Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Автор: Літвінова Світлана Веніаминівна,
вчитель початкових класів І категорії
Білоцерківської спеціалізованої
школи І – ІІІ ступенів №9
з поглибленим вивченням
іноземних мов
міста Білої Церкви
Предмет: Я у світі
Клас: 3
Розділ: Людина в суспільстві
Тема. Де ти живеш. Твоя країна – Україна
Мета: продовжувати формувати поняття про рідний край (велика та мала Батьківщина), ознайомити з визначними місцями рідного міста (села),
формувати уявлення про господарську діяльність у рідному краю, розвивати уміння будувати розповідь про себе;
формувати вміння аналізувати, порівнювати, встановлювати взаємозв’язки; розвивати пізнавальний інтерес;
виховувати любов до рідного краю, патріотичні почуття
Обладнання: мікрофон, схема - пам’ятка для розповіді про себе, картки для роботи в парах, фотографії із зображенням Білої Церкви, підручник « Я у світі. 3 клас» (Н. М. Бібік), робочий зошит «Я у світі. 3 клас» (Н. М. Бібік, ).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
Організація класу до уроку.
Емоційне налаштування класу.
Вчитель. Який настрій у вас сьогодні?
− Я бажаю, щоб у вас був сонячний настрій і, щоб в такому гарному гуморі ви отримали нові знання
І. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.
Бесіда.
− Що таке Батьківщина?
− Як називається наша Батьківщина?
− Що ви знаєте про Україну?
− Люди яких національностей проживають на Україні?
− Що об’єднує всіх громадян України? ( Незалежно від національності, всі громадяни України працюють на благо своєї Батьківщини, люблять її, прославляють та захищають.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
− Ми багато говоримо про Батьківщину, а чи знаєте ви щось про рідний край, адже це теж частина України?
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
− Тема нашого уроку « Де ти живеш. Твоя країна – Україна»
На уроці ви дізнаєтесь:
- де живуть люди (місто, село);
- що означає вислів «мала батьківщина»;
- більше про історію рідного міста;
- про господарську діяльність у рідному краю.
ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
− Як ви можете пояснити значення вислову «мала батьківщина»? ( Учні висловлюють свої припущення, а вчитель доповнює.)
Батьківщина – країна, у якій людина народилася і громадянином якої є. У великій країні в кожної людини є свій маленький куточок – місто ( село), вулиця, дім, де вона народилася і виросла. Це її «мала батьківщина». Із безлічі таких рідних куточків і складається наша спільна, велика Батьківщина.
Робота з малюнком (с. 96).
− Подивіться на малюнок, яке із зображень нагадує вам ваш рідний край?
− А в якому місті ми з вами живемо?
− Хто його заснував?
− У якому році?
− Як спочатку називалось наше місто?
Історична довідка про назву Білої Церкви.
Біла Церква була збудована як фортеця Юр'їв у 1032 р. Ярославом Мудрим. Фортецю було названо християнським іменем князя — Юр'їв. У 1050р. він спорудив на Замковій горі міста єпископську церкву, чи то побілену, чи то збудовану з білої нетесаної берези. Поставлена високо на горі, церква стала помітною прикметою поселення.
Навколишні мешканці називали церкву білою, а коли татари знищили Юр'їв, то нове місто, яке відбудовувалося на згарищах, дістало назву Біла Церква. Населені пункти з такою назвою є в Молдові, в Болгарії та ін. Виникли вони, ймовірно, через схожі причини.
Робота з підручником (с. 97).
− Діти прочитайте вірш.
− Про яку річку пише поет? Чи має вона назву?
− А які річки протікають по нашому місту?
Бесіда з елементами розповіді.
− А в яких куточках нашого міста вам найбільше подобається проводити свій вільний час? ( В парку «Олександрія», біля свого будинку, влітку – на річці).
− Що ви знаєте про парк «Олександрія»?
Парк було названо на честь графині Олександри Браницької дружини Ксаверія Браницького, яка на своїх землях неподалік Білої Церкви, вирішила створити парк в пейзажному стилi за модою того часу.
Автором генерального плану забудови парку став відомий французький архітектор Мюффо.
Поруч з літньою резиденцією графів Браницьких - "Аустерію" було розташовано комплекс павільйонів, залу для танців, допоміжні служби та зелені й водні оздоблення.
Решта території була призначена для художньої частини паркових облаштувань. До них належать Мала і Велика галявини з прилеглими архітектурними спорудами: Колонада "Луна", "Китайський місток", "Руїни", "Арочний місток", "Острів Марії", "Острів Троянд", різні види фонтанів, водоспадів та інші малі архітектурні форми. Разом з галявинами та дібровою, ставками та річкою Рось вони утворили чудовий, незабутній парковий ансамбль, який є одним із найкращих не тільки в Україні, а й у Європі.
В 1949 році парк "Олександрія" було передано Національній академії наук України, якій він підпорядковується в даний час.
Колекційний фонд парку нараховує близько 2500 видів, форм та сортів рослин. Окремі з яких мають вік понад 200 років: сосни чорна та Веймутова, ялівець віргінський, тюльпанове дерево, модрини польська та європейська, дуб червоний, гледичія триколючкова, глід рожевий махровий та ін. Особливу цінність становить багатовікова діброва парку.
− Які річки протікають по нашому місту?
Головною водоймою Білої Церкви є річка Рось, яка 16км протікає здебільшого південною частиною міста. Річка Рось впадає в Дніпро.
Річка Протока тече Білою Церквою 9,6 км і впадає в Рось. А в урочищі Сухий Яр є Сухоярський струмок довжиною 9,6 км.
− Які будуть ваші припущення щодо утворення назви річки Рось?
Деякі історики вважають, що річка Рось отримала таку назву, тому що на її берегах проживали племена росичів і полян. У деяких давніх текстах, як вважає Пантелеймон Куліш, замість, чи паралельно з назвою Рось вживається назва Червона річка.
Фізкультхвилинка
Раз, два – усі пірнають,
Три, чотири – виринають,
П’ять, шість – на воді кріпнуть крильця молоді.
Сім, вісім – що є сили всі до берега поплили.
Дев’ять, десять – розгорнулись, обсушились, потягнулись.
Опрацювання оповідання Анатолія Григорука «Дивовижні імена» (с. 98 ).
− Які дивовижні імена придумав дідусь для хлопчика?
Вправа «Інтерв’ю» ( можна використати іграшковий мікрофон).
− Де ти живеш? ( Розповідь про себе за схемою.)
- Земля (третя планета від Сонця)
- Північна півкуля
- Євразія (Європейська частина, географічний центр Європи в Закарпатській області)
- Країна Україна
- Київська область
- Місто Біла Церква
- Вулиця Водопійна
( Я живу на третій планеті від Сонця – на Землі, в її північній півкулі, в Європейській частині Євразії, майже в центрі Європи, в Україні, в місті Біла Церква, Київської області, на вулиці Водопійна.)
V. Закріплення та осмислення знань.
Робота в зошиті з друкованою основою (с 51).
Завдання 4.
Розглянь карту України в кінці підручника. Напиши відповіді на запитання.
Що видобувають у твоєму краї? ( Граніт, будівельний пісок, глину, торф, є джерела родонових вод.)
Що вирощують люди твого краю?( Пшеницю, жито, гречку, буряки, картоплю, ранні овочі, гриби, ягоди.)
Яких тварин розводять там, де ти живеш?( Курей, свиней, корів.)
Що виготовляють у твоєму краї? ( Гумові вироби, шини, печуть хліб, виготовляють ковбаси, пельмені, вареники.)
Опрацювання вірша Тетяни Бойченко ( с. 100).
− Чи згадано у вірші про наш край? Що саме?
− Про які ще куточки України говорить автор?
VI. Узагальнення та систематизація.
Робота в парах.
− У мене для вас є ще одне завдання. У вас на партах є аркуші, на яких надруковані прислів’я, але мій комп’ютер помилився і роз’єднав початок і кінець кожного, вам потрібно розібратись, прочитати правильно та пояснити їх значення.
• Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.
• Добре тому, хто в своєму дому.
• У рідному краю і сонце ясніше світить.
Картка «Робота в парах»
• Людина без Вітчизни, і сонце ясніше світить.
• Добре тому, як соловей без пісні.
• У рідному краю хто в своєму дому.
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».
− Назвіть слова, які вам приходять на думку, коли ви чуєте слово Україна?
![]()
найдорожча українська мова
незалежна Україна єдина
![]()
![]()

мама, тато
материнська пісня
Опрацювання вірша Костини Дарини.
− Діти, я прочитаю вам вірш своєї учениці, вона написала його в 3 класі.
Люблю Україну
Люблю я Україну сонцем зігріту
За те, що красою вона оповита.
Джерельце у лузі, червону калину
І мову її, що звуть солов’їною.
Люблю, коли пташка у полі співає,
І сонях за сонцем картуз повертає.
Люблю я веселку, що в небі повисла
Й чебрець на галявці, що пахне дитинством.
Люблю я барвінок густий біля хати.
Люблю українську я пісню співати.
− Як юна поетеса ставиться до своєї країни?
− За що вона любить Україну?
− Людину, яка написала такий вірш можна назвати патріотом.
Патріот – людина, яка любить свою землю, свій народ, готова служити їй, несе відповідальність за долю України.
− Як учень третього класу може проявляти свій патріотизм? ( Добре вчитись, бути активними в житті класу, школи, наполегливо оволодівати знаннями, розвивати свої творчі здібності, оберігати довкілля, садити сади і квіти, не забувати мову, не засмічувати її поганими словами, дбати про нашу державу, примножувати її багатства і т. д.
VII. Підсумки уроку
Інтерактивна гра «Мікрофон».
Продовжте речення «Після цього уроку я знаю …», «Після цього уроку я вмію…»
VІІІ. Домашнє завдання.
1. Опрацювати статтю в підручнику (с.96 − 100 ).
2. Закінчити виконання завдання в зошиті (с.51 − 52 ).
3. Підготувати розповідь про інші парки нашого міста (за бажанням).


