Клас:__________2-Б___

Тема: Опис овнішністі. Частини тіла. Узагальнення вивченого.

Мета :

-  Навчальна: повторити слова, які вивчали на попередніх уроках, повторити вживання таких граматичних конструкцій як, This is/ These are. Have got/ Has got.

-  Розвивальна: розвивати зорову пам'ять та увагу, розвивати техніку читання та письма, розвивати мимовільну та довільну пам'ять.

-  Виховна: формувати вміння ефективно співпрацювати з учителем та одним з одним.

Тип заняття: формування

Обладнання: наочність «Частини тіла», «Appearance», відео фізкультхвилинка «One little finger», ’’Good morning with Hose Luice”, роздатковий матеріал.

Хід заняття:

I. Організаційна частина заняття.

1. Привітання.

T: Good morning, children. Nice to meet you.

Ps: Good morning, teacher. Nice to meet you, too.

T:How are you today?

Ps:I am fine, thank you. And how are you?

T: I am OK, thank you very much. Sit down. You look very nice today. And I hope you’ll

work very well.

Let’s sing our song “ Good morning with Hose Luice”

2. Оголошення теми і мети уроку.

T: At this lesson we will :

-  repeat all the words

-  describe people

-  do many interesting tasks( read, write)

And at the end of this lesson you will describe people: their appiarance

Let’s start. Look at the blackboard.

3. Мовленнєва зарядка.

Бесіда (з іграшкою).

T: Children, today somebody came to our lesson. Look!

Guest: Hello! I’m a mouse. My name is …... And what is your name? How old are

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

you? Where do you live? How are you?......і так далі.

Before we start show me your hometask))))

Then start our trip.

4. Фонетична зарядка.

T: Now we stop at the "Phonetic Station". Let’s repeat the sound [h]. Коли ви почуєте цей звук, сплесніть у долоні. Аге you ready?

hair, an eye, a nose, a mouth, a lip, a head, an ear, a cheek, a chin, a finger an arm, a body, hips, a leg, a hand, a knee, a toe, a foot.

T: T: Very good. Now repeat after me words with a sound [h].

Hair, hips, hand, head.

ІІ. Основна частина заняття.

1.  Повторення лексичного матеріалу

Т: Now we are at the "Station of theWords".

Look at the blackboard. You can see a boy there.(на дошці плакат)

Let’s remember all the words. Учитель вказує на слово та називає його, діти повторюють.

Nose - this is my nose

Eyes - these are my eyes.

Потім учитель показує на частини тіла на собі а дітки називають вживаючи конструкцію this is / these are

T: Great job.

2.  Письмо

Т: We come to the "Station of Writing".

T: Open your workbooks p.40 ex.1 Look and read. Put a tick or a cross. You have only 2 minutes to do it. Are you ready? Let’s check. Say “Yes” or “ No”

Look and write Учитель задає питання, а діти відповідають та записують у зошит.

- How many eyes has it got?-It has got…..

- How many legs has it got?-It has got

- How many ears has it got? Let’s count….It has got….

Діти по черзі відповідають. Після того як діти записали, учитель читає, учні перевіряють. Now let’s check.

And now take a card № 1( учитель показує роздруковку, яка лежить у кожного на столі)

Who is this?

P: This is a monster.

T: I’ll give you to 2-3 minutes to complete the text. Take your pens and start.

(учитель тим часом ходить по класу допомагає дітям, якщо є така необхідність. Потім учні читають ланцюжком.)

3.  Повторення структури have got/ has got.

T:The next station is the "Grammatical Station".

How to translate in English “ мати” Я маю

Ch: Have got.

T: «Have got» ми кажемо, коли хочемо сказати, що я щось маю, а якщо ми кажемо, що він, вона або воно щось має, то нам потрібно «have got» замінити на «has got».

Let’s describe this preaty girl… (№1) Учитель чіпляє на дошку зображення Монстер хай

Учні по черзі описують використовуючи опори.

She has got…

She is….

T: And now dears, listen to me.

На дошці висять забраження Монстрів( Dino, Boo, Sal, Mindo) Зараз монстрики будуть розповідати про себе, ваше завдання дізнатися про кого йде мова.

Are you ready?

Hello. My name is Dino. I am thin. I have got 2 eyes and small nose. My hair is wavy. I have got a round face. I have got 1 arms. I have not got fingers. I have got 5 legs. I am blue.

Good afternoon children. My name is Sal. I am a boy. I am very handsome. I have got 2 ears and 2 eyes. I have 2 arms and 2 legs. My hair is green.

Hi. My name is Boo. I am very ugly. I am fat. I have got 2 big eyes. I have got 2 arms and five fingers.

I have 2 legs and 6 toes. I have got big mouth and 5 teeth.

Hello. My name is Mindo. I am thin and tall. I have got a big head, 2 eyes and a small mouth. I have got 4 legs.

Учитель клеє на дошку імена під картинками.

T:Students, you are so clever.

4.  Фізкультхвилинка.

T: Are you taried? Of’course you are. Stand up and do some funny exercises.

Пісня «One little finger »

5.  Кросворд

T: Students, do you like crosswords.?

I have an interesting task for you.

Учитель вішає на дошку кросворд.

6.  Розвиток навичок читання.

Т: And now we arrive to the "Station of Reading". Let’s read a little bit. Ok?

Ch: OK.

T: Look at the blackboard. You can see a girl. This is Hloia. Let’s read and translate the text.

T: Take a card №2 and read the text.

Текст у діток на партах. Картка №2

Hloia

This is Hloia. She is tall and thin. She has got long fair hair. She has got blue eyes and small ears. She has got a small nose.

III. Заключна частина заняття.

1. Підбиття підсумків.

Children, did you like our lesson? What did you like most of all?

Учні відповідають українською

2. Домашнє завдання.

T: Open your day books and write down your hometask. WB p.40 ex.3 You have to draw a monster with many legs, arms, eyes, ears……and write about it…

3. Оцінювання

Тим хто працював найкраще, учитель роздає смайлики з побажаннями.