ТЕМА : Групи слів за значенням. Синоніми, омоніми, антоніми
МЕТА : закріпити знання учнів про групи слів; вдосконалювати вміння
розрізняти вказані групи слів, правильно вживати їх у
мовленні, збагачувати словниковий запас; удосконалювати
вміння чітко відповідати на запитання, розвивати творчі
здібності
Обладнання:
ТИП УРОКУ : узагальнення та систематизація знань
ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: урок - подорож
Епіграф:
В рідній мові своїй
Мусиш вивчати кожне слівце,
Доглядати його,
Як старий садівник деревце
Б. Чалий
Хід уроку
І. Мотиваційний етап
Забезпечення емоційної готовності уроку
- Добрий день, мої дорогі учні! Кожен наш день не схожий на інший, бо щодня ми дізнаємося про щось нове, робимо свої маленькі відкриття, створюємо гарний настрій. Сьогоднішній день не буде винятком. Я хочу запросити вас до чарівного світу мови, до нових пошуків і досягнень.
Заохочення учнів до співпраці
- Мова пов’язана з настроєм. Гарний настрій – запорука успіху. Продемонструйте, будь ласка, свій настрій у кольорі. Перед вами кольорові папірці. Серед них оберіть той, який зараз вам подобається, який найбільше співпадає з вашим станом душі, і створіть веселку настрою. Подивіться, яка яскрава у нас вийшла веселка. Ми різні, маємо різний настрій, думки, ідеї, а тому нам буде цікаво працювати. Але, перш ніж ми почнемо працювати, давайте з’ясуємо правила поведінки, яких будемо дотримуватися найближчі 45 хвилин. Ці правила допоможуть нам провести час уроку організовано і ефективно, з їх допомогою ми досягнемо поставленої мети.
Правила поведінки на уроці
Протягом уроку ми вчимося:
- не тільки говорити, а й слухати;
- поважати усі висловлені думки ;
- не ображати та не ображатися ;
- писати та говорити правильно ;
- бути активними та небайдужими;
ІІ. Повідомлення мети та завдань уроку
- Першим до нас приходить слово, і приходить з материнською колисковою, тихою казкою, доброю ласкою. Світ – мов казка, і пізнаємо ми його за допомогою слова. Сьогодні на уроці ми поринемо у казкову подорож разом із відомою вам героїнею народної казки мудрою дівчиною Марусею. Тільки цього разу загадки їй буде загадувати не хитрий пан, а розумна, але дуже сувора королева Лексикологія. І перша загадка від королеви Лексикології стосується теми нашого уроку.
- Королева Лексикологія питає у Марусі, що сьогодні будуть повторювати, узагальнювати, вивчати п’ятикласники на уроці? Давайте допоможемо маленькій розумниці. Уважно прочитайте тему і поміркуйте над тим, які завдання ви поставите перед собою на цей урок.
- Отже, прошу вас у зошитах зробити потрібні записи. Число, класна робота і тема « Групи слів за значенням. Синоніми, омоніми, антоніми». Впродовж уроку ви маєте активно працювати, робити записи у зошитах, це допоможе вам отримати хороші бали на уроці.
- А тепер подивіться на епіграф нашого уроку. Мова – це великий дар природи, це – великий скарб, який треба берегти, шанувати і розумно збагачувати, не завдаючи ніякої шкоди. І сьогодні на уроці ми будемо вивчати кожне слівце, побачимо, яка наша мова багата, цікава.
Превірка домашнього завдання
- Домашнім завданням вам була творчо-художня робота : намалювати малюнки, якими б могли пояснити розуміння груп слів за значенням.
ІІІ. Актуалізація та активізація знань учнів
- Королева Лексикологія вирішила загадувати Марусі загадки з теми « Лексика. Групи слів за значенням». Тому, щоб і надалі допомагати мудрій дівчині, нам потрібно швидко повторити цю тему. Але королева хитра, запитання сховала у чарівне горнятко, з яким Маруся їхала до пана.
- Що вивчає лексикологія?
- На які групи за значенням діляться слова?
- Що таке лексика?
- Як називається наука, що вивчає словники?
- Що таке лексичне значення слова?
- Що таке омоніми?
- Що таке синоніми?
- Що таке антоніми?
- Маруся дуже вдячна вам за відповіді.
- А королева Лексикологія ніяк не вгамується. З вашою допомогою Маруся добре засвоїла теоретичний матеріал, але королева хоче перевірити знання маленької розумниці на практиці. Допоможемо дівчинці виконати декілька завдань?
І. Повторення вивченого матеріалу з використанням таблиці «Групи слів за значенням»
ІІ. «Поміркуй». До слова дочка ( донька, доня, доця, донечка) дібрати якомога більше синонімів. Записати їх у кличному відмінку. З одним скласти речення, зробити синтаксичний розбір.
ІІІ. Синонімічний базар. Прочитайте синонімічні ряди. Які з поданих слів ви вживаєте найчастіше?
Для характеристики яких казкових героїв можна використати ці означення? складіть і запишіть по 2 словосполучення.
1. розумна, головата, мізкувата, мисляча, толкова, мудра, премудра
2. чемний, шанобливий, привітливий, учти вий, послужливий, запобігливий
ІV. Синонімічний волейбол. Діти, а чи можна грати на уроці укр..мови волейбол? Учні по черзі передають один одному маленького м’ячика, називаючи синоніми до слова говорити.
Казати, промовляти, балакати, вимовляти, базікати, теревенити, бурмотати, цокотіти, торохтіти, патякати, чеканити, рубати, мимрити
- яке слово сподобалося найбільше? Чому? Складіть із цим словом речення
Вчитель: Яку роль відіграють синоніми у мові? використання синонімів у мовленні сприяє уникненню повторів, збагачує нашу мову. Двохтомний словник синонімів налічує близько 9200синонімічних рядів, саме у цьому словнику подається синонімічне багатство української мови. Серед дієслів, прикметників і прислівників синонімів найбільше.
- Маруся просить знову їй допомогти, адже королева нові завдання придумала по темі антоніми.
V. Творче конструювання Замість крапок вставити в подані прислів’я слова – антоніми. Викласти своє розуміння прислів’їв.
мудрого шукай, дурного обходь
праця чоловіка годує, а лінь марнує
краще гірка правда, ніж солодка брехня
з добрим дружись, а лихого стережись
менше говори, а більше роби
VІ. Гра « Примхливі антоніми». Королева Лексикологія прислала нашій Марусі словосполучення, у яких багато різних граматичних помилок. Маруся просить вас допомогти їй виправити помилки і виконати завдання. До наведених словосполучень дібрати антонімічні пари
віддати корову - старий батько –
тонка гілка - відчинене вікно –
добрі люди - суха стеблина –
VІІ. Лінгвістична гра Із поданих слів скласти антонімічні пари. З однією парою скласти речення. Двоє учнів біля дошки, один записує прикметники, другий - дієслова
Чесний, відгадати, бідний, підлий, йти, віддавати, багатий, згадати, журитися, порожній, добрий, забирати, стояти, розлючений, радіти, повний
Вчитель: Діти, яку роль відіграють антоніми у мові?
У процесі пізнання людиною навколишнього світу, важливу роль відіграє протиставлення. Аналізуючи явища природи, вчинки, людина в думках зіставляє предмети, якості, ознаки, властивості, порівнює їх, протиставляє і виявляє між ними протилежності і суперечності. Отже, вживання антонімів – важливий засіб поліпшення якості оформлення висловлю вальної думки.
- А тепер нові завдання Марусі по темі Омоніми.
VІІІ. Знайти в поданих реченнях омоніми. Пояснити їх значення. Надпишіть частини мови. ( 2 учні біля дошки)
Маруся їде санками, а за нею шляхом куриться курява.
Від зажури у батька й люлечка не куриться.
ІХ. Творчий аукціон ( робота в парах) З поданими словосполученнями складіть речення. Зясуйте їх лексичне значення. Підкресліть омоніми. Речення, яке сподобалося, переможе на аукціоні
Дівоча коса, коса батька
Вчитель: Діти, яку роль відіграють омоніми у мові?
Омоніми, як і багатозначні слова, становлять елементи лексичного складу мови. Вони важливий засіб словесної гри, увиразнюють думку. Але значення омоніма розкривається тільки у словосполученні чи реченні. Зміст його у просто вжитому слові визначити не можна. Іноді для цього і одного речення не досить, тоді потрібно орієнтуватися на текст.
Х. Королева Лексикологія хоче побачити, чи добре Маруся засвоїла матеріал і загадала їй контрольну роботу. Допоможіть дівчинці правильно її виконати. (тестові завдання)
ІІ. Перевірка результатів роботи
ІІІ. Рефлексивно-оцінювальний етап
Вчитель: Завершуючи наш урок, можемо сказати, що наша мова – не тільки навчальний предмет, а й засіб пізнання світу, шлях до поглиблення наших знань про нього. Чим краще, досконаліше ми володітимемо мовою, тим більше у нас можливостей розширити свій кругозір, поглибити свої знання.
- сьогодні на уроці ми узагальнили свої знання з теми « Групи слів за значенням»
- Як ви вважаєте, чи вдалося нам досягти мети уроку?
- Які форми роботи сподобалися? А що зробили б по-іншому?
- Чи сподобалася вам ваша робота?
- Як ви оцінюєте свій рівень знань з даної теми?
ІV. Оцінювання
Оцініть свою роботу на уроці за кожним із визначених напрямів від 0 до 3 балів:
· знав правильне виконання завдань;
· давав повні відповіді на запитання;
· вдало допомагав однокласникам
· брав участь у роботі на уроці
- Діти, ви гарно працювали на сьогоднішньому уроці-подорожі. А зараз уважно подивіться на дошку і висловіть свої враження від уроку, продовживши речення
V. Технологія « Незакінчене речення»
* мій успіх на сьогоднішньому уроці – це…
* на уроці я зрозумів (ла) …
* я не вмів, а тепер умію …
* на наступних уроках мені хотілося б …
- Дякую вам за відповіді. Безмежна сила і краса українського слова знову відкрилася перед вами. Ви впевнилися, що кожне слово має своє обличчя. Як у квітки, в нього свій неповторний аромат і відтінок.
- Відомий аварський поет Гамзатов писав: « Немає просто слова. Воно або привітання, або краса, або біль, або бруд, або квітка, або брехня, або правда, або світло, або темрява» Памятаймо про це завжди! Хай слово завжди буде нам вірним помічником і ніколи ворогом
VІ. Домашня робота
І звичайно Королева Лексикологія придумала вам різнорівневе домашнє завдання:
І. На уроці було цікаво, зрозуміло. Засвоєно все, тому вдома можна працювати над творчим завданням
Скласти і написати листа мудрій дівчинці Марусі, використовуючи синоніми, антоніми, омоніми
ІІ.На уроці було цікаво, дещо засвоєно, але хотілося б закріпити практичні навички
Повторити правила та скласти по 2 речення з синонімами, омонімами, антонімами
ІІІ. На уроці було цікаво, значну частину матеріалу засвоєно, проте хотілося б дещо допрацювати
Повторити правила і виконати вправу


