![]() |
Комунальний заклад освіти
«Середня загальноосвітня школа №91»
Дніпропетровської міської ради
Відкритий урок
з біології
на тему
«Клас Кісткові риби. Загальна характеристика класу, зовнішня будова риби. Їхня пристосованість до водного середовища існування»
Вчитель біології
Швидка Тетяна Дмитрівна
М. Дніпропетровськ, 2015р.
Тема уроку: «Клас Кісткові риби. Загальна характеристика класу, зовнішня будова риб. Їхня пристосованість до водного середовища існування»
Мета уроку: вивчити зовнішню будову риб, з’ясувати причини подібності представників класу, установити риси пристосованості до водного способу життя; розвивати логічне мислення, розумові здібності та творчу активність, вміння порівнювати, виявляти закономірності; вміння працювати в групах; розвивати спостережливість, інтерес до вивчення предмету; виховувати почуття відповідальності, взаєморозуміння під час роботи в групах, дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: урок-дослідження
Форми роботи на уроці: індивідуальні, робота в групах, колективна
Методи роботи: тестування, бесіда, робота з текстом підручника, демонстрування, дослідження, презентація уроку.
Обладнання уроку: таблиця «Зовнішня будова риб», допоміжні картки, ілюстрації риб, мультимедійна система, вологі препарати риби.
Основні поняття і терміни: Тип Хордові, підтип Хребетні, плавці, луска, зябра, бічна лінія, захисне забарвлення, водне середовище.
План-структура уроку
I. Організаційний етап (2хв)
1.Привітання, перевірка готовності до уроку
2. Вправа «Очікування»
II. Актуалізація опорних знань (5хв)
1. Біологічний експрес-диктант
2. Біологічне лото
III. Мотивація навчальної діяльності (2хв)
1. Мозковий штурм
IV. Сприйняття нового матеріалу (15хв)
1. Розповідь вчителя із використанням мультимедійного проектору
2. Робота в зошитах (складання опорного конспекту)
V. Хвилинка відпочинку (1 хв)
VI. Узагальнення нового матеріалу (15 хв)
1. Дослідницька лабораторія (виконання лабораторної роботи)
VII. Підсумок уроку (2 хв) .
1. Заповнення учнями листків самоконтролю
VIII. Домашнє завдання (2 хв)
Вивчити відповідний параграф, підготувати повідомлення за темами: «Особливості розмноження риб», «Турбота про потомство в риб».
IX. Рефлексія (1 хв)
Оцінка учнями уроку.
Хід уроку
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути
Не просто дивитись, а бачити
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати
I. Організаційний етап (2хв)
1.Створення позитивної психологічної атмосфери.
Доброго дня, діти! Дуже рада вас вітати на уроці. У мене в руці квіткова рослина. Вона має гарні квіти, листочки, стебло і корінь. А чи можуть всі ці органи існувати окремо? Ні! Так і вчитель без учня не існує, і навпаки. Тому ми зараз об’єднаємо свої зусилля для вивчення нового матеріалу. Я розраховую на вашу активність і сподіваюсь, що дух партнерства допоможе нам у цьому.
2.Вправа «Очікування» (гра «Мікрофон»)
- Скажіть мені, будь ласка, що чекаєте ви від цього уроку? (учні по черзі говорять свої сподівання щодо уроку)
- Я буду намагатися максимально задовольнити ваші чекання.
II. Актуалізація опорних знань (5хв)
Але спочатку давайте перевіримо, як ви виконали домашнє завдання.
1.Біологічний експрес-диктант (у вас на столах є карти, де вам необхідно вставити пропущенні слова в реченнях)
Усім хордовим притаманний внутрішній осьовий скелет - __________. Вона слугує ____________ для внутрішніх органів. У більшості тварин у дорослому стані замінюється на ______________. У більшості хордових розвинений скелет голови -__________.За наявністю цих ознак хордові поділяються на два підтипи: ____________ та _____________. Нервова система має вигляд ______________, яка закладається над _______________. У зародків закладаються у глотці __________ щілини. Симетрія тіла у хордових _____________.
Відповіді на екрані : хорда, опорою, хребет, череп, Хребетні (Черепні), Безчерепні, трубки, хордою, зяброві, двобічна.
У вас на столах є оціночні листки. В колонку біологічний диктант поставте оцінку: 4 бали - 8-10 вірних відповідей;
3 бали - 6-8 вірних відповідей
2 бали – 4-6 вірних відповідей
1 бал - 2-4 вірних відповідей
2.Біологічно лото
На екрані та у вас на аркушах є назви таксонометричних одиниць, але вони знаходяться в неправильній послідовності.
Місце ланцетника у системі органічного світу
Імперія Клітинні організми
Надцарство Еукаріоти
Царство Тварини
Підцарство Багатоклітинні
Тип Хордові
Підтип Безчерепні
Клас Головохордові
Перевірка: 3 бали – якщо 6-7 вірних
2 бали – якщо 4-6 вірних
1 бал – якщо 2-4 вірних відповідей (виставляємо у листки само оцінювання)
III. Мотивація навчальної діяльності (2хв)
Мозковий штурм
У цьому конверті притаїлося слово. Спробуйте за моїми підказками вгадати, яке слово в конверті.
- Ці тварини виведені уперше в Китаї і надійно приховувалися за стінами замків китайських імператорів.
- В Європі уперше з’явились тільки в 17 ст. У Росію потрапили з Китаю як подарунок царю Олексію Михайловичу. Цар звелів посадити їх у кришталеві чаши.
- У гарних умовах утримання вони можуть жити до 50 років
- Телескоп, жемчужинка, вуалехвіст….
- Казковий персонаж, який виконує різні бажання
Відповідь: золота рибка
За результатами генетичних, цитологічних, морфологічних дослідів з’ясувалося, що прототипом золотої рибки є срібний карась.
Як ви вважаєте, про що буде йти мова сьогодні на уроці?
Тема уроку: «Клас Кісткові риби. Загальна характеристика класу, зовнішня будова риб. Їхня пристосованість до водного середовища існування»
IV. Сприйняття нового матеріалу (15хв)
Кісткові риби – добре відомі вам тварини. До цього класу належить приблизно 21 тис. видів, у водоймах України мешкає 181 вид.
Спробуємо дати їм загальну характеристику. Спираючись на власні знання та досвід, ви будете давати відповідь на мої питання. Одночасно розглянемо малюнки із зображенням риби у підручнику та на дошці. Заповнюємо опорний план-конспект у зошиті.
Бесіда
- До якого типу належать риби? (хордові)
- Чому риби належать до Хребетних? (мають хребет і череп)
- Де мешкають риби? (виключно у водному середовищі)
- Які відділи тіла бачите? (голова, тулуб, хвіст)
- Чи можна їх чітко відмежувати? (ні)
- Що допомагає рибам при плаванні? (плавці)
- Чим вкрите тіло риби? (лускою)
- Як дихають риби? (киснем, розчиненим у воді)
- Що допомагає їм дихати ( зяброві щілини)
Робота в зошитах
Клас Надклас Риби Клас

Голова
![]()

![]()


Непарні плавці Тулуб Парні плавці
|
Хвіст
V. Хвилинка відпочинку (1 хв)
Стоячи, за інструкціями вчителя виконуємо вправу: «Зараз ми будемо писати цифри у незвичний спосіб.
Цифру 1 «пишемо» носом (кажемо і виконуємо),
цифру 2 – підборіддям,
цифру 3 – правим плечем,
цифру 4 – лівим плечем,
цифру 5 – «пишемо» правим ліктем,
цифру 6 – лівим локтем,
цифру 7 – правим коліном,
цифру 8 – лівим коліном,
цифру 9 – правою ногою,
а десяточку – «хвостиком».
VI. Узагальнення нового матеріалу (15 хв)
Продовжуємо наш урок. Для того, щоб закріпити матеріал з яким ви ознайомились, завітаємо до лабораторій.
Сьогодні на уроці ви побудете справжніми дослідниками. У нас відкрито 4 дослідницьких лабораторій. Кожна лабораторія отримує своє завдання. Час виконання 5 хвилин. Час доповіді – 2 хвилини.
Завдання для Лабораторії №1
На стор. 150-151 прочитати розділ покриви риб. Яку роль вони відіграють у житті риб?
Завдання для Лабораторії №2
На стор.150 прочитати про плавці. Чи важливі вони для риб? Яку роль відіграють у житті риб?
Завдання для Лабораторії №3
На сторінці 151 прочитати матеріал про забарвлення риб. Чи відіграє воно якесь важливе значення у риб?
Завдання для Лабораторії №4
На стор. 150. Прочитати матеріал про тіло риб, яке воно; що за лінію можна побачити на тілі, її роль ( стор. 156)
Робота в зошитах
Ви молодці, дуже гарно попрацювали, а зараз відкрийте свої зошити і всі свої спостереження зафіксуємо та запам’ятаємо
- Яка тема лабораторної роботи?
-А яка ж мета?
Лабораторна робота № 11
Тема: вивчення зовнішньої будови риб
Мета: вивчити зовнішню будову риби, установити риси пристосованості до водного способу життя.
Хід роботи
Зробіть підписи до малюнка
2. Вкінці роботи написати висновок
- Що напишемо у висновку? (ознаки пристосування до водного середовища риби у зовнішній будові)
Виконання роботи 5 хвилин
Відповіді: 1-Спинні плавці, 2- Хвостовий плавець, 3-анальний плавець, 4- грудний плавець, 5- черевний плавець, 6 – зяброва кришка, 7 – ротовий отвір, 8 – очі, 9- бічна лінія
Висновок: риби – тварини, що живуть виключно у водному середовищі, мають основні ознаки пристосованості до життя у воді: відділи тіла риб – голова, тулуб, хвіст – плавно переходять один в одного, забезпечуючи обтічність;; наявність плавців; органи чуття (очі без повік, бічна лінія); зябра, вкриті зябровою кришкою. Плавають риби за допомогою бічних хвилеподібних вигинів тіла. Тіло вкрите лускою. Слиз, який виділяють шкірні залози, зменшує тертя під час руху риб. Забарвлення тіла відповідає забарвленню середовища (захисне, маскувальне)
VII. Підсумок уроку (2 хв) .
Кожний з вас дуже гарно попрацював. Свої оцінки ви підрахуєте у листках само оцінювання. У вас залишився стовпчик робота в групі. Максимальна оцінка – 3 бали. Деякі учні працювали дуже активно і в колонці індивідуальна робота запишіть кількість своїх балів. Ще ви всі отримаєте оцінку з лабораторну роботу у зошиті.
Прізвище та ім’я учня | Біологічний диктант | Біологічне лото | Робота в групах (лабораторіях) | Індивідуальна робота | Всього балів |
VIII. Домашнє завдання (2 хв)
Вивчити параграф32,опрацювати висновки, дати відповідь на запитання на стор. 152(усно), підготувати повідомлення за темами: «Особливості розмноження риб», «Турбота про потомство в риб».
IX. Рефлексія (1 хв)
На початку уроку ви казали, що очікували від уроку. Зараз я прошу вас взяти рибок та опустити їх в акваріум, а їх у вас три кольори
- Жовтий – якщо урок був дуже цікавий, знання знадобляться в майбутньому, це було те, що ви очікували
- Голубий – хотів би ще більше поглибити свої знання, можливо колись звання і знадобляться в житті
- Червоний – урок був нецікавий, матеріал був непотрібний, час потрачений марно
Дуже дякую всім за увагу!


