Тема. Робота над виразністю читання. Закріплення вивченого про види речень.
Мета. Розширювати і поглиблювати уявлення учнів про речення, його види, удосконалювати навички встановлення зв'язку слів у реченні; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати; виховувати любов до природи.
Обладнання. Таблички назв зупинок, тестові завдання.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Повторення вивченого. 1.Перевірка домашнього завдання. Вправа 179. –Прочитайте перше поширене речення. –Які слова є головними у ньому? - Прочитайте друге поширене речення. –Про що говориться в цьому реченні?
2.В гостях у Природи. –Хвилі, вітер, дощ. Як можна назвати ці слова? Що це? (явища природи.) - Прочитайте вірш П. Тичини. Що місяцю зіроньки кажуть ясненькі? Що шепчуть квітки уночі над рікою? Про що зітха вітер? Хотів би я знати, про що той струмочок у мріях своїх гомонить між травою. Що листячко шепче, мов дише в садочку? Хотів би я знати. Та хто теє скаже? -Знайдіть слова, якими поет передає мову природи.(Зіроньки кажуть, квітки …, вітер…, струмочок… .) - Чим цікавий дивосвіт природи? -Як треба ставитися до багатств природи? (Діти роблять висновки)
3. Самостійна робота. –Поділіть текст на речення.
-Спишіть кожне речення.
Ліс
Ліс захищає поля від вітрів у лісах ростуть цілющі трави в зелених гаях живе багато корисних птахів ліс зберігає вологу. –Підкресліть головні слова: I варіант – у першому реченні, II – варіант - у другому реченні.
III. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Повідомлення теми уроку.
- Наша мандрівка по містечку Речення закінчується. Сьогодні будемо працювати над виразністю читання речень, пригадаємо, які є речення, що таке головні слова, як зв'язуються слова у реченні.
2. Зупинка "Головні слова у реченні"
Вправа 180.
-Поділіть текст на речення.
-Спишіть речення.
-Підкресліть головні слова у кожному реченні.
3. Зупинка "Діалог".
Вправа 181.
-Прочитайте мовчки текст.
-Знайдіть опис гри.
-Прочитайте розмову матері й гусей.
-З якою інтонацією треба читати слова матері, слова гусей? Чому?
4. Зупинка "Каліграфічна"
Ле ом ви летіли
-Які букви позначають голосні звуки у слові? А які приголосні?
5. Зупинка "Звертання".
-Знайдіть розповідні, питальні, спонукальні речення в уривку, який прочитали в особах.
-Спишіть спонукальні речення.
-Підкресліть звертання.
6. Зупинка "Спортивна".
Гуси-лебеді летіли,
На лужку тихенько сіли.
Посиділи, поклювали,
Покружляли й дружно встали.
7."Зв'язок слів у реченні".
а) Білі гуси летять над лугами.
-Знайдіть головні слова в реченні.
-Встановіть зв'язок між словами (усно).
Гуси (що роблять?) …;
Гуси (які?)…;
Летять (де?)… .
б) Вітер гойдає віти дерев.
-Встановіть зв'язок між словами (письмово).
Вітер (що робить?) … ;
Гойдає (що?) … ;
Віти (чого?) … .
7. Зупинка "Тестові завдання".
8. Зупинка "Гра".
а)- Загубилося головне слово у реченні. Відшукайте його.
На струнких ялинках стрибали …(білки).
Високо в небі … журавлі (летіли).
Низько над землею … хмари (пливуть).
б) –Складіть прислів'я і поясніть його.
Шанує, природа, кожного, та, її, не, чарує, кожен.
Підсумок уроку.
Як називається уявне місто, яким ми мандрували?
Українська мова
Тема: Робота над виразністю читання.
Закріплення вивченого про види речень.
Вчитель
ДРУЖБА-2010р.


