Тема. Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини.

Мета:

- повторити вивчене про іменник;

- познайомити учнів з правописом закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини;

- учитись правильно писати закінчення в іменниках орудного відмінка;

- розвивати вміння логічно мислити; спостережливість учнів, увагу, інтерес до вивчення мови;

- виховувати старанність у навчанні, любов до рідної мови, до природи.

Хід уроку

І Організація класу до уроку

1. Привітання.

Встаньте, дітки, всі рівненько,

посміхніться всі гарненько,

посміхніться ви до мене,

посміхнися сам до себе,

а тепер і до гостей

привітайтесь: «Добрий день!».

ІІ Перевірка домашнього завдання

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

1.  «Мозковий штурм»

- Що таке ІМЕННИК?

- ЯК розподіляються іменники за родами?

- Як визначити рід іменників?

- Як змінюються іменники за числами?

- Як називається зміна закінчень іменників?

- Скільки відмінків ви знаєте?

- Назвати відмінки з питаннями.

2. Індивідуальна робота з картками (учні працюють ).

Завдання.

1.Постав іменники у Р. в Земля, злива, береза, хмара, пшениця, країна. Із виділеним словом склади речення.

2. Подані іменники запиши у множині. Дерево -..., кущ -..., птах -..., комаха -..., дощ -...,ліс -..., звір -..., місяць -...,тополя -....

3. Відгадай загадку, зміни слово-відгадку за відмінками.

Розпустила крила і сонце закрила. (Хмара)

3.Відгадування загадки

-  До нас у клас завітала гостя. Хто вона?

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

У садах, гаях гуляє

Жовті шати одягає,

Золотисту стелить постіль –

Жде сестрицю білу в гості.

(Осінь)

ІV Вправа очікування. http://www.clipartbest.com/cliparts/4T9/qpn/4T9qpnqTE.png

-Червонясте, золотисте опадає з клена …. (листя)

Осінь принесла нам листочки у подарунок.

Прислухайтесь до листочка, порадуйтесь. Листочок підкаже вам, що ви «очікуєте» від сьогоднішнього уроку. Пам ’ ятайте що починати треба зі слів. ‘’Я очікую….’’.

http://spirit929.com/wp-content/uploads/2015/10/maple-leaf-clip-art-615868.pngУ пору листопада я також впіймала ось такий листочок, дивний і казковий. Він не тільки доповнює створений вами осінній пейзаж, а й підказуєте мені, що я очікую:

Ви будете правильно, точно і красиво висловлювати свої думки;

Ваше мовлення буде збагачуватися образними словами й виразами;

Будете злагоджено працювати в групах, де вам буде комфортно

-  До якої частини мови належить слово Осінь? Доведіть свою думку.

-З ким ми порівнюємо осінь? Як ми ще її називаємо? (Осінь - тітонька, чарівниця, хазяйка, господиня)

-  Складаємо сенкан

-  Що? Осінь

-  Яка? Мила, чарівна.

http://www.medinahealth.org/images/company_assets/d98a6e31-3e37-43ff-bc1a-ecc84e8f1117/Image/HCPN/yellow%20leaf.jpgЩо робить? Мандрує, радує, хазяйнує.

-  Відношення. Ми любимо красуню …

-  Синонім. Чарівниця.

V.Хвилинка каліграфії.

Каліграфічно написати з’єднання літер л пад он лис д то ст.

http://www.medinahealth.org/images/company_assets/d98a6e31-3e37-43ff-bc1a-ecc84e8f1117/Image/HCPN/yellow%20leaf.jpgУтворити з цих з’єднань слово (ЛИСТОПАД)

Словникова робота.

·  Лексичне значення слова листопад

-  Опадання листя восени

-  Одинадцятий місяць календарного року, третій місяць осені, падолист.

-  А як його ще називають? (Листогній, передзимник, напівзимник, листопадень, сонцеворот)

·  Чи знаєте ви прислів’я про листопад?

Листопад зимі ворота відчиняє.

-  Чому так говорять? Назвіть головні слова в реченні.

·  Складіть прислів’я. Визначте закінчення іменників, їх відмінок.

Землю, листопад, листям, а, стелить, грудень –снігом.

·  Відеосюжет про осінь

Син листопад – найстарший- чудовий і кмітливий-

Зібрав опале листя і виплів гарний килим.

Листочки осінні удень забавлялись,

Злітали, гойдались, у танці кружляли,

Під вечір стомились, на землю спустились,

І слухають казку, що вітер шепоче,

Спочити до ранку усі вони хочуть.

Хай вітер цю казку розкаже тобі,

http://www.medinahealth.org/images/company_assets/d98a6e31-3e37-43ff-bc1a-ecc84e8f1117/Image/HCPN/yellow%20leaf.jpgЩоб снились барвисті казковії сни.

Vl. Опрацювання нового матеріалу

На дошці Казковий палац. Хто його «господар»?

Шлях життєвий вельми трудний

Вибрав п»ятий брат – орудний.

Він гордовито ходить,

Пишається. Скажи: Ким? Чим?

Собою, розумом, народом

І ми пишатись будем ним.

- Давайте розмістимо у будиночок іменники з попередньої вправи.

- Найдіть у прислів»ях іменники чоловічого роду.

 

VII. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної

- Чому в одному відмінку у нас вийшли різні закінчення?

О. в.

---0099

 
- - = й

ж, ш,ч

http://www.medinahealth.org/images/company_assets/d98a6e31-3e37-43ff-bc1a-ecc84e8f1117/Image/HCPN/yellow%20leaf.jpg Ом ем єм

VІII. Повідомлення теми та мети уроку

- З іменниками якого роду ми сьогодні працюємо?

- З формою якого відмінка ми сьогодні працюємо?

- А яку проблему будемо розв'язувати?

- Сформулюйте тему уроку.

(Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини. )

Перед нами поставлені такі завдання:

- Вчитись відмінювати іменники;

- Вчитись правильно писати закінчення в іменниках орудного відмінка;

- Розвивати вміння логічно мислити;

http://www.medinahealth.org/images/company_assets/d98a6e31-3e37-43ff-bc1a-ecc84e8f1117/Image/HCPN/yellow%20leaf.jpg- Виховувати любов до рідної мови, до природи.

ІX.Фізхвилинка (під музику)

Осінь, осінь. Лист жовтіє, (Пальцем показують рух дощика)

3 неба часом дощик сіє.

Червонясте, золотисте

Опадає з клена листя.

Діти ті листки збирають, (Руки в сторони, присідають)

У книжки їх закладають. (імітують збирання листочків)

Наче човники, рікою (Роблять ліхтарики)

їх пускають за водою.

З них плетуть вінки барвисті,

http://www.medinahealth.org/images/company_assets/d98a6e31-3e37-43ff-bc1a-ecc84e8f1117/Image/HCPN/yellow%20leaf.jpgЧервонясті, золотисті. (Кружляють)

X. Первинне сприйняття та

усвідомлення нового матеріалу

1. Робота над впр. 154 Робота у парах. (Прочитати, виписати слова в О. в. чоловічого роду) Хлібом, світом, кропом, баклажаном, вітром, туманом.

Висновок. Іменники чол.. р. в О. в. мають закінчення –ом, з основою на твердий приголосний.

2.Робота у групах.

Розгадування сканворду. Записати слова в О. в.

(Килим, степ, календар, рід, кущ, герой, плющ, хліб, рік.)

3. Робота з цікавим матеріалом.

Ми виконували завдання Осені. А ось тут вона закодувала звертання до нас всіх. Прочитати його ми зможемо, вибравши з кожного рядка букви, які не повторюються, склавши їх у слова, слова – в речення.

Подпись:Робота у групах.

Відповідь. Шануйте рідну мову!

Запишемо цей вислів на дошці і зошиті.

–  Яке це речення за метою висловлювання?

–  Яке воно за інтонацією?

Осінь звертається до вас. Вона просить цінувати рідну Мову! Цінувати нашу співучу солов’їну мову.

3.Вибірковий диктант

Ой, яка чудова українська мова!

Де береться все це, звідкіля і як

Є в ній ліс-лісок-лісочок, пуща, гай, діброва,

Бір, перелісок, чорноліс. Є іще байрак.

Нас далеко чути, нас далеко видно.

Дмуть вітри історії в наші паруси.

Розвивайся й далі, мово наша рідна,

І про нас нащадкам вістку донеси.

-  Про що цей вірш?

-  Випишіть синоніми чол.. р. і поставте їх у О. в..

Ліс- лісом,

Гай - гаєм, (Невеликий листяний ліс.)

Бір - бором, (Сосновий або інший шпильковий ліс; також мішаний ліс з переважанням сосни. )

http://www.medinahealth.org/images/company_assets/d98a6e31-3e37-43ff-bc1a-ecc84e8f1117/Image/HCPN/yellow%20leaf.jpgБайрак – байраком. (Ліс у яру, в долині або яр, порослий лісом, чагарником.)

XІ. Підсумок уроку.

Підсумкова бесіда.

–  Про що ми говорили на уроці?

–  Чого нового навчилися?

–  Що сподобалося?

–  Мені дуже сподобалось, як ви працювали. Молодці! Скажіть, а чи справдились ваші очікування?

–  Мої очікування справдилися, бо ви вчились висловлювати свої думки точно і красиво, а ваше мовлення збагатилося образними словами і словосполученнями.

–  Як вам працювалося в групі? (Добре, злагоджено)

–  Дякуємо осені, що завітала в гості.

Підніміть вгору листочки. Ми сьогодні ще дечого навчилися, досягли.

http://www.medinahealth.org/images/company_assets/d98a6e31-3e37-43ff-bc1a-ecc84e8f1117/Image/HCPN/yellow%20leaf.jpgСлово до слова – складається мова.

ІX. Домашнє завдання. Оцінювання.

Додаток. Сканворд.

D:\ФОТОАППАРАТ\мотоцикл урал\Изображение.jpg