Педагогічна рада на тему

«Розвиток педагогічної майстерності

в колективі вчителів школи»

Форма проведення: «педагогічні вечорниці».

Мета: стимулювати в педагогічному колективі пошук оптимальних шляхів і засобів підвищення ефективності навчальної діяльності учнів, творчий підхід, активність учителів, підвищувати їхню компетентність, прагнення до самоосвіти, вимогливість до себе, до результатів власної педагогічної діяльності.

Питання для обговорення:

1. Урок як основна форма організації навчального процесу.

2. Основні вимоги до змісту сучасного уроку.

3. Принципи навчання та їх реалізація на уроці.

4. Методи й прийоми навчання, педагогічно доцільний відбір і поєднання їх із метою організації активної пізнавальної діяльності учнів.

5. Компетентності педагога, що забезпечують ефективність навчального процесу.

6. Організаційний аспект уроку, типи уроків і їх структура.

7. Система роботи педколективу з питань підвищення якості й ефективності уроку.

Організаційні питання з підготовки пленарного засідання педради:

1. Розділити педколектив на творчі тематичні групи:

• група 1 — «Урок»;

• група 2 — «Зміст сучасного уроку»;

• група 3 — «Методи й прийоми навчання»;

• група 4 — «Типи уроків»;

• група 5 — «Колектив».

2. Кожна група виконує такі завдання:

• вибирає лідера групи;

• отримує запитання, готується1 відповідати на них, підкріплюючи відповідь прикладами з практики колег;

• створює ініціативну групу педради з лідерів груп, заступника директора з НВР, бібліотекаря, які займаються підбором відповідної літератури за запитами колег;

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

• проводить методичні оперативки шкільних МО «Рекомендуємо прочитати», анкетування педагогічних працівників із метою пошуку оптимальних шляхів підвищення ефективності уроків;

• вирішує організаційно-технічні питання проведення пленарного засідання.

Хід педагогічної ради

1. Організаційний момент (робота з картками (виявлення готовності вчителів до сприйняття подій у рамках пленарного засідання).

2. Вступне слово директора.

3. Робота в групах:

• планування роботи;

• аналітичний етап;

• узагальнення інформації;

• повідомлення про отримані результати роботи (презентація).

Для розгляду в групах пропонуються такі питання:

Група «Урок»:

• Що таке зміст традиційного й сучасного уроку?

• Як ми визначаємо, чого навчати?

• Як зробити зміст уроку цікавим?

• Що таке зацікавленість?

• Чим визначається логічна структура змісту традиційного й сучасного уроку?

Група «Зміст сучасного уроку»:

• Що таке зміст сучасного уроку?

• Як ми визначаємо, чого навчати?

• Що таке зацікавленість?

• Чим визначається логічна структура змісту сучасного уроку?

Група «Методи й прийоми навчання»:

• Що таке метод? Що таке прийом?

• Від чого залежить вибір засобів викладання на уроці?

• Чи існує зв’язок засобів і змісту? Доведіть.

• Компетентнісний підхід на уроці.

• Як Ви визначаєте правильність обраних засобів? Доведіть це прикладом із практики.

Група «Типи уроків»:

• Розкрийте організаційний аспект уроку.

• Що таке структура сучасного уроку?

• Які Ви знаєте типи уроків? Наведіть приклади з практики.

• Від чого залежить вибір типу уроків?

• Чи доцільне застосування різних типів сучасного уроку, у чому його принципова відмінність від традиційного?

Група «Колектив»:

• Що таке система роботи?

• Як Ви розумієте поняття «ефективність уроку»?

• Які існують шляхи підвищення якості уроку?

• Які Ви пропонуєте шляхи підвищення ефективності уроку? Наведіть приклади з практики.

• Як визначити результат діяльності вчителя в цілому? Наведіть приклад.

4. Робота груп над діагностикою успішності вчителя.

Група «Урок»

• діагностика здійснюється для педагогічних цілей, тобто вона орієнтована на те, щоб на основі аналізу й інтерпретації результатів одержати нову інформацію про те, як поліпшити якість навчання й розвиток особистості учня;

• вона надає принципово нову змістову інформацію про якість педагогічної роботи самого вчителя;

• здійснюється за допомогою методів, що органічно вписуються в логіку педагогічної діяльності вчителя;

• за допомогою педагогічної діагностики посилюються контрольно-оцінні функції діяльності вчителя;

• навіть деякі традиційно застосовані засоби й методи навчання та виховання можуть бути трансформовані в засоби й методи педагогічної діагностики.

Група «Зміст сучасного уроку»:

Оцінювання результату роботи вчителя проводиться за такими показниками:

• цілеспрямованість його діяльності на уроці;

• характер взаємин з учнями;

• реалізація індивідуально-особистісного підходу до учнів і диференційованого — до навчання;

• уміння педагога приводити у відповідність до змісту навчального матеріалу методи навчання й форми організації пізнавальної діяльності учнів;

• робота вчителя з формування й розвитку за— гальнонавчальних навичок і вмінь, пізнавального інтересу та загальних здібностей учнів;

• робота вчителя з формування понять;

• об’єктивність оцінки знань учнів;

• ефективність зусиль, що розвивають особистість;

• ефективність виховних впливів.

Група «Методи й прийоми навчання»:

Використання вчителем методів навчання (вибрати варіант відповіді):

1. Надання учням інформації про їхні успіхи:

• результати учням повідомляються відразу ж;

• надаються пропозиції щодо поліпшення виконання навчальної роботи (за необхідності);

• не надаються необхідні рекомендації учням.

2. Прийнятне використання методів навчання:

• кожний метод навчання відповідає меті;

• один із методів використовується правильно;

• два чи більше методів використовуються правильно;

• кожний метод використовується правильно.

3. Адаптація навчання до учнів:

• навчання відповідає особливостям учнів;

• усі учні мають можливість брати участь у двох чи більше видах навчальної діяльності;

• відповідний час виділяється для досягнення навчальних цілей;

• учні й учитель взаємодіють як дві групи.

4. Використання засобів навчання й навчальних матеріалів:

• засоби навчання відповідають особливостям учнів і цілям навчання;

• засоби навчання використовуються без будь— яких труднощів;

• навчальні матеріали відповідають особливостям учнів і цілям навчання;

• навчальні матеріали використовуються без відволікання уваги учнів і відповідають меті уроку.

5. Логічність структури уроку:

• урок починається зі стимулюючого вступу;

• установлюється необхідний зв’язок із вивченим матеріалом;

• навчальна активність проявляється в логічному порядку;

• урок закінчується логічно.

Група «Типи уроків»:

Підтримка творчої (креативної) атмосфери на уроці:

1. Передача особистого ентузіазму:

• ентузіазм передається за допомогою зорового контакту, міміки;

• ентузіазм передається за допомогою голосових інтонацій і модуляцій;

• ентузіазм передається енергійною позою.

2. Стимуляція інтересів учнів:

• визначається важливість теми уроку відносно змісту навчального предмета;

• розкриваються цікаві, необхідні аспекти теми;

• інтерес стимулюється за допомогою питань, гумору;

• урок персоналізується за допомогою використання досвіду учнів.

3. Демонстрація теплоти й приязного ставлення відбувається за допомогою:

• тону голосу, зорового контакту;

• звернення до учнів за іменами в теплій, дружній манері;

• посмішок, гумору;

• перебування поруч з учнями.

4. Допомога учням у виробленні позитивної самооцінки:

• мова вчителя позбавлена сарказму й глузувань;

• учитель поводиться з учнями чемно, шанобливо;

• персоналізоване заохочення за гарну роботу;

• персональне підбадьорювання, підтримка при виникненні труднощів у роботі.

Група «Колектив»:

• складання таблиці «Виявлення рівня компетентності вчителя»;

• створення факторно-критеріальної моделі оцінки діяльності вчителя (табл. 1).

5. Проведення музичної гри-конкурсу художньої самодіяльності (серед учасників груп).

6. Психологічна гра «Впізнай мене».

7. Підбиття підсумків пленарного засідання педради.

8. Розробка проекту й затвердження рішення педради.

Проект рішення педради:

1. Активізувати роботу з вивчення й використання інтерактивних форм навчання.

2. Провести моніторинг навчальної діяльності в школі з метою пошуку оптимальних шляхів підвищення ефективності уроку.

3. Відпрацювати систему заходів щодо організації взаємовідвідувань уроків педагогічними працівниками школи для взаємозбагачення, пошуку ефективних форм проведення сучасного уроку.

4. Відкрити в методичному кабінеті постійно діючу виставку новинок методичної літератури, інформаційні каталоги.

Таблиця 1

Факторно-критеріальна модель оцінки діяльності вчителя

Фактор

Вагомість

Критерії

Вагомість

Коеф. відп.

Підвищення професійного рівня

0,21

• Методичні знання.

• Професійні знання.

• Психологічні знання.

• Фахові вміння

2,25

0,25

0,3

0,2

Здійснення навчально-виховного процесу

0,21

• Дидактичне проектування навчання.

0,25

• Організація дидактичного процесу.

0,25

• Контроль і оцінка результативності навчання.

0,25

• Корекція процесу навчання.

0,13

• Позакласна робота з предмета

0,12

Педагогічна майстерність

0,21

• Гуманістична спрямованість діяльності.

0,34

• Педагогічні здібності.

0,33

• Педагогічна техніка

0,33

Ерудиція

0,11

• Професійна ерудиція.

• Загальна ерудиція

0,5

0,5

Виконавча дисципліна

0,15

• Планування.

0,3

• Ведення класних журналів.

0,15

• Виконання програм.

0,2

• Перевірка зошитів.

0,15

• Оформлення особових справ

0,2

Суспільна діяльність

0,11

• Участь у роботі МО.

0,3

• Участь у конференціях.

0,2

• Участь у громадській діяльності.

0,25

• Участь у педагогічному ярмарку

0,25

За матеріалами: Олена Зінов’єва, «Педагогічна рада: у пошуках нових орієнтирів». ДИРЕКТОР ШКОЛИ. № 14-15 (590-591), квітень 2010