Розробка уроку «Утвердження любові до всього живого в оповіданні Е. Сетон – Томсона «Лобо»».
івна, учитель зарубіжної літератури КЗ СЗШ № 28 м. Дніпродзержинська, Дніпропетровської області.
Анотація: План – конспект уроку - дослідження на заявлену тему з мультимедійною підтримкою та методичними додатками, мета якого - на основі оповідання «Лобо» викликати любов і співчуття до тварин та всього живого, допомогти відчути людину як частку природи.
ТЕМА: Утвердження любові до всього живого в оповіданні
Е. Сетон – Томсона «Лобо».
МЕТА:
1. Допомогти глибше усвідомити ідейно – художній зміст оповідання, удосконалити навички виразного читання.
2. Формувати вміння логічно мислити, розвивати навички аналітичного мислення.
3. Виховувати любов до природи, до всього живого на землі, бережливе ставлення до «братів наших менших»
ОБЛАДНАННЯ: підручники, зошити, портрет Сетон – Томсона, слайди із зображенням вовків, фрагменти документального фільму «Вовк, який змінив Америку» (Велика Британія, 2007р), запис пісні Висоцького «Охота с вертолета», та пісні на слова В. Солоухіна «Мы волки».
Тип уроку: урок – дослідження.
Вид уроку: урок – узагальнення.
ХІД УРОКУ
«Пізнаєш природу – пізнаєш себе»
Г. Сковорода.
І. Організаційний момент.
Отже стали всі рівненько
Привіталися гарненько
Гарний настрій і старанність
Не забули взяти?
Отже починаймо працювати.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово вчителя.
Розповідь, що колись люди вміли розмовляти з іншими живими істотами, але потім втратили цю здібність. Ми стали самотніми на рідній планеті. Але на щастя, залишилися люди, які не забули закону єдності природи і розуміють «братів наших менших». Саме таким знавцем був письменник Ернест Сетон – Томсон, який багато спілкувався з тваринами, вивчав їх звички. Йому було що розповісти людям. Письменник не наділяв тварин людськими якостями, він просто зображував світ тварин у його природній красі і доводив, що його герої глибоко відчувають біль і радість, любов і страждання.
Але улюбленими героями письменника були саме вовки.
Звучить пісня на слова В. Солоухіна «Мы волки, нас мало, нас можно сказать единицы…..»
Демонструються слайди із зображенням вовків.
Презентація «Тема вовків у творчості С. Томсона (учень).
Сетон – Томсон був не лише письменником, але й художником і саме вовки були улюбленою темою його малюнків. Ще студентом він намалював картину «Вовк спить» і переміг на конкурсі титулованих художників. У 1985 році Сетон – Томсон створив полотно «Погоня» на ньому зображена зграя з 12 вовків, яка женеться за російськими санями в лісі. Цю картину високо оцінив президент Америки Рузвельт. Вовки – герої багатьох оповідань письменника.
Міфологічний коментар (учень).
Який же він, вовк?
У слов’ян – це символ зла, жадібності, жорстокості. Але у казці «Іван – царевичі сірий вовк» ця тварина є чарівним помічником. Герої Кіплінга Мауглі жив у вовчій зграї. А засновникам Риму Рему і Ромулу, життя врятувала саме вовчиця.
Учитель: отже, ми прийшли до висновку, що вовк – істота двоєдина: з одного боку він хижий демон, жорстокий і безжальний, з іншого – мудрий і вірний супутник..
IV. Актуалізація опорних знань. Гра «Чи уважний ти читач?» (Три команди формуються за рядами).
Ø 1.Де відбуваються події оповідання? (в Курумпо).
Ø Хто є головним героєм оповідання? (Лобо).
Ø Що вам відомо про Лобо? (Це був великий вовк, ватажок зграї, дуже розумний і хитрий, невловимий для мисливців).
Ø Чому люди вважали Лобо наймудрішим в зграї вовків? (Він відчував всі пастки і вмів їх обходити).
Ø Як звали подругу Лобо? (Бланка).
Ø Що означає це слово? (Біла).
Ø Що ви можете сказати про Бланку? (Це була красива вовчиця, горда й сильна).
Ø Як Лобо ставився до неї? (Кохав).
Ø Скільки вовків було у зграї Лобо? (П’ять).
Ø Яку данину збирала вовча зграя зі скатарів? (Одна корова щодня).
Ø До чого ніколи не торкався Лобо? (До падалі).
Підраховуються бали та визначаються переможці.
Учитель: що ми можемо сказати про Лобо на основі прочитаного? (гранування в зошитах).
Лобо: вожак зграї, гігант, володар Курумпо, нескорений, зухвалий, хитрий, свавільний, розумний, жорстокий.
V. Освоєння теми уроку.
Учитель. Зараз нам належить з’ясувати, чому такий невловимий хитрий звір потрапив у руки мисливця.
Проаналізуємо фінал оповідання. Бесіда з елементами виразного читання.
Ø Який новий план визрів у мисливця? (Мисливець зрозумів, що Лобо неможливо піймати в капкан, бо він їх викривав, тому вирішив скористатися його вразливим місцем – вовчицею Бланкою.)
Ø Чи можна закоханість вважати слабкістю? (так, бо той, хто кохає, стає беззахисним).
Ø Чи можуть кохати звірі? Як називається такий прийом в літературі? (Уособлення або персоніфікація).
Ø Як ми можемо оцінити вчинок мисливця, який вирішив скористатися слабкістю Лобо? ( З одного боку - це злочин і гріх, але Лобо першим оголосив війну скотарям і мисливця, а не війні дозволені всі засоби).
Фізкультхвилинка.
Ø Що згубило Бланку? (допитливість, необережність, молодість).
Ø Чи була вона гідною подругою Лобо? Чому? (Вона була гарною і сміливою, не збиралась покірно здаватися людям).
Ø Чому вона завила, завбачивши людей? (Вона зрозуміла, що приречена, що смерть неминуча і сподівалася на підтримку Лобо).
На екрані останні хвилини життя Бланки (перегляд фрагменту документального фільму).
Ø Чому так жорстоко було вбито Бланку? Адже письменник любить природу, а вовки для нього – особливі звірі. (Щоб викликати у нас співчуття до вовчиці).
Ø Чим стала смерть Бланки для Лобо? (Це був перший, але смертельний удар. Зачитати від слів «Старий ватажок блукав»…. до слів «глибокий сум»
Ø Чи змінився внутрішній стан Лобо і як саме? (він втратив рівновагу і впевненість, лють змінилася відчаєм і сумом).
Ø А що відбувається у душі оповідача? (несподівано у душі оповідача прокидається гостре почуття жалю до Лобо. Зачитати від слів: «Лише проти ночі… до слів…. була скривавлена»
Ø Чому Лобо гасав навколо ранчо, втративши страх? (він шукав Бланку, не бажав вірити у її загибель).
Ø Чи можна назвати останній двобій людини і звіра чесним? Чому? (Мисливець розмістив всі капкани і наслідив біля кожного з них лапою Бланки, щоб обдурити Лобо).
Ø На чиєму боці наша симпатія? Кому співчуваємо? (Лобо).
Ø Як повів себе прикутий до капканів Лобо, коли зустрівся з мисливцем віч – на віч? (Зачитати від слів Безталанний герой…. до слів безсмертний проти них»)
Ø Що означає його останній клич? Чому завив? (Він сподівався на допомогу зграї, але даремно і відтоді замовк назавжди).
Ø Як Лобо поводить себе в неволі? (зачитати від слів ….. він перестав нас помічати до слів …. Його грізній зграї». Він втратив все і його власне життя вже не цікавило.
Вчитель виразно читає кінець оповідання.
Ø Що ж втратив Лобо?
Увага на слайд. (він втратив силу, волю і подругу, отже отримав потрійний удар).
Ø Чому гине Лобо? (Він гине від горя і туги).
Ø Чи відчуває мисливець радість від такої перемоги? Чому? (Оповідач жаліє звіра, хоч той і завдав багато шкоди. Він поважає його як сильного супротивника).
VI. Підсумок уроку.
Вчитель: Отже непереможний Лобо був подоланий. Але загибель цього гігантського вовка – справжня трагедія. Зрада друзів, туга за загиблою коханою, презирство до переможців, гідна смерть викликають у нас співчуття. Зовсім не хочеться захоплюватися сміливістю і розумом мисливця. То чого навчає нас цей твір? Що хотів сказати наш письменник? (Твір учить по-іншому подивитися на тварин, і сприйняти їх як «менших братів» людини, дітей однієї матері-природи. Письменник навчає нас бути у цьому світі Людиною, а значить, відповідати за все живе в ньому.
Як Ви розумієте епіграф уроку? (Людина - частка природи і живе за тими ж законами, що природа.)
Звучить пісня В. Висоцького «Охота с вертолета»
VII. Домашнє завдання
Написати вдома твір – мініатюру «Лобо: переможець чи переможений?»


