,
учитель финского языка
ГБОУ СОШ №23 с углубленным изучением финского языка
Невского района Санкт-Петербурга
Конспект урока по финскому языку по теме «Финские праздники»
В статье приведен конспект урока по финскому языку для учащихся 7 класса по теме «Финские праздники»
Класс: 7
Цели урока
Учебная цель
· отработка новой лексики по теме;
· понимание высказываний учителя и собеседника в различных ситуациях общения, в том числе при наличии незнакомых языковых средств.
Воспитательная цель
· воспитывать интерес к культуре и традициям страны изучаемого языка;
· учить выслушивать собеседника и ориентироваться в ситуации общения, умение использовать речевые клише и формулы вежливости.
Развивающая цель
· развивать познавательную активность у учащихся, память, внимание;
· развивать творческую деятельность.
Задачи урока
· активизация лексического материала;
· совершенствование грамматических навыков;
· развитие умений в чтении;
· оперирование языковым материалом в диалогической речи.
Тип занятия: овладение новым материалом
Методы и приемы обучения: словесные, наглядные, практические
Работа класса под управлением учителя: фронтальная работа учителя с классом, работа в группах, работа в парах, познавательные игры, контроль
Таблица 1. Ход урока, этапы и замечания
Этап Vaihe | Ход урока Oppitunnin kulku | Замечания Huomautuksia |
I | Организация начала урока Järjestyshetki (3 min) Kello on jo soinut. Hyvää huomenta, lapset! Hyvää huomenta, vieraat! Istukaa paikallenne! Ovatko kaikki paikalla? Kuka on poissa? Minä olen Valentina Vasiljevna. Tänään minä olen teidän opettajanne! Ensin olkaa hyvää vastatkaa kysymyksiin: Mikä päivä tänään on? Monesko päivä tänään on? / Mikä päivänmäärä tänään on? Olkaa hyvää, kirjoittakaa vihkoonne päivänmäärä ja luokkatyö. Tänään meillä on epätavallinen tunti! | Учитель здоровается с классом. Дети вместе отвечают: «Hyvää huomenta, opettaja». Учитель объявляет то, что сегодня необычный урок. |
II | Основной этап урока Tunnin päävaihe (37 min) Olkaa hyvää, katsokaa, taululla on 4 kuvaa: kuusi, munat, kokko, kirjat. Sanokaa, mikä yhdistää näitä sanoja? Tänään me keskustelemme suomalaisista juhlista. Meidän oppitunnin aihe on Suomalaisia juhlia. Olkaa hyvää, kirjoittakaa vihkoonne tunnin aihe. Olkaa hyvää, sanokaa, mikä vuodenaika nyt on? Kyllä, nyt on talvi. Tiedättekö te, montako vuodenaikaa vuodessa on? Kyllä, vuodessa on 4 vuodenaikaa. Mitkä ne ovat? Kyllä, kevät, kesä, syksy, talvi. Tänään me olemme vieraisilla neljän suomalaisen pääjuhlan luona. Joka juhla kuuluu omaan vuodenaikaan. Nyt teidän pitää jakautua neljään ryhmään. Ja aloitetaan vierailumme kevään pääjuhlasta Pääsiäisestä. Nyt minä kerron teille Pääsiäisjuhlasta. Olkaa hyvää, kirjoittakaa vihkoonne uudet sanat. Kuunnelkaa tarkasti, koska sitten teille tulee tehtävä. Kun tulee pääsiäinen, Niin silloin alkaa kevät. Pienet kissat keltaisina Pajuun kiipeilevät Muutakin on kummaa: Kukko helttapäinen Munii munat korkeat, Kun on pääsiäinen. Aale Tynni Keväällä huhtikuussa Suomessa on iso hauska juhla. Se on Pääsiäinen. Melkein kaikki suomalaiset maalaavat pääsiäismunia. Lapset tekevät pääsiäiskoristeita ja lähettävät pääsiäiskortteja. Pääsiäisenä suomalaiset syövät pääsiäisherkkuja. Pöydällä on lammaspaisti, kananmunat, suklaamunat, pasha ja tietysti mämmi. Pöydällä on iso kori ja keltaiset kukat - narsissit. Korissa on ruohoa. Ruohossa on tipuja ja pääsiäismunia. Pääsiäisenä suomalaiset käyvät hakemassa pajunoksia, joissa on pajunkissoja. Suomalaiset sanovat, että pajunkissa on harmaa kuin kissan silmät, pieni kuin kissan nenä, pehmeä kuin kissan turkki. Pääsiäisenä näkee lapsia kiertämässä ovelta ovelle, virpomassa pajunoksilla ja toivottamassa hyvää terveyttä. Siitä he saavat yleensä karkkeja, suklaata ja joskus rahaa. Pajunoksa, punainen muna, narsissi ja tipu ovat pääsiäissymboleja. Nyt teille tulee tehtävä. Tämä on ristisanatehtävä Pääsiäisjuhlasta. Loistavaa! Nyt matkustetaan edelleen! Mikä vuodenaika on kevään jälkeen? Aivan oikein! Kesä! Kuka tietää, mikä suomalainen juhla kesällä on? Kesällä Suomessa on kaunis juhla Juhannus. Olkaa hyvää, kirjoittakaa vihkoonne uudet sanat. Juhannus on keskikesän juhla ja Suomen lipun juhla. Se on kesäkuussa. Kesä silloin on kaunis. Silloin päivät ovat pitkät ja yöt ovat lyhyet. Yöllä on yhtä valoisa kuin päivällä. Juhannuksen kuningatar on koivu. Ihmiset ovat Juhannuksena maalla ja polttavat kokkoa. Paljon iloisia ihmisiä on kokon ympärillä. Suomalaiset paistavat savumakkaroita ja lettuja. Juhannusyö on taikayö. Jos keräät seitsemän erilaista kukkaa, panet ne tyynyn alle ja toivot jotakin, toive toteutuu. No niin, nyt teidän pitää löytää jokaiselle kuvalle sopiva kuvaus Juhannuksesta. Kiitos, kiitos! Ja nyt matkaan! Kesän jälkeen on syksy! Syksyllä Suomessa on Suomalaisen kirjallisuuden päivä eli Aleksis Kiven päivä. Aleksis Kivi on suurin suomalainen kirjailija, mutta Suomessa on vielä paljon kuuluisia kirjailioita, yksi niistä on Tove Jansson. Tove Jansson on suomalainen kirjailija, joka kirjoitti kirjan muumipeikosta. Satumaailmassa asuu muumiperhe. Perheessä on muumipeikko, muumipappa, muumimamma ja muumipeikon paras ystävä Niiskuneiti. Mutta heillä on paljon ystäviä ja kaikki sankarit ovat hyväntahtoisia ja lapsellisia. Muumipeikko on 12-13 vuotta vanha. Hän on kiltti. Hänellä on aina paljon ideoita. Muumipeikko on utelias ja romaanttinen. Muumipappa on muumipeikon isä. Hän kirjoittaa muistelmat. Hän on kyvykäs, uskollinen, ystävällinen. Muumipappa on huumorintajuinen. Muumipapalla on hattu, piippu ja keppi. Muumimamma on lämmin äitihahmo ja hyvä ruoanlaittaja. Hän huolehti kaikista. Muumimammalla on käsilaukku ja esiliina. Niiskuneiti on keksijä, mutta pitää salassa kehitelmänsä, eikä leiki muiden kanssa. Hän on Muumipeikon hyvä ystävä. Niiskuneidillä on otsatukka ja nilkkarengas. Teidän pitää kuunnella tarkasti ja sitten sanoa, kenestä kertomus on. Nyt leikitään. Taululla on päähenkilöiden ääriviiva. Pöydällä teillä on joka päähenkilöiden esineitä. Teidän pitää ottaa oikea esine, nimittää ja kiinnittää se taululle! Kiitos, kiitos! Te olette kiltit lapset! Tiedättekö te, että joulu Suomessa jo koputtaa ovelle? Jä nyt kuunnelkaa talven kauniista juhlasta – joulusta! Talvella joulukuussa on Suomen kaunis perhejuhla Joulu. Joulukuu saa nimensä joulujuhlasta. Ja se on totta, koska suomalaiset alkavat valmistautua jo marraskuussa. Joulun odotus aloitetaan Adventtina, neljä viikkoa ennen joulua. Adventtisunnuntaina sytytetään adventtikynttilä, lapsille ostetaan joulukalenteri. Kun Joulu tulee, ikkunalla on neljä kynttilää. Kalenterissa avataan yksi luukku joka aamu Jouluun asti. Joulu on Jeesuksen syntymäjuhla. Tietysti joulun pääsymbolina on joulukuusi / joulupuu. 24 päivänä joulukuuta on jouluaatto, jouluaattona lapset saavat Joulupukilta lahjat (Joulupukki asuu Lapissa Rovaniemellä, hänellä on paljon apulaisia - tonttuja), sitten koko perhe käy saunassa ja saunan jälkeen hautausmaalla. 25 päivänä joulukuuta kaikki käyvät kirkossa ja sitten ovat kotona, syövät jouluruokaa: kinkkua, kalaa, rosollia, riisipuuroa, piparkakkuja. 26 päivä joulukuuta on Tapaninpäivä, tänä päivänä suomalaiset käyvät kylässä. Jouluksi lapset tekevät joulukoristeita ja joulukortteja. Harjoitus: kertomuksestani te tiedätte, että jouluna suomalaiset syövät riisipuuroa, mutta miltä vielä joulu maistuu? Katso kuville ja vastaa kysymyksiin mallin mukaan. Sitten dialogi: kysy luokkatoverilta mitä hän haluaa toivoa lahjaksi joulupukilta. Jokaisella ihmisellä on oma mielikuva juhlasta. Pöydällä teillä on paperi. Piirtäkää vihreälle paperille Juhannuksen symboleja, punaiselle – Suomalaisen kirjallisuuden päivän symboleja, siniselle – Joulun symboleja ja keltaiselle – Pääsiäisjuhlan symboleja. Teillä on 4 minuuttia. Kiitos, kiitos! | Учитель просит ребят посмотреть на доску (на слайде 4 картинки: ёлка, крашенки, костёр, книга) и сказать, что объединяет эти картинки. Затем говорит о том, что это символы главных финских праздников. Объявляет тему урока. Спрашивает, какое сейчас время года, сколько в году, вообще, времен года и как они называются. Затем учитель говорит о том, что каждый праздник в Финляндии привязан к определенному времени года. Делит группу на 4 команды. И начинается «путешествие» с весеннего праздника Пасхи. По ходу презентации о Пасхе дети записывают в свои тетради новые слова – символы Пасхи и заданием по данному празднику будет кроссворд. Отправляемся дальше – летний праздник Иванов день. Идет презентация, и учащиеся записывают в свои тетради новую лексику по празднику Иванов день. Далее учащимся предлагается рассмотреть картинки и найти к каждой из них подходящее описание. День финской литературы. Праздник, который в Финляндии отмечают осенью. Презентация о празднике. Задание 1: прослушать по-фински описание каждого героя и сказать о ком идет речь. Задание 2: попробуем оживить наших героев – на доске нарисован контур героя, а на столе отдельные детали; ученик должен взять деталь, назвать её по-фински и прикрепить на доску к нужному герою. Рождество. Презентация. Упражнение – «Неповторимый аромат Рождества». Диалоги. Маленький брейн-ринг. Дополнительное задание: задача ребят быстро и правильно нарисовать символы праздников: на зеленом листе нарисовать, как учащиеся представляют праздник Иванов день, на красном листе – День Финской литературы, на синем листе – Рождество, а на желтом – Пасху и затем назвать их (символы) по-фински. |
III | Подведение итогов урока и домашнее задание Yhteenveto ja kotitehtävä (5 min) Tänään me tutustuimme Suomalaisiin juhliin. Te saitte tietoja Pääsiäisestä, Juhannuksesta, Suomalaisen kirjallisuuden päivästä ja Joulusta. Tänään teillä oli paljon uusia sanoja ja kotitehtävänä on tehdä ristisanatehtävä. Tunti on loppunut! Kiitos ja näkemiin! | Учитель делает выводы, подводит итог занятия, оценивает учащихся, записывает домашнее задание. |
Список источников
1. , , Сюрьялайнен большой русско-финский словарь. В 2 томах. / , , Живой язык, 2009 г.
2. РУССКО-ФИНСКИЙ и ФИНСКО-РУССКИЙ онлайн словарь http://www. fin2rus. ru/
3. Stopinfinland – вся правда о Финляндии http://www. stopinfin. ru/
4. Финский клуб. Блог для любителей финского языка http://www. finnishclub. ru/


