МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ З УКРАЇНСЬКОГО ЧИТАННЯ В 2 КЛАСІ
Вчитель початкових класів Болбот Ніна Миколаївна
Руднянська ЗОШ І-ІІІ ст., Броварський р-он, Київська обл.
Тема. Людина красна не словами, а добрими ділами.
В. Сухомлинський «Сьома дочка»
Мета. Вчити давати характеристику головним дійовим особам,
порівнювати вчинки і поведінку персонажів, вдосконалювати
новини читання за особами, розвивати зв'язне мовлення, уміння
робити висновки; виховувати доброту й чуйність, повагу до
старших.
Обладнання : портрет , насінина яблука, малюнок
яблуні, малюнок сонечка, роздатковий матеріал, мікрофон
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Учитель. Ось дзвінок сигнал подав-
Для роботи час настав;
Тож і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
І девіз свій пригадаймо
Девіз уроку.
Не просто слухати, а чути,
Не просто дивитись, а бачити
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно й плідно працювати.
ІІ. С творення позитивного емоційного клімату.
Сядьте зручно, закрийте очі, подумайте про щось хороше. Уявіть Сонечко. Сонечко зігріває вас своїми промінчиками. Вам тепло, спокійно і радісно. Відкрийте очі. Подивіться один на одного, посміхніться. Подаруйте своїм друзям частинку хорошого настрою, своєї доброти.
ІІІ. «Мозковий штурм»
На дошку вивішується малюнок сонечка і навколо розміщуємо на промінчиках слова, які назвуть діти.
- Що таке доброта?
Любов привітність ласка

![]()



чуйність Доброта прихильність
щедрість щирість співчуття
ІV. Вступна бесіда.
(Вчитель показує насінину яблуні)
- Яке дерево виросте з цієї насінини?
(Показати малюнок)
- Чи є у насінини листочки, стовбур, корінь?
(Висновок. Все це виростає з насінини.)
- Що необхідно для того, щоб із насінини виросло дерево?
(Посадити в ґрунт, поливати, щоб його зігрівало сонечко,
доглядати за ним.
- Що станеться, якщо за ним не доглядати?
(Воно засохне.)
- Чия доброта допоможе цьому дереву вирости?
(Доброта сонця, землі, повітря, вітерцю, садівника)
- Як ви думаєте, чи всі люди мають таку рису характеру, як доброта?
(Ні.)
- А чому? (Люди від природи добрі всі, але ця риса характеру розвинута не у всіх.)
- Отже, треба, вирощувати в собі доброту подібно до дерева.
- Як можна виростити в собі квітку доброти?
(Потрібно робити добрі справи.)
V. Повідомлення теми уроку
Вчитель . Доброта – це людська риса, здатність людини творити добро
іншим. І щоб жили усі ми добре, у мирі і в злагоді, спокійно і
затишно, необхідно щохвилини, щоденно творити добро.
- В народі кажуть…
1. Гра «Шифрувальники»
- Прочитайте прислів'я, переставивши склади.
ди Люна накрас не васломи, а доми бри миділа
Людина красна не словами, а добрими ділами.
(прийом «Нашіптування»)
2. Читають прислів'я «хвилею» : діти читають пошепки, потім за
за сигналом тихо, голосніше, голосно і навпаки.
- Як ви розумієте прислів'я?
VІ. Актуалізація знань учнів про .
На дошці портрет письменника із написом 1918-1970 рр.
- Що ви знаєте про ?
1. Довідкове бюро.
• Заслужений вчитель України.
• Відомий письменник
• Писав для вчителів, батьків
• Для дітей писав казки, оповідання.
2. Виступ Всезнайок.
1-й учень. Народився Василь Олександрович Сухомлинський
28 вересня 1918 року в селі Василівка на Кіровоградщині.
(Показує на карті України).
Батько письменника працював столяром, був освіченою й
талановитою людиною в селі.
2-й учень. Василь Олександрович був учасником війни. Після
поранення повернувся додому. В 1948 році стає директором
Павлиської середньої школи. Написав для дітей багато творів.
3-й учень. – великий педагог, письменник.
Він дуже любив дітей. З-під його пера з'явилося багато цікавих
розповідей про ласкаве сонечко, м'яку травичку, про працелюбних
мурашок, веселого метелика, про дітей.
4-й учень. Він був доброю людиною і хотів, щоб всі діти виросли
добрими, чуйними, працьовитими, любили й поважали своїх батьків,
свою рідну землю.
Вчитель. Людина, стверджував великий педагог, народжується на
світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина
народжується, щоб лишити по собі слід вічний. Вона у світ
приходить для добра.
Вчитель.
- Які твори ви знаєте?
(1500 творів для дітей)
(«Горбатенька дівчинка», «Покинуте кошеня», «Дідова колиска», «Як Наталя у Лисиці хитринку купила»).
- Сьогодні на уроці ми познайомимось ще з одним твором.
Його назву ви самі відгадайте.
Повіяв весняний вітер і всі букви розлетілись, а ви подумайте і
складіть з них слова
о С ь а м к о ч д а
(Сьома дочка)
(Прийом нашіптування)
- А в кінці уроку вас чекає сюрприз.
VІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота над заголовком
- Як ви думаєте, про кого це оповідання?
- Про що тут може йтися!
ІХ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Словникова робота. (зошит «Читайлик» с.33)
2. Читання тексту учнями з високим рівнем знань.
3. Перевірка первинного сприйняття прочитаного тексту.
Гра «сонечко-хмарка». (У кожного учня на парті лежить малюнок
сонечка і хмарки, якщо вчитель говорить правильне твердження - учні
піднімають сонечко, якщо ні – хмарку.)
1. У матері було сім доньок і син. Так
2. Мама повернулась через день Ні
3. Коли мати ввійшла до хати доньки почали говорити,
як вони скучили за нею. Так
4. Сьома донька нічого не сказала, а дала мамі їсти Ні
Фізкультхвилинка.
Сонечко прокинулось, потягнулось,
В різні боки повернулось.
Потім весело всміхнулось,
Кругом себе повернулось.
Стали квіти оживати,
Пташки пісень співати,
Діти стали танцювати,
Любе сонечко вітати.
4. Самостійне мовчазне читання.
Гра «Небо і земля». За командою «Земля» учні читають, але
слідкують не пальчиками, а очима. За командою «Небо» діти піднімають
очі вгору. Потім знову дається команда «Земля». Учні мають відшукати
місце, на якому зупинились і продовжити читати.
5. Вибіркове читання.
Підготовка до читання в особах.
- Як доньки говорили про свою любов до матері?
- Чи одне й те саме означають виділені слова?
- Доберіть до них слова, близькі за значенням.
(балакати, говорити, теревенити)
- Прочитайте тільки слова автора, що стосуються сьомої дочки.
- Чому вона не розказала мамі, як вона скучала?
- Хто з доньок по-справжньому любив матусю?
- Чому ви так думаєте?
Гра «Розвідники»
- Відшукайте і порахуйте, скільки разів зустрічається слово мати?
(5 разів)
6.Читання в особах
(Учитель кладе на парту паперову квіточку, або листочок.
У кого з учнів лежить квіточка на парті, - той читає слова доньок,
у кого листочок – слова автора.)
7. Робота в парах.
Гра «Архітектори»
Відтворіть прислів'я.
Все добре переймай, а добрими ділами.
За добро а злого – уникай.
Перший крок до добром платять.
добра
Людина красна не зроби зла.
-не словами,
8. Робота в групах. (Поділ на ІІІ групи. На столі у кошику - квіти
синього, червоного, рожевого кольору.
Діти вибирають за бажанням одну квіточку).
Допишіть вірш.
Щедро ллє проміння сонця
У твоє й моє … (віконце)
Щоб в теплі ми виростали
Й світло людям … (дарували).
Й де б ми в світі не були,
Щоб завжди любов… (несли),
Щастя, радість і тепло,
Щоб чудово всім … (було).
В світ прийшли ми: я і ти –
Для любові й … (доброти )!
9. Хвилинка поезії.
Ти добро лише твори повсюди
Хай тепло твої повнить груди.
Ти посій і вирости пшеницю,
Ти викопай і почисть криницю.
Волю дай, нагодуй пташину,
Приласкай і навчи дитину.
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити.
Х. Підсумок уроку.
Вчитель. – Мама, тато, бабуся і дідусь – найближчі, найрідніші для вас
люди на землі. Ніколи не жалійте для них слів вдячності за
їхню постійну турботу, ніжність до вас. А також старайтесь їм
віддячить своєю ласкою, уважністю, турботою і допомогою.
1. Виконання малюнка «Дерево Доброти».
- На дереві має бути стільки плодів, скільки добрих людей у своєму житті ви пригадаєте.
2. «Мікрофон»
- Уявіть, що я журналіст, який побував на вашому уроці, і хочу
поставити вам кілька запитань.
- Що тобі не сподобалось на уроці?
- Коли ти відчував задоволення?
- Коли хвилювався?
- Який ваш настрій?
«Барометр настрою» ( Якщо хороший настрій діти піднімають руки вгору з відкритими долонями., якщо поганий – долоньки стиснуті міцно в кулачок.)
3.Сюрприз.
( Перегляд фрагментів кінофільму про )
Домашнє завдання.
1. Творче завдання
Написати твір-мініатюру «Мої добрі справи»
2. Виразно читати в особах оповідання
«Сьома дочка»
Використана література:
1. «Серце віддаю дітям»
Видавництво «Радянська школа», 1983 рік.
2. «Сьома дочка»
3. , «Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи», Харків, 2007 рік.
4. іна, «50 уроків про чесноти», Харків, 2009 р
5. «Краплини творчого натхнення», Харків, 2003 р.
6. ілі «Как любить детей», Донецк «Ноулидж», 2010 р.
7. «Навчання і виховання учнів 2 класу», «Початкова школа, Київ, 2005 рік.


