Варфоломеєва Юлія Михайлівна,
вчитель історії
Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ст.№ 3
м. Дунаївці
Хмельницька область
Тема. Утворення Галицько-Волинської держави за Романа Мстиславича
Мета уроку.
– Навчити учнів характеризувати основні події, які відбулися в цей період історії, поглибити знання про те, що Галицько-Волинська держава – правонаступниця Київської Русі, розвивати вміння аналізувати інформацію, порівнювати, виховувати гордість за свою країну, її історичних діячів; давати коротку характеристику князям Роману Мстиславичу; Данилу Романовичу; показувати на карті територію Галицько-Волинського князівства; називати історичні джерела, що стосуються утворення Галицько-Волинської держави;
Обладнання: карта «Галицько-Волинська держава в кін. ХІІ – п. п. ХІІІ століть»;, атлас України -7 клас, підручники, картки з джерелами інформації, портрет Романа Мстиславича
Тип уроку. Урок засвоєння нового навчального матеріалу
Основні поняття та терміни: Галицько-Волинська держава, громадянська війна, самодержавство; бояри, опозиція, «регентство»
Основні дати:
1199 р. – утворення Галицько-Волинської держави
1199–1205 рр. – князювання Романа Мстиславича
1238 р. – утвердження Данила Романовича в Галичі
1201–1264 рр. – роки життя Данила Романовича.
ХІД УРОКУ
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Повідомлення теми та мети уроку( тему уроку учні записують у зошити) Обов’язково наголосити, що наприкінці уроку буде перевірено, про що учні дізналися і чи співпадають ці знання з очікуваними результатами.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Запитання:
1) Якими були причини політичної роздробленості Київської Русі?
2) Назвіть і покажіть на карті князівства, які утворилися після розпаду Київської Русі.
3) Зробіть припущення: якби руські князівства знову об’єдналися в єдину централізовану державу, то яке князівство і яке місто стали б центром нової держави? Чому?
Прочитайте фрагмент із Галицько-Волинського літопису:
«Був він державцем всієї Руської землі... кидався був на поганих, як той лев… і переходив землю їх, як той орел, а хоробрий був, як той тур, бо він ревно наслідував предка свого Мономаха».
Назвіть риси характеру, які перераховує літописець?
Учитель. Дійсно, хоробрість, сміливість –риси характеру, які притаманні князеві Роману Мстиславичу, який був творцем Галицько-Волинського князівства – держави, що впродовж століття розвивала державотворчі традиції Київської Русі. Сьогодні ми з вами ознайомимося з подіями, які призвели до її утворення.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя.
На сьогоднішньому уроці ми будемо шукати відповіді на такі запитання: Чому саме Галицьке та Волинське князівства, а не Київське чи Чернігово-Сіверське, стали новим центром української держави? Як відбулося становлення Галицько-Волинської держави, котру називають спадкоємицею Київської Русі? Яку роль у цьому процесі відіграв волинський князь Роман Мстиславич?
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя про становище Волинського та Галицького князівств напередодні об єднання. Слухаючи розповідь учителя учні мають заповнити таблицю »Формування земель-князівств на західноукраїнських теренах».
Формування земель-князівств на західноукраїнських теренах | |
Волинське князівство | Галицьке князівство |
· Своєю назвою Волинь завдячує давньому племінному центру Волиню.Проте не йому судилося стати стольним містом Волинського князівства. · Такої слави зажив Володимир – місто, закладене князем Володимиром Святославичем на знак приєднання волинських земель до Києва. · У наступному столітті Волинь залишалася володінням київських князів, а на спадкову отчину перетворилася лише за онука Володимира Мономаха – Ізяслава Мстиславича. · Отже, власна князівська династія почала формуватися там від середини 12 ст. · Тоді ж Волинь поринула у внутрішні міжусобиці, внаслідок чого розпалася на кілька уділів. | · Територія Галичини від початку її входження до Київської Русі відзначалася більшою незалежністю від Києва. · Назва Галицької землі, так прозоро пов’язана із містом Галичем – давнім осередком, що від середини 12 ст. став стольним містом князівства. Засновниками галицької династії князів були Ростиславичі – нащадки онука Ярослава Мудрого. · Князюючи, вони змушені були зважати на надзвичайно впливове галицьке боярство. · У Галичині боярство формувалося здебільшого із місцевої родоплемінної верхівки і тому було незалежним від князів. · Ця обставина суттєво впливала на політичне життя Галицького князівства. · Перший правитель Галицької землі Ростислав мав трьох синів – Рюрика,Володаря й Василька, які отримали у володіння відповідно Перемишль,Звенигород і Теребовль. · Складність становища пояснюється тим, що їхній батько був обділеним, скривдженим князем. · Троє Ярославичів – Ізяслав, Святослав і Всеволод не вважали його рівним собі та змушували до вигнання. · За таких обставин Ростиславичам доводилося воювати проти родичів. · Жертвою міжусобної боротьби після Любецького з’їзду князів став, як ви пам’ятаєте, Василько теребовлянський. · Та хоч і дорогою ціною, Ростиславичі все-таки відвоювали собі право на Галичину. · Об’єднати землі Галичини під єдиною владою виявилося до снаги синовіВолодаря Володимиркові. · Року 1141 він переніс свою резиденцію до Галича, підтвердивши намір одноосібно правити в об’єднаному Галицькому князівстві. · Ще більш успішним, але далеко непростим було князювання сина Володимирка Володаревича – Ярослава. · З-поміж основних здобутків Ярослава Осмомисла вчені називають розширення кордонів Галицького князівства аж до гирла Дністра, · Та коли року 1170 бояри втрутилися в особисте життя Ярослава, з’ясувалося, що здолати сваволю бояр у Галицькому князівстві він таки не зміг. |
Вправа 1 «Перелік слів»
Учитель називає учням перелік слів із п. 1 (підр. В. Смолія та В. Степанкова – С. 117-118), а вони опрацювавши текст, складають речення. Слова бажано записати на дошці
Перелік слів. Галич, Роман Мстиславич, об’єднання, Волинь, 1199 р., володар, Південно-Західна Русь, боярство, одноосібна влада, Галицько-Волинський літопис називає його «самодержцем всієї Русі», Князь Роман підтримував стосунки з Візантією, Угорщиною та Польщею. У 1205 р. загинув біля м. Завихвоста (показати на карті).
Вправа 2.Використовуючи карту історичного атласа та скориставшись картою в підручнику (той же. –С. 119), дайте відповіді на запитання:
– Землі яких князівств входили до складу держави Романа Мстиславича? (Галицьке, Волинське, Переяславське, Київське)
– З якими країнами межували кордони держави на заході та півночі? (Польща, Угорщина – на заході, Литва – на півночі)
– Яке з міст, позначених на карті, було найзахіднішим? (Сянок)
– Історична довідка.
– Отже, ви дізнались, що Роман Мстиславич (? — 1205) — галицько-волинський князь від 1199 р., державний і військовий діяч. Син волинського князя Мстислава Ізяславича. Одержав від батька Новгородське та Волинське князівства. Після смерті Володимира, останнього галицького князя з династії Ростиславичів, створив Галицько-Волинське князівство, об’єднавши Галицьке князівство з Володимиро-Волинським. Пізніше включив Київ до сфери свого впливу. Розбивши половців, зміцнив кордони князівства. Укріпив князівську владу. Загинув, потрапивши в польську засідку,
Вправа 3.«Чиста дошка»
Опрацювати відповідний параграф підручника і відповісти на запитання, які записані на дошці. В ході читання учні відповідають на запитання, а учитель вибирає їх, до тих пір, поки дошка не стане чистою.
Запитання на дошці
– Яка причина масових виступів населення Галичини проти іноземців? (Спроби запровадити католицизм)
– Хто в 1218 оволодів Галичем? (Мстислав Удатний).
– Які події сприяли зміцненню становища Данила? (Одруження з донькою Мстислава)
– Які землі Данило відібрав у поляків? Покажіть їх на карті. (Берестейщину, волості за Західним Бугом).
– Де перебував Данило у 1223? (На р. Калці, де відбулася битва русичів з монголами
– Які наслідки мала битва під Дорогочином? (Данило розгромив ворога та заволодів Перемишлем)
– Яким чином було зміцнено армію Данила? (Створенням регулярної піхоти)
– У якому році Данило утвердився у Галичі? (1238р.)
– Які риси характеру притаманні Данилу? (Хоробрість, мудрість, наполегливість)
ІV. Осмислення нових знань і умінь
1.Це завдання виконує учень на дошці, а решта – в зошитах. До дат доберіть події:
1. 1205 р. А. Роки життя Данила Галицького (1 – Б)
2. 1199 р. Б. Смерть Романа Мстиславича (2 – В)
3. 1238 р. В. Утворення галицько-Волинської держави (3 – Г)
4. 1201 – 1264 рр. Г. Утвердження Данила в Галичі (4 – А)
2.«Розшифруй поняття або термін» (усно)
Громадянська війна – збройна боротьба за владу в державі із залученням до неї різних прошарків населення.
Самодержавство – форма правління з необмеженою владою однієї особи.
Галицько-Волинська держава – держава, яка утворилася внаслідок об’єднання Галичини на Волині.
3.«Встановити послідовність»
Учні з низки фактів, подій обирають правильні, складаючи їх у заздалегідь визначену послідовність, але ті факти та події, що стосуються даної теми.
А. Смерть Романа Мстиславича.
Б. Утвердження Данила в Галичі.
В. Об’єднання Галицького та Волинського князівств в одну державу.
Г. Князь Олег здійснив похід на Візантію.
1 – В. 2 – А. 3 – Б. Г – не стосується даної теми.
V. Систематизація й узагальнення нових знань і умінь на перетворюючому і творчому рівнях.
Історичний диктант
1. Рік утворення Галицько-Волинського князівства. (1199)
2.Галицьку та Волинську землі в єдину державу об’єднав князь... (Роман Мстиславич
3. Щодо якого князя було вперше вжито слово «самодержець»? (Романа Мстиславича);
4. Що запропонував Папа Римський Інокентій III Роману Мстиславичу? (Коронувати князя в обмін на згоду прийняти католицизм);
5. Із якими країнами в Галицько-Волинської держави були добрі відносини?
6. У якому місті було створено Галицько - Волинський літопис? (Холм);
7. Яке місто Роман Мстиславич зробив столицею об’єднаного князівства? (Галич);
8. Як звали синів Романа Мстиславича? (Данило і Василько);
9. У якому році Мстислав оволодів Галичем?(1218)
10. Яке місто було столицею за князя Данила?(Галич)
11.У якому році відбулась битва на р Калка? (1223р)
12. Назвіть рік загибелі Романа Мстиславича?(19 червня 1205)
«Вислови думку»
Одним реченням учні висловлюють думку про князів: Романа та Данила, а також формулюють власне ставлення до них.
На мою думку обидва князі заслуговують на повагу, тому що вони боролися за зміцнення своєї держави та дбали про її єдність.
Оцінювання навчальної діяльності учнів на уроці.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати § 20
Виконати завдання 1, 2, 3, (контурні карти з історії України. 7 кл) Підготувати повідомлення про захоплення монголо-татарами Чернігова та Переяслава (готує один учень за бажанням).


