Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Тема уроку: Властивості фанери та ДВП

Мета уроку:

освітня (предметна, соціально-трудова компетентність): засвоєння знань про деревину як конструкційний матеріал, властивості деревини та її застосування в залежності від властивостей; формування умінь здійснювати вибір матеріалу для виготовлення виробу, розраховувати його необхідну кількість.

розвиваюча: розвиток пам'яті, уваги, просторової уяви;

виховна (громадянська компетентність ): виховання громадянської свідомості та інтересу до праці. 

Опорні поняття: властивість, якість, ознака, фізичні, механічні, технологічні властивості, міцність, твердість, пружність, крихкість.

Об’єкт навчальної діяльності: підставка під гарячу кружку

Обладнання та матеріали: Зразки деревинних матеріалів (фанера, ДВП), мультимедіа проектор, електронна презентація, інструкції до ЛПР.

Тип уроку: Комбінований.

Хід уроку

·  Організаційна частина

Перевірка присутніх учнів, підготовленості робочих місць, наявності робочого одягу

·  Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів

Бесіда «шкала думок» «визначення порід деревини за зразками»

Низький рівень — тільки назвати породи деревини;

середній рівень — назвати породи деревини та пояснити, чим вони відрізняються;

конструктивний рівень — назвати породи деревини, пояснити, чим вони відрізняються, розповісти про специфіку методів обробки кожної з них.

Питання до учнів

1.  Пригадай, які відомі тобі властивості притаманні фанері, шпону, ДВП.

2.  Що спільного та в чому відмінність між фанерою та ДВП?

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

3.  З якою метою фанеру виготовляють з непарної кількості листів шпону?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності: сьогодні на уроці ми вивчимо властивості деревини та її галузі застосування в залежності від цих властивостей, будову фанери та ДВП; навчимося розраховувати кількість матеріалу, необхідну для виготовлення виробу з фанери. Ці знання і уміння стануть нам у нагоді не тільки у подальшому навчанні, а й при виготовленні будь-якого виробу з деревини.

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку:

- навчитися характеризувати властивості деревини;

- вивчити використання деревних матеріалів (фанери та ДВП);

- вибрати матеріал для виготовлення виробу, розрахувати його необхідну кількість.

V. Вивчення нового матеріалу за планом :

1. Властивості конструкційних матеріалів (міцність, твердість, пружність).

2. Властивості фанери та ДВП.

3. Застосування конструкційних матеріалів залежно від їх властивостей

4. Вибір виробу для виготовлення та матеріалів для обраного виробу.

Великого поширення набуло використання деревини та матеріалів з неї.

Усі конструкційні матеріали мають певні властивості, які необхідно враховувати при виготовленні виробів. До них належать уже відомі тобі колір і текстура деревини. Крім того, необхідно також знати, як легко обробляється певний вид деревини та матеріали з неї, який інструмент потрібно для цього використати, чи будуть утримуватися в ній цвяхи, шурупи та інші деталі кріплення, як впливатимуть на деревні матеріали вологість, зміна температури навколишнього середовища тощо

Що таке властивість матеріалу?

До властивостей матеріалу ми відносимо такі його характерні якості та ознаки, за якими він відрізняється від інших матеріалів або, навпаки, схожий на них.

У матеріалів може бути багато різних властивостей, але деякі з них за їх характером можна об’єднати в окремі групи. Для нас важливими будуть такі основні властивості конструкційних матеріалів: фізичні, механічні, технологічні.

Фізичні властивості матеріалу знаходять прояв під час його взаємодії з навколишнім середовищем; механічні властивості матеріалу виявляються у його здатності витримувати зовнішні механічні зусилля; технологічні властивості зумовлюють здатність матеріалу змінювати свою форму під час обробки.

Фанера та ДВП як конструкційні матеріали характеризуються такими фізичними (природніми) властивостями: вони мають певний колір, запах, вологість та щільність. Кожна з цих властивостей впливає на кінцевий вигляд виробу, виготовленого з матеріалу, та на придатність його до використання. Фанера має гарні текстуру та колір, тому при оброблені виробу з неї можна обмежитися лише лакуванням.

Механічні властивості конструкційних матеріалів. До основних з них насамперед належать: міцність, твердість, пружність.

Міцність - властивість, яка характеризує стійкість деревини проти зовнішніх механічних зусиль, тобто її здатність витримувати великі навантаження і не руйнуватися. З деревини високої міцності варто виготовляти конструкційні елементи, тобто ті, які підлягають значним навантаженням. Серед дерев, що ростуть на території нашої країни, найміцнішою є деревина дуба, далі йдуть ясен, граб, клен, береза, сосна, ялина, вільха, осика, липа.

Твердість — здатність матеріалу чинити опір проникненню в нього іншого твердого тіла, наприклад знарядь обробки (ножів, пилок, стамесок, свердел та інших різальних інструментів). Знання твердості деревини має велике значення. Різальні інструменти для обробки деревини заточують з урахуванням цієї властивості. Чим твердіша деревина, тим важче її обробляти і тим більший кут загострення повинен мати інструмент.

За твердістю деревину можна розташувати в такій послідовності: граб, дуб, ясен, клен, береза, сосна, вільха, ялина, липа.

Пружність - властивість матеріалу змінювати свою форму (і не руйнуватися) під дією навантаження та відновлювати її після припинення цієї дії. Деревина згинається (деформується) під дією сили і знову випростовується, або пружинить, після зняття навантаження. Високу пружність має деревина ясена, дуба, модрини, сосни та інших порід.

Крихкість – це властивість деревини раптово руйнуватися без помітної зміни її форми під дією навантаження.

Якщо волокна деревини слабо зв’язані між собою, то вони легко розщеплюються під дією ножа чи сокири уздовж волокон. Таку властивість деревини називають розколюваністю. Крихкість деревини пов’язана із її здатністю до розколюваності. Більш крихкий матеріал внаслідок дії на нього певного навантаження швидше руйнуватиметься.

Технологічні властивості фанери та ДВП:

ці матеріали добре обробляються за допомогою як ручного (столярні ножівки з дрібним зубом, ручний дриль та лобзик), так і механізованого інструменту (дискова пилка, свердлильний верстат та електролобзик).

Фанера та ДВП також гарно піддається остаточній обробці за допомогою шліфувального паперу, закріпленого на брусках різної форми або на горизонтальній рівній поверхні.

Виконання лабораторно-практичних робіт

! Пояснити учням як правильно користуватись інструкційними картами та робити записи ходу роботи

! Виконання роботи організовую малими групами під керівництвом і за допомогою вчителя.

VI. Лабораторно-практична робота

«Порівняння міцності фанери та ДВП»

Обладнання і матеріали: столярний верстак або слюсарні лещата, зразки фанери та ДВП 70x20x4 мм, маятник, транспортир, вантаж вагою 0,5 кг.

Послідовність виконання роботи

1.  Закріпи зразок фанери в слюсарних лещатах або в столярному затискачі так, щоб зразок виглядав на 50 мм (мал. 34).

2.  Встанови маятник з транспортиром.

3.  Досліди зразки:

а)  відхиляй і відпускай маятник у трьох положеннях по черзі, збільшуючи кут відхилення;

б)  спостерігай за руйнуванням зразка;

в)  результати спостереження занеси до таблиці.

4.  Так само досліди зразок ДВП. Результати дослідження занеси до таблиці.

5.  Зроби висновки.

По завершенню роботи слід обговорити з учнями її результати та зробити висновки. Допомогти учням правильно сформулювати висновки та записати їх у зошити.

Лабораторно-практична робота

«Порівняння пружних властивостей фанери та ДВП»

Обладнання і матеріали: зразки фанери та ДВП розміром 500x20x4 мм, лва кубики розміром 40x40x40 мм, вантажі вагою 1 кг, лінійка з міліметровими поділками.

Послідовність виконання роботи

1.  Поклади зразок фанери на дві опори - кубики (мал. 35).

2.  Посередині зразка постав вантаж.

3.  Заміряй лінійкою відстань від поверхні стола до зразка.

4.  Зніми вантаж.

5.  Так само досліди зразок ДВП.

6.  Зроби висновок.

Фронтальна бесіда:

·  Для чого ми з вами проводили цю роботу?

·  Що підтвердили проведені досліди?

·  Де у побуті чи в школі ви зустрічали прояви пружних властивостей фанери та ДВП

У шкільних майстернях будемо виготовляти вироби з деревних матеріалів. Для цього потрібно вміти підібрати заготовки, які мали б певні технологічні властивості, а виготовлені з них вироби були надійними і мали привабливий зовнішній вигляд.

VII. Практична робота

Завдання: Вибрати матеріал для виготовлення підставки для кружки (технологіями колективно-групового обговорення)

1. Визначити товщину фанери в залежності від призначення виробу.

2. Виконати розрахунок матеріалу (фанери) керуючись заданими розмірами підставки для чашки (Ø80мм).

Поточний інструктаж

·  звернути увагу дітей на те, що найбільш зручно розрахунок фанери робити з використанням ескізних малюнків;

·  слідкувати за тим, щоб діти порівнювали обраний розмір до масштабу лінійки;

·  відповідно до проведеної роботи скласти таблицю:

Таблиця

Технічний малюнок

Матеріал

Товщина матеріалу, мм

Ширина ˟ довжина заготовки, мм

Фанера

4

Заключний інструктаж: аналіз типових помилок у виборі матеріалу та складанні розрахунку, пояснення методів контролю розрахунків, зв'язок з математикою рівня початкової школи.

VIII. Підсумок уроку

·  Що нового ми дізнались і навчились сьогодні на уроці?

·  Де у своєму житті ви можете використати набуті знання і вміння?

Мотивація та оголошення оцінок.

Домашнє завдання:

·  Опрацювати §5 (Трудове навчання (для хлопців): підручник для 5-го класу загальноосвітніх навчальних закладів / , , ) 

2. Виконати тестові завдання ст. 36

ДОДАТОК

Властивості фанери та ДВП

1. Які властивості характеризують здатність матеріалу змінювати свою форму під час обробки?

2. Здатність матеріалу витримувати навантаження без руйнувань.

3. Здатність матеріалу протистояти проникненню в нього інших, більш твердих тіл.

4. Властивість деревини раптово руйнуватися без помітної зміни її форми під дією навантаження .

5. Як називається позначення марки і сорту фанери?

6. Які властивості матеріалу знаходять прояв під час його взаємодії з навколишнім середовищем?

7. Які властивості матеріалу виявляються у його здатності витримувати зовнішні механічні зусилля?

8. Здатність матеріалу відновлювати початкову форму після припинення дії зовнішніх сил

Тестові завдання

1.  Здатність матеріалу витримувати великі навантаження і не руйнуватися - це...

А твердість Б пружність В міцність

2.  Здатність матеріалу чинити опір проникненню в нього іншого тіла - це.

А пружність Б твердість В міцність

3.  Здатність матеріалу змінювати свою форму (і не руйнуватися) під дією навантаження та відновлювати її після припинення цієї дії - це.

А твердість Б міцність В пружність

Конструювання та виготовлення виробів із фанери та ДВП

По горизонталі: 1. Шаруватий матеріал зі склеєних аркушів шпону із взаємно перпендикулярним розташуванням волокон у сусідніх шарах. 4.Металевий загартований брусок із великою кількістю гострих горбиків, насічок у формі клина. 6. Цінний природній матеріал.

По вертикалі: 2.Тонкі листи деревини, які отримують у процесах лущення або стругання. 3.Синтетичний матеріал, діалектрик, що використовують для ізоляції електричних пристроїв та проводів. 5. Один із видів художнього оздоблення деревини. 7. Дерев’яний молоток.

2

3

1

5

4

7

6

Властивості деревини

Властивості ДВП

Екологічність, відмінні експлуатаційні характеристики, низька вартість, тривалий термін корисного використання, можливість тонкої обробки, роблять цей матеріал одним з найбільш популярних.

Його широко застосовують не тільки в будівництві, але і в меблевій індустрії

Властивості фанери

1. Біологічна стійкість висока.

2. Хімічна стійкість до слабких кислот.

3. Теплопровідність залежить від вологості.

4. Невогнетривка.

5. Акустичні властивості невисокі.

6. Екологічність