Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто

  • 30% recurring commission
  • Выплаты в USDT
  • Вывод каждую неделю
  • Комиссия до 5 лет за каждого referral

Урок английского языка в 7 классе. Тема: «Our Country».

Цель урока: - научить учеников ориентироваться по географической карте России;

Развивающие задачи: - развить умение читать географическую карту страны;

- развить навык прослушивания текста и умение выполнять

задания по тексту;

- развить навык чтения, письма говорения.

Образовательные задачи: - систематизация грамматического материала;

- совершенствование речевого материала.

Воспитательные задачи: воспитать любовь и чувство патриотизма к своей стране и

и родному городу.

Plan.

1. Warming - up.

2. Vocabulary.

3. Speaking.

4. Listening.

5. Reading.

6. Group work.

7. Summing-up.

Ход урока.

I.Вводная часть. (Warming- up).

( В этой части урока идут традиционные вопросы о дате, дне недели, погоде. Ученики ‘по цепочке’ вспоминают строки из стихотворения Oh, Russia, I am in love with you.”)

T: Good morning, glad to meet you all. Ps: Today is… The weather is ….

What date is it today? What day is it? Remember, Russia, you are great.

Not in the fields of battles past,

What is the weather like today? When we speak But in the green fields full of wheat

About our country we mean Russia, our great & And forests, gardens free of dust….

rich country. The poem “Oh, Russia, I am in love etc.

with you.” proves it.

II. Основная часть.

1. Vocabulary. (В этой части отрабатываются ранее изученные лексические единицы по теме с использованием карточек со словами на доске для наглядности.)

T: Well, the poem helps us to see how great & big our country is. Before we are going to read the map we must repeat the words & word combinations. Pease, give us the English equivalents. (Учитель называет слова по теме на русском языке, ученики дают английский вариант, вывешивая карточки по очереди на доску. Затем лексика закрепляется в русско-английском переводе фраз и предложений).

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

The right bank, between, successful man, enemy, a noble family, a devoted friend, a birch tree, to found a new city, a stone wall, a war against enemies, a world war to tare part in the battle, a victory over the enemies.

2. Speaking. (На этом этапе урока отрабатывается навык работы с географической картой России. Ученики по одному выходят доске и отвечают на вопросы о географическом положении страны используя карту.)

T: What is the largest country in the world? Show us the boarder of the country.

Ps: (выходит к доске, показывает границы страны на карте, комментирует свои действия.) The largest country in the world is Russia.

T: What is the geographical position of the Russian Federation?

Ps: It covers the eastern part of Europe & the northern part of Asia.

T: What plains are there on the territory of the country?

Ps: There are two Great Plains in Russia: the Great Russian Plain and the West Siberian Lowland.

T: What mountain chains are there on the territory of Russia?

Ps: There are several mountain chains on the territory of the country: the Urals, the Caucasus, the Altai and others.

T: What lakes and rivers are there on the territory of Russia?

Ps: There are over two million rivers in Russia; Russia is rich in beautiful lakes. The world’s deepest lake is the lake Baikal.

T: What is Europe’s biggest river?

Ps: Europe’s biggest river, the Volga, flows into the Caspian Sea.

T: What are the main Siberian Rivers?

Ps: The main Siberian Rivers – the Ob, the Yenisei and the Lena - flow from the south to the north.

T: What natural resources is Russia rich in?

Ps: Russia is very rich in oil, coal, iron ore, natural gas, copper, nickel.

T: What do you know about Moscow?

Ps: Moscow is the capital of Russia. It’s the largest political, scientific, cultural, industrial centre.

T: When we speak about our country we mean Russia, when we speak about Russia we mean Moscow, Moscow region, and it means Kolomna. Kolomna is our native town, our streets, our Kremlin, our churches.

3. Listening. (На этом этапе урока ученикам предлагается прослушать запись текста о Коломне и выполнить задания по содержанию).

T: Now, I’d like you to listen to the tape with the text about Kolomna. But first look at the blackboard, there’re words which help you to understand the context. (На доску вынесены некоторые слова из текста, которые должны быть использованы в задании, нацеленном на заполнение попусков в тексте. Ученикам раздаются карточки с заданием перед прослушиванием пленки).
Kolomna Kremlin.

Fortress крепость

Tsar царь

Reconstruction реконструкция

Cathedral собор

Monastery монастырь

Church церковь

T: We’ve read the words, and now be ready to listen to the tape twice, and then you must fill the gaps on your sheets of paper, and then you must change your works and check them yourselves. You may consult the key on the backside of the blackboard. If you have 0 mistakes you mark is “5”, 1-2 mistakes - “4”, 3-4 mistakes - “3”, 5 mistakes - “2”.

Tape. Kolomna is my native town. It is situated on the Oka River, the Moskva River and the Kolomenka. There are a lot of places of interest in Kolomna. Many tourists from different cities visit our town, which is very famous for churches, streets, cathedrals. But one of the sights is the Kolomna Kremlin. The Kremlin is a very large fortress in Kolomna. The stone Kremlin was built from 1525- 1531 under the Russian Tsar Vasily the III. Before its reconstruction in 1531, the Kolomna Kremlin was made of wood. On its territory there’re many churches & monasteries: the Uspensky cathedral, the Voskresensky church, the Spassky monastery and a number of others. All of us are very proud of our town and its history

The key: 1. situated on

2. Fortress

3. Stone

4. 1525-1531

5. Tsar

6. Reconstruction

7. Cathedral

8. Church

9. Monastery

T: Now change the sheets of papers, check them and give the marks. I’ll give you one minute. (Учащиеся выполняют задание и обмениваются своими работами для самопроверки.)

4. Reading. (На этом этапе урока ученики читают по цепочке текст. Отрабатывается навык чтения незнакомого текста, который будет дан для работы дома).

5. Group work. ( На этом тапе урока у3чащиеся объединяются в группы по 4 человека и получают карточки с пословицами и вариантами их русского эквивалента. Необходимо найти правильный вариант перевода.)

6. Summing-up (Подведение итогов по уроку, выставление оценок, домашнее задание.)