Тема уроку. Підсумковий урок з теми «Роль хімії в житті суспільства»
Цілі уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Роль хімії в житті суспільства»; визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми, розуміння головних понять, уміння використовувати їх на практиці.
Тип уроку: практичне застосування знань умінь і навичок
Форми роботи: бесіда, самостійна робота.

Обладнання: картки, таблиці, схеми.
Структура уроку
I.   Організація класу
II.   Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Узагальнення знань.
І
V. Самостійна робота

V. Домашнє завдання

VІ. Підбиття підсумків уроку

Хід уроку

Просто знати – це не все, знання потрібно використовувати.

I.   Організація класу
II.   Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Узагальнення знань.
Бесіда з головних питань теми

Бесіда.

1)  Вам потрібно видалити різні плями з одягу: від іржі, вершкового масла, йоду, морквяного соку, соняшникової олії, м᾿ясного соусу. У вашому розпорядженні є: пральний порошок і біоактивний пральний порошок; УФ – лампа, порошок крейди, фіксаж для фоторобіт, бензин, лимонна кислота, паперові серветки. Підберіть засоби виведення для кожної плями. (Іржа – лимонна кислота, вершкове масло – бензин або порошок крейди, м᾿ясний соус – пральний біоактивний поршок, морквяний сік – ультрафіолетове опромінення. Йод – бензин або фіксаж.)

2)  Вироби з вовни можна відбілювати препаратами на основі натрій гідросульфіту. При цьому речі здобувають неприємного запаху. Чим зумовлена поява неприємного запаху при використанні таких відбілювачів? Чи безпечні вони для здоров᾿я? (натрій гідросульфіт при нагріванні гідролізується та розкладається на воду та сірчистий газ. Відбілювання відбувається за рахунок окиснення органічних забрудників. Сірчистий газ подразнює слизову оболонку дихальних шляхів за рахунок утворення кислоти.)

НЕ нашли? Не то? Что вы ищете?

3)  У літературі зустрічається вираз «сурмити брови». Як ви думаєте. Яке походження цього виразу? ( Дворяти використовували м᾿який природний матеріал - сурм᾿яний блиск, який чимось нагадує перламутрові тіні.)

4)  У вас виникла підозра, що бензин розведений водою. Чи можна за допомогою негашеного вапна перевірити наявність води в бензині? Чи будуть потрібні для цього ще які - небудь реактиви? (Якщо бензин містить воду, то при додаванні до нього негашеного вапна утвориться розчин з лужною реакцією. Це легко виявити за допомогою універсального індикаторного паперу, лакмусу чи фенолфталеїну (пургену)).

ІV. Самостійна робота

І варіант

1.  Укажіть засоби, які можуть шкідливо впливати на органи дихання:

А) пральний порошок;

Б) зубна паста;

В) засоби для догляду за меблями;

Г) засоби для боротьби з комахами.

2. Для знезараження поверхні необхідно використовувати засоби:

А) чистячи;

Б) дезінфікуючі;

В) для відбілювання;

Г) полірувальні.

3. У складі засобів для видалення вапняного нальоту та іржі міститься:

А) крейда;

Б) вапно;

В) хлорид на кислота;

Г) жир.

4. Укажіть, який із наведених засобів побутової хімії належить до вогненебезпечних:

А) зубна паста;

Б) пральний порошок;

В) дезодорант;

Г) засіб для миття посуду.

5. Укажіть речовини, які належать до наркотичних:

А) алкоголь;

Б) опій;

В) каучук;

Г) крохмаль.

6. Полімери можна одержати реакцією:

А) окиснення;

Б) заміщення;

В) полімеризації;

Г) галогенування.

7. вітамін В1 міститься в таких продуктах:

А) рис;

Б) печінка;

В) овочі;

Г) риб᾿ячий жир.

8. Білки – це біополімери, утворені залишками:

А) алканів;

Б) амінокислот;

В) амінів;

Г) карбонових кислот.

9. До синтетичних волокон належать:

А) лавсан ;

Б) вовна;

В) мідноамоніакове волокно;

Г) ацетатне волокно.

10. Укажіть хімічну назву вітаміну А:

А) рибофлавін;

Б) ретинол;

В) тіамін.

11. Поясніть значення хімії у розв᾿язанні проблеми ВІЛ/СНІДу.

12. Порівняйте хімічний склад тваринних жирів і олій.

ІІ варіант

1.  Укажіть класи сполук, представники яких належать до органічних розчинників:

А) спирти;

Б) кетони;

В) кетони.

2. Укажіть метали, солі яких утворюють мила:

А) натрій;

Б) кальцій;

В)магній;

Г) калій.

3. Укажіть пральний порошок, який найкраще підходить для прання білої білизни:

А) «універсал»;

Б) «колор»;

В) «біо»;

Г) «бебі»;

4. До синтетичних мийних засобів належать:

А) пральні порошки;

Б) господарче мило;

В) туалетне мило;

Г) технічне мило.

5. Пляму, утворену олійною фарбою, найкраще видалити:

А) водою;

Б) спиртом;

В) бензином;

Г) розчином кухонної солі.

6. Укажіть засоби, які можуть шкідливо впливати на органи дихання:

А) пральний порошок;

Б) зубна паста;

В) засоби для догляду за меблями;

Г) засоби для боротьби з комахами.

7. У складі тютюнового диму містяться:

А) ацетилен;

Б) бутадієн;

В) нікотин;

Г) етанол.

8. Укажіть назву спирту, похідними якого є жири:

А) етанол;

Б) гліцерол;

В) етиленгліколь;

Г) пропаном.

9. Вуглеводнів природі утворюються внаслідок реакції:

А) бродіння;

Б) гідролізу;

В) фотосинтезу;

Г) заміщення.

10. До харчових добавок синтетичного походження належать:

А) сахарин;

Б) аспартам;

В) кукурмін;

Г) цукор.

11. Поясніть, як позначається тютюнопаління і вживання молоддю алкоголю на здоров᾿ї наступних поколінь.

12. Порівняйте мило й СМЗ.

V. Домашнє завдання

Повторити основні поняття хімії.

VІ. Підбиття підсумків уроку