УРОК 36 (2)

Потужність та її одиниці

Мета: сформулювати поняття потужності, її одиниць; розвивати інтелект, творчі здібності та пізнавальний інтерес учнів.

Основні поняття: потужність, ват.

Обладнання: таблиці для шифрограми та для головоломки.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Фізика переводить техніку з галузі

випадкових знахідок на раціональну,

усвідомлену і кількісну дорогу.

С. Вавилов

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка виконання домашнього завдання.

2. Гра «Голова думаєрука відповідає»

Якщо сила в озвученому випадку виконує роботу, учні піднімають вказівний палець; якщо сила не виконує роботи, то тримають кулачок.

• Сила тяжіння, що діє на м'яч, який лежить на землі.

• Сила опору, що діє на камінь, який падає з деякої висоти.

• Сила пружності, яка виникає при розтягу­ванні пружини.

• Виштовхувальна сила, що діє на камінь, який підіймають із дна річки.

• Сила тяги автомобіля, який рухається пря­молінійно.

• Сила тяжіння, що діє на супутник, який ру­хається навколо Землі.

• Сила тертя, що діє на автомобіль, який гальмує.

II. Мотивація навчальної діяльності

Чи чули ви про таку одиницю вимірювання фізичної величини, як кінська сила? За яких об­ставин? Яка фізична величина вимірюється в цих одиницях? Їх назву допоможе вам розшифрувати шифрограма:

Код:

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

П

Р

О

Е

Т

Л

У

Т

Ж

Е

Н

Д

І

Т

С

З

Т

О

Ь

Ю

Відповідь: потужність.

IІІ. Сприйняття навчального матеріалу

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

1. Поняття потужності

Порівняйте механічну роботу, що виконує екс­каватор, який завантажує піском машину, і роботу, яку виконує робітник, що завантажує таку саму машину піском за допомогою лопати.

Відповідь: робота однакова.

Чи має значення час, за який буде виконана ця робота?

Тож у багатьох випадках нам необхідно знати швидкість виконання роботи. Фізична величина яка її характеризує – це потужність. Дізнатися, що ж таке потужність, вам допоможе розгадування головоломки (див. схему). Рухаючись за годинни­ковою стрілкою, прочитайте визначення потуж­ності.

Відповідь. Потужність це характеристика швидкості виконання роботи, що чисельно дорівнює відношенню роботи до часу, за який її було виконано.

Недарма кажуть, що не тим крапля камінь дов­бає, що сильна, а тим, що часто падає. Величина виконаної роботи залежить від того, скільки часу працювала машина. Спортсмен, який піднімає штангу, у цю мить потужніший за доброго коня. Але піднімати штангу протягом усього дня він не зможе.

Потужність позначається літерою N. її можна визначити за формулою:

.

(Запишіть формулу у вигляді трикутника.) Спробуйте прочитати формули для роботи та часу, використовуючи потужність.

2. Одиниці потужності

Потужність вимірюють у ватах. Один ват — це потужність, розвиваючи яку, щосекунди дове­деться виконувати роботу рівно один джоуль. Це дуже маленька величина, достатня, щоб синичка перелетіла з однієї гілочки на іншу. Потужність коня вважається у 736 разів більшою за один ват. Одиниця вимірювання потужності дістала свою назву на честь британського фізика Ватта (1736—1819).

ІV. Осмислення об'єктивних зв'язків

Розв'яжемо задачу Григорія Остера

1. Втікаючи від міліціонера, злодії часто викону­ють велику механічну роботу з переміщення себе за короткий час на велику відстань. Наприклад, злодій Борис, прикладаючи силу 1500 Н, за 2 год перемістив себе на відстань 9,6 км. Визначте серед­ню потужність утікача Бориса.

Відповідь: його потужність лише 2 кВт. З такою потужністю зло­дієві не вдасться багато нашкодити.

2. Створений в Україні важкий літак Ан-124 «Руслан» є найбільшим у світі літаком, який буду­ється серійно. Сила тяги кожного з чотирьох його двигунів становить 250 кН. Яку потужність роз­вивають двигуни, коли літак летить зі швидкістю 810 км/год?

Відповідь: 225 кВт.

Потужність можна обчислити за формулою N=Fυ за умови, що рух тіла рівномірний.

3. Потужність підйомного крана 10 кВт. Кран рівномірно піднімає вантаж масою 2 т за 0,5 хв. Яку роботу здійснить кран? На яку висоту він підніме ван­таж?

Відповідь: 300 кДж, 15 м.

V. Узагальнення знань

1. Доповнити таблицю «Фізичні величини»

Назва фізичної величини

Позна-чення

Основна одиниця

Формула

Вимірювальний прилад

21

Потужність

N

Вт

N = Fυ

2. Складання опорного конспекту (О. К.)

VI. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Закінчіть речення:

На уроці ми вивчили...

Потужність — це...

Одиницею вимірювання потужності є...

Мені найбільше сподобалось...

VII. Домашнє завдання

1. § 34 (підручник В. Сиротюк);

2. Розв'язати задачі:

1). За який час трактор із потужністю двигуна 75 кВт виконає роботу

540 МДж?

2). Двигун трактора, який оре поле зі швидкістю 7,2 км/год, розвиває потужність 100 кВт. Чому дорівнює сила опору руху трактора?

3 Підготувати повідомлення з теми: «Джеймс Ватт, ват і кінська сила», «Діапазони потужностей у природі та техніці».