Міністерство освіти й науки, молоді та спорту України

Конспект уроку

з позакласного читання

у 7 класі

Підготувала ,

учитель української мови та літератури

Лисичанської загальноосвітньої

школи І – ІІ ступенів №18

Луганської мови

Лисичанськ 2012

Тема: В. Симоненко. «Дід помер», «Кривда» (новела).

Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях В. Симоненка; ознайомитися з поезіями письменника, з’ясувати їхнє ідейно-тематичне спрямування; залучити учнів до читання художніх творів самостійно й під керівництвом учителя; формувати відчуття глибини і краси рідного слова;

розвивати творчі здібності, пам'ять, увагу, вміння виразно читати, робити висновки, грамотно висловлювати власні думки; виховувати в учнів почуття пошани до творчості В. Симоненка; порядність, доброту, чесність, співчуття до інших.

Тип уроку: урок позакласного читання.

Обладнання: портрет В. Симоненка, його твори, фотоматеріали, записи пісень на слова В. Симоненка, відео про Україну.

Хід уроку

Поезія – це завжди неповторність,

Якийсь безсмертний дотик до душі.

Л. Костенко

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Забезпечення емоційної готовності

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями

·  Які твори В. Симоненка вам відомі?

·  Чим повчальні казки Василя Андрійовича?

·  Над чим змушують замислитися поезії В. Симоненка?

·  З яких поезій ці рядки:

- Хто сказав, що все уже відкрито?

Нащо ми народжені тоді?

(«Гей, нові Колумби й Магеллани…»)

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

Інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди –

Добрі, ласкаві і злі.

(«Ти знаєш, що ти – людина?)

Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,

Виростуть з тобою приспані тривоги.

(«Лебеді материнства»)

ІV. Оголошення теми й мети уроку

1.  Вступне слово вчителя

Цей урок присвячуємо живому слову поезій талановитого письменника, слово якого – справжнє коштовне надбання, що сяє всіма мальовничими гранями. Йтиметься про Василя Симоненка.

V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя. Екскурсія Полтавщиною.

Звучить запис пісні «Як мені даровано багато…» (слова В. Симоненка), діти переглядають відео про Україну (додаток 1, 2).

Полтавський край – один з наймальовничіших регіонів держави, багатий на родючі чорноземи, значні поклади газу та нафти, залізної руди та інші корисні копалини. Але найголовніший скарб – люди. Не існує жодної галузі науки, культури і мистецтва, яка б не була збагачена мудрістю і талантом полтавських мешканців. Полтавський край – унікальна скарбниця національної духовності й культури. Витоки української літературної мови, класичної літератури, театру, образотворчого мистецтва беруть початок на благословенній Полтавській землі. Не випадково Полтавщину називають духовним серцем України.

З Полтавою пов’язані життя і творчість багатьох поетів, художників, композиторів, вчених. Всесвітньо відомі такі імена, як Г. Сковорода, М. Драгоманов, М. Лисенко, І. Котляревський – автор поеми «Енеїда», М. Гоголь – автор «Вечорів на хуторі біля Диканьки», Є. Гребінка – автор знаменитого романсу «Очі чорнії» і В. Симоненко, який став символом правди художнього слова. Турботливі полтавчани зберігають пам'ять про них для майбутніх поколінь.

2. Слово вчителя

Симоненка починається із Біївців – того невеличкого полтавського села, що єдиною зеленою вулицею біжить до Лубен, Полтави і Києва – до великого людського океану. А на тій вулиці над Удаєм-рікою стоїть сиротою старенька селянська хата, де 8 січня 1935 року народився майбутній український поет Василь Андрійович Симоненко. Через ту непомітну і печальну хату пройшли голод і холод, її не проминула велика війна і всі лихоліття нашого віку. Спасибі ж добрим людям, які зберегли і ту хату, і ту піч, що будуть найтеплішою згадкою у ранній творчості поета. Найпершим вчителем і мудрим наставником для Василя був його дід. В чому ж безсмертя Василевого діда – рядової людини, невтомного сільського хлібороба? А в тому, що він зумів передати малому онукові всю правду про свій рід і народ, переповісти нашу велику історію, героїчну легенду і невмирущу казку. Він розкрив перед своїм онуком усю історію України, починаючи від славних сторінок Запорізької Січі. Ось чому юний Симоненко уже в перших поетичних творах стане справжнім літописцем свого роду і народу.

3. Робота над поезією «Дід помер»

- Виразне читання поезії вчителем.

4. Обговорення змісту вірша. Бесіда за питаннями:

• Які враження справив на вас вірш?

• Чи можна назвати його автобіографічним?

• У що вірить письменник?

• Які почуття висловлює В. Симоненко?

• Чого може навчати цей вірш?

5. Робота над прислів’ями в парах

- Годуй діда на печі, бо й сам будеш там.

- У кого є дід, у того є й хліб.

(Діти висловлюють свої думки).

6. Робота над притчею про старих людей

Діти читають притчу, висловлюються з приводу прочитаного, визначають, в чому полягає повчальний зміст твору (Додаток 3).

7. Слово вчителя

З раннього дитинства тато для багатьох з нас – найкращий друг, який допоможе у важку хвилину, захистить від небезпеки. Ми поважаємо свого батька за сильний характер, міцну силу волі, шанобливе ставлення до інших людей. І як прикро, коли в дитинстві у когось немає такого надійного друга.

8. Робота над новелою «Кривда»

- Звучить поезія «Кривда» у виконанні вчителя.

Бесіда за питаннями:

• Кого вам нагадує Івась?

• Про що мріяв хлопчик?

• Чому хлопцеві «раптом стало стидно»?

• Які рядки новели вас найбільше вразили? Чому?

• Над чим змушує задуматися поезія В. Симоненка?

9. Робота в групах

Завдання І групи – з’ясувати проблематику твору.

Очікувані результати:

♦ жорстокість;

♦ проблема бездуховності;

♦ зло;

♦ байдужість, безвідповідальність;

♦ брак милосердя.

Завдання ІІ групи – дібрати втішні слова для хлопчика.

10. «Мікрофон»

Відповідь на питання: «Що таке милосердя?»

11. Складання інформаційного грона про милосердя

МОЛОСЕРДЯ – добро, готовність допомоги, розуміння чужого горя, щирі почуття.

VI. Перевірка знань, отриманих на уроці

Літературна дуель (робота в групах: кожна група має відповісти на п’ять запитань)

♦ Де народився В. Симоненко?

♦ Чим схвилювали вас поезії письменника?

♦ Чому в будь-який час треба залишатися милосердною людиною?

♦ Яких тем торкається письменник у своїх творах?

♦ Які побажання ви б висловили на адресу В. Симоненка, зустрівшись із ним?

VII. Домашнє завдання

Підготувати усне есе на тему «Духовне багатство – найбільший скарб людини» або створити електронну презентацію на тему: «В. Симоненко – майстер слова високого класу»