Тема: Закріплення знань про головні члени речення. Встановлення зв’язку слів у реченні. Побудова речень за схемами.
Мета:
Навчальна – розширити знання учнів про головні та другорядні члени речення, вміння визначати основу речення; встановлювати зв’язки між членами речення за допомогою запитань; вчити будувати речення за схемами та малюнками.
Розвивальна – розвивати мислення дітей, вміння аналізувати, співставляти та робити висновки; розвивати навички правильного інтонування речень відповідно до розділових знаків.
Виховна – виховувати культуру писемного мовлення та інтерес до вивчення мови; любов до природи.
Корекційна – розвивати зорову та слухову пам’ять, збагачувати словниковий запас слів.
Хід уроку
Етап уроку | Хід уроку | Корекція |
І | Організаційний момент. Емоційне налаштування | |
Чули дзвоник голосистий Він дзвенить немов намисто. Намистинки розсипає На урок усіх скликає. Замовкає все ураз: тишина заходить в клас. Подивіться всі на мене, Посміхніться мені всі: Всі готові до роботи? Всі бадьорі? Молодці! Учитель посміхається – Урок розпочинається! Будем мову ми рідну вивчати Залюбки і повсякчас. Тож рівненько всі сідаймо Працювати починаймо! | ||
ІІ | Актуалізація опорних знань. Підготовчі та пізнавальні вправи з корекційно-розвиваючою метою. | |
1 | Перевірка домашнього завдання | |
- Прочитайте речення. Назвіть головні члени речення. | ||
2 | Самостійна робота. Картки | |
- Прочитайте речення. Знайдіть у них звертання. Виділіть звертання комами. Підкресліть їх. Прилітайте журавлі до рідної землі! Дружи любий синку із книгою. Друже мій де ти живеш? - Які ці речення за метою висловлювання та інтонацією? - Прочитайте ці речення виразно. | Ваня (збільшений шрифт) Денис (картка індивідуальна) Пояснюю додатково | |
3 | Робота над деформованим текстом. | |
- Утворіть речення з окремих слів. Підкресліть граматичну основу. Діти, вода, часто, купитись, в, морська. Були, великі, на, хвилі, морі. Маринка, слухала, вчителя, пояснення, уроці, на, уважно. | Ваня (збільшений шрифт) Денис (картка індивідуальна) допоміжна схема | |
4 | Бліц-опитування. Гра «Мікрофон». | |
- Що становить граматичну основу речення? (Підмет і присудок) - На які запитання відповідає підмет? (Хто? Що?) - Як підкреслюється підмет? (Однією лінією) - На які запитання відповідає присудок? На що він вказує? - Як підкреслюється присудок? - Які ще члени речення, окрім головних, ви знаєте? (Другорядні) - Як пов’язуються між собою слова в реченні? (За допомогою запитань) | ||
ІІІ | Повідомлення теми і мети уроку, очікуваних навчальних результатів | |
- Сьогодні на уроці ми будемо вчитись встановлювати зв’язок слів у реченні, розвивати вміння знаходити основу речення та підкреслювати її, складати речення за схемами та малюнками. | ||
ІV | Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Надання необхідного матеріалу. | |
1 | Каліграфічна хвилинка | |
- Урок продовжим без зупинки з каліграфічної хвилинки. Якщо сядемо красиво, починаємо писать. То напишемо на диво, Ручку вправо поверніть. Чисто, рівно і красиво. Зошит навскіс покладіть Раз, два, три, чотири, п’ять І старнно напишіть. Чч, че, чу, ча. Чу, уч, ач, оч, яч, чя Золота красуня – осінь чарівниця. По землі ступає, золотом іскриться. В жовте і червоне листячко фарбує І картини дивні, чарівні малює. | В. індивідуальна картка із збільшеним шрифтом | |
2 | Підготовча робота (усно) | |
- Знайдіть основу речення (з допомогою вчителя). Осінь - чарівниця ступає, іскриться, фарбує, малює. Доберіть залежні слова: Красуня (яка?)… Ступає (де?)… Іскриться (чим?)….. Фарбує (в яке?)… Фарбує (що?)… Малює (що?)… Картини (які?)… - Виконайте звуко-буквенний аналіз слова ОСІНЬ. | В. допомога індивідуальна Д. допоміжна схема | |
Фізкультхвилинка зорова. | ||
3 | Робота над мовним матеріалом. Впр.98, с.49-50 | |
- Прочитайте текст. Визначте його тему. - Поясніть, як ви розумієте значення слова ШАТИ. (Шати – розкішне святкове вбрання). - Прочитайте перше речення. Визначте головні члени речення. У Карпати прийшла золота осінь. - Простежте, як вони зв’язані з іншими словами в реченні. (Користуватись зразком на с.50). - Прочитайте третє речення. Встановіть між словами зв’язок за допомогою питань. Гори одягаютья у різнобарвні шати. Гори (що роблять?) одягаються; одягаються (у що?) у шати; шати (які?) різнобарвні. | В. і Д. візьміть нове слово в «кулачок» | |
Фізкультхвилинка. Імітація. | ||
Щось стомилась наша спинка і затерпли пальці. Встаньмо, друзі, на хвилинку – скачем на скакалці. Присідаєм і встаємо. Пальцям працю ми даємо: В кулачок і з з кулачка, щоб рука була гнучка. Закриваймо оченята. Починаємо концерт. Граймо на сопілці… А тепер на фортепіано,… На баяні, барабані,… Трішки шию розім’яли… І за парти посідали. | ||
V | Узагальнення та систематизація отриманих знань. Формування вмінь і навичок з використанням інтерактивних вправ. | |
1 | Творча робота. Впр.99, с.50 | |
- Складіть речення за схемами. - - Запишіть складені речення в зошит. | Допоміжна схема | |
2 | Гра «Кращий знавець мови». Впр. с.50 | |
- Складіть речення так, щоб підметами в них виступали слова з першого рядка, а присудками з другого. - Запишіть складені речення в зошит. | В. Д. інд. допомога | |
3 | Вибіркове списування. Впр.101, с.50-51 | |
- Випішіть з тексту вірша виділені сполучення слів за зразком. - Встановіть між словами зв’язок за допомогою питань. - Пливла (де?) по морю; - Хвилечка (яка?) бистренька; - Зорі (які?) веселі? - Закотились (куди?) за хмару. | ||
4 | Запис під диктування з коментуванням. | |
- Запишіть речення під диктування. - Поясніть, які це речення за метою висловлювання та інтонацією. Осіннє листя тихо падає. (Розповідне, неокличне) Коли знову пригріє сонечко? (Питальне, неокличне) Яка ж гарна осінь! (Розповідне, окличне) Бережіть книгу – джерело знань. (Спонукальне, окличне) | Д. картка індивідуальна | |
5 | Письмо з пам’яті. | |
Тихо осінь ходить гаєм. Ліс довкола аж горить. Ясен листя осипає. Дуб нахмурений стоїть. Підкресліть граматичну основу речення. | Д. 1 речення В. 2 речення | |
VІ | Підсумок уроку. | |
- Над чим працювали на уроці? - За допомогою чого встановлювати зв’язок слів у реченні? - Що таке основа речення? Як вона підкреслюється? - Що виявилось цікавим?. Незрозумілим? - Яке нове слово з’ вас в словничку? | ||
VІІ | Домашнє завдання. | |
На вибір: Впр.102, с.51 |


