Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Тема. Леся Українка. «Давня казка». Проблеми і мотиви: роль митця в суспільстві та суть людського щастя. Характеристика головних героїв
Мета уроку:
Дидактична:
з’ясувати основні мотиви, що звучать у творі;
показати учням розуміння Лесею Українкою ролі митця в суспільстві, служіння музі й народові;
розкрити високі моральні риси народного співця.
Розвивальна:
розвивати асоціативне мислення, вміння висловлювати свою думку;
розвивати акторські здібності учнів;
розвивати навички роботи із літературним матеріалом;
роботи співпраці у групі;
розвивати пам’ять, увагу, зв’язне мовлення.
Виховна:
опираючись на аргументи: виховувати чесність, незламність; сприяти формуванню ідеалів справедливості.
Методична:
удосконалити методику застосування інтерактивних методів на заняттях з української літератури.
Тип уроку: комбінований
Форми та методи проведення уроку: розповідь вчителя, повідомлення учнів, інсценізація, бесіда, робота у парах, метод «Мозковий штурм», «Гронування», «Асоціативний кущ»
Технічні засоби навчання: комп’ютер, мультимедійний проектор.
Обладнання: портрет Лесі Українки, карта, портрет філософа Зенона; ілюстрації із зображенням Бертольдо та народного поета, тести; презентація, музичний супровід.
Епіграф.
Так, я жива! Я буду вічно жити!
Я в серці маю те, що не вмирає.
Леся Українка
Хід уроку
І. Організація початку уроку
1. Вступне слово вчителя
(природа)(На фоні музики: запис пташиного співу, пробудження природи вчитель вітається з дітьми та гостями)
- Добрий день! У добрий час!
Рада діти бачить Вас!
Ви почули всі дзвінок,
Він покликав на урок
Кожен з вас приготувався,
на перерві постарався.
Ми Вам раді, гості любі!
Повернімось до гостей
Привітаймось
- Діти: «Добрий день!»
- Вчитель:
- Ми вітаєм щиро Вас
Та запршуєм ласкаво
На урок у 8 клас.
(Сідайте)
Тому я Вас дуже прошу не шуміти, руку гарно підіймати, на уроці – не дрімати, а знання мерщій хапати.
Тож часу не гаємо і урок розпочинаємо!
- Отже, скажіть, який останній твір, ми вивчали на уроці української літератури?
(Твір «Давня казка». їнка).
2.Перевірка домашнього завдання.(на фоні тієї ж музики)
А зараз ми з’ясуємо, як ви засвоїли біографічні відомості з життя Лесі Українки. Я пропоную перевірити ваші знання у формі тестів.
ТЕСТИ
1. Леся Українка народилась в родині:
а) робітників;
б) інтелігентів;
в) службовців.
2. Леся навчилась читати в :
а) 6 років;
б) 5 ;
в) 4.
3. У 1882 році Лесиним місцем проживання стало:
а) Колодяжне;
б) Крим;
в) Звягель.
4. Найбільше Леся любила гру на :
а) скрипці;
б) фортепіано;
в) сопілці.
5. Перша збірка поетеси має назву:
а) « Відгуки»;
б) « Думи і мрії»;
в) « На крилах пісень».
6. Ліричною сповіддю можна назвати поезію:
а) « Хотіла б я піснею стати»;
б) « Давня весна»;
в) « Давня казка».
7. У п’ятирічному віці Леся Українка написала змістовного листа:
а) татові;
б) матері;
в) дядькові.
8. Вірш « Ви щасливі, пречистії зорі…» належить до лірики:
а) пейзажної;
б) інтимної;
в) філософської;
г) громадянської.
9. У вступі поеми « Давня казка» автор звертається до :
а) поетів;
б) читачів;
в) природи.
10. У творі Лесі Українки « Давня весна» :
а) передається любов природи рідного краю як вияв патріотизму;
б) поетеса засуджує своїх сучасників, які лише тужать над недолею рідного краю , але нічого не роблять для поліпшення його становища;
в) возвеличується краса весняної природи, за сприяння якої людина
забуває про свою самотність.
11. Визначте назву твору поетичних рядків Лесі Українки:
«Прилинув вітер, і в тісній хатині
Він про весняну волю заспівав,
А з ним прилинули пісні пташині,
І любий гай свій відгук з ним прислав.»:
а) « Хотіла б я піснею стати»;
б) « Давня весна»;
в) « Ви щасливі, пречистії зорі…»;
г) « Давня казка».
12. Кому із видатних письменників належать слова: « …Україна не чула такого сильного гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої,
хворої дівчини… Україна, на наш погляд, нині не має поета, що міг силою
і різносторонністю свого таланту зрівнятися з Лесею Українкою»?
а) І. Франко;
б) М. Лисенко;
в) О. Кобилянська
Ми пригадали вивчене про життя і творчість поетеси.
2.2 Бесіда
Яка тема твору Л. Українки «Давня казка»?
Тема:зображення боротьби трудящих проти своїх поневолювачів та ролі і місця поета у визволенні народу від гніту.
Ідея:уславлення мужності, цілеспрямованості, віри у щасливе життя (поет); засудження жорстокості, жаги до збагачення, прагнення поневолити народ (Бертольдо).
Основна думка: у пошані народній завжди залишаються ті, хто захищав, відстоював інтереси простого люду, жертвуючи своїм життям.
Жанр:ліро-епічна соціальна поема-казка. (Від казки — зачин, події відбуваються в давноминулі часи, в якійсь невідомій країні, головні персонажі — поет і Бертольдо — зустрічаються тричі, як і в казках.)
Яку поему ми називаємо ліро – епічною
Композиція.
Твір складається з чотирьох розділів.
Експозиція: знайомство з поетом.
Зав'язка:зустріч поета з Бертольдом.
Кульмінація: конфлікт між Бертольдом і поетом.
Розв'язка: довічне ув'язнення поета, його смерть; А поетові нащадки Слово гостреє гартують.
ІІІ. Повідомлення теми та очікуваних результатів роботи
1.Слово вчителя.
— Діти, ось ми і згадали вивчений вами раніше матеріал: життєвий і творчий шлях поетеси. Та на цьому «Давня казка» для Вас ще не закінчиться.
(тема уроку) Сьогодні ми з вами будемо працювати над цією поемою, а саме: поговоримо про проблеми і мотиви у творі: роль митця в суспільстві та суть людського щастя, характеристика головних героїв.
Леся Українка чекає на весну і сподівається, що в неї ще все буде гаразд і квіти для поетеси є символом віри в життя.
У вас на партах також є квіточки. Напишіть, будь ласка, на них чого ви чекаєте від цього уроку.(мелодія)
Діти оголошують свої очікування, а вчитель оголошує мету уроку.
…. Чого ти чекаєш від цього уроку?
Тож, діти, будемо сподіватися, що ваші сподівання справдяться.
Сьогодні на уроці ми будемо з’ясовувати основні мотиви, що звучать у творі, з’ясуємо роль митця в суспільстві, служіння музі й народові; розкриємо високі моральні риси народного співця
2.Робота в зошитах.
- Діти, розгорніть свої зошити і запишіть, будь ласка сьогоднішню дату і тему уроку
«Мозковий штурм».
(Словникова робота) за поемою «Давня казка»
Отже, починаймо штурмувати:
(на слайді слова)
(Словникова робота) за поемою «Давня казка»
1. Задоволений. (Догодний.)
2. Обов'язково. (Конечне.)
3. Мисливець. (Мисливий.)
4. Пані, в Італії так шанобливо звертаються до жінки. (Донна.)
5. Пісня про любов, яку виконували під вікном коханої. (Серенада.)
6. Той, хто повідомляв про важливі події. (Герольд.)
7. Струнний щипковий музичний інструмент. (Лютня.)
8. Дурниця, щось пусте. (Байка.)
(За кожну правильну відповідь учень отримує фішку)
Отже, діти ми згадали з вами незнайомі слова.
Слово вчителя з елементами бесіди
Діти, зверніть свою увагу на епіграф до нашого уроку
Так, я жива! Я буду вічно жити!
Я в серці маю те, що не вмирає.
Леся Українка
- Що ви можете сказати про характер Л. Українки?
- Говорять, що Леся Українка має стоїчний характер.
Випереджувальне завдання________________________________________________________
(На дошці карта та портрет Зенона)
Колись у далекому – далекому минулому грецький мудрець – філософ Зенон проводив свої заняття біля портика Стоя в Афінах. Він говорив, що людина має надавати перевагу розумові, а не почуттям серця, повинна мужньо і стійко переносити життєві труднощі, негаразди. Так виник філософський напрям – стоїцизм, а його прибічники стали називати стоїками. Тепер про людину, яка виявляє стійкість і мужність, незламність волі під час життєвих випробувань, говорять, що вона має стоїчні риси характеру.
Саме таким стоїчним характером і володіла видатна українська поетеса Леся Українка.
2. Бесіда за змістом прочитаної поеми «Давня казка».
— Назвіть центральних персонажів поеми. (Народний поет і граф Бертольдо.)
Сл.16. Розігрування сцени першої зустрічі поета й Бертольда в особах.
3. Метод « Дослідження»
Сл..19 - Діти, вдома ви досліджували та характеризували героїв поеми «Давня казка» поета та Бертольда. Тож зараз ми дізнаємося, які відомості вдалося зібрати нашим дослідникам.
Орієнтовна відповідь учня:
Спільне Обоє героїв – молоді люди, розуміють силу слова, дотепні, гострі на язик, визнають красу почуття кохання(саме тому поет допомагає лицареві завоювати серце нареченої).
Відмінне Хоча ці два герої і молоді люди, розумні, кмітливі, але проявляються вони по-різному. Саме тому ми вирішили порівняти їхні характери за однаковим планом, характеризуючи кожну рису по окремості для двох героїв.

Поет 1. Проста за походженням людина, наділена поетичним талантом. Цитата: Десь, колись, в якійсь країні, проживав поет нещасний…. Його пісні користуються популярністю в народі. Цитата: Надійшла сільськая молодь, Що з роботи поверталась, І побачила поета, З ним приязно привіталась. 2. Послідовний у своїх діях. Цитата:То щодня поет приходив, до діброви на розмову. 3. Добрий, щедрий, завжди на боці пригноблених.,виступає проти несправедливості, вільнолюбивий(відмовляється від золотих кайданів придворного поета) Цитата: Золотих не хочу лаврів, З ними щастя не здобуду. Як я ними увінчаюсь, То поетом вже не буду. 4. Поважає людину - і багату, і бідну, поки вона не чинить кривди іншим. Бертольдо прийшов просити допомоги. Цитата: Вибачай, прошу до хати, Хоч у мене трошки темно, Бо коли я сам у хаті, Не палю вогню даремно; 5. Спокійний, врівноважений, чесний. Цитата: Так довіку у темниці, Довелось поету жити, За тюремний спів він мусив, Головою наложить. | Бертольдо 1. Лицар, граф, людина високого соціального стану, любить похизуватися своїм багатством. Цитата: Бачиш ти - оця діброва, Поле, небо, синє море - То моє багатство - панство І розкішне, і просторе. Цитата: Срібла, золота насиплю Я співцеві дорогому!... 2. Непослідовний Цитата: Коли він складання віршів Бунтівничих не покине, То в тюрму його закину, Там він, клятий, і загине! 3. Лихий та підступний, звик користуватися чужим.
Цитата: Я його талант співацький Так високо поважаю Що співцем своїм придворним Я зробить його бажаю. 4. Зневажає простий люд, керується лише своїми власними інтересами й вигодою.
Цитата: Бачте,- крикнув,- що за птиця! Чи не встав би ти, небоже? Цитата: Чарував усю громаду, - Тільки ти один тепера Можеш дать мені пораду! 5. Імпульсивний, підступний і невдячний.
Цитата: Спалахнув від гніву лицар, Був він гордий і завзятий, Але ж тільки та упертість Та на гордощі багатий. |
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Характеристика героїв
Поет | Порівняння | Рицар Бертольдо |
Спільне | ||
Молодий | Вік | Молодий |
Розуміє дивну силу слова, поважає почуття кохання, гострослов | Риси | Визнає силу слова, здатний кохати, гострий на язик |
Відмінне | ||
Поет, людина з народу | Соціальний стан | Рицар, землевласник |
Використовує свій дар на користь людям | Ставлення | Використовує дар поета на користь собі |
Поважає | Ставлення | Зневажає |
Найбільше багатство — поле, небо, синє море й думки, які скрізь гуляють на волі | Життєві | Віддав би увесь той химерний, таємний світ за справжнє графство й замок |
Послідовність, рівновага, чесність, доброта, щедрість, завжди на боці пригноблених, борець із несправедливістю | Риси | Імпульсивність, підступність, невдячність, звичка грабувати |
Інформаційне ґроно до характеристики образу героя.
Тож, давайте закріпимо, читаючи ланцюжком риси характеру поета, який цей герой.
(Учні ланцюжком зачитують риси характеру поета)

Сл. 20.Лицар Бертольдо
Інформаційне ґроно до характеристики (учні читають ланцюжком)

Сл. 21 - Молодці, діти ви добре попрацювали. Висновок: ми охарактеризували героїв поеми і визначили їх місце в суспільстві
5. Робота над аналізом прочитаного.
— Пісні поета завжди відбивали думки і почуття людей, широко розносилися світом. Надихаючи народ, вони стають великою силою. Тремтить граф Бертольдо, почувши з уст народних співців складену поетом сатиричну пісню. Чому?
(Пісня висміює панські вигадки про «вищість породи», «блакитну кров», «білу кість дворянства»).
Тому що поезія відіграє в суспільстві роль помічниці й порадниці. Вона розважає і заспокоює людину.
Але поетичне слово може бути не тільки мирним і добрим. Пісня може при потребі боляче поранити, висміяти, викрити якісь людські чи суспільні вади. Про цю її роль говорить сам поет:
В мене рими — соколята,
Як злетять до мене з неба,
То вони мені вполюють
Вже кого мені там треба.
Пісня може й зачарувати, принести кохання і щастя. Адже саме піснею, написаною поетом, лицар здобував прихильність коханої, її Руку і серце.
Пісня допомагає долати труднощі. Наприклад, у походах воїнів підбадьорювали саме пісні:
Та коли вже надто тяжко
Туга серце обгортала,
То співці співали пісню,
Пісня тугу розважала.
навіть у зовсім скрутних обставинах пісня може допомогти людині, додати їй сил, підняти настрій, надихнути на подвиг. Адже коли всі розумні слова і погрози виявилися безсилими, коли військо почало Ремствувати й бунтувати, врятувати справу змогли лише співці.
Їхня пісня присоромила бійців і повернула їм відвагу:
Раптом зброя заблищала,
І гукнуло військо хором:
Ми готові йти до бою!
Краще смерть, ніж вічний соромГ
Тому правду кажуть, що піснею можна завойовувати міста. Поезія має величезну силу і може виконувати роль провідника мас. Так сталося і в поемі.
Але пісня потрібна і в тилу, тому деякі співці мусять залишатися вдома. Так зробив і поет у «Давній казці», але зовсім не через страх:
Він зостався, щоб піснями
Звеселять рідну країну,
Там він має розважати
Не одну сумну родину.
ІV. Закріплення вивченого.
— Дайте відповідь на запитання: «Доведіть роль митця у суспільстві»
Питання ролі митця в суспільстві було актуальним завжди: і століття тому, і у вирі сьогочасної дійсності. Так чи інакше, митець являє собою взірець мудрості, гідності, чесного служіння справедливості, наслідування споконвічних законів моралі. До його слова прислухаються, за ним йдуть. Тому на ньому лежить надзвичайна відповідальність і за свою позицію та вчинки, і загалом за долю свого народу.
Діти напишіть твір-мініатюру на тему: «В чому полягає людське щастя»
Кожна людина сама будує своє життя. Хтось хоче стати лікарем, хтось бізнесменом, хтось вчителем, а хтось співаком. Але найважливіше у житті, щоб у кожного з нас була кохана людина. Бо без кохання не можливо творити, робити, жити. Щоб знайти хорошу роботу, спочатку потрібно навчатися у школі, потім у університетах. Тому щастя-це коли у тебе є хороша і улюблена праця і кохана людина. Такаож найважливіше, щоб у тебе були поруч рідні, які тебе можуть підтримати у важку хвилину. Ось у цьому полягає щастя людини.
Моє визначення щастя не здивує нікого, адже для мене щастя – це кожного ранку прокидатись поряд з рідними батьками і знати, що в них все добре. Нехай у них багато різних життєвих проблем і дуже часто вони мало приділяють мені уваги, але я можу на сто відсотків сказати, що для них щастям є я. Щасливою є та людина, яка приносить щастя іншим.
Життя дуже складна річ, інколи через призму проблем навіть не задумуєшся над тим, що робить тебе щасливим. Але ж яке щастя відчувати, що найскладніше позаду, що ти вирвався з обійм відчаю і тривоги, що ти можеш полегшено здихнути і посміхнутися самому собі. Кожна людина сама є творцем свого щастя. Дуже прикро, що про цінності свого життя ми задумуємось лиш тоді, коли трапляється якась трагедія, коли комусь із рідних загрожує небезпека, а ми нічого не можемо з цим вдіяти
V. Підбиття підсумків.
Всі ви, діти, молодці,
Гарно працювали!
І сьогодні за урок отримуєте бали
(Оцінювання)
VІ. Домашнє завдання.
Зверніть увагу на дошку і запишіть завдання додому. Кожен з вас має:
. - скласти план розгортання сюжету поеми;
- малюнки до окремих епізодів твору, які найбільше запам’яталися, вразили або сенкан за змістом поеми;
- підібрати 12 питань тестового характеру за творчістю Лесі Українки;
Але дзвоник пролунав.
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.
Тож закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую Вам, друзі.
- Діти, мені ще хочеться вам побажати, щоб навчання вам завжди було у задоволення, щоб Вас завжди цікавило щось новеньке і щоб з вашого словникового запасу ніколи не зникало таке чудове питаннячко «Чому?»
- Діти, на початку уроку ви написали на квітах те, чого ви чекали від цього уроку. Скажіть, чи справдилися ваші сподівання?
Діти коментують свої очікування.
- Тож давайте уквітчаємо вінком наших сподівань, вінком шани і любові славну доньку українського народу – Лесю Українку.
Сл. 24 Діти створюють віночок із своїх квіток-очікувань навколо портрета поетеси.(мелодія)
Пам’яті Лесі Українки Твоє життя було не килимами вслане, Ти всіх скорила волею своєю, А терном злим, колючим просом, Характером рішучим і міцним, Недовго ти гуляла з дітлахами, Життя любила щирою душею, Бо горе страшне до тебе прийшло. І вдаль дивилась поглядом ясним. Тяжка хвороба на заваді стала Ти вчила нас любити рідну землю, Всім мріям, сподіванням і думкам, Родину цінувать, радіть весні, Та ти в житті ніколи не здавалась Буть сильнии: не плакать, а сміятись, Ішла вперед на зло всім ворогам. Хоча і важко, та завжди співать пісні. Тендітна дівчина із карими очима, На жаль, Господь послав тобі життя Ти волю мала тверду, мов граніт, Та душу щедру, сповнену теплом
Змагалася з недугою тяжкою То ж хочу я вклонитись пред тобою, Хоча було тобі ще зовсім мало літ. Твоєю мужністю, талантом і добром.


