Тема. Галина Демченко «Калинка» (казка).

Мета. Удосконалювати навички виразного читання, вчити аналізувати прочитане, помічати красу і неповторність природи рідної землі у прозових творах, збагачувати словниковий запас учнів, оцінювати вчинки головних героїв, розширювати знання учнів про символи України, розвивати мовлення, виховувати любов до Батьківщини.

Урок проводиться у вигляді гри «Робота на комп’ютері».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

* Перевірка готовності учнів до уроку.

* Інтерактивна гра «Криголами».

У – успіх, увага

Р – радість, робота

О – охайність

К – кмітливість, культура.

ІІ. Мовленнєва розминка.

1. Дихальні вправи.

* «Задмухать» свічку.

* «Надути» кульку.

* Поклацати язиком.

2. Скоромовка.

Сів шпак на шпаківню,

Заспівав шпак півню:

- Ти не вмієш так, як я,

Так, як ти, не вмію я.

3. Чистомовка.

Ець-ець-ець – вдарив перший морозець,

Ок-ок-ок – тихо падає сніжок,

Ір-ір-ір – діти вибігли у двір,

Му-му-му – весело зустрінемо зиму.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку.

-  Сьогодні ми читатимемо казку «Калинка». Діти, ви маєте запам’ятати: треба творити добро і вам за це обов’язково подякують.

-   

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1. Відомості про автора.

2. Слухання казки «Калинка» (аудіозапис + презентація)

- Що любила дівчинка?

- Коли Калинка посадила стебельце?

- Хто відпочивав під кущем?

- Що попросила калина у дівчинки?

3. Словникова робота.

4. Повторне читання.

- Відмітити слова, які не розумієте.

5. Складання плану тексту за малюнками.

- Чи в правильному порядку розташовані ілюстрації?

План

1) Ласкава дівчинка.

2) Стебельце.

3) Рясний кущ.

4) Зернятка-сердечка.

6. Робота в групах.

* Скласти речення, яке «розсипалося».

словам, ділам, Не, вір, а, вір

калини, Без, нема, верби, і, України

*До слів-назв предметів дібрати слова-ознаки.

стебельце ласкава

дівчинка червоні

калина тонюсіньке

ягоди добре

серце рясна

*«Зачаровані» слова.

Лакиан (калина)

Аманил (малина)

Нажио (ожина)

Ремеза (береза)

*Розгадати ребуси.

7. Вибіркове читання.

8. Робота в парах.

* Характеристика Калинки.

Дібрати з довідки слова, які характеризують Калинку (дівчинку).

Калинка...

Довідка: добра, хитра, зла, привітна, лагідна, вередлива, маленька, жорстока, весела.

* Відгадування загадок.

Тане сніжок, І червона, й соковита,

Зеленіє лужок, Та гірка вона все літо.

День прибуває. Припече мороз -- вона

Коли це буває? Стала добра і смачна.

Навесні вона в теплі

Проростає з-під землі.

Має стан стрункий та вроду.

І дарує насолоду.

* Встановлення послідовності подій.

Розмістити слова в порядку, який відображає послідовність подій.

Не впізнала, жила, викопала, пішла, поливала, здивувалась.

9. Читання казки «ланцюжком».

V. Підсумок уроку.

Асоціативний кущ.

КАЛИНКА

дівчинка казка кущ стебельце подорожній