План - конспект открытого урока по английскому языку5 класс, УМК "Spotlight"
Тема: My home, my castle. (Module 3)
Цели урока:
Обучающая: Освоить новые лексические единицы во всех видах речевой деятельности.
Освоить формообразование конструкции There is / There are. Порядковые числительные.
Развивающая:
1) Развитие навыков чтения с извлечением информации.
2) Развитие умения лексических, грамматических и фонетических навыков.
3) Закрепление конструкции There is/ There are.
4) Развитие творческого потенциала, логического мышления, добывание полезной информации.
Приборы и оборудования: электронное сопровождение урока в виде презентации, созданной в программе Microsoft Power Point
Ход урока
Деятельность учителя | Деятельность учащихся | Время | |
Этапы урока | |||
Hello children! I'm glad to see you! | Good morning, good morning, Good morning to you, we are | ||
Организационный момент | Sit down, please! | ||
Приветствие, | What is the date today? | Today is ……….. | |
Речевая разминка | Who is absent today? | ………..is absent today. | 2 мин. |
What's the weather like today? | It' windy and raining. | ||
Основная часть | Look at the blackboard! | 5-6 мин. | |
What can you see? | It's a proverb! | ||
Right! | |||
It's a proverb. "My home, my castle" | |||
Read and translate it please. | Мой дом, моя крепость. | ||
Do you know any English proverbs like these? | Yes. There is no place like home! | ||
Good for you! How can we name the place where we live? | House, home, flat. | ||
Well done, children! | |||
Введение грамматики | Now let's repeat the ordinal numbers. | Повторяют числительные. | 3 мин. |
Open your book on page 46 ex:2 | |||
Now let's practice construction There is/ There are | Читают правило. | ||
Физкультминутка | Now look at me please, and repeat it after me: | Дети повторяют стишок и развивают коммуникативные | 3 мин. |
Open your book | |||
Cut a page Take a pencil Draw a picture | |||
Развитие умения вести диалог-расспрос | Sit down please, let's continue our lesson. Look at the dialogue and read it. | Читают диалог, отвечают на вопрос. Вспоминая правило There is/ There are | 8 мин. |
What construction do we use to describe our room? | Приводят примеры | ||
How do we form questions? | Отвечают на вопросы | ||
Fine! | |||
Let's continue, answer my questions, please. | |||
Совершенствование навыков монологической речи | How many rooms are there in the flat? | There are 3 rooms and a bath in the flat. | 5 мин. |
What furniture is there in the flat? | There is a sofa & an armchair in the living room. And there is a bed and a desk in the bedroom | ||
Is there a kitchen in Olga's flat? | Отвечают на вопросы | ||
Is there a small or big living room? | Отвечают на вопросы | ||
Well down children! | |||
Закрепление ЛЕ | Let's repeat new words. | Дети повторяют слова | 6 мин. |
Block of flats - | |||
detached house- | отдельный дом | ||
semi-detached- | дом на две или более семьи | ||
cottage - | |||
living room- | гостиная | ||
kitchen- | кухня | ||
bedroom - | спальня | ||
dining room- | столовая | ||
floor - | этаж | ||
garage - | гараж | ||
Thank you for your active work at the lesson. | |||
Заключение | You showed good knowledge today/ your marks are 4 and 5 for today. | 5 мин. | |
Write down your home task. | 2 мин. | ||
Your hometask is to describe your room, and if you can make a presentation | |||
The lesson is over. Good bye children! | Good bye dear teacher! |


