Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
План урока
Класс 8
Дата:__________
Лексическая тема: Школы будущего
Грамматическая тема: Условные предложения «1,2»
Цель урока: контроль навыков аудирования и говорения по теме «Школы будущего».
Задачи урока:
1. Образовательная: Практиковать и контролировать учащихся в аудировании, монологической и диалогической речи.
2. Развивающая: формировать коммуникативные навыки
3. Воспитательная: Привить интерес к системе образования
Оборудование: раздаточный материал, книга, наглядности, словарь, рабочая книга.
Ход урока
№ п/п | Этап урока/занятия | Содержание |
1 | Организационный момент | a) Приветствие T: Good morning, dear children! Sit down! Who is on duty today? What date is it today? Who is absent today? How are you today? What’s the weather like today? Why do people need to study? Do you like to study? b) Фонетическая зарядка - Let’s do our phonetic exercise The more we learn, the more we know. |
2 | Проверка домашнего задания | Ex.9 p.193 (Homework, learn the song by heart) |
3 | Объяснение нового материала | The most wonderful building with glass walls, without doors, with lasers. All the building flies in the air. There are great flowerbeds with fountains in front of the school, and a perfect stadium behind the school. With the help of modern technologies you can change the colours of your classroom. Every pupil has a sensor screen in the deck except the blackboard. In the first form pupils study how to write and draw but in the second form they study how to use the computer. Any pupil can choose any language he/she wants to study at school. All the lessons last 45 minutes and the breaks – 20 minutes. There are only 5 lessons every day! In every classroom there will be pupils who have similar attitude towards life. Pupils should wear a special uniform with the colours of the emblem of the school. In such school pupils and teachers will pay attention to the knowledge but not to the marks. Every pupil can serve the Internet with the help of the Electronic Library (EL) and has an electronic book. You can find EVERY book in this Library!!! Современные школы All the students will have iPads except books. iPad can be used as a walkman and a reader. Условные предложения – это сложноподчиненные предложения, в которых в придаточном предложении называется условие, а в главном предложении – следствие, результат этого условия. И условие, и следствие могут относится к настоящему, прошедшему и будущему. Придаточные предложения условия чаще всего вводятся союзом if если. В отличие от русского языка, запятая в сложноподчиненном предложении ставится только в случае, если придаточное предложение находится перед главным, и то это правило не всегда соблюдается. НУЛЕВОЙ ТИП (ZERO CONDITIONAL) Речь в таких предложениях идет не об одной конкретной ситуации, а о чем-то, что верно всегда – такая «универсальная правда». Схема предложения строится следующим образом: CONDITIONAL CLAUSE MAIN CLAUSE If you heat ice, it melts. |
4 | Закрепление нового материала a) лексика b)грамматика | a)Физкультминутка b) What are the qualities of the teacher in future? First of all, the teacher must be noble, because he must teach pupil kindness, justice and mutual aid. The teacher will love and care for pupils. Then the teacher will know the subject perfectly and is ready to give children some more information about any events. The teacher should know the policy and be ready to work with modern technologues. Упражнение 1 Раскрывая скобки, напишите каждое предложение три раза, образуя условные предложения 1, 2 и 3 типов. · E. g. If you (to be) free, I (to come) to see you.: If you are free, I will come to see you. If you were free, I would come to see you. If you had been free, I would have come to see you. If I (to see) her, I (to be) glad. If I see her, I will be glad. If I saw her, I would be glad. If I had seen her, I would have been glad. |
5 | Рефлексия: | What was the theme of our lesson? What have you learnt today? Was it difficult for you? What was difficult? |
Домашнее задание | Ex.9 p.193 (Homework, learn the song by heart) | |
6 | Подведение итогов урока/занятия, оценивание | Give comments. Today you worked very well. I’m pleased with your answers. I hope you are satisfied too. The lesson is over. Thank you very much for the lesson. |


