УРОК 4
(Історія України. Всесвітня Історія 6 клас)
Тема: Поява людини сучасного типу
Мета: ознайомити учнів зі змінами, яких зазнала первісна людина в процесі її розвитку, з’ясувати особливості нової форми людської спільноти; з’ясувати та закріпити поняття «кроманьйонець», «людина розумна», «родова община», «плем’я», «матріархат», «патріархат»; виховувати інтерес до минулого людства.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник Історія стародавнього світу 6 клас, атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас», наочність малюнки – мамонт, кроманьйонець.
Структура уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
1. «Людина розумна», її зовнішній вигляд і розселення.
2. Життя і заняття перших людей.
3. Утворення нових форм людського суспільства.
ІV. Перевірка знань учнів
V. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Учитель вибірково заслуховує та коментує оповідання, підготовлені учнями про життя неандертальців.
Бесіда за запитаннями
1. Яке відкриття неандертальців прискорило розвиток людства?
2. Розкажіть про значення цього відкриття.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
У ч и т е л ь. Неандерталець був не єдиним типом людини в Європі, що жила в льодовиковий період. Вона була набагато більш розвиненою. Щоправда, з’явилися вона вже тоді, коли історія неандертальців добігала свого кінця, — близько 40 тис. років тому. Через певний час неандертальці безслідно зникли — це стало ще однією поки що нерозв’язаною загадкою для істориків.
Сліди нової людини було знайдено в печері Кро-Маньйон, на півдні Франції. Звідси й умовна назва людини — «кроманьйонець».
Кроманьйонець жив у Європі, в тому числі й на території сучасної України.
Працюємо з підручником
Прочитайте текст підручника з описом кроманьйонця, порівняйте його з пралюдиною. Порівняння можна зробити у такий спосіб: в першу колонку записати характерні особливості пралюдини, а в третю — кроманьйонця. Використання ілюстрацій з уроку №3 та №4
Формуємо хронологічні вміння
1. Пригадайте, чим зумовлений розподіл первісної історії на палеоліт, мезоліт, неоліт, енеоліт, бронзовий та залізний віки.
2. До якого з цих періодів належить поява типів первісних людей, з якими ми познайомилися на попередніх уроках?
3. На який з цих періодів припадає поява кроманьйонців?
Висновок: вони з’явилися і жили в період палеоліту — давньо-кам’яного віку, найдовшого періоду в історії людства.
Працюємо з історичним атласом
Знайдіть стоянки кроманьйонців в Європі та в Україні, з’ясуйте, де переважно вони були розташовані.
У ч и т е л ь. Поява людини сучасного типу була пов’язана з подальшим розвитком знарядь праці. Насамперед вдосконалювалися старі та з’являлися нові знаряддя праці.
Запитання
1. Які основні заняття людей дольодовикового періоду ви знаєте?
2. Як змінюються заняття людей з приходом льодовика?
3. Який вид заняття втрачає своє значення?
У ч и т е л ь. Виробляти продукти харчування люди ще не вміли. Вони знаходили їх у довкіллі в готовому вигляді. Такий спосіб господарювання називається привласнювальним. З початком потепління, появою численних тварин і птахів люди мали вдосконалювати засоби полювання. Приблизно 10 тис. років тому люди винайшли лук і стріли, які давали змогу полювати на дичину на значній відстані.
Учитель розповідає про основні ознаки родової общини й розподіл праці між чоловіками і жінками. (Визначення понять учні записують у зошити.)
Рід — колектив кровних родичів. Це більш стійка форма об’єднання людей, на відміну від стада. Подальше об’єднання родів призводить до появи родових общин, а союз декількох родових общин утворює плем’я.
Родовий лад — форма організації суспільства у вигляді родових об’єднань.
Запитання
1. Як розподілялася праця в общині? (Треба звернути увагу учнів на те, що в людському стаді поділу праці не було.)
2. Як ви вважаєте, хто керував полюванням, збиральництвом, розподілом здобичі, виготовленням знарядь праці, збереженням вогню? (Старійшина)
3. Хто ж міг стати старійшиною?
У ч и т е л ь. Праця жінок давала можливість пережити важкі часи в разі невдач на полюванні. Усі члени роду добре усвідомлювали, хто його мати. Жінки відігравали виняткову роль у догляді за дітьми, підтриманні домашнього вогнища. За цих умов жінка відігравала провідну роль в людських колективах. Така форма суспільства отримує назву матріархат. (Визначення записати в зошити)
IV. Підбиття підсумків
Кроманьйонців вважають «людиною розумною». Як вважаєте чому?
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника §__ .

МАМОНТ
Ма́монт (Mammuthus) — рід вимерлих тварин з родини слонових, що були розповсюджені на усіх материках окрім Австралії та Антарктиди з пізнього пліоцену до пізнього плейстоцену (4,8—0,01 млн. років тому).
Назва походить від мансійського слова «манг онт» — «земляний ріг» і до нас прийшло через російську мову та поширилось на інші мови (наприклад англ. Mammoth).
Мамонти вимерли близько 10 тисяч років тому під час останнього Льодовикового періоду. Точні причини вимирання не встановлені але є декілька гіпотез:
- через мисливців Верхнього Палеоліту
- втрата генетичного різноманіття [4]
- пандемічне захворювання мамонтів
Більшість вчених-біологів схиляються до думки, що причиною вимирання мамонтів був комплекс вищеперерахованих факторів. Глобальне потепління спричинило танення льодовиків і підняття рівня океану приблизно на 150-200 метрів, що затопило більшу частину узбережних пасовищних низин, у той час як з півдня Євразії та Північної Америки наступили ліси, ці події перерізали звичні міграційні шляхи та ізолювали окремі популяції. Мамонти змушені були відступити на північ – ущільнення популяцій, перенаселення та виснаження пасовищ призвело до браку їжі та розповсюдження інфекційних захворювань, і туберкульозу зокрема. Падіж мамонтових стад доповнився активним полюванням на них людей.
http://uk. wikipedia. org/wiki/Мамонт

Кроманьйонець
Кроманьйонці — узагальнена назва людей, що жили в пізньому палеоліті і мали сучасний вигляд, вони вважаються предками європейців. Інша назва - неоантропи. Кроманьйонці є першими відомими представниками Homo sapiens у Європі. Перший кістяк кроманьйонця було знайдено в 1868 в печері Кро-Маньйон (Cro-Magnon) в департаменті Дордонь (Dordogne) у Франції. Вважається, що вони прийшли на зміну неандертальцям на Середньому Сході, в Африці, Європі й Азії близько 40 000 років тому і проіснували до 10 000 років тому. Важко вказати точний час та причину зникнення кроманьйонців. Вони мали сучасні форму кістяка і будову черепа. Відрізнялись від своїх сучасних нащадків тільки дещо більшим об'ємом мозку (приблизно на 4 %) і більш міцною будовою тіла.
Займалися полюванням на великих звірів - бізонів, мамонтів, оленів, печерного ведмедя і диких коней.
Кроманьйонці створювали наскельні малюнки, гравюри, скульптури, прикраси та музику.
Вчені припускають, що кроманьйонці вступали в контакти з неандертальцями і неодноразово пов'язують з ними причини зникнення неандертальців.
На території України кроманьйонці з'явилися близько 40 тисяч років тому.
http://uk. wikipedia. org/wiki/Кроманьйонці

Кроманьйонці


