринним світом палеогену).
Учень2. ( знайомить із тваринним світом неогену).
Учень3. ( знайомить із тваринами антропогену).
Учитель. Зміна кліматичних умов, зміна природи, зростання чисельності населення, його господарська діяльність призвели до зникнення мамонтів та ще цілого ряду тварин. З вантажами з інших держав були завезені шкідники- виноградна філоксера, каліфорнійська щитівка, колорадський жук.
Життя кожної тварини тісно пов'язане з рослинним світом. Його видовий склад закономірно змінюється залежно від кліматичних умов і характеру рослинності з півночі на південь. Які рослинні угрупування зустрічаються в межах нашої країни?
Кожному рослинному угрупуванню відповідають певні види тварин.
1. Прийом «Словничок»
З’ясуйте зміст поняття «тваринний світ».
Учитель. Розповідає про видовий склад тваринного світу, зокрема наголошує, що в Україні налічується майже 45 тис. видів тварин. Територія України вкрита лісами нерівномірно. В деяких регіонах, зокрема в Карпатах, лісистість становить 38,8 %, на Поліссі – 26, 1%. Найбільш залісені Закарпатська, Івано – Франківська, Рівненська, Житомирська та Волинська області. Дуже низька лісистість у степових областях: Херсонській, Запорізькій, Миколаївській. Молоді, посаджені людиною, ліси півдня України і вікові праліси Карпат населяють звірі. Великі, менші, зовсім малі, вони є невід’ємною складовою частиною лісового біогеоценозу – складного природного комплексу. Проте, не лише у лісі мешкають звірі. Вони є і у степу, і в горах, і у морі. Різноманітний тваринний світ України. Серед них понад 180 видів ссавців, 350 — птахів, 270 — риб, 17 – земноводні, 20 – плазуни.
2. Прийом «Мікрофон»
Учитель пропонує назвати тварин, які мешкають на території України.
(робота з картою атласу)
3. Прийом «Евристична бесіда»
**Чим обумовлене таке різномаїття?
(Обширністю території, різноманітністю природних умов).
**На які природні комплекси можна поділити Україну за природними умовами?
(зона мішаних лісів, лісостеп, степ, Карпати, Крим, фауна чорного та Азовського морів).
Учитель. Відповідно до природних зон виділяють основні зональні типи фауни. За допомогою таблиці та карти атласу заповнюємо таблицю:
Типи фауни | Типові тварини |
Фауна полісся | Зубр, лось, благородний олень, бурий ведмідь, рись, дикий кіт вовк, лисиця, тетерук, глухар, дятел та ін. |
Фауна лісостепу | Поєднує представників тваринного світу полісся і степів |
Фауна степу | Тхір, ласка, вухатий їжак, гризуни (байбак, хом’яки, тушканчики), жайворонок, дрохва та ін.. |
До азональних типів фауни належать:
- фауна Українських Карпат;
(подібна до поліської, але є види притаманні тільки їй (тритон гірський і карпатський, плямиста саламандра, кумка гірська).
- фауна Кримських гір;
(має лісовий характер; з птахів тут живуть сип білоголовий, кримська чорноголова сойка, чорний гриф; серед комах є кримський богомол, кримський скорпіон та хрущ.
- фауна Азово – Чорноморського узбережжя.
(поєднує степові види з багатющою фауною птахів, тут селяться сіра і руда чаплі, мартини, качки, в дельтах Дунаю, Дністра, Дніпра гніздяться сіра гуска, лебідь – шипун, пелікани.)
Учитель. Тварини - це джерело духовного збагачення та виховання людей, об'єкт наукових досліджень, база для одержання промислової лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей. Люди використовують тваринні ресурси, тому часто впливають на фауну негативно. Для урізноманітнення, збереження та охорони тваринного світу вони проводять акліматизацію та реакліматизацію тварин.
4. Прийом «Словничок»
З’ясуйте зміст понять: акліматизація, реакліматизація.
Учитель. Чи загрожує тваринам вимирання? Вчені кажуть, що поява і зникнення різних видів тварин запрограмовані в природній історії нашої планети.
- Які види діяльності впливають на тваринний світ?
- Тих тварин, яким загрожує зникнення, занесено до Червоної книги України.
Не лише люди можуть говорити. Говорять з нами і книги. Та є одна книга, вона кричить!!!! Це – «Червона книга». Це довідник про зниклі, або зникаючі рослини та тварини. «Червона книга» - це книга червоного кольору. Чому саме червоного? Червоний колір це символ заборони. Стій! Це сигнал котрий відомий всім. Це сигнал, що говорить: «Людино, зупинись!»Це колір крові, колір життя. І поки є життя - є надія! Чому щодня зникають тварини? Зникають назавжди.
Інтенсивне полювання на звірів, господарська діяльність людей, вирубка лісу, утворення полів, водосховищ, каналів привели до зникнення у 16 ст. куланів, у 18 ст. – турів, зубрів; у 19 ст. – росомах та летучих білок.
До І видання «Червоної книги» було занесено 85 видів рідкісних тварин, ІІ – 382 види (1994 р.), ІІІ – 542 види (2009 р.). На сьогодні всім їм загрожує знищення. І цю загрозу тваринам несе людина. «Червона книга» кличе на допомогу! В Україні таку книгу було створено у 1976 році.
5.Прийом " Пошукова сторінка".
Доповіді учнів (Пам’ятники тваринам).
Вони представлені у різний час і різних країнах…Пам’ятники ці – свідоцтва вдячності людей своїм друзям із світу тварин. Під Санкт – Петербургом стоїть пам’ятник собаці. На постаменті написані слова академіка І. П. Павлова про заслуги собаки перед людством та наукою.
У Парижі стоїть пам’ятник сенбернарові Баррі. На пам’ятнику надпис: Урятував сорок чоловік від загибелі. Під час порятунку сороки першого загинув.» Сенбернари – сильні та вино сливі собаки. Вони часто виконують роль гірських рятівників: знаходять заблудлих, рятують напівзамерзлих людей, які потрапили під снігову лавину.
На Алясці, в Номі, стоїть пам’ятник вожаку собачої запряжки – Балту, який взимку в лютий мороз доставляв людям у селища противодифтерійну сиворотку.
У Польщі, у селі Пиєво, стоїть пам’ятник собаці, який врятував свого господаря – обхідника залізничної колії. Бандити пограбували його і поклали зв’язаного на залізничні шпали. Собака знайшов свого господаря в такому положенні і з гучним гавканням побіг на зустріч потягу. Був вечір. Собака добіг до кабіни машиніста, кинувся до неї, але зірвався з підніжки і потрапив під колеса. Здивований незвичайною поведінкою собаки, машиніст встиг загальмувати потяг. Життя людини було врятовано ціною життя його вірного ньому друга – собаки. Та не лише собак возвеличували люди……
У Греції, на острові Родос, стоїть монумент оленям, котрі гострими копитами винищили на острові всіх ядовитих змій. А в Австралїі в штаті Квінсленд, є пам’ятник комасі кактобластісу за те, що ці комахи винищили кактуси, які заполонили орні землі в країні.
В одному із міст Англії є пам’ятник «останньому вбитому вовкові». Це було зроблено тому, що англійці усвідомили свої дії і розкаялись за невиправдане винищення звіра.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Географічний диктант» («так» чи «ні»)
1. На різноманітний тваринний світ України вплинули різноманітні природні умови та обширність території? (так)
2. За природними умовами територію України можна поділити на природні комплекси: степ, гори, моря? (ні)
3. Червона книга в Україні була створена 1976 року? (так)
4. Тваринний світ не змінювався протягом геологічних періодів? (ні)
5. В Україні налічується близько 44 тис. видів тварин? (так)
6. Росомахи та летючі білки зникли у 16 ст.?(ні)
7. До І видання «Червоної книги» було занесено 85 видів рідкісних тварин?(так)
8. Тваринний світ України має зональні та азональні типи фауни? (так)
9. Фауна Українських Карпат належить до азонального типу фауни? (так)
10. Фауна лісостепу поєднує представників тваринного світу мішаних лісів і полісся? (ні)
• Перелічіть заходи, які проводяться в Україні щодо збереження та відтворення тваринного світу.
• Назвіть тварин, що занесені до Червоної книги України.
VIІ. Підсумки уроку
Прийом «Підбиваємо підсумок»
Робимо висновок про різноманітність тваринного світу, про значення тварин.
VIIІ. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника.
Підготуватися до контролю знань.


