Партнерка на США и Канаду по недвижимости, выплаты в крипто
- 30% recurring commission
- Выплаты в USDT
- Вывод каждую неделю
- Комиссия до 5 лет за каждого referral
Тема: Різноманітність ссавців. Першозвірі. Сучасні ссавці.
Мета: Ознайомити учнів з особливостями організації і процесів життєдіяльності першозвірів і сучасних ссавців; створювати умови для розвитку критичного мислення шляхом отримання інформації з різних джерел і порівняння їх з власним досвідом; виховувати повагу до життя як найвищої цінності; виховувати толерантність.
Обладнання: Малюнки тварин, карта Австралії, картки самооцінювання, відеофільм «Відкриття Австралії».
Хід уроку.
І. Організаційна частина уроку. Вступне слово вчителя.
Добрий день діти! Ще один урок
До нас прийшов сьогодні
Отож давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнути в знань безодню. Діти, сьогодні - незвичайний урок, адже до нас завітали гості, отож давайте привітаємося з ними.
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і
мети уроку. Вступне слово.
1. Діти, ми закінчили вивчення особливостей зовнішньої і внутрішньої
будови ссавців, їх розмноження.
- Покажіть свої «захисні листи». «Захисний лист» чистий - це означає, що всі засвоїли матеріал. Можемо рухатись далі.
2. Повідомлення теми і завдань.
- Сьогодні ми будемо вивчати різноманітність ссавців, а саме, першозвірів і сумчастих.
- Пропоную створити знімальну групу, яка буде працювати над фільмом «Різноманітність ссавців. Першозвірі та сумчасті ссавці.»
Основними завданнями нашої групи будуть:
- Вивчити особливості будови і процеси життєдіяльності першозвірів і сумчастих;
-з'ясувати примітивні і прогресивні ознаки цих тварин;
- визначити роль сумчастих і першозвірів у природі і житті людини.
Звичайно, опрацювати всі кадри фільму ми не зможемо - їх надто багато, але створити най інформаційніших в наших силах. Його ми будемо створювати на дошці протягом уроку.
3. Аутотренінг (релаксація).
А щоб краще працювалося, налаштуємо себе на активну роботу за допомогою аутотренінгу. Прошу повторювати за мною. «Я - учень, Я - особистість творча. Я думаю, аналізую.
Я не боюсь висловлювати свої судження.
Помилившись я міркую далі.
Шукаю істину.
Я хочу багато знати.»
4. Рефлексія.
Діти, зверніть увагу на епіграф уроку.
Знання збираються по краплині. Як вода в долині.
Українське прислів'я
А чи хочете ви більше знати про ссавців?
5. Інструктаж роботи з картками самоаналізу.
- Щоб вам веселіше працювалось, я запросила до нас на урок веселку. її сім кольорів розмістились на ваших аркушах індивідуального контролю. Впишіть у них своє прізвище і протягом уроку ви самостійно будете виставляти собі бали після виконаного завдання.
- Ми повинні виконати всі завдання, а ви себе оцінити, щоб сім кольорів веселки засяяли у нас на уроці.
III. Актуалізація опорних знань.
Перш ніж вирушити в пошукову мандрівку для фільму, назвіть найсуттєвіші ознаки ссавців, що свідчать про їх удосконаленість, порівняно з іншими групами тварин. Для цього виконаємо вправу.
1. Лото «Що це?»
а) Учні по черзі тягнуть із лотка різні об'єкти, що стосуються ссавців. Учень
повинен назвати об'єкт і коротко охарактеризувати.
б) Хто дає правильну відповідь в картку ставить 2 бали, ні - 0.
Щелепа;
- Кровоносна система;
- Нервова система;
- Статева система;
- Шерсть.
2. Бліцвікторина.
1. У більшості видів ссавців шкіра вкрита (шерстю, волоссям).
2. Ссавці вигодовують малят (молоком).
3. Місце розвитку плацентарних ссавців (матка).
4. Куполоподібний м'яз, характерний тільки для ссавців (діафрагма).
5. Кількість камер серця у ссавців (4).
6. Залози, що сприяють охолодженню тіла.
Взаємоперевірка. Правильна відповідь 5 балів, ні - 0. Порахуйте і поставте в картку само оцінювання.
З ваших відповідей я бачу, що краплини знань про ссавців ви назбирали. Продовжуємо далі.
3. Давайте пригадаємо систематику. Яку імперію вивчаємо?
Імперія Клітинні. Царство Тварини. Підцарство багатоклітинні. Тип Хордові. Підтип Хребетні. Надклас Чотириногі. Клас Ссавці.
![]() |
Нагадаю, що саме підкласти Першозвірі і Сумчасті ми будемо розглядати і для цього вирушимо на материк Австралія, де їх живе найбільше (показати карту).
Які асоціації викликає у вас слово Австралія? (Материк, що давно від'єднався від інших, живуть кенгуру, аборигени).
IV. Вивчення нового матеріалу.
Австралія - це дуже загадковий материк, зі своєю особливою фауною і флорою. Ще до відкриття материка вчені були впевнені, що він існує. І навіть назвали його Тегга Ашігаїіз Іпсо§пі1а, що означає «невідома країна». Материк був відкритий для Європейців у 1770р. Джеймсом Куком.
а) перегляд відеофільму. (висадка Джеймса Кука).
А зараз детальніше ознайомимось з тваринами Австралії.
б) об'єднайтесь у чотири групи.
Виберіть капітана. Кожна група має завдання. Користуючись параграфом 51 підручника і додатковою літературою (таблиці) І і II групи складають паспорти - характеристики перш озвірів і сумчастих, а III і IV - прогресивні і примітивні ознаки тварин.
Паспорт
Першозвірі
Яйцекладні
Сумчасті
Ряд Однопрохідні Кількість видів 6
Ряд сумчасті 250
Поширення Австралія, Тасманія - Австралія, Тасманія, Нова Гвінея
Нова Зеландія, Нова Гвінея Південна Америка, Північна Америка
Спосіб розмноження - від яєць - живонародження
Наявність плаценти - слаборозвинена
Спосіб вигодовування - вигодов. молоком - вигод. Є соски в сумці
Представники.
Прогресивні і примітивні ознаки
Першозвірі
Сумчасті
Прогресивні
Волосяний покрив Молочні залози
- є матка, де розвивається дитинча
- волосяний покрив
- постійна температура
- молочні залози з сосками
- живородіння
- є зуби
- плацента погано розвинена - дитинча слаборозвинене і доношується в сумці |
Примітивні
- Клоака
- Відкладають яйця
- Молочні залози не мають сосків
- Непостійна температура
- Відсутня зовнішня слухова раковина, зуби
Капітани команд виступають біля дошки (учні записують ознаки в зошит) і кріплять на дошку.
1. Аналіз паспорта (Першозвірі, Яйцекладні, Сумчасті).
2. Аналіз прогресивних і примітивних ознак.
3. Виступ учнів з повідомленням.
Першозвірі (Яйцекладні)
Качкодзьоб
Єхидна
Проєхидна
Сумчасті Рекорди Кенгуру Коала
Тасманійський диявол
Сумчастий вовк
Діти, оцініть як ви працювали в групі і хто виступав з повідомленнями поставте собі 2 бали.
Всі активно заповнюйте кадр фільму. Я теж хочу внести в цей кадр певну інформацію.
1. Сумчасті і яйцекладні тварини - незвичайні істоти, які зустрічаються переважно в Австралії та на островах розміщених поблизу. Активне втручання людини в життя цих тварин спричинило різкі зміни чисельності. Наприклад, кролики і вівці завезені до Австралії, знищують рослинність, якою живляться сумчасті; лисиці нападають на молодих кенгуру. У 30-хх роках XX ст. був повністю знищений сумчастий вовк. Зараз більшість австралійських тварин охороняються державою.
2. Ці ссавці мають свій вплив на культуру людей. Кенгуру є логотипом авіакомпаній, фірм, магазинів (наприклад, для вагітних в Рівному), математичного конкурсу «Кенгуру», де ви берете участь. Кенгуру зображений на гербі Австралії, що разом із страусом підтримують щит (продемонструвати і закріпити). Зображення австралійської єхидни можна побачити на 5-центовій монеті Австралії, була талісманом Олімпійських ігор.
V. Узагальнення і закріплення знань.
1. Гарно попрацювали - можете і відпочити. Виконаємо цікаві завдання.
2. Це буде конкурс команд. Команди назвіть себе. За кожну правильну
відповідь ви будете отримувати 2 фішки. їх збирають і підраховують капітани.
3. Хто зайвий? (слайди)
(Вибрати хто зайвий, пояснити чому). Кенгуру, опосум, єхидна, собака.
Сумчастий вовк, коала, тасманійський дьявол, качкодзьоб. 4.Розгадайте ребус (слайди).
5. Цікава тварина (малюнок тварини - химери. Назвати від яких тварин
ознаки, дати йому назву і по можливості визначити систематичне положення).
6. Впізнай тварину (слайди).
Завдання учня - впізнати тварину, якомога раніше в той час, як вчитель повільно читає текст. Учень, котрий готовий назвати тварину, піднімає руку. Якщо учень відповів невірно - далі в конкурсі участі не бере.
1. Ця тварина ссавець.
2. Довжина тіла - 60-80 см.
3. Живе 15-20 років.
4. Належить до сумчастих.
5. її назва перекладається як «не пити».
6. Живиться листям евкаліптів.
7. Подібна до плюшевого ведмедика.
(Коала)
Підрахуйте скільки маєте фішок.
I. місце - всі отримують і ставлять в картки 4 бали.
II. - 3.
III. - 2.
IV. - 1.
Підрахуйте загальну кількість балів. Райдуга!
VI. Підсумок уроку.
1. Створити інформаційний кадр. Усі завдання виконані, а значить над нами і Австралією веселка засяє усіма барвами (слайд).
2. Підрахуйте всі свої бали. Ви старанно працювали. Молодці!
3. Хто набрав 10 балів? 9? Ці картки ви здаєте мені!
4. Остання колонка не заповнена, бо вона пов'язана із д/з. Запишіть. Д/з вивчити параграф 51 п.1.2. і написати твір-сценарій до фільму «Моя мандрівка до Австралії, де ви використаєте знання отримані на уроці».



